Příznaky močové houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

MoДЌovГ© infekce

Pojem moДЌovГЎ infekce odrГЎЕѕГ­ existenci mikrobiГЎlnГ­ch organismЕЇ v moДЌovГ©m traktu v kterГ©koliv jeho ДЌГЎsti. PЕ™edstavuje vГЅznamnГЅ klinickГЅ problГ©m pЕ™edevЕЎГ­m u psЕЇ, pЕ™iДЌemЕѕ koДЌka disponuje znaДЌnou odolnostГ­ vЕЇДЌi infekci.

Vznik moДЌovГ© infekce je dГЎn souhrou nД›kolika rЕЇznГЅch faktorЕЇ, a to jsou vstupnГ­ brГЎna do moДЌovГ©ho traktu, urДЌitГ© mnoЕѕstvГ­ mikrobЕЇ a nД›jakГЅ defekt v lokГЎlnГ­ obranyschopnosti hostitelskГ©ho organizmu.

Vstup infekce je moЕѕnГЅ tЕ™emi cestami:

 • 1.AscendentnГ­ infekce: vniknutГ­ mikrobЕЇ do moДЌovГ©ho traktu. PЕ™evГЎЕѕnД› se jednГЎ o mikroby tД›lu vlastnГ­ (stЕ™evnГ­ bakterie, bakterie z pЕ™edkoЕѕky a vagГ­ny).
 • 2.HematogennГ­ rozsev: pЕ™enos mikrobЕЇ krvГ­ z primГЎrnГ­ho mГ­sta infekce v jinГ© ДЌГЎsti organismu.
 • 3.PЕ™Г­mГЅ pЕ™estup: z infikovanГ© tkГЎnД› na sousednГ­ moДЌovГЅ trakt.

Močovou infekci mohou u psů a koček vyvolat bakterie, plísně (Aspergillus, Cryptocossus), kvasinky (Candida), mykoplazmata (M. canis) a viry (kalicivirus, herpesvirus). Nejvýznamnějším etiologickým faktorem jsou bakterie ( E.coli, Proteus, Staphylococcus, Pseudomonas, Klebsiela, Enterococcus…). K vzniku močové infekce predisponují především zánět vaginy, předkožky, dělohy, prostaty, neurogenní dilatace močového měchýře, Cushingův syndrom, cukrovka, imunosupresivní léky, močové kameny, vrozené vady močovodů, nádory močového měchýře a selhání ledvin.

Bez ohledu na to, zda je moДЌovГЎ infekce lГ©ДЌenГЎ nebo nikoliv, a pomineme-li moЕѕnost sepse a nГЎslednГ©ho Гєhynu, mЕЇЕѕe infekce vyГєstit v jeden ze ДЌtyЕ™ stavЕЇ:

 • UZDRAVENГЌ: prokazatelnГ© jedinД› negativnГ­m vГЅsledkem bakteriologickГ© kultivace po ukonДЌenГ­ terapie.
 • PERZISTENCE: vyznaДЌuje se pozitivnГ­ kultivacГ­ i bД›hem antimikrobiГЎlnГ­ lГ©ДЌby, i kdyby klinickГ© pЕ™Г­znaky ustoupily.
 • RELAPS: antimikrobialnГ­ lГ©ДЌba sice dosГЎhla negativnГ­ho vГЅsledku kultivace, ale po ukonДЌenГ­ terapie doЕЎlo k nГЎvratu stejnГ© infekce.
 • REINFEKCE: po vylГ©ДЌenГ­ dojde ke vzniku novГ© infekce, odliЕЎnГ© od infekce pЕЇvodnГ­.

Diagnostika

PrvotnГ­ je anamnГ©za majitele. PЕ™Г­znaky udГЎvanГ© chovatelem jsou dГЎny lokalizacГ­ infekДЌnГ­ho procesu. Ta mЕЇЕѕe bГЅt v zГЎsadД› dvojГ­: infekce hornГ­ch cest moДЌovГЅch (hnisavГЅ zГЎnД›t ledvin) a dolnГ­ch cest moДЌovГЅch (zГЎnД›t moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e – cystitГ­da). V prvnГ­m pЕ™Г­padД› si majitelГ© vЕЎimnou akutnГ­ho nГЎstupu potГ­Еѕi jako jsou apatie, nechutenstvГ­, zvracenГ­, nadmД›rnГЅ pЕ™Г­jem vody a nadmД›rnГ© moДЌenГ­, hrbenГ­, horeДЌka. CystitГ­ta je charakterizovanГЎ problГ©my pЕ™i moДЌenГ­: ДЌastГ© moДЌenГ­ malГ©ho mnoЕѕstvГ­ moДЌi, koДЌka dlouho bГЅvГЎ na toaletД›, moДЌenГ­ mimo zГЎchЕЇdek, zvukovГ© projevy pЕ™i moДЌenГ­ zpЕЇsobenГ© bolestГ­. U velkГ© ДЌГЎsti pЕ™Г­padЕЇ vЕЎak chovatel nenaznamenГЎ vЕЇbec ЕѕГЎdnГ© klinickГ© pЕ™Г­znaky, takЕѕe infekce bГЅvГЎ odhalena nГЎhodnД› pЕ™i rutinnГ­m vyЕЎetЕ™enГ­ moДЌi.

ExistujГ­ 4 moЕѕnГ© klinickГ© formy moДЌovГ© infekce:

 • AsymptomatickГЎ bakteriurie(bakterie v moДЌi): klinickГ© pЕ™Г­znaky nejsou vyjГЎdЕ™eny, v moДЌi nemusГ­me nalГ©zt ani zГЎnД›tlivГ© buЕ€ky, ale kultivaДЌnГ­ nГЎlez je pozitivnГ­.
 • JednoduchГЎ uretrocystitida(zГЎnД›t moДЌovГ© trubice a mД›chГЅЕ™e): doprovГЎzena problГ©my pЕ™i moДЌenГ­, bez horeДЌky.
 • JednoduchГЎ pyelonefritida (hnisavГЅ zГЎnД›t ledvin): vГЎЕѕnД›jЕЎГ­ pЕ™Г­znaky charakterizivanГ© horeДЌkou, bolestГ­ zad v bedernГ­ oblasti, apatiГ­, nechutenstvГ­m, zvracenГ­m, nadmД›rnГЅm moДЌenГ­m.
 • KomplikovanГЎ moДЌovГЎ infekce: spojenГ­ moДЌovГ© infekce s abnormaliami, jeЕѕ oslabujГ­ obranyschopnost zvГ­Е™ete proti infekcГ­m (nejДЌastД›ji moДЌovГ© kameny a a zadrЕѕovГЎnГ­ moДЌi)

HlavnГ­ diagnostika se opГ­rГЎ o vyЕЎetЕ™enГ­ moДЌi. MoДЌ by se mД›la vyЕЎetЕ™it nejpozdД›ji do hodiny po odbД›ru. V pЕ™Г­padД›, Еѕe to nenГ­ moЕѕnГ©, je tЕ™eba vzorek uchovat v lednici. VyЕЎetЕ™enГ­m moДЌi pomocГ­ diagnostickГ©ho prouЕѕku se zjiЕЎЕҐuje pЕ™Г­tomnost zГЎnД›tlivГЅch bunД›k, krve, pH, obsah bГ­lkovin. V moДЌovГ©m sedimentu mohou bГЅt vizualizovanГЅ bakterie nebo zjiЕЎtД›ny patologickГ© poДЌty zГЎnД›tlivГЅch bunД›k, nГЎlez krystalЕЇ. Kultivace moДЌi nГЎm zase pЕ™esnД› urДЌГ­, o kterГ© bakterie se jednГЎ. PЕ™i komplikovanГ© nebo vracejГ­cГ­ se moДЌovГ© infekci je vhodnГ© udД›lat ultrazvuk a rentgen bЕ™icha, kterГЅ mЕЇЕѕe odhalit napЕ™Г­klad moДЌovГ© kameny a postiЕѕenГ­ ledvin. DoporuДЌuje se takГ© vyЕЎetЕ™enГ­ krve.

ZГЎkladem terapie jsou antibiotika (ЕЎirokospektrГЎlnГ­ jsou prvnГ­ volbou terapie). DoplЕ€kovГЎ lГ©ДЌba spoДЌГ­vГЎ v navozenГ­ moДЌenГ­. JejГ­ hodnocenГ­ v prЕЇbД›hu lГ©ДЌby je ale rozporuplnГ©. ДЊastД›jЕЎГ­ moДЌenГ­ sice pЕ™inГЎЕЎГ­ pozitivnГ­ efekt ve snГ­ЕѕenГ­ mnoЕѕstvГ­ bakteriГ­ v moДЌi, ale zГЎroveЕ€ sniЕѕuje koncentraci antibiotika v moДЌi a zkracuje jeho pЕЇsobenГ­ na sliznici moДЌovГ©ho traktu. DГЎle okyselenГ­ pH moДЌi. Hodnota pH niЕѕЕЎГ­ neЕѕ 6,5 pЕЇsobГ­ bakteriostaticky (zastavГ­ mnoЕѕenГ­) na nД›kterГ© druhy bakteriГ­. PouЕѕГ­vГЎ se chlorid amonnГЅ, methionin anebo vitamГ­n C. Mohou se podГЎvat takГ© spazmolytika na uvolnД›nГ­ kЕ™eДЌГ­ v dolnГ­ch moДЌovГЅch cestГЎch a dЕЇleЕѕitГЎ je takГ© podpora imunity zvГ­Е™ete.

U pacientЕЇ trpГ­cГ­ch ДЌastГЅmi potГ­Еѕemi se doporuДЌuje pravidelnГЎ kontrola moДЌi. Na trhu existujГ­ i veterinГЎrnГ­ diety zamД›Е™enГ© na prevenci vznikЕЇ moДЌovГЅch infekcГ­.

VГЎЕѕenГ­ klienti, s lГ­tostГ­ VГЎm oznamujeme, Еѕe naЕЎГ­ poboДЌku v ulici LetohradskГЎ ZAVГЌRГЃME

Po-Pá: 8.30–12.00 / 13.00–19.00

Rozpis sluЕѕeb

Copyright © 2007-2013 Livet.cz – veterinГЎrnГ­ klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 – HoleЕЎovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nГЎs

Infekce močových cest

Každý rok navštíví lékaře v Evropě s infekcí močových cest kolem 10 miliónů lidí. Daleko více jsou postiženy ženy. Dle západní medicíny jsou na vině bakterie. Bakterie obvykle vstupují do močového traktu močovou trubicí a pak se mohou usadit i v močovém měchýři. Výsledkem je zarudnutí, otok a bolestivost močových cest, tedy zánět močových cest a močového měchýře. Pokud není tento stav zaléčen, může infekce postoupit dále do ledvin a způsobit zde zánět ledvin.

Balvan u Dračí brány

Rizikové faktory IMC

ženy, neboť mají mnohem kratší močovou trubici než muži

oslabený imunitní systém (chemoterapie, diabetes, apod.)

stav, který brání úplnému vyprázdnění močového měchýře (zvětšená prostata, ledvinové kameny apod.)

sex s novým partnerem, nakaženým partnerem, antikoncepce…

cévka (katetr) v močové trubici

Hoře od říční delty

Příznaky IMC

nutkavé a časté močení jen s pár kapkami moče

pálení při močení , bolesti v podbřišku

bělavá nebo lehce krvavá moč, zapáchající moč

celkové příznaky jako jsou únava, zmatenost, bolesti hlavy, horečka apod.

nález bakterií v moči

v případě postupu infekce do ledvin se přidává bolest v bedrech, horečka, zimnice, zvracení

v případě objevení se krve v moči je vždy nutno vyloučit rakovinu ledvin či močového měchýře

Stín brokátového závoje

IMC z pohledu TČM

Dle tradiční čínské medicíny se veškeré tyto potíže, týkající močových cest, nazývají LIN nemoci a vždy je v organismu přítomno horko. TČM rozlišuje u každé nemoci mezi stavem nadbytku a stavem nedostatku. V našem případě jsou akutní stavy obvykle ve stavu nadbytku a ve stavu horka, chronické stavy pak zase ve stavu nedostatku, které je navíc komplikované vlhkem. V případě stavu nadbytku se jedná buď o celkové vlhko a horko, horko v srdci a horko v játrech.

Ureaplasma urealyticum / parvum | pЕ™Г­znaky | testovГЎnГ­ | lГ©ДЌba

MoЕѕnosti nГЎkazy

Ureaplasmata jsou ДЌasto souДЌГЎstГ­ normГЎlnГ­ mikrobiГЎlnГ­ flГіry, nicmГ©nД› u nemocnГЅch s nespecifickou uretritidou tvoЕ™Г­ aЕѕ polovinu pЕ™Г­padЕЇ. Ureaplasmaty se lze nakazit jak pЕ™i klasickГ© souloЕѕi tak pЕ™i orГЎlnГ­m styku. OrГЎlnГ­ sex je bД›Еѕnou sexuГЎlnГ­ praktikou heterosexuГЎlnГ­ch i homosexuГЎlnГ­ch pГЎrЕЇ. Ureaplasma mЕЇЕѕe bГЅt pЕ™i orГЎlnГ­m styku pЕ™eneseno z nakaЕѕenГ©ho partnera z penisu nebo vagГ­ny do Гєst sexuГЎlnГ­ho partnera a naopak. PouЕѕГ­vГЎnГ­ kondomЕЇ nemusГ­ vЕѕdy zabezpeДЌit dostateДЌnou ochranu.

InkubaДЌnГ­ doba

InkubaДЌnГ­ doba ureaplasmovГЅch infekcГ­ je jeden aЕѕ tЕ™i tГЅdny. ДЊasto zЕЇstГЎvГЎ infekce nerozpoznГЎna, protoЕѕe probГ­hГЎ bezpЕ™Г­znakovД› (tzv. asymptomaticky). NakaЕѕenГЅ jedinec nemГЎ ЕѕГЎdnГ© pЕ™Г­znaky a pЕ™enГЎЕЎГ­ infekci na dalЕЎГ­ sexuГЎlnГ­ partnery.

U muЕѕЕЇ se ureaplasmovГ© nГЎkazy projevujГ­ jako zГЎnД›ty moДЌovГ© trubice (uretritidy), bolesti pЕ™i moДЌenГ­, uretrГЎlnГ­ bolesti nebo nepЕ™Г­jemnГ© pocity. NelГ©ДЌenГЎ infekce mЕЇЕѕe vГ©st k zГЎnД›tu nadvarlat (epididymitis), akutnГ­mu a poslГ©ze chronickГ©mu zГЎnД›tu prostaty (prostatitis).

U Еѕen jsou ДЌastГ© zГЎnД›ty moДЌovГ© trubice a cervixu, s bolestmi ДЌi nepЕ™Г­jemnГЅmi pocity pЕ™i moДЌenГ­, zГЎnД›ty vejcovodЕЇ (salpingitis).

NelГ©ДЌenГЎ infekce mЕЇЕѕe vГ©st u obou pohlavГ­ k zГЎvaЕѕnГЅm poruchГЎm plodnosti.

MoЕѕnosti testovГЎnГ­

NejpЕ™esnД›jЕЎГ­ metodou stanovenГ­ infekce je DNA (PCR) diagnostika, kterГЎ je vГЎm nabГ­zena na tomto portГЎlu.

KultivaДЌnГ­ vyЕЎetЕ™enГ­ je sloЕѕitГ© a nespolehlivГ©.

Pro lГ©ДЌbu je tЕ™eba poЕѕГ­t vhodnГЎ antibiotika. VГЅbД›r antibiotik zГЎvisГ­ na pЕ™Г­tomnosti infekce dalЕЎГ­mi mikroorganizmy, na typu antibiotik, kterГ© klient uЕѕГ­val v poslednГ­ dobД›. Antibiotika je nutnГ© vybrat v pЕ™edepsanГ©m mnoЕѕstvГ­ pЕ™esnД› dle instrukcГ­ lГ©kaЕ™e. Po dvou mД›sГ­cГ­ch od lГ©ДЌby je vhodnГ© zopakovat analГЅzu moДЌe na pЕ™Г­tomnost infekce, aby se vylouДЌila reinfekce nebo rezistence na podanГЎ antibiotika.

PouЕѕitГЎ literatura

Edwards S, Carne C. Oral sex and transmission of non-viral STIs. Sex Transm Infect. 1998 Apr;74(2):95-100.

Bannister BA, Begg NT, Gillespie SH. Infectious disease. Second Edition. Blackwell Science 2000.

Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

Zánět močového měchýře neboli cystitida dovede pěkně potrápit. Alespoň jednou v životě cystitidou onemocní každá druhá žena. Jak se toto nepříjemné onemocnění projevuje?

S infekcí dolních močových cest se alespoň jednou za život setká téměř polovina žen. U mužů se objevují méně často, přibližně jen u každého pátého. Vyšší výskyt nemoci u žen je dán především anatomickou stavbou močových cest. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, která je navíc umístěna v blízkosti gynekologických cest a konečníku. To vše usnadňuje vstupu infekce do močového traktu. Nejčastějším původcem zánětů je bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí normální střevní mikroflóry. Zánět močového měchýře mívá obvykle rychlý nástup a při jeho vhodném a rychlém léčení opět rychle odezní.

Jak poznáme zánět močového měchýře

 • časté a bolestivé močení
 • časté nucení na močení (intervaly až 10–20 min)
 • bolestivé nutkání na močení
 • pocit pálením a řezání při močení doznívající chvíli po vymočení
 • řezavá bolest vystřelující na hráz a do podbřišku
 • velmi bolestivé domočování
 • pocit nedovyprázdněného měchýře
 • moč bývá zkalená, zapáchající, někdy krvavě zbarvená

Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota, celková únava.

V případě, že se objeví horečky, třesavky nebo zvracení, je pravděpodobné, že se infekce rozšířila do ledvin (pyelonefritida), což ohrožuje pacienta na životě. V tomto stavu je tedy nutné bez odkladu navštívit lékaře.

První pomoc při vzniku obtíží představuje zvýšený příjem vhodných tekutin, vedoucí ke snížení koncentrace moče, a tím ke snížení dráždění a bolesti spojené s močením. Pokud se stav sám neupraví, je nezbytné vyhledat lékaře. Nedostatečně léčené a neléčené infekce mohou přecházet do chronických nebo často recidivujících forem onemocnění, která jsou pro pacienty nejen zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží, ale mají dopad i na intimní život či začlenění do pracovního procesu. Základem léčby zánětu močových cest je antimikrobiální léčba, která je bez dostatečného příjmu tekutin však méně efektivní.

Kdy jít k lékaři

Pokud se potíží nezbavíte do 3 dnů jděte raději k lékaři, který udělá bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika. Zánět je pak léčen cíleně. Pokud se cystitida projeví „v plné kráse“, lékař vám nejspíš předepíše vhodná antibiotika. Zcela nevhodná je léčba pouhých příznaků infekce. Za těmito příznaky se může skrývat mnohem vážnější onemocnění jako močové kamínky či nádory močového měchýře. I pokud máte opakované záněty močového měchýře, je potřeba se objednat na urologické vyšetření.

Zánět močových cest u dětí

Tyto infekce jsou u dětí třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Důležité je, že mají poměrně nevýrazné příznaky a je docela problém hned zjistit, kde je příčina. Jde o to, že u dětí se častěji vyskytuje zánět horních cest močových, kde jedinými příznaky jsou horečka, únava a rozmrzelost, což jsou příznaky i dalších nemocí. Jinak je tomu u onemocnění dolních cest močových, kde se objevují charakteristické příznaky, jako je pálení či řezání při močení a podobně. Pokud nedojde včas k léčbě, může dojít k zánětu ledvin. Lékaři obvykle nasadí antibakteriální léky.

Zánětům je dobré předcházet u dětí správnou hygienou, u malých dívek správným otíráním zadečku a vhodnou volbou bavlněného oblečení.

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Klikněte na část těla, která Vás trápí a otestujte se online.

Archiv živých diskusí zde

Na vaše dotazy odpovídají na Ordinace.cz lékaři z různých odborů při pravidelných chatech, zde si můžete přečíst položené otázky i odpovědi odborníků.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Chcete-li mít přehled o nových článcích na Ordinace.cz, objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

 • Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat (4859 čtenářů)
 • Zubní kámen. Jak ho odstranit? (4454 čtenářů)
 • Máte neustále ucpaný nos a rýmu? Možná se jedná o nosní polypy. (3753 čtenářů)
 • Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení (3217 čtenářů)
 • Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat (2496 čtenářů)
 • Od ledna 2018 se zásadně mění očkovací kalendář pro děti i dospělé (2387 čtenářů)
 • Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit. (2166 čtenářů)
 • Nemocné ledviny nebolí (1909 čtenářů)
 • Kdo má nárok na lázně a jaké jsou typy úhrad (1801 čtenářů)
 • Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře (1674 čtenářů)

Na bílé fleky (obláčky) mi pomáhá vit. B12 / 1000. Mám je jinak celý život, hlavně na… Diskutovat

Ano, paní Kateřina moc neví, o čem mluví. Nejspíš bydlí v Praze, kde jsou možnosti jiné… Diskutovat

Souhlasim s vyse uvedenymi prispevky. Ziju v Italii uz skoro 20 let a vim, ze italsti celiaci… Diskutovat

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.

Copyright Pears Health Cyber, s. r. o. 2018,

Poslední aktualizace 3.4.2018, ISSN 1801-8467

Infekce moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e

VД›tЕЎina Еѕen dostane zaВ svЕЇj Еѕivot nД›kolikrГЎt infekci moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e. StГЎvГЎ se to tehdy, kdyЕѕ bakterie nakazГ­ systГ©m, kterГЅ odvГЎdГ­ zВ tД›la moДЌ jako ledviny, moДЌovГЅ mД›chГЅЕ™ aВ moДЌovod, kterГЅ je spojuje. MoДЌovГ© infekce jsou ДЌastГ© onemocnД›nГ­ aВ obvykle pЕ™Г­liЕЎ zГЎvaЕѕnГ©, pokud se ihned nelГ©ДЌГ­, zejmГ©na vВ pЕ™Г­padД›, kdy se infekce rozЕЎГ­Е™Г­ doВ ledvin.

BakteriГЎlnГ­ infekce moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e (cystitida) patЕ™Г­ kВ bД›ЕѕnГЅm infekДЌnГ­m onemocnД›nГ­m.

PГЎlivГЎ bolest pЕ™i moДЌenГ­, poВ vyprГЎzdnД›nГ­ se jeЕЎtД› zhorЕЎГ­. ДЊastД›jЕЎГ­ moДЌenГ­ aВ vВ menЕЎГ­ch dГЎvkГЎch (ve dne iВ vВ noci ), nД›kdy sВ pЕ™Г­mД›sГ­ krve, bД›ЕѕnГ© jsou bolesti vВ podbЕ™iЕЎku aВ vВ dolnГ­ ДЌГЎsti zad.

ZГЎnД›t moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e mГЎ obvykle rychlГЅ zaДЌГЎtek, pro kterГЅ jsou typickГ© bolesti pЕ™i moДЌenГ­, ztГ­ЕѕenГ© vyprazdЕ€ovГЎnГ­ aВ malГ© mnoЕѕstvГ­ vylouДЌenГ© moДЌi, nД›kdy sВ pЕ™Г­mД›sГ­ krve. ZГЎnД›t moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e obvykle vyvolГЎvajГ­ bakterie – nejДЌastД›ji Escherichia coli, kterГ© bД›ЕѕnД› ЕѕijГ­ vВ trГЎvicГ­ soustavД›, odtud proniknou doВ moДЌovГЅch cest aВ moДЌovГ©ho mД›chГЅЕ™e se dГЎle mnoЕѕГ­. ЕЅeny jsou postiЕѕeny mnohem ДЌastД›ji, protoЕѕe ЕѕenskГЎ moДЌovГЎ trubice je dlouhГЎ nejvГЅЕЎe 5 cm, coЕѕ je mnohem mГ©nД› veВ srovnГЎnГ­ sВ muЕѕskou, kterГЎ mГЎ aЕѕ 20 cm. KВ pЕ™enosu bakteriГ­ zВ oblasti koneДЌnГ­ku kВ vnД›jЕЎГ­mu vyГєstД›nГ­ moДЌovГ© trubice nejДЌastД›ji dochГЎzГ­ pЕ™i pohlavnГ­m styku nebo pЕ™i utГ­rГЎnГ­ poВ stolici. PЕ™Г­ДЌinou zГЎnД›tu mohou bГЅt iВ mikroorganismy pЕ™enosnГ© pohlavnГ­m stykem, napЕ™. chlamydie.

Příznaky močové houbové infekce

Jak na častý zánět močových cest

Zánět močových cest je jistě nepříjemným onemocněním, se kterým budeme účinněji bojovat, pokud pochopíme všechny souvislosti. Proto začněme základním popisem močové soustavy, kterou tvoří ledviny – močovod – močový měchýř – močová trubice. V závěru článku si ale určitě nenechte ujít náš velice účinný recept na čaj pro boj se zánětem močových cest.

Ledviny, párový orgán velikosti pěsti, primárně udržuje rovnováhu tekutin v těle, řídí eliminaci odpadních látek a tvoří moč. Dále například přeměňují formu vitaminu D, která vede k podpoře růstu kostí, nebo tvoří hormony ovlivňující tvorbu červených krvinek a udržení krevního tlaku. Právě v ledvinách začíná tvorba moči – ledviny denně vytvoří filtrováním krve cca 180 litrů primární moči, ta je zpracována a ve výsledku se vyloučí 1,5-2,5 litru definitivní moči. Moč se dále dostává do močového měchýře přes trubice zvané močovody a tělo opouští přes močovou trubici. Ta měří u žen jen asi 5 cm (u mužů 15 cm), což je hlavní důvod, proč infekcemi močových cest v drtivé většině trpí ženy.

Příznaky zánětu močových cest

Příznaky zánětu močových cest mohou být velmi individuální, ale typická bývá nutkavá potřeba častého močení doprovázená bolestmi v podbřišku nebo pálením močové trubice při močení. Bolesti se mohou projevit i v oblasti beder a zad. Nezřídka se objevují zvýšené teploty a horečky s třesavkou a vážnější průběh vyžadující bezodkladnou péči lékaře doprovází i výtoky nebo stopy krve v moči. Vážnější průběh nikdy nepodceňujte!

Jaká je nejčastější příčina zánětu močových cest?

Jedná se o velice časté infekční onemocnění. Uvádí se, že dokonce druhé nejčastější. Nejvíce nás trápí uretritida (infekce močové trubice) a cystitida (zánět močového měchýře).

Pojďme se podívat na příčiny. Výzkumy uvádí, že nejčastěji je zánět močových cest způsoben enterobakteriemi – tedy bakteriemi, které se vyskytují ve střevech. Běžně se bakterie ze střev dostávají do pochvy a dále do močových cest díky:

 • špatné osobní hygieně (neutírat se od konečníku směrem dopředu)
 • análním praktikám při sexu
 • kalhotkám tanga

Další faktory přispívající k rozvoji infekce:

 • špatný pitný režim
 • zadržování močení
 • přemnožení patogenů ve střevech (plísně, kvasinky, atd.)
 • časté koupání v chlorované vodě (narušuje přirozené pH sliznic)
 • časté návštěvy vířivek, bazénů (chlamydie, ureaplazma, mykoplazma)

Je patrné, že k opakovaným zánětům močových cest stačí tato „nevinná“ kombinace – přes den málo pijeme, večer si dáme saunu (dehydratace se prohloubí) nebo vířivku (zdroj patogenů), skleničku vína (další dehydratace) a sex (fyzické podráždění dané oblasti + možná infikace nepříznivými bakteriemi). Za 24-48 hod se dostaví první příznaky infekce, přeléčíme antibiotiky a dostáváme se do začarovaného kruhu.

Pitný režim, zvýšení imunity a podpůrné byliny na močové cesty jsou klíčem úspěchu, samozřejmě hlídáme rizikové faktory viz výše.

Ledviny a močový měchýř jsou dle lidového léčitelství i tradiční čínské medicíny velice citlivé na pocity strachu, lítosti, sebelítosti, podceňování atd. Tyto pocity celý systém močových cest oslabují a je nutné se vyvarovat vztahům, které v nás tyto pocity živí. Zánět močových cest je velmi často psychosomatického původu.

To byly informace, čemu se vyvarovat, teď si naopak povíme, co dělat, abychom naše močové cesty posílili.

Jak posílit odolnost vůči zánětům močových cest

Pravidlo číslo 1 je dodržovat ideální pitný režim – princip je jednoduchý. Pokud pijeme dostatek vody, bakterie doslova vyplavíme z těla, protože nejsou schopny se udržet na stěnách sliznic. Jídelníček stanovíme dle pravidel zdravého stravování + hodně kořenové zeleniny (vynikající na ledviny, zkuste ve formě polévky), okurek, cibule, česneku, zázvoru a bylinky podporující celý močový trakt. Vynikající je lichořeřišnice (ve formě tinktury), zlatobýl, přeslička, kopřiva. Brusinka je již pro veřejnost běžně známá, nejlépe ji pít ve formě 100% neslazené šťávy ředěné vodou.

 • doplňovat probiotika (ve formě kapslí a/nebo bílého jogurtu)
 • neodkládat močení, jít co nejdříve
 • preferovat vložky (bio verze, které neobsahují chlorem bělenou bavlnu) před tampony
 • neprochladnout – především ne bedra a vyvarovat se pocitu chladu od nohou
 • snížit konzumaci dráždivých nápojů – alkohol, káva, čaj, kakao
 • snížit nadměrnou konzumaci jednoduchých sacharidů (při kvašení se vytváří ideální podmínky pro masový výskyt patogenů) – např. pečivo, koláče, čokoláda, cukr jako sladidlo, ovoce (ve velkém množství)
 • pravidelně relaxujte, abyste snížili hladinu stresu

TIP: kontrolujte barvu moči. Čím tmavší, tím větší dehydratace a nutnost příjmu zvýšeného množství vody (čisté, neperlivé). Pro měření pH moči doporučujeme koupit v lékárně pH papírky, které vám okamžitě dle barvy ukáží aktuální stav.

V případě opakujících se potíží nezapomínejte posílit svůj imunitní systém, který si poradí s chronickými záněty

Velice zajímavou kombinací pro posílení imunity a boj proti chronickým zánětům (nejen zánětům močových cest) jsou pravidelné dávky beta glukanů a adaptogenů. Určitě vyzkoušejte naši ručně sbíranou medicinální houbu Chagu v bio kvalitě. Pochází z divoké přírody arktických lesů Finska, která je extrémně kvalitním zdrojem právě těchto látek . Extrakt Chagy slouží k přípravě nápojů, díky kterým zlepšíte svoji imunitu i příjem tekutin. Proč je naše Chaga tak vyjímečná si můžete přečíst například zde.

28 sáčků Chagy pro přípravu nápoje

 • medicinální houba Chaga na imunitu
 • jemná chuť připomínající černý čaj
 • divoce rostoucí ve finských lesích
 • ručně sbíráno za polárním kruhem
 • betaglukany a adaptogeny
 • 1 balení = měsíční kúra

Slibovaný recept na vynikající čaj posilující močové cesty

 • 300 ml horké vody (do 70°C)
 • brusinkový čaj (doporučujeme v bio kvalitě z lékárny nebo jiných prověřených zdrojů)
 • 1 sáček Chagy
 • 2 lístky máty
 • plátek limety

Tento recept je ideální pro zánět močových cest především v začátku onemocnění nebo může přispívat k jeho předcházení při pravidelném užívání (např. v období zvýšeného výskytu zánětů, oslabené imunity apod.). Brusinky výborně působí na infekce močových cest, Chaga s vysokou dávkou betaglukanů a adaptogenů bojuje proti zánětům v celém těle a skvěle stimuluje imunitní systém. Navíc máta pomůže s tlumením bolesti (anestetický účinek mentholu) a také podpoří naši psychiku a oslabí stres z probíhajícího onemocnění.

Chaga má chuť jemného černého čaje (přestože se jedná o houbu, houbové aroma vůbec nemá) a spolu s brusinkovým čajem se velmi dobře doplňuje. Výsledný nápoj je velmi silný a proto použijte větší hrnek. Myslete na to, že vaše tělo potřebuje zvýšený přísun tekutin.

Příprava: Brusinkový čaj s jedním sáčkem Chagy a lístky máty zalijeme horkou vodou a necháme 10 minut odstát v hrníčku přikrytém podšálkem nebo menším talířkem. Nakonec přidáme plátek limetky. Ideální je čaj nesladit vůbec nebo jen velmi málo medem, jednoduché cukry podporují nežádoucí rozvoj patogenů a kvasinek.

Jako bonus doporučujeme přidání 1-2 lžic čerstvých nebo mražených brusinek.

Post navigation

Mohlo by Vás zajímat

DoktorBio je česká firma působící na trhu od roku 2010.

třída Míru 60, 53002 Pardubice

IČO 28797086 DIČ CZ28797086

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, který vede Krajský soud v Hradci Králové, v oddílu C, vložce 27944

tel.: +420 777 802 572

Pro dopravu našich produktů využíváme služeb Zásilkovny, České pošty a DPD. Aktuální ceny naleznete v košíku před samotnou platbou. Pro objednávky nad 700,- Kč nabízíme dopravu službou DPD zcela zdarma.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH. Nabízíme platbu dobírkou nebo běžnými online způsoby pomocí brány GoPay

Jako spotřebitel můžete od uzavřené smlouvy kdykoli odstoupit, a to až do uplynutí 14 dnů ode dne převzetí zboží.

Prosíme, obraťte se na nás emailem na adrese reklamace@matchaga.cz nebo postupujte podle našich Obchodních podmínek – body 6.1 – 6.8

V případě reklamace se na nás,

prosím, obraťte emailem na adrese reklamace@matchaga.cz

V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.

Záruka na dodané zboží a reklamace se řídí podle zákona o ochraně spotřebitele a upravují je naše Obchodní podmínky v bodech 7.1 – 7.15

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Povinnost online evidence v našem eshopu se vtahuje pouze na platby kartou.

Zánět močových cest (cystitida) a jeho příznaky

O PENOXALU

O ÚČINNÉ LÁTCE BIOCOL

GYNEKOLOGIE

GASTROENTEROLOGIE

ZÁNĚTY A VIRY

ZKUŠENOSTI LIDÍ

ZKUŠENOSTI LÉKAŘŮ

Zánět močových cest (cystitida) a jeho příznaky

Akutní zánět močových cest je dnes druhým nejčastěji se vyskytujícím zánětlivým onemocněním. Zánět močových cest, gynekologicky odborně nazýván cystitida, trápí především ženské pohlaví, ovšem setkat se s ním mohou i muži. Z části ženské populace se s tímto gynekologickým problémem potýká až 50% z nich.

Faktory zánětu močových cest (cystitidy)

Stejně jako u dalších zánětlivých onemocnění je rizikovým faktorem špatná hygiena. Bakterie vyskytující se v konečníku se snadno dostanou přes hráz do močové trubice, a pokud není imunitní systém dostatečně odolný, pak se lehce rozvine zánět močových cest. Důvod vyšší náchylnosti žen k onemocnění cystitidou je kratší vzdálenost konečníku a močové trubice oproti mužům. Přísnou hygienu je nutné dodržovat i při sexuálních aktivitách, které mohou být dalším gynekologickým rizikem. Také zadržování moči a nedostatečný pitný režim představují rizika pro močové ústrojí. Čerstvé maminky mají větší náchylnost k zánětu močových cest, neboť jejich rizikovým faktorem je ochablé svalstvo v důsledku porodu. Sklony k zánětu močových cest mají i těhotné ženy nebo ženy při menopauze. Pacienti s cukrovkou patří do další rizikové skupiny, jelikož jejich moč má sladší prostředí, ideální k přežití bakterií.

Příznaky zánětu močových cest (cystitidy)

Hlavním příznakem zánětu močových cest je bolest v podbřišku, kterou provází časté močení. Pálivá a řezavá bolest v průběhu močení může být až nesnesitelným příznakem. Typickým příznakem cystitidy je pak načervenalá moč neboli výskyt krve v moči, která se objevuje v důsledku podrážděné sliznice močových cest. Zánětlivé onemocnění močových cest se projevuje i zvýšenou teplotou, v pokročilejším stádiu pak třesavkou, bolestí zad či výtokem. Pokud jsou příznaky včas odhaleny, zánět močových cest lze diagnostikovat v raném stádiu a zmírnit tak jeho průběh.

Prevence zánětu močových cest (cystitidy)

Každému zánětlivému onemocnění lze předcházet obzvláště správnými hygienickými návyky. I nevhodné spodní prádlo nebo škodlivé kosmetické přípravky mohou být spouštěčem gynekologického zánětu. Účinnou prevencí je pak dostatečný příjem tekutin v podobě čisté vody a bylinných čajů, čímž dochází k patřičnému propláchnutí močového ústrojí a vyplavení škodlivých bakterií. Vhodná strava činí další podstatnou prevenci cystitidy. Pojídání brusinek a borůvek nebo pití nápojů z těchto plodů má pozitivní dopad na močový trakt a je přímo doporučováno odborníky. Protizánětlivé účinky ananasu jsou další skvělou obranou před zánětem. Ideální prevencí je nejlépe silný imunitní systém, který můžeme podpořit nejrůznějšími způsoby.

Léčba zánětu močových cest (cystitidy)

Postiženého zánětem močových cest po gynekologickém vyšetření většinou nemine antibiotická léčba. Nařízený klid lékařem je potřeba proložit vhodnými tekutinami, které lze doplnit o urologické čaje. Během léčby zánětu močových cest je dobré soustředit se na stravu obsahující dostatek vitaminu C, ideálně se zaměřit na protizánětlivé brusinky či brusinkové extrakty. Posílení imunitního systému je nutné při každém zánětlivém onemocnění.

Vliv imunitního systému na zánět močových cest (cystitidu)

Stejně jako další zánětlivá onemocnění je i zánět močových cest provázen oslabením imunitního systému, který je potřeba cíleně podpořit. Posílení imunitního systému jako prevenci zánětlivé nemoci je nejúčinnější, přesto je i v průběhu léčby zánětu močových cest nezbytné, a to především při léčbě antibiotiky, která imunitu velmi oslabují.

Další informace

 • Gynekologie a Penoxal
 • Gynekologická onemocnění
 • Gynekologické záněty
  • Zánět prsu a jeho příznaky
  • Zánět dělohy a jeho příznaky
  • Zánět vaječníků a jeho příznaky
  • Zánět vejcovodů a jeho příznaky
  • Zánět močových cest a jeho příznaky
 • Endometrióza a její příznaky
 • Virové infekce
  • Kvasinková infekce a její příznaky
  • Chlamydiové infekce a její příznaky
  • HPV virus a jeho příznaky
 • Myomy a myomatóza a jejich příznaků
 • Přednádorová onemocnění
  • Hyperplazie endometria a její příznaky
  • Prekancerózy děložního čípku a její příznaky

Penoxal Trade Inc.

Mob.: +420 720 314 124

© 2017-2018 Penoxal Trade Inc. | By PENOXAL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.

Leave a Reply