Příznaky invazivní houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Příznaky kvasinkové infekce u žen – klinické rysy

Kvasinkové infekce u žen je charakterizována přítomností několika klinických variant. Každý z nich má své vlastní charakteristiky klinického obrazu, což pomáhá při diferenciální diagnostice a diagnostiku. Příznaky kvasinkové infekce u žen hodnoceny při fyzické vyšetření. Podle stávající klasifikace rozlišuje akutní a chronické formy onemocnění. Chcete-li oddělit klinické formy měla být klasifikována kandidonositelstvo formulář.

To, co odlišuje různé možnosti drozd

Nejčastěji se v praxi potýkají s těžkými formami onemocnění. Epizody akutní vaginální kandidózy lézí v průběhu života se slaví téměř sedmdesáti pěti procent žen. Procento chronických forem, které se liší trvalý opakující se samozřejmě, je dvacet procent.

Každá z forem drozdů různých funkcí jejich klinickým obrazem. V akutní formě dominují příznaky akutního zánětlivého procesu s výrazným místními symptomů. Nejběžnější stížnost – A hojný výtok z pohlavního ústrojí. To se mění jejich barvu, texturu a vůni. Výběry mohou být filmy, hustá a krémová, šupinatá, v některých případech, vodnaté. To je rozmazaný kyselé vůni, která je specifická pro kvasinky. Nejtypičtější Místní symptomy jsou zarudnutí, otok, přítomnost léze na kůži a sliznice, které jsou doprovázené intenzivním pálení, svědění a poškrábání. V některých případech to může vést k poruchám nervového systému (nespavosti, neurózy).

Thrush, který se vyskytuje v chronické formy, vyznačující se tím, méně intenzivní příznaky a nižší výskyt lézí z genitálií. V této situaci, ovládaný vývoji týkajících se doby trvání nebo délky trvání onemocnění, tj atrofických procesů v tkáních. Onemocnění se vyskytuje s obdobím exacerbace a úhradu zánětlivého procesu, s frekvencí exacerbací může být až čtyřikrát ročně a více. Z klinických symptomů nemoci třeba poznamenat, přítomnost mizivou vaginální výtok Poševní výtok: normální, nebo nemoc? A nevyjádřeným zarudnutí, otok vulvy, pochvy.

Může nastat bez příznaků drozd

K dispozici je samostatná forma drozdů, který je charakterizován tím, že chybí případné reklamace nebo klinických symptomů. Tato forma se nazývá kandidonositelstvo. V tomto případě je diagnóza může být stanoven pouze na základě výsledků mikrobiologické studie. Spolehlivé indikace přítomnosti kvasinek je detekce malého množství kvasinek, jako hub (jejich nadějné formy) a nedostatek pseudomycelia. Pokud žena vykazuje známky nemoci, pak můžeme hovořit o přechodu kvasinek v symptomatické formě. K tomu dochází pod vlivem různých nepříznivých faktorů, vnější i vnitřní prostředí.

Je chybou domnívat se, že absence příznaků nevyžaduje antimykotické léčby. Na základě souhrnné studie by měla být zpracována tak, aby se zabránilo negativním dopadům nebo komplikace spojené s plísňovou infekcí Plísňové infekce: k prevenci a porážka , Věnujte zvláštní pozornost by měla být připsána na jmenování léčby v přípravě na intervenční nástroje (diagnostický kyretáž Škrábání – těžký a nebezpečný postup , Hysteroskopie Hysteroskopie – vyšetření dělohy uvnitř Chirurgická manipulace v oblasti děložního čípku), ale i v případě výskytu těhotenství.

Flukonazol pro léčbu afty:, jak rychle se zbavit houbové infekce

Flukonazol pro léčbu afty (vaginální kandidóza) je široce používán. Jedná se o velmi účinný lék pro léčbu akutní moučnivka dost na jedno použití přijímacího flukonazolu pro prevenci recidivy onemocnění, flukonazol je používán jednou za měsíc.

Příčiny a příznaky moučnivka Basic

Příčinou kandidóza genitálií Kandidóza genitálie: možné závažné komplikace (drozd) je kvasinka, jako houby rodu Candida, což je téměř vždy přítomen v genitální sliznice složené z podmíněně patogenní. Ale s normální imunitou, tento patogen může způsobit onemocnění v případě, že imunitní systém snižuje, houby rodu Candida začnou rychle množit a způsobit infekční zánět – kandidóza.

Hlavními příznaky kvasinkové infekce u žen Drozd u žen – význam problému jsou bílé cheesy nájezdy na sliznice pochvy a vulvy, stejné nebo laciný bílý výtok (bělidla) a těžkou svědění v oblasti genitálií.

V případě, že kvasinková infekce nezachází v čase, akutní infekční-zánětlivý proces přejde do chronické, který je mnohem horší ošetření. Pro léčbu droždí antimykotika a imunomodulátory.

Flukonazol – je vysoce účinný anti-houbové lék široké spektrum účinku, který je k dispozici v kapslích pro orální podávání a jako injekčního roztoku. Mechanismus účinku flukonazolu je spojen s potlačením působením enzymů houbových buněk, což vede k blokování syntézy sterolů potřebných pro buněčné membráně hub konstrukce. To porušil propustnosti buňky, jeho metabolismu a buňka umírá.

Druhy Candida vykazují vysokou citlivost na flukonazolem. Pro léčení akutní vaginální kandidózy dostatečně jednorázové použití flukonazolu kapslí po 150 mg. Podobně zacházeno drozd a mužů. Aby se zabránilo opakování onemocnění v jeho chronické léčbě kapsle 150 mg užívaných jednou za měsíc po dobu šesti měsíců a více. Ve stejné době, předepsat léčbu obnovit imunitu. Typicky, toto umožňuje dlouhou dobu, jak se zbavit kvasinkové infekce.

Starší pacienti flukonazol podávat s opatrností, pečlivě kontrolu funkce ledvin. Pokud to není rozbité, jednotlivá dávka není snížena. V případě, že funkce ledvin, jakmile je to možné flukonazol celá dávka v případě dlouhodobého používání flukonazolu dávky upravena.

To je kontraproduktivní flukonazol

Flukonazol je kontraindikován, pokud jste přecitlivělí na jeho složek, těhotenství, kojení Kojení – osobní volba krmení, jakož i současně s některými léky, které mají negativní vliv na srdce, jako je cisaprid, a to zejména v případě, flukonazol aplikovány do velké dávce.

Vedlejší účinky a předávkování

Ve většině případů, flukonazol je dobře snášen. Avšak i po jediné aplikaci při léčbě kvasinek se může vyvinout nežádoucí účinky, jako je nevolnost, bolesti břicha, bolesti hlavy. Alergické reakce jsou také možné. Při příjmu flukonazol splňovat oba Časné alergické reakce (kopřivka, angioedém, anafylaktický šok) a smíšený nebo zpožděného typu (erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza).

Se zvyšující se dávkou a trvání léčby zvyšuje riziko porušení jater nebo ledvin, s jedinou aplikací těchto nežádoucích účinků obvykle nemají stane.

Kromě toho může dojít k záchvaty, alopecie, změny v krvi (snížení počtu bílých krvinek a krevních destiček), poruchy lipidů.

Pomocí velkého převisu terapeutické dávky flukonazolu může zvýšit žádné vedlejší účinky. Tam může být záchvaty, halucinace, změny v chování (například pacienti se mohou objevit nemotivovaný podezření), zvýšení nevolnost, zvracení, bolesti břicha Břicha bolest: Typy a symptomy ,

První pomoc je výplach žaludku, po kterém pacient může mít několik tablet aktivního uhlí. Současně by měl pacient pít velké množství tekutin a vzít diuretika – jako flukonazol mohou být odstraněny z krve. Přiřadit také symptomatickou léčbu.

Flukonazol se používá k léčbě drozd. Ten velmi účinně vypořádat se s houbami rodu Candida, a to i pomocí jediné aplikace. Měsíční prevence recidivy afty v jeho chronickým průběhem umožňuje zcela zapomenout na této nemoci.

Příznaky kvasinkové infekce v uchu

Podobně jako u jiných forem kvasinkové infekce , které v uchu může produkovat bílý výtok kolem laloku . To je způsobeno tím, těla imunitní systém reaguje na infekci a snaží se bojovat a zabránit tomu, aby napadající tělo .

Jeden z většina bolestivé příznaky kvasinkové infekce v uchuušní bolest . Tato bolest může být velmi nesnesitelný pro člověka a může způsobit vážné poškození ucha , pokud je léčba nežádá rychle .

Když někdo s kvasinkovou infekci v ucho hledá léčbu , můželékař vyčistit ucho , a předepíše antibiotikum . Léky pomůže zabít bakterie , která je součástí infekce ucha . Je důležité čistit ucho doma, pravidelně , aby se zabránilo další infekci .

Příčiny kvasinková infekce

Ušní jsou způsobeny bakteriemi, které se obvykle zdržuje, v zadní části ústa , pohybující se na trubky, které jdou do uší osoby . Tato bakterie se hledá teplý domov přežít a tyto trubky jsouideálním místem pro růst .

tím pomoci zabránit infekci kvasinek ucha z děje podle čištění uší pravidelně . To zahrnuje sušení vnitřní a vnější části ucha . Pokud se vlhkost dostane chycen uvnitř , může to pomoci k ohřevu teplé domov pro bakterie hromadí a růst .

nCure – odstranění plísně nehtů

Onychomykóza nehtů

Domácí laserová léčba onemocnění onychomykózou (plísňová houba napadající nehty)

nCure laserové světlo si prosvítí cestu ke zdravým nehtům.

nCure je přenosný, nákladově efektivní a snadno použitelný pro vlastní léčbu, domácí zdravotní zařízení nCure poskytuje neinvazivní léčbu houbových infekcí nehtů.

nCure používá jak nízkou úroveň ošetření laserem (laserova terapie), tak i Blue Light ozařování. nCure je revoluční domácí léčba laserovým zařízením pro plísně nehtů.

nCure je přenosný, k použití pro samostatné ošetřování, domácí zdravotnický prostředek pro léčení plísňové infekce nehtů (onychomykózy). Počáteční příznaky houbové infekce nehtu je změna barvy nehtové ploténky a jeho tloušťka. Jak nemoc postupuje, objeví se další tělesné příznaky, což vede nejen ke špatnému estetickému vzhledu, ale i k fyzické bolesti. nCure v sobě spojuje dva typy záření: low-level laser pulzní záření a viditelné modré světlo. Prostřednictvím synergického efektu, který se zaměřuje na semena plísní pod nehtem se symptomy spojené s plísňovou infekcí nehtů odstraní a vyléčí. Léčba nCure je efektivní, bezbolestná, neinvazivní, bezpečná a schválena pro použití v domácnosti.

Kůra má významné výhody oproti jiným možnostem léčby onemocnění plísňovou infekcí nehtů.

nCure bude léčit nehet napadený houbovou infekcí (onychomykózy) bez nutnosti používat léky či masti.

Laserové záření pronikne infikovanou nehtovou ploténkou a zaměří patogenní původce chorob umístěného na nehtovém lůžku, uzdraví nehty a obnový estetický vzhled.

Ošetření je neinvazivní, efektivní a nízkonákladové, žádné vedlejší účinky, bezpečné, snadné a bezbolestné!

Jen 7 minut denně a brzy je vidět výrazné zlepšení!

Důležité informace: s cílem dosáhnout výrazného zlepšení, odstranění houby a zabránění budoucí infekce je nutné používat přístroj nejméně po dobu 3-4 měsíců!

Vlnová délka laseru: 905nm

Vlnová délka modrého světla: 470nm

Intenzita Laseru: 22W

Přístroj se automaticky vypne po 7 minutách

Používejte denně pro dosažení nejlepších výsledků

Sinusitida: příznaky a léčba sinusitidy u dospělých

Sinusitida (sinusitida) – akutní nebo chronické infekční a zánětlivé onemocnění adnexální nosní dutiny při výskytu alergické, virové, bakteriální nebo houbové povahy. Zánětlivý proces může ovlivnit slizniční epitelu jednoho, dvou nebo více jakýchkoli paranazálních dutin na jedné nebo obou stranách nosu.

Sinus nazývaný příslušenství, nebo paranazální, dutiny, které jsou vzdušné dutiny malé velikosti, který se nachází v kostech mozku a částí obličeje lebky. Každý sinus komunikuje s nosní dutinou. U sinusitidy dochází k zánětu epitelu obložení jedné nebo více dutin, což vede k charakteristickým klinickým projevům. Takový proces může být nezávislý, například s alergiemi, nebo může pokračovat jako komplikace akutních virových nebo bakteriálních infekcí.

Existují čtyři skupiny sinusů, které jsou pojmenovány podle jejich umístění: spárovaný frontální, maxilární a mřížovitý labyrint, stejně jako nepárový sfénoidní sinus. Děti starší 7-10 let a dospělí jsou častěji diagnostikováni s poškozením maxilárních dutin, na druhém místě – mřížkovými, pak čelními. Sphenoidní sinus je mnohem méně častý. Podle statistik trpí tento nebo ten typ sinusitidy až 10% celkové populace světa. Onemocnění je zjištěno u 0,2% dospělých a kolem 0,5% dětí různého věku.

Příčiny sinusitidy

Vedoucí úloha při vývoji sinusitidy je dána Pfeifferové tyči (Haemophilus influenzae) a pneumokokům (Streptococcus pneumoniae), které jsou příčinou tohoto onemocnění ve více než 50% případů. Méně časté jsou hemolytické streptokoky (Streptococcus pyogenes), moraxella (Moraxella catarrhalis), Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus), různé viry, houby a anaeroby.

Příčiny zánětu sinusu a zablokování jejich anastomózy:

 • vrozené anomálie skořápek labyrintu nosu a mřížky;
 • získané v průběhu životních deformací struktur nosu, které vznikly po neúspěšném chirurgickém zákroku, různé traumata, chronický zánět nosní sliznice, například v důsledku hypertrofické rinitidy;
 • akutní virové infekce;
 • lékařské a diagnostické intrahospitální manipulace: nasotracheální intubace, nasogastrické snímání, tamponáda nosu;
 • účinek senzibilizace těla, projevující se jako alergická vazomotorická rýma nebo sezónní rinokonjunktivitida (pollinóza);
 • polypóza nosu, adenoidy ;
 • kouření;
 • špatná kvalita extrakce zubů horní čelisti, po níž se spojuje bakteriální infekce, vzestupující sliznice převážně maxilárních sinusů;
 • mykóza, která se vyvine následkem prodlouženého a neodůvodněného podávání antibiotik a snížená imunita na tomto pozadí;
 • častá hypotermie;
 • nucenou inhalací agresivních chemikálií, například při práci v nebezpečných podnicích.
 • Onemocnění dentofaciálního systému;
 • diabetes;
 • cystickou fibrózou nebo jinými genetickými onemocněními v důsledku zvýšené viskozity sekrece;
 • onemocnění doprovázená imunodeficiencí;
 • alergická diatéza;
 • hypotyreóza ;
 • Kartagenerův syndrom;
 • užívání steroidů atd.

Mechanismus sinusitidy u dospělých

Zánět sliznice sliznice způsobený infekcí nebo jinými etiologickými faktory je doprovázen edémem. Žlázy začínají aktivně produkovat velké množství hlenu, který se v sínusech svalů v důsledku zúžení konečníku paranazálních dutin zhutňuje. Dutiny přestanou být zcela vyčištěny. V důsledku stagnace tajemství, narušení přirozené ventilace a nedostatku kyslíku v sinusových tkáních jsou vytvořeny příznivé podmínky pro životně důležitou činnost oportunní flóry, která způsobuje chronický infekční proces.

Na počátku onemocnění je výtok z nosu serózní a při rozvoji zánětu se stávají serózní. Hnisavý exsudát, který obsahuje velké množství detritu a leukocytů, je pozorován, když je navázána infekce bakteriální povahy. V tomto případě je výrazná otupenost doprovázena narušením propustnosti kapilárních stěn.

Akutní sinusitida může trvat až 2 měsíce. a déle, což má za následek buď zotavení nebo přechod na chronickou formu, ve které dochází k přetrvávající změně v membránách sliznice. Tím se zvyšuje tendence pacienta na časté infekce sinusu.

Klasifikace sinusitidy

Typy sinusitidy vzhledem k lokalizaci zánětlivého procesu:

 • Sinusitida je zánětem jedné nebo jedné maxilární adnexní (maxilární) dutiny.
 • Etmoiditida je patologický proces v buňkách mřížené kosti.
 • Frontit – infekce čelní sinusové sliznice.
 • Sphenoiditida je zánětlivá léze sfénoidního sinusu.

Formy onemocnění ve vztahu k závažnosti příznaků:

Povaha proudu může být:

Gradace sinusitidy v závislosti na etiologickém faktoru:

Formy onemocnění týkající se povahy zánětu:

 • Exudační sinusitida:
 • serózní forma;
 • edematous-catarrhal;
 • purulentní.
 • Produkční sinusitida:
 • parietoplastická forma;
 • cystická;
 • polypóza.
 • Alternativní sinusitida:
 • holostomnaya forma;
 • nekrotické;
 • atrofická.
 • Smíšená sinusitida.

V závislosti na prevalenci procesu dochází k sinusitidě:

 • jednostranná – může být pravá nebo levostranná;
 • bilaterální – současná porucha spárovaných dutin na obou stranách nosu;
 • polysynusitida – zánětlivý proces několika dutin přídavných;
 • monosynusitida – léze sliznice jednoho sinusu;
 • gemisinusit – současné zapojení všech paranazálních dutin umístěných na jedné straně obličeje do procesu;
 • Pansinusitida je nejtěžší forma onemocnění charakterizovaná porážkou všech sinusů.

Symptomy sinusitidy u dospělých

Závažnost symptomů závisí na typu, formě a rozsahu nemoci. Výskyty sinusitidy jsou místní a běžné.

 • slabost, slabost, únava;
 • zvýšení teploty: s akutní sinusitidou je zaznamenána febrilní teplota (až 38,9 ° C a vyšší), v případě chronické sinusitidy – subfebrila, která nepřesahuje 37,5 ° C nebo normální;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • cefalgie – bolest v hlavě;
 • porucha spánku.

Lokální znaky, charakteristické pro jakýkoli druh sinusitidy:

 • rýmající nos s vycpaným nosem a sekretami jiné povahy;
 • obstrukce nazálního dýchání;
 • kašel, kýchání, jiné projevy infekce;
 • ztráta zápachu;
 • suchý epitel nosní dutiny.

Známky genyantritídy

Při akutní maxilární sinusitidě jsou symptomy vyjádřeny. Vedle obecných příznaků intoxikace je pacient znepokojen bolestí v postižené oblasti maxilárního sinusu a lícními kosti vyzařujícími do odpovídající poloviny obličeje, chrámu, horní čelisti a čela. Palpace maxilárních dutin je bolestivá. Při bilaterální sinusitidě je dýchání nosem téměř nemožné. V důsledku zablokování slzného kanálu začne slzení. Tekutý, serózní výtok z nosních průchodů se stává zakalený a viskózní a pak hnisavý s nepříjemným zápachem.

U chronické sinusitidy, která je výsledkem akutních, projevy jsou zploštělé. Teplota je normální nebo mírně zvýšená. Rozptýlení nebo stisknutí bolesti v hlavě se objeví kvůli porušení odtoku vyříznutého ze sínusového sinusu. Podle pacienta je bolest často "za očima". Snižuje se v poloze na levé straně kvůli částečné obnově úniku hnisu z jejich dutin, je zesílen lisováním do oblasti pod očima, zvednutím víček.

Často je pacient narušován nočním kašlem způsobeným hnisem, který proudí dolní stěnou hltanu z maxillárního sinusu. Možné otoky, macerace, trhliny, odhalené v předvečer nosu.

Symptomy ethmoiditidy

Teplota se obvykle zvyšuje. Pacient si stěžuje na naléhavou bolest v můstku nosu, v blízkosti kořene nosu, hlavy a očí, necitlivost pachů. Nosní dýchání je obtížné v důsledku opuchu, nejprve oddělitelné serózní a pak purulentní. Akutní proces často ovlivňuje oběžnou dráhu, vyvolává vývoj edému očních víček a vyčnívání oční bulvy. Děti mají často zčervenání spojivky, otok horního a dolního víčka.

Etoiditida zadních částí labyrintu je ve většině případů doprovázena sfénoiditidou. Zánětlivá léze epitelu předních částí labyrintu mřížované kosti je doprovázena sinusitidou a frontalitidou.

Známky hranice

Léze frontálního sinusu probíhá silněji než zbytek sinusitidy. Pacient trpí kvůli intenzivní, někdy nesnesitelné bolestí v projekci čelních dutin a v celé hlavě, zesilující se ráno. Bolest se stává silnějším s akumulací hnisu v čelních dutinách, oslabení po vyprazdňování. Charakteristika: vysoká teplota, výrazný edém sliznice, potíže s nasálním dýcháním, hromadný výtok z nosní cesty ze strany léze.

Některé mají bolest v očích, otok horního víčka a superciliary oblast na straně zapáleného sinu, změna pigmentace kůže na čele. Vyvíjí se fotofobie, pocit pachu klesá.

U chronické fronty je typická hypertrofie epitelu středního nosního průchodu. Někdy dochází k tvorbě kostních struktur, v důsledku čehož vzniká píštěl a nekróza.

Symptomy sfénoiditidy

Zánět dutiny ve tvaru klínu je zpravidla doprovázen porážkou mřížovitých dutin. Pacienti mají obavy z bolesti v oblasti zátylku, parietální oblasti, hloubky hlavy a také na oběžné dráze. Navzdory vymizení příznaků chronické sfénoiditidy může zánět ovlivnit optické nervy a způsobit postupný pokles vidění.

Komplikace sinusitidy

Mezi nejčastěji diagnostikované komplikace patří:

 • Meningitida . Nejčastějším důsledkem akutní sphenoiditidy a etmoiditidy.
 • Osteomyelitida . Vyskytuje se, když jsou postiženy kosti, kdy zánětlivý proces pronikne hlouběji do tkáně.
 • Epidurální nebo subdurální absces mozku . Podobná komplikace se rozvíjí vpředu a epidurální typ je diagnostikován častěji.

Další možné důsledky:

 • Arachnoiditida.
 • Orezhitits obočí.
 • Tromboflebitida kavernózního nebo horního podélného sinusu.
 • Trombóza kavernózního sinusu.
 • Optická neuritida a další.

Prognóza zanedbané sinusitidy s intrakraniálními komplikacemi je nepříznivá. Tyto důsledky mohou vést k smrti.

Diagnóza sinusitidy

Detekce sinusitidy není obtížná. Jedinými výjimkami jsou případy s vymazanými příznaky. Charakteristický klinický obraz, údaje o fyzikálním vyšetření se shromážděním anamnézy, objasnění příčin choroby a objektivní lékařské vyšetření, jakož i výsledky instrumentální a laboratorní diagnostiky slouží jako základ pro diagnózu.

Invazivní a neinvazivní metody výzkumu:

 • RTG přísavných dutin ve dvou projekcích;
 • Rhinoscopy;
 • Ultrazvuk sinusů;
 • nukleární magnetická rezonance nebo počítačová tomografie;
 • diafanoskopie (transiluminace);
 • diagnostika léčebné diagnostiky zapáleného sinusu;

Laboratorní diagnostické metody:

 • klinické a biochemické krevní testy, potvrzující zánět v těle;
 • bakteriologického očkování exsudátu, provedeného během punkce, na mikroflóře s dalším stanovením citlivosti na antibiotika.

K dalším studiím, určeným podle indikací v případě komplikací, patří MRI nebo CT mozku.

Diferenciální diagnostika se provádí s virovou nebo alergickou rinitidou, Wegenerovou granulomatózou, neuralgií trigeminu, maligními nebo benigními nádorovými novotvary, syndromem temporomandibulárního kloubu, možnými cizími orgány v nosní dutině apod.

Léčba sinusitidy u dospělých

Léčba je většinou konzervativní, ale chirurgická intervence není vyloučena. Hlavní cíle léčby sinusitidy:

 • eradikace (úplné zničení) příčinného činidla v případě, že zánět je způsoben infekčním agens;
 • eliminace dalších provokativních faktorů, například deformací struktur nosu;
 • úleva od příznaků sinusitidy;
 • obnovení normálního sínusového odtoku;
 • prevence komplikací;
 • prevence přechodu akutní sinusitidy na chronickou formu.

Při mírném až středně závažném sinečním syndromu nemusí být pacient hospitalizován, léčba je prováděna ambulantně pod dohledem otorinolaryngologa. Závažný průběh a některé případy mírné závažnosti s komplikacemi vyžadují hospitalizaci ve specializované otolaryngologické jednotce.

Etiotropní léčba je vedoucí léčbou. Cílem je vyloučit specifický patogen, který způsobil zánětlivý proces.

 • Bakteriální sinusitida je léčena antibiotiky. Před zahájením léčby pomocí bakteriologické analýzy je typ bakterie odhalen a na který je antibiotikum citlivá. Přiřazení léčiv ze skupiny semisyntetických penicilinů (ampicilin, amoxicilin , ampioky), cefalosporiny (cefsol, cefalexin, cefuroxim, ceftibuten), makrolidy (roxithromycin), fluorochinolony (sparfloxacin, levoflox) atd. .
 • Etiotropní léčba virové sinusitidy spočívá v použití antivirového přípravku (neovir, isoprinosin nebo arbidol).
 • Hlavní léčba houbové sinusitidy je omezena na použití antimykotik (mikonazol, atd.).
 • Onemocnění alergické povahy je zastaveno užíváním antihistaminik (tavegil, suprastin).
 • protizánětlivé léky (erispal);
 • sulfonamidy (biseptol, sulfadimethoxin);
 • vazokonstrikční léčiva (sanorin, naftyzin), fyziologický roztok, kortikosteroidy používané intranasálně.

Fyzioterapie je předepsána po akutní fázi onemocnění, která trvá přibližně 6-7 dnů od výskytu prvních příznaků. Diadynamické proudy, solux, UHF a mikrovlnná terapie jsou účinné, ultrafonoforéza, vyhřívání oblasti zánětu sinusu modrou světelnou lampou, inhalací.

Metoda evakuace sinusu se používá hlavně pro mírnou formu sinusitidy. Postup spočívá v opláchnutí sinusu pomocí sinusového katétru sestávajícího ze dvou trubek a stejného počtu malých válců. Antiseptikum se přivádí do dutiny skrz jednu trubici a nasává se spolu s hnisem přes druhou.

Dutina maxilárního sinusu s instalací odtoku je vyžadována s prodlouženým procesem. Manipulace je nezbytná pro odliv hnisu přes zavedenou tenkou trubici, pravidelné oplachování dutiny a podávání léků.

Chirurgická léčba je indikována, pokud jsou výše uvedené metody konzervativní terapie neúčinné.

Možnosti chirurgického zákroku:

 • gaymorotomie;
 • etmoidotomie;
 • sfénoidotomie;
 • frontotomie;
 • laserová destrukce polypů v nosu;
 • Operace Caldwell-Luc;
 • radikální operace na Killian;
 • zasahování metodou Dzerkery-Ivanové;
 • balonová synoplastika.

Profylaxe sinusitidy

Prevence je založena na včasné léčbě základních onemocnění vedoucích k rozvoji sinusitidy (akutní respirační virové infekce, chřipka, alergie, šarla, zubní onemocnění) a eliminaci rizikových faktorů (atrezie nosní dutiny, zakřivení nosní přepážky apod.).

 • vytvrzení těla;
 • sanitace ústní dutiny;
 • vyhýbání se hypotermii.

Kopírování webu je možné pouze v případě, že existuje aktivní odkaz na zdroj.

Informace na stránkách jsou pouze informativní a nepředstavují léčbu

Co je nemoc MRSA: kompletní průvodce onemocněním

MRSA je kmen zlatého stafylokoka (bakterie), který je odolný vůči řadě běžně používaných antibiotik. Léčba infekce MRSA může být v porovnání s jinými bakteriálními infekcemi mnohem obtížnější. Název MRSA představuje zkratku pro bakterii methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus. Methicillin (meticilin, INN, BAN) je antibiotikum používané v anglosaských zemích k likvidaci stafylokoků. V České republice namísto meticilinu používáme oxacilin. Možná jste již slyšeli o názvu „superbaktérie”, což je pojem pro antibiotikům odolávající baktérie, jako je například právě MRSA.

Staphylocossus aureus (známý také jako zlatý stafylokok) je běžně se vyskytující bakterie. Vyskytuje se často na kůži, dále v nosní dutině a krku, a může způsobit mírné kožní záněty, např. vřídky či kožní onemocnění nazvané impetigo (1).

Pokud se bakterie dostanou např. do ranky na kůži, může to vést ke vzniku život ohrožujících infekcí, např. „otravy krve“ či vzniku infekční endokarditidy (zánět vnitřní výstelky srdeční dutiny, zvané endokard).

Příznaky infekce vyvolané MRSA

Příznaky infekce MRSA mohou být odlišné v závislosti na postižené části těla (2).

Infekce kůže a měkkých tkání

Pokud infekce zasáhne kůži, důsledkem může být vznik infekce v ráně, vznik vředu či abscesu (ohraničené zánětlivé kolekce). Jestliže se infekce rozšíří do hlubších vrstev kůže, vznikne stav označovaný jako celulitida.

Mezi typické příznaky patří:

Mezi další příznaky patří vysoká teplota (horečka) a pocit celkové nevolnosti a slabosti. Stavy uvedené výše však mohou být způsobeny i jinými bakteriálními původci, proto výskyt těchto příznaků nemusí znamenat, že trpíte infekčním onemocněním způsobeným MRSA.

Invazivní MRSA infekce

Pokud bakterie MRSA pronikne hlouběji do organismu či přímo do krve, může to vést ke vzniku závažnějšího stavu.

Mezi příznaky invazivní infekce patří:

 • Tělesná teplota 38°C či vyšší
 • Zimnice
 • Celkový pocit nevolnosti
 • Závratě
 • Zmatenost
 • Bolesti svalů
 • Bolesti, otok a necitlivost postižené části těla

Příklady invazivní MRSA infekce:

 • „otrava krve“ (sepse) – tento stav může vést ke vzniku septického šoku, při kterém dochází mimo jiné k poklesu krevního tlaku na velmi nízkou úroveň
 • infekce močového traktu – infekce může postihnout ledviny, ve kterých probíhá tvorba moči, a dále struktury močového ústrojí, kterými následně moč prochází a odchází ven z těla
 • infekční endokarditida – zánět vnitřní výstelky srdce a srdečních chlopní
 • zápal plic – infekce postihuje plíce
 • bursitida – zánět postihuje váčky naplněné tekutinou pod kůží (bursy), které bývají lokalizovány nad klouby
 • septická artritida – zánět kloubu
 • osteomyelitida – zánět uvnitř kosti

Příčiny vzniku MRSA infekce

Až 1 ze 30 lidí je kolonizován bakteriemi MRSA. Podobně jako u jiných druhů stafylokoků je nosičství MRSA obvykle neškodné a u většiny zdravých lidí není důvod k obavám (3).

Jak se infekce bakterií MRSA šíří?

Bakterie MRSA se obvykle šíří prostřednictvím kožního kontaktu mezi nosiči (osobami, u nichž již infekce probíhá, či pouze nositeli bakterií na povrchu kůže).

Bakterie se také může šířit při používání infikovaných ručníků, prostěradel, oblečení, obvazů či jiných předmětů, které byly používány infikovanou osobou. Bakterie MRSA je schopna přežívat dlouhou dobu na předmětech a površích, např. na klikách dveří, umyvadlech, podlahách , čistících prostředcích.

Infekce MRSA v nemocničních zařízeních

Největší riziko vzniku infekce představuje pobyt v nemocnici. Infekce MRSA zde vzniká jako tzv. nozokomiální infekce (infekce vzniklá během pobytu v nemocnici).

 • v nemocničním prostředí se vyskytuje mnoho různých osob, mezi které patří pacienti, návštěvy, personál, což bakteriím vytváří jednodušší podmínky k šíření
 • pacienti jsou často oslabení základním onemocněním, na těle mívají vstupní body pro snadnější šíření infekce, např. operační rány, popáleniny, katétry pro zajištění výživy, nitrožilní vstupy
 • pacienti v nemocnici většinou mívají větší zdravotní potíže než běžná populace, což je také činí náchylnějšími ke vzniku infekce

Kdo je nejvíce ohrožen vznikem MRSA infekce?

V nemocničním prostředí jste vystaveni vyššímu riziku vzniku infekce MRSA, jestliže:

 • je váš zdravotní stav vážný
 • máte otevřenou ránu, popáleninu či říznutí na kůži
 • máte zavedený katetr či nitrožilní vstup
 • trpíte dlouhotrvajícím kožním onemocněním (např. bércový vřed, či lupénka)
 • v nedávné době jste prodělali operaci
 • často jste užívali antibiotika, která nejsou účinná protiinfekci MRSA

Mimořádně ohroženi, co se týče vzniku infekce, jsou pacienti hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče a chirurgických odděleních.

Infekce MRSA mimo nemocniční zařízení

Přestože je to mnohem méně pravděpodobné, ke vzniku infekce MRSA může dojít i mimo zdravotnické zařízení. Jedná se o tzv. komunitní infekce MRSA. V porovnání s infekcemi vzniklými v nemocnici jsou komunitní infekce obvykle méně závažné, ve většině případů postihují kůži a měkké tkáně.

Následující faktory zvyšují riziko vzniku infekce MRSA mimo nemocnici:

 • bydlení v prostředí s větším počtem lidí (např. vojenská základna, vězení, studentské koleje)
 • častý kontakt kůže na kůži (více infekcí MRSA bylo hlášeno u lidí, kteří provozují kontaktní sporty, např. ragby)
 • při výskytu odřené či nějakým způsobem poškozené kůže (přes poškozenou kůži mohou bakterie snáze proniknout do organismu)
 • půjčování předmětů, které mohou být kontaminovány, kontakt s infikovanými povrchy (např. nádobí, nářadí, povrchy, které mohou být kontaminovány MRSA infekcí a při dotyku osoby může dojít k šíření infekce)
 • zanedbávání hygieny (v případě nedodržování pravidel hygieny je obecně vyšší riziko vzniku infekce, proto si pravidelně umývejte ruce a jakékoli defekty kůže udržujte čisté a kryté)

Pokud má praktický lékař podezření na vznik infekce MRSA, může provést stěr z kůže k případné detekci infekce.

Prevence vzniku infekce MRSA

Pokud nemocniční personál, pacienti i návštěvníci dodržují základní hygienická pravidla, je možné zabránit vzniku infekce i jejímu šíření.

U většiny pacientů, kteří jsou do nemocnice přijímáni, je před přijetím prováděn screening infekce MRSA a v případě nálezu bakterií na kůži je zahájena odpovídající terapie.

Tento postup výrazně snižuje riziko nákazy infekcí MRSA, přesto existují také další opatření, která riziko vzniku infekce snižují. Mezi ně patří:

 • umývání rukou po každém použití toalety (některá nemocniční zařízení dávají k dispozici ruční utěrky)
 • mytí rukou bezprostředně před jídlem a po něm
 • dodržování pokynů uvedených výše, co se týče oděrek a ran na kůži či zavedených zařízení (např. v případě zavedeného močového katetru), aby nedošlo ke vzniku infekce
 • v případě zjištění nečisté toalety či koupelny nahlášení této skutečnosti nemocničnímu personálu (nebojte se oslovit personál v případě, že máte nějaké pochybnosti ohledně hygieny)

Pokud se u Vás vyskytnou jakékoli příznaky infekce (např. otok, hnis, vysoké teploty, horečky) po návratu domů, kontaktujte nemocniční zařízení, praktického lékaře, či záchranku (na čísle 155 nebo 112), aby Vám poradili, jak v dané situaci postupovat dál.

Snažte se získat co nejvíce informací a doporučení, týkajících se pobytu v nemocnici.

Návštěvy pacientů

Pokud jdete do nemocnice navštívit blízkou osobu, můžete přispět k tomu, aby riziko vzniku infekce a pravděpodobnost šíření byly co nejnižší. Důležité je dodržování hygieny rukou před vstupem na oddělení a po odchodu z něj. V případě vzájemného se dotýkání byste předtím měli použít ubrousky na ruce či desinfekční gel. Desinfekční gely na ruce či ubrousky bývají většinou umístěny v blízkosti pacientova lůžka a při vstupu na oddělení.

Nemocniční personál

Personál, který přichází do kontaktu s pacienty, musí udržovat vysokou úroveň hygieny a dbát zvýšené opatrnosti při léčbě pacientů s infekcí MRSA.

Zaměstnanci by si měli důkladně mýt ruce jak před kontaktem s pacientem, tak po jeho ukončení, dále před a po ukončení používání pomůcek, vybavení, či oděvů, po převlékání postelí a před manipulací s potravinami.

Ruce by měly být umývány vodou i mýdlem, v případě, že jsou viditelně špinavé, rychle působícím antiseptickým roztokem (např. vlhkými ubrousky, či desinfekčním gelem na ruce).

Jestliže personál přichází do kontaktu s otevřenými ranami a oděrkami na kůži pacientů, měly by být používány jednorázové rukavice (např. při výměně obvazů, manipulaci s jehlami, nebo při zavádění nitrožilních vstupů). Po sundání rukavic je potřeba si pečlivě umýt ruce.

Nemocniční prostředí (podlahy, toalety, postele) musí být udržováno suché a čisté.

Pacienti s již prokázanou infekcí MRSA, včetně podezření na její výskyt, by měli být izolováni.

Pohyb pacientů mezi jednotlivými odděleními může probíhat pouze, pokud je to nezbytně nutné.

Dodržování těchto kroků vede ke snížení rizika vzniku infekce u pacientů i dalších osob.

Prevence vzniku infekce MRSA mimo nemocniční zařízení

Dodržování následujících doporučení snižuje riziko nákazy a šíření infekce mimo nemocnici:

 • pravidelně si umývejte ruce, koupejte se, či sprchujte
 • nehty udržujte krátké a čisté, neboť pod dlouhými nehty se bakterie udržují
 • nepůjčujte si mezi sebou prostředky, které přichází do kontaktu s kůží (např. mýdla, pleťová mléka, krémy, kosmetiku)
 • nepoužívejte cizí ručníky
 • nepoužívejte žádné osobní předměty, které přichází do kontaktu s pokožkou (např. holící strojky, pilníky na nehty, zubní kartáčky, hřebeny, kartáče na vlasy), aniž byste je před použitím důkladně vyčistili
 • jestliže máte na kůži jakékoli oděrky či rány, dbejte na to, aby zůstaly suché a překryté, dokud se nezahojí

Vyšetřování (screening) infekce MRSA

Níže jsou uvedeny nejčastěji kladené dotazy týkající se vyšetření při podezření na infekci MRSA:

Kdo by měl být vyšetřen na přítomnost infekce MRSA?

Vyšetření na přítomnost infekce MRSA je obvykle prováděno u pacientů před přijetím do nemocnice (před plánovaným i neodkladným příjmem).

Vyšetření je doporučováno především u skupin pacientů s největším rizikem vzniku infekce během pobytu v nemocničním zařízení. Jedná se o tyto typy pacientů:

 • osoby, které byly infikovány či kolonizovány (nosiči bakterie na kožním povrchu) bakterií MRSA již dříve
 • osoby, které byly přijaty na vysoce riziková pracoviště (chirurgická oddělení, oddělení dialýzy, onkologická oddělení, traumatologie)
 • pacienty, kteří nezůstávají v nemocnici přes noc, není třeba rutinně vyšetřovat

Z jakého důvodu mohu být vyšetřován?

Mnoho lidí patří mezi nositele bakterie MRSA na povrchu kůže. Tento stav je obvykle neškodný, ale v případě, že dojde k průniku bakterie do organismu (přes porušenou kůži), nebo je nositelem osoba v závažném zdravotním stavu, může vést ke vzniku problémů a komplikací.

Infekcí MRSA jsou ohroženi obzvlášť pacienti v nemocnici, neboť trpí závažnějšími zdravotními problémy a navíc jsou obklopeni velkým počtem dalších pacientů, zaměstnanců a návštěv, které mohou infekci šířit.

Provedením jednoduchých vyšetření je možné zjistit, zda jste nositeli bakterie MRSA na kůži, v případě pozitivního nálezu je možné zahájit jednoduchou léčbu, díky které se zbavíte co největšího počtu bakterií před přijetím do nemocnice. Tím je minimalizováno riziko rozšíření infekce u Vás i dalších osob ve Vašem okolí.

Kdy a kde budu vyšetřen?

Vyšetření je obvykle prováděno u pacientů, kteří jsou do nemocnice přijímáni z důvodu nutnosti operace (vyšetření jsou provedena před přijetím). Vyšetření může být provedeno před přijetím, v ambulanci, či ordinaci praktického lékaře.

Běžně se provádí výtěry společně s dalšími odběry v rámci předoperačního vyšetření, které předchází přijetí pacienta do nemocnice (vyšetření krevního tlaku, odběry krve atd.).

Jakým způsobem bude vyšetření probíhat?

Vyšetření bude provádět zdravotní sestřička, která setře povrch kůže vatovým tamponem.

Výtěry pomocí tamponů lze provést z různých míst (nosní dutina, krk, oblast podpaží, tříselná krajina a všechny oblasti poškozené kůže). Vyšetření je nebolestivé a trvá pouze několik sekund.

Za jak dlouho budou výsledky výtěrů k dispozici?

Tampony jsou následně odeslány do laboratoře, kde bude probíhat vlastní testování. Výsledky jsou většinou k dispozici za 3-5 dní, občas je testování zvládnuto během krátké doby a výsledky jsou známy ještě týž den.

Co bude následovat po provedeném testování?

Jestliže je testováním zjištěno, že jste nositeli bakterie na kůži či v nosní dutině, budete kontaktováni nemocničním zařízením nebo cestou praktického lékaře. Pokud bylo nosičství zjištěno, nedělejte si kvůli tomu starosti. Mnoho lidí je nositeli MRSA infekce.

Nosičství bakterií MRSA neznamená, že byste byli nemocní, a většinou nepředstavuje riziko pro zdravé lidi ve Vašem okolí (včetně starších zdravých lidí, těhotných žen a dětí). Lékař či zdravotní sestra Vám sdělí, jaký bude další postup.

Pokud nejste nositeli bakterií MRSA, s největší pravděpodobností nebudete kontaktováni nemocničním zařízením či praktickým lékařem. Pokud tomu tak je, je možné pokračovat v nemocniční péči, jak bylo naplánováno.

Jaký bude další postup v případě, že je zjištěno nosičství bakterie MRSA?

Pokud jste nositeli bakterie MRSA na kůži, je možné, že nebudete moci ihned podstoupit plánovanou operaci či zákrok. Nejdříve budete přeléčeni stran MRSA nosičství, aby se předešlo vzniku infekce a jejímu šíření na ostatní pacienty.

Jaká léčba je používána při průkazu nosičství MRSA?

Lékař či zdravotní sestra s Vámi podrobně proberou léčebný postup. Ten obvykle zahrnuje používání antibakteriálních prostředků (mýdlo, či prášek) a speciální krém do nosu.

Bude Vám doporučena výměna oblečení, prostěradel a povlaků na polštáře každý den, obvykle po dobu pěti dní.

Během eradikační léčby není nutný pobyt v nemocnici. Léčba většinou trvá do dne plánované operace nebo zákroku, většinou do pěti dní. Po prodělané léčbě před nástupem do nemocnice není obvykle nutné screening znovu opakovat.

Jaký bude postup v případě, že plánovaná operace musí být naléhavě provedena?

Pokud je plánovaný operační zákrok naléhavý a musíte být rychle přijati do nemocnice, jste většinou umístěni na zvláštní pokoj a léčba nosičství MRSA je započata co nejdříve.

Léčba infekce MRSA

Pokud máte infekci MRSA, zřejmě bude nutné zahájit léčbu antibiotiky (5).

Jestliže screening MRSA prokáže, že jste pouze nositelem bakterie na kůži, bude nutné zahájit léčbu k odstranění bakterií.

Dekolonizace

Proces dekolonizace zahrnuje použití antimikrobiálních produktů (např. mýdlo, či prášek), které zajistí odstranění bakterií z povrchu pokožky.

K odstranění bakterie MRSA zevnitř nosu je možné použít antimikrobiální krém, k odstranění bakterií z pokožky hlavy se používá antimikrobiální šampon.

Výše zmiňované produkty se používají jednou až dvakrát denně po dobu pěti dnů, přičemž není nutná hospitalizace. Tuto léčbu můžete podstoupit v domácím prostředí, před přijetím do nemocnice z důvodu plánovaného zákroku.

Během procesu dekolonizace byste se měli mýt každý den a osušit se pokaždé novým ručníkem. Také byste měli nosit každý den čerstvě vyprané oblečení a převlékat ložní prádlo. Prádlo perte při vysoké teplotě, odděleně od oblečení a lůžkovin ostatních členů domácnosti.

Léčba infekce kůže a měkkých tkání

Méně rozsáhlé infekce kůže a měkkých tkání, např. malé puchýře či abscesy, mohou být vyřešeny pouze chirurgickou incizí (rozříznutím) a vypuštěním zánětlivého obsahu kolekce.

Proces incize (rozříznutí) a následné drenáže spočívá v propíchnutí špičky puchýře či abscesu sterilní jehlou či skalpelem a vypuštění obsahu kolekce, poté postiženou plochu ponecháme v klidu. Před výkonem je většinou použito místní anestetikum ke znecitlivění postižené oblasti.

Rozsáhlejší kožní infekce (např. celulitida) vyžaduje podávání antibiotik ve formě tablet.

Jestliže se infekce kůže a měkkých tkání vyvine během pobytu v nemocnici, přičemž můžete být ještě více náchylní k šíření infekce (pokud trpíte závažným základním onemocněním), antibiotika budou podávána nitrožilní cestou (injekčním podáním do žíly).

Léčba invazivní infekce

Pokud jste infikováni bakterií MRSA v nemocnici, pravděpodobně budete umístěni na izolační místnost. Tímto způsobem je sníženo riziko bakteriálního šíření na ostatní pacienty.

Jednou z možností je, že na izolačním pokoji bude pacient umístěn sám, nebo bude hospitalizován na malém oddělení s dalšími pacienty, u kterých byla prokázána infekce MRSA. Nadále budete mít možnost setkávat se s Vašimi blízkými, je však nutné, aby návštěvníci dodržovali hygienická pravidla, především si důkladně umývali ruce před návštěvou a po ní, a stejně tak i v případě dotýkání se infikované osoby.

V případě závažnější, invazivní MRSA infekce, léčba zahrnuje podávání antibiotik injekční cestou po dobu několika týdnů. Většinou je použita kombinace různých antibiotik.

Přeloženo a upraveno podle Patient.info

Pixabay.com a Dollarphotoclub.com

Chcete dostávat podobné články o zdraví každý den na e-mail?

Přihlaste se k odběru našich příspěvků a každý den vám pošleme jeden článek o zdraví a výživě na e-mail. Žádné nesmysly, ale kvalitní příspěvky, které vám pomohou získat více informací o léčbě a diagnostice různých onemocnění, potravinách a léčivech.

Nebo nás sledujte na sociálních sítích.

Nejčtenější

20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy

Bolesti bederní páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

77 možností jak používat kokosový olej

Hluboká žilní trombóza

Zánět slinivky břišní: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Diagnostický test CRP: co to je a k čemu slouží

Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

Co může být příčinou nadměrného močení?

Ústřel (ischias) a jeho léčba

Jak snížit vysoký cholesterol?

Velký průvodce pitím čaje v těhotenství

Bolest na hrudi od páteře, infarktu a z jiných příčin. Jak je od sebe odlišit?

Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Periferní neuropatie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Naše mise a hodnoty

Medlicker vám přináší podrobné články o zdraví, výživě, kráse, léčivech a doplňcích stravy. Kromě toho připravujeme také testy a případové studie pro studenty medicíny. Žádné nesmysly, ale kvalitní a ověřené informace v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech a s odkazy na kvalitní klinické studie.

Medlicker v jiných jazycích

Medlicker je magazín o zdraví, který nepíše nesmysly

Leave a Reply