Příznaky infekce nosní houby (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Pseudomonas aeruginosa: příznaky nejčastějších infekcí

Pseudomonas aeruginosa – bakterie, která je velmi zákeřný nepřítel. Zpravidla způsobuje oportunní infekce – to znamená, že nemoc postihuje nejzranitelnější osoby, zejména trpí imunity. U zdravých osob, to zřídka vede k rozvoji infekce. V závislosti na tom, kde pronikl Pseudomonas aeruginosa, příznaky způsobené infekcí, že může být velmi rozdílné.

Často Pseudomonas aeruginosa žije v nemocnicích a infikuje pacientů s popáleninami, stejně jako těch instalovaných katétry. Tato bakterie je schopen přežít v podmínkách, které jsou vhodné pro život mála mikroorganismů. Například, může množit v některých paliva, mýdla, u anestezovaných očních kapek, nebo dokonce destilované vody, uložené v uzavřených nádobách. Tam jsou, když byl Pseudomonas aeruginosa v hemodialyzačního zařízení zjištěné případy, čistota, že by měla být velmi pečlivě. Navíc, tam je druh hole Pseudomonas sociální chování. Výměnou signály, které jsou přenášeny pomocí speciálních chemických látek, bakterie se mohou vytvořit kolonie pro účinnou ochranu, která brání tomu, aby účinek na ni z různých chemických látek, včetně antibiotik.

Voda je přirozené prostředí pro Pseudomonas aeruginosa, a pokud se dostane do ucha může osoba vyvinout otitis externa, onemocnění, která se také nazývá plavce ucho. Příznaky infekce mohou být svědění a bolest v uchu otvoru, bílý nebo nažloutlý výtok z ucha, často – s nepříjemným zápachem. Někdy zvukovodu bobtná, a ve vážných případech otok je tak silný, že je zcela zablokován, protože to, co je mnohem horší sluchu.

Bath folikulitida – je neformální název infekce, které se vyskytují u lidí se účastní veřejných lázních Sauna a zdraví: výhody a poškozuje Bath postupů a / nebo jacuzzi. Pravděpodobnost infekce je velmi silné zvláště ve vířivce a japonské lázně, kde voda není dobře chlorovaných. V případě, že osoba je dlouhá doba v horké vodě, díry folikuly zveřejněny a bakterie snadno proniknout do nich. Příznaky, jako folikulitida mohou být malé načervenalé skvrny, které se objeví na povrchu kůže ve vlasové folikuly, pupínky s bílým nebo nažloutlým hlavy, zarudnutí, svědění a pálení. Někdy akné mohou být velmi velké a bolestivé, což způsobuje značné nepohodlí pro pacienta. Všimněte si, že lázeňský dům folikulitida způsobené Pseudomonas aeruginosa u lidí s normální imunitou je velmi vzácný.

Maligní otitis externa Otitis externa – všechna nebezpečí nemoci – Je ušní infekce, která může rozšířit až na kost. Ve většině případů se vyskytuje u diabetických pacientů. Jeho příznaky mohou být výtok z uší nebo zelenožlutá, s nepříjemným zápachem, bolest v uchu, horší při pohybu hlavy, ztráta, horečka, svědění ve zvukovodu, ztráta hlasu, obtíže s polykáním, pleťové slabost sluchu.

Oční infekce způsobené Pseudomonas aeruginosa, může dojít k poškození rohovky, který je někdy nevratné. Kontaminace může nastat, například, jsou-li přítomny v kapalině, která byla použita pro čištění kontaktních čoček jsou bakterie. První známky takové infekce mohou být zarudnutí, svědění, bolesti v očích, těžká vodová. Pokud je neléčená, infekce může vést ke ztrátě zraku.

Infekce měkkých tkání, způsobené Pseudomonas aeruginosa, mohou mít vliv na svalovou tkáň, šlachy, vazy, tukovou tkáň a kůži. Nejčastěji se bakterie začnou množit v hlubokých ran a popálenin; Infekce Pseudomonas může vyvinout po chirurgickém zákroku, i když v dnešních dobře vybavených nemocnic, pravděpodobnost, že toto je velmi malý.

Těžká zápal plic se může vyvinout u hospitalizovaných pacientů, a to zejména ty, kteří potřebují zařízení pro větrání. Největší pravděpodobnost vzniku pneumonie způsobené Pseudomonas aeruginosa, jsou starší lidé trpící chronickým onemocněním plic, lidé se závislostí na alkoholu Závislost na alkoholu – bez důvodu, žádný důvod, proč vznikají , U pacientů s oslabenou imunitou (například ty, kteří podstoupili chemoterapii, které mají velmi hlubokých ran, stejně jako HIV-infikované).

Mezi nejčastější příznaky zápalu plic – prudký nárůst tělesné teploty, zimnice, kašel s vykašláváním hlenu z nazelenalé, ztráta chuti k jídlu, malátnost, nevolnost, zvracení, silnou bolest na hrudi Bolest na hrudi je jedním z příznaků – spousta nemocí To zvyšuje se hluboké dýchání nebo kašel, dušnost, snížení krevního tlaku a snížení srdeční frekvence. U starších lidí, první známka pneumonie vyvolané Pseudomonas aeruginosa (stejně jako jiné typy nemocničního zápalu plic), může být změna mentálního stavu.

Infekce močových cest se obvykle vyvíjí u lidí, kteří mají dlouhodobé použití katétru. Příznaky tohoto onemocnění může být obtížné močení, bolest při močení, malátnost.

Pseudomonas sepse – jedním z nejnebezpečnějších infekce, které mohou způsobit Pseudomonas aeruginosa. Bakterie mohou vstoupit do krve z infikovaného orgánu před, nebo injekčně (a infekce nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří užívají drogy). Úmrtnost z tohoto onemocnění je přibližně 10%. Mezi příznaky krevní infekce – horečka, zvýšená srdeční frekvence, snížený krevní tlak, v některých případech – žloutenku.

Způsoby, jak se zbavit plísní nehtů na vlastní pěst nebo s pomocí lékaře

Plísňové infekce nehtů jsou běžné. Mykóza dodat jeho majitelé spoustu problémů: není to jen estetický defekt, ale onemocnění, které vážně snižuje životní úroveň. Způsoby, jak se zbavit nehtů houba Nail houba – přiměřená péče nepoškozovat velmi mnoho, ale jen málo z nich poskytuje stabilní výsledek: toto onemocnění je velmi zákeřná a často se vrací po skončení léčby.

Plísňové onemocnění nehtů nazývá onychomykóza. Podle některých, tyto nemoci trpí 10-20% lidí s věkem a riziko vzniku plísňových onemocnění se zvyšuje. Když nemoc často postihuje nehty – to je způsobeno tím, že v oblasti zastavení šíření plísní jsou ideální podmínky. Uzavřené boty, pocení, nedostatek vzduchu a světla, neustálé teplo vyvolat šíření plísní na kůži nohou a nehtů. Nehty jsou ovlivněny méně často.

Hřebíky s plísňovou chorobou vypadají odporné, a to nemůže, ale vliv na kvalitu života. Pacienti, kteří jsou v rozpacích chodit do otevřené boty, chodit na pláži nebo v bazénu. Pokud postižených nehtů, je obtížné komunikovat s lidmi. Kromě toho, u pacientů s onychomykóza osoby slouží jako konstantní zdroj infekce pro příbuzných.

Samo o sobě, nemoc přetrvává. To může být komplikována alergické reakce na houby. Kromě toho, onychomykóza často komplikované a zarostlé nehty – v této nemoci je třeba chirurgickou léčbu.

Nemoc je způsobena většinou tím, několika druhy hub-dermatofyty. Houby mohou žít na kůži zdravých lidí, ale začnou se množit pouze v příznivých podmínkách. Je-li navíc, imunitní systém Odolnosti – druhy a vlastnosti u dětí u dospělých Lidský rychle snižovat začít vyvíjet onychomykózu.

Nehty může být ovlivněna v plném (celkem onychomykózy), boční strany (onychomykózy), z volného okraje nehtové ploténky (distální onychomykosy) nebo lak na válec z (proximální onychomykózy). Onemocnění se může vyvinout v různých způsobech. Když normotroficheskie onychomycosis změnit barvu nehtové ploténky, a ukazuje, že místa a pruhy, ale tloušťka hřebu zůstává normální, lesk zmizí. V hypertrofické formou nemoci zahušťuje nehtovou ploténku, deformován, se stává nudné a změna barvy. Hřeb může začít hroutit po stranách. Atrofická onychomycosis je charakterizována tím, odmítnutí nehtu od nehtového lůžka.

První narazí na horní část nehtu, ale pak pokračuje porazit růstového zónu. Ve stejné době, pacienti obvykle nemají nepříjemné pocity. Výjimka – porážka kvasinek, který způsobuje podráždění kůže a bolestivost.

Ať už je nutné poradit se s lékařem nebo lepší hledat snadný způsob, jak se zbavit plísně na vlastní pěst? Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak se zbavit houby – je konzultovat dermatologa, který bude klást správné diagnózy, určit původce nemoci a předepsat léky, které mohou porazit nemoc.

Včasná léčba k lékaři ušetří cenný čas a peníze, protože výsledky testů lékař bude moci vybrat optimální léčebný režim.

Je pravidlem, že v raných stádiích nemoci doporučená lékařskou lak na nehty. Takové bezbarvý lak na nehtové ploténky za vzniku tenkého filmu, který zabraňuje houbu násobit. Kromě toho, léčivá látka v lacích mají antimikoznym akci. V některých případech, jmenovaný tablet (Lamisil, mikosist Mikosist – další lék na drozd a další), které inhibují aktivitu důležitou hub. Navzdory tomu, že poslední generace antimikoznyh minimálně toxické léky, mohou být obtížné jednat z jater a hematopoetických orgánů, takže jejich použití je třeba pečlivě. Během léčby je důležité, aby se alkohol, tak, aby nebránily práci jater ještě více.

Jak se zbavit plísní nehtů tradičních metod

Pokud vidíte lékaře z nějakého důvodu není možné, tam je vždy možnost vyzkoušet, jak některých lidí, jak se zbavit plísně. Alternativní medicína nabízí řadu nástrojů, které umožňují, aby zapomenout na problémy s nehty alespoň na chvíli. I přesto, že lékaři jsou skeptičtí ohledně takových metod, zbavit se mnoha příznaků onychomykózy je s jejich pomocí.

Velmi efektivní způsob, jak se zbavit houby na nehty – pastu z čerstvého česneku Česnek zdraví: téměř všelék Míchal se s octem devyatiprotsentnym. Tato směs se vtírá do hřebu každý den po teplé lázni s přídavkem sody a mýdla (7 litrů vody, by měla mít tři polévkové lžíce jedlé sody a trochu antibakteriální mýdla). Doba trvání koupele – třicet minut, pak je třeba pečlivě otřete nohy, léčit nehty pilník (nástroj, pak by měly být dezinfikovány) a vetřete do nehtové ploténky česneku směsi. O hodinu později, můžete odstranit zbytky česneku s hřebíky. Tento postup se musí opakovat až do úplného vymizení příznaků. Pokud se po týdnu léčby se situace nezměnila k lepšímu, budete muset najít způsob, jak navštívit lékaře.

Bez ohledu na způsob léčby je vybrán, je třeba připomenout, že onychomycosis je velmi nakažlivá. Během léčby je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně, každý den umýt (a dokonce i vařená) ponožky, zpracování vnitřního povrchu boty zvláštních přípravků. Ručník noha je také žádoucí, aby umýt denně. Všechna tato opatření pomohou zabránit re-infekce a aby se léčba účinnější.

Je důležité, aby zahájit léčbu co nejdříve. Zanedbání onemocnění, tím těžší je se zbavit, a tím agresivnější a drahé léky používané k léčbě potřebuje.

Kožní povrchové houbové infekce, Dermatomykózy

Kožní povrchové houbové infekce

Na kůži se náhle objevila červená skvrna, která svědí – co by to mohlo být? Ve většině případů se jedná o ekzém nebo o nákazu houbou (poznámka: pod obecným názvem „houby“ jsou zde míněny mikroskopické houby, plísně a kvasinky).

Nákazy houbou se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (antibiotika se širokým spektrem působení, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.

Příčiny/rizikové faktory

Kožní houby (dermatofyta) čerpají živiny ze zrohovatělé kůže a milují vlhko a teplo. Mezi prsty na nohou nacházejí ideální klima, vyskytují se však také na patách, v kožních záhybech na hrudníku, na pokožce hlavy a pod nehty. Plísňová onemocnění na hlavě se šíří někdy velmi explozivně ve školkách a školách.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans) se nalézají především ve střevech, kde i při neporušené imunitě dlouhodobě přežívají. Při oslabení imunity (u diabetiků, nemocných AIDS, pacientů dlouhodobě léčených kortikosteroidy nebo imunosupresivy aj.) však mohou vyvolat infekci sliznic a kůže.

Chorobopis

Rozpoznání/vyšetření

Že se na infekci podílí i nějaká houba, je možno rozpoznat vyšetřením pomocí mikroskopu. K přesnému určení, o jaký druh houby se jedná, jsou ovšem nezbytná zdlouhavá laboratorní vyšetření. Nejdůležitější druhy hub jsou Microsporon, Trichophyton a Epidermophyton, nejčastější kvasinkou je Candida albicans. Vniknou-li do kůže spóry hub, kůže se zanítí, praská, zčervená, odlupují se z ní bělavé šupinky a svědí.

Infikovaná místa mohou být lehko zaměnitelná s ekzémy nebo s lupenkou, pod mikroskopem lze však houbu dobře rozpoznat. Může napadat kůži, nehty a vlasy. Pokud sliznici infikují kvasinky, tvoří se bělavé, snadno odstranitelné povlaky na zčervenalé sliznici, nejčastěji v ústech nebo na sliznici genitálií.

Jelikož je léčba zdlouhavá (takže by v jejím průběhu mohlo dojít k infekci jinou houbou), jsou často předepisovány přípravky, které jsou účinné proti mnoha druhům hub. Některé prostředky ve formě krémů, roztoků nebo pudrů jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu. Skupina léčiv obsahujících azoly (ketokonazol, mikonazol, itakonazol, flukonazol) jsou účinné téměř proti všem choroboplodným houbám. Věšinou jsou aplikovány v mastech a krémech, při závažných infekcích ale musejí být některé látky podávány v kapslích nebo tabletách. Ale pozor: tyto léky jsou účinné, ale při nesprávném použití mohou být i nebezpečné. Vhodný lék a způsob léčby musí vždy stanovit odborný lékař-dermatolog.

Podpůrně působí omývání teplou vodou s dezinfekčními přísadami: extrakt ze šalvějových listů (v lékárnách k dostání jako tinktura) a olej z čajovníku působí antimikrobiálně a inhibičně vůči houbám. Je-li na kůži nanášen olej z čajovníku, měl by být smíchán s levandulovým olejem v poměru 2:1, což mu dodává vysušující účinek a pronikavou vůni. Po dvoutýdenní léčbě by měla být vložena několikadenní přestávka, jinak může vzniknout návyk. Při nákaze houbou by se dále mělo několik dalších týdnů pokračovat v léčbě aplikací směsi 40 kapek oleje z čajovníku (tea-tree oil) na 100 ml jojobového nebo jiného „nosného“ oleje. Upozornění: ne všechny přípravky s obsahem oleje z čajovníku jsou kvalitní. Některé mají jen nízký obsah účinných látek, a mohou navíc způsobovat alergie.

Účinnost dezinfekčních postřikovacích zařízení na plovárnách je sporná: někteří odborníci od nich zrazují, neboť působí jen na suché kůži, a mimo to obsahují mnoho formaldehydu, který zase může způsobit alergii. Všeobecně je třeba pečovat o silný imunitní systém: vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, vytrvalostní sport.

Časté dotazy

Některé kožní choroby se díky teplým slunečním paprskům lepší, jiným spíše škodí. Kdo snadno dostane plísňové onemocnění, musí si obzvláště v létě dávat pozor hlavně na to, aby kožní záhyby a chodidla byly stále suché. K tomu ovšem slunce přispívá.

Záněty nosu a vedlejších dutin

Zánětem vedlejších dutin nosních je označováno zanícení sliznice výchlipek nosní dutiny. Nemoc postihuje většinou více těchto dutin, je jednostranná nebo oboustranná. Asi 15 procent veškeré populace prodělá zánět vedlejších dutin nosních aspoň jedenkrát ročně.

ilustrační foto | Autor: PL

Nosní dutina má na každé straně několik výběžků (výchlipek), kterým říkáme vedlejší nosní dutiny (čelistní, čichové, čelní a klínové). Při narození jsou vyvinuté pouze čichové sklípky, teprve později dochází k rozvoji dalších (čichové mají klinický význam od zhruba 5 let, čelní dutiny od 10–12 let).

Příčina a příznaky zánětů vedlejších nosních dutin

Příčinou zánětu nosních dutin je infekce. Zpočátku se obvykle jedná o infekci virovou – nachlazení (rýmu). Viry sliznici poškozují a oslabují její obranyschopnost, takže může být cílem nájezdu škodlivých bakterií, které pronikají do nosu s vdechnutým vzduchem. Zanícená sliznice otéká. Někdy je v popředí zánětu ucpání nosu a sekrece z něj, jindy infekce postižených dutin, kdy je jejich ústí ucpané a uvnitř se hromadí hnis.

Méně častou příčinou zánětu vedlejších dutin nosních může být infekce mykotická (houby či plísně). Zhoršená průchodnost nosu, například při nosní polypóze (zvětšené nosní mandli, správněji hltanové mandli) či vybočení nosní přepážky také přispívají ke vzniku zánětu vedlejších dutin nosních. Jejich příčinou mohou být i zkažené kořeny horních zubů, které často zasahují až k okraji nebo pronikají do nitra čelistní dutiny.

Zánět vedlejších dutin nosních však může mít i formu chronickou. Při té jsou příznaky většinou mírnější, bolest hlavy nebývá výrazná, zvýšené teploty obvykle nejsou přítomny. Trvají však déle, řádově měsíce.

Akutní infekční rýma trvá přibližně týden. Kromě zvýšené sekrece nosní sliznice (zpočátku je rýma vodnatá) onemocnění provází kýchání, kašlání, někdy i škrábání v krku, bolesti hlavy, únava a zvýšená teplota.

Čirý výtok obvykle po několika dnech zhoustne, zežloutne až zezelená, nemocní však často již cítí celkovou úlevu. Současně bývá přítomno zaléhání uší, protože se ucpává sluchová trubice. Rýmu obvykle po několik prvních dnů provází zvýšená teplota (kolem 37,5 °C). Trvá-li hnisavá sekrece déle než 5–7 dnů, jsou přítomny bolesti hlavy a vyšší teplota, je třeba provést vyšetření u ORL specialisty a vyloučit zánět dutin.

U malých dětí, které neumí popsat své potíže, se při stanovení diagnózy zánětu dutin řídíme nepřímými známkami zánětu – délkou trvání sekrece, ucpáním nosu, teplotou. Pro infekční, ale i chronickou rýmu je typické, že výtok z nosu bývá oboustranný a potíže více či méně symetrické. Jednostranný výtok, jednostranné dlouhodobé (několik týdnů) ucpání nosu, jednostranné bolesti nosu mohou být sice známkou zánětlivého onemocnění, ale i známkou vážného nádorového onemocnění, které vyžaduje vyšetření odborníkem.

Nosní dutina se vyšetřuje pomocí nosního zrcátka, které připomíná kleště. Lékař vám ho vloží do nosní dírky a mírně ji roztáhne, do nosu si posvítí. Již nyní lze vidět hnisavou sekreci vytékající z vývodů dutin. Lepší informaci nám však podá vyšetření pomocí endoskopu (jakési tenké trubičky), který se zavede do nosu. Tento přístroj sám svítí a zvětšuje obraz, takže umožňuje lékaři řádně prohlédnout celou nosní dutinu, včetně míst, kam ústí vedlejší nosní dutiny. Někdy lékař před endoskopickým vyšetřením do nosu nastříká či vloží na vatové tamponky roztok, který nos znecitliví a stáhne četné cévky.

Lékař vám poklepe na kosti nad vedlejšími nosními dutinami, případně na obličeji zmáčkne místa, která mohou být zvýšeně citlivá. Někdy toto stačí ke stanovení diagnózy, jindy je třeba zjistit rozsah postižení vedlejších nosních dutin pomocí rentgenového vyšetření, u chronických stavů pomocí CT vyšetření.

Léčba zánětů vedlejších nosních dutin by měla být řízena lékařem. I my však můžeme ještě před návštěvou lékaře provést „první pomoc“, abychom ulevili svému nosu a třeštící hlavě. Prohlédněte svou domácí lékárničku, zda v ní nenajdete běžné nosní kapky (Sanorin, Nasivin, Olynth apod.). Kapejte si na obě strany nosu v záklonu hlavy vleže na zádech několikrát denně (pozor – ne vestoje se zakloněnou hlavou). Tím dochází ke zmenšení otoku sliznic, uvolnění nosu a ústí vedlejších nosních dutin. Také se zmenší přetlak uvnitř, a tím i bolest.

Dostatečně pijte. Svlažené sliznice se lépe brání infekci. Zvyšte příjem vitaminu C – ať už ve formě citrusů, či zakoupený v lékárně. Zkuste si napustit do umyvadla teplou až horkou vodu, ponořte do ní paže na 20–30 minut a předkloňte se nad ně. Proti bolesti si vezměte léky typu Paralen nebo Ibuprofen. Tyto léky zároveň působí proti zánětu i proti zvýšené teplotě.

Pokud byl zánět vedlejších nosních dutin stanoven u lékaře, bude vám určitě doporučen fyzický klid. Tedy nejlépe několik dnů nemoc „vyležet“. Dalším krokem bývá užívání antibiotik. Průměrná doba léčby by měla být sedm dnů. Pokud ještě v této chvíli neužíváte nosní kapky, lékař vám je jistě doporučí. Může vám i předepsat tablety, které také snižují otok sliznic v nosu. Další možností jsou léky proti bolesti.

V případech, kdy léčba pomocí léků není úspěšná nebo jste přišli k lékaři ve chvíli, kdy už jsou obtíže velmi pokročilé a na rentgenovém snímku je značně pokročilý zánět v největší, čelistní dutině, bývá třeba přistoupit k punkci čelistní dutiny (výplach dutiny). Přestože o ní kolují hrůzostrašné zvěsti, není se až tak úplně čeho bát. Při správném provedení jde o zákrok nepříjemný, ale ne bolestivý. Zákrok je prováděn v místním znecitlivění, brzy po něm potíže obvykle ustupují. Někdy však je nutné ho opakovat.

Zánět vedlejších nosních dutin se daří vyléčit obvykle do 1–2 týdnů. Pokud potíže přetrvávají, bývá nutné změnit antibiotika. Pakliže i přesto potíže neustupují, je třeba pátrat po dalších příčinách zánětu (alergie, polypy), někdy je třeba provést CT vyšetření.

Většinou bývá zánět zklidněn po několika dnech, někdy se ale může rozšířit do okolí. Při rozšíření zánětu do očnice otečou a zarudnou víčka a oko se vytlačí z očnice, postiženému stoupne teplota a začne bolet hlava. Jiná komplikace se projeví vyklenutím a zarudnutím v oblasti obočí či na čele. Nejzávažnější komplikací je rozšíření zánětu do nitra lebky. Všechny tyto komplikace vyžadují pobyt v nemocnici s operační léčbou.

Léčba rýmy a nachlazení by měla probíhat klidem na lůžku, v teple (s častým větráním), zvýšeným příjmem tekutin (teplý čaj), případnou aplikací nosních kapek, při teplotách by měly být užívány i léky k jejich snížení. Samozřejmý by měl být i zvýšený příjem vitaminů. Z bylinných čajů upřednostňujeme šípkový, lipový nebo speciální směsi na nachlazení. Smrkáme vždy z jedné a pak z druhé nosní dírky, kojencům často odsáváme z nosu hlen.

V rámci prevence je třeba posilovat imunitu, věnovat zvýšenou péči oblékání, vyhýbat se prostředí, kde se může kumulovat infekce (hromadná doprava, čekárny apod.). K posílení organismu je vhodné i otužování, přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu, plavání a zvýšený přísun ovoce a zeleniny.

Prodělali jste či proděláváte nemoc z nachlazení? Trvají potíže 3–5 dnů a nedochází ke zlepšení? Máte stále ucpaný nos? Smrkáte hustou, žlutou až zelenou rýmu? Bolí vás hlava, zejména v oblasti tváří a na čele, při předklonu máte pocit, jako by chtěla puknout? Máte teploty? Jste unavení, malátní a huhňáte? Jestliže odpovídáte na většinu otázek ano, pak vás trápí akutní zánět vedlejších dutin nosních.

O autorovi: Doc. MUDr. Pavel Komínek, Ph. D., MBA, přednosta ORL kliniky Fakultní nemocnice Ostrava,

Klíčová slova

Doc. MUDr. Pavel Komínek, Ph. D., MBA

Komentovat článek: Záněty nosu a vedlejších dutin

3 nejnovější komentáře k článku Záněty nosu a vedlejších dutin

Dobrý večer, trápí mě ucpaný nos, nemožnost dýchat nosem. Vždy jsem měla sklony k problémům s ucpaným nosem. Jakmile jsem nastydla, okamžitě se mi prokrvily sliznice v dutinách. Nesmrkala jsem, tzv. suchá rýma. Na CT 0,5 až 0,8 cm sliznice, bez zánětu. V těhotenství zhoršeno, prakticky celé těhotenství na Olynthu, abych se v noci neudusila. Alergie vyloučena;. Rok po porodu na ORL zákroku, vypalování dutin a rovnání přepážky nosu. Rok klid, poté dcera půl roku nemocná, vše jsem od ní chytla- angýna, zánět ucha. od té doby skoro pořád ucpaný nos, někdy smrkám, většinou ne. Na ORL, že jde o alergickou rýmu, na alergologii, že alergická nejsem. Beru Zyrtec, Mommox ( kapky s kortikoidem do nosu ). A také Olynth. Asi šest hodin mohu dýchat, poté ucpaný nos. Tlak v hlavě, jako by se chtěla roztrhnout. Co s tím? Je to alergie? Nebo zánět? Jsem zoufalá. Vincentku stříkám celoročně. Myslíte, že mi můžete pomoct? Děkuji

Již řadu let / cca35/ , pocituji špatné dýchání levou nosní dírkou, Během spánku, ležím-li na levé buku mám ucpanou levou nosní dírku a obráceně. V poslední době, během noci pocituji bolest pod lev. okem. Několikráte jsem navštívil ORL, postoupil rengen, vyšetření hadičkou s osvětením. Dostal jsem Vincentku a Nasonex ve sprejí. Namáčet předloktí v horké vodě. Vše jsem dodržoval. Přesto stále mám čirý výtok z obou nos. direk, po zadní stěně v dutině ústní stálé stékání hlenu /naštěstí/ Teploty nejsou a hlava nebolí. Přesto mě výše popsané stále zužuje, obtěžuje. Poradíte-li budu velice rád. Důchodce 73let. Děkuji předem.

Dobrý den, již asi dva roky mám intenzivní problém z horními cesty dýchacími. Každé ráno, když vstanu do několika málo vteřin začnu vysmrkávat čirou tekutinu z nosu, převážně z levé dírky. Tento jev doprovází i pšikání. Cca po 1-1,5 hodině problémy ustoupí a jsem už bez problému. Byl jsem u imunologa, který mě vyšetřil a zjistil, že alergický nejsem. Zjistilo se, že mám problémy se štítnou žlázou, na kterou beru každé ráno Eutirox50. Dále jsem navštívil nosní, kde po konzultaci jsem podstoupil operaci nosní přepážky, která byla 2xzlomená. Problémy ale neustoupili. Dále jsem dostal kapky do nosu NASONEX a Aeris (modré pilulky), Nasonex jsem si stříkal 2xdenně a pilulku polkl každý večer. Po asi 14dnech jsem byl bez problému. Doktor mi řekl po 5měsících, abych začal nasonex vysazovat, což jsem udělal ale výtok z nosu se opět vrátil. Chci se zeptat, co mám dělat?, mám ty kapky Nasonex užívat celý život. je mi 36let, nebo jsou i jiné možnosti léčby. moc děkuji za případnou pomoc Petr (Mělník)

Příznaky a stádia HIV infekce

Po infikování virem HIV pacient prochází několika stádii choroby.

Akutní primární infekce (primoinfekce)

V průběhu 2. až 6. týdne (nejčastěji 3. a 4. týden) po infikaci HIV se u 60 – 70 % infikovaných osob projeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. (U dalších infikovaných lidí se žádné příznaky neprojeví.) V tomto případě hovoříme o primoinfekci nebo-li akutní primární HIV infekci. U infikovaných jedinců se začnou vytvářet protilátky proti HIV, které bude možno prokázat sérologickým testem v průměru do 2 měsíců od infekce. Stanou se tedy HIV pozitivními.

Mezi časté příznaky primoinfekce HIV patří:

 • selektivně zvětšené mízní uzliny na více místech po těle – krk, třísla, podpaží
 • horečka kolem 38 °C nebo vyšší
 • noční pocení související zejména s vysokými horečkami
 • zánět hltanu

Mezi další (již méně časté) příznaky primoinfekce HIV patří:

 • vyrážka, která se objeví na dobu pouze několika hodin a pak zmizí, toto se může opakovat několik dní, nebo i dva týdny
 • bolesti hlavy
 • bolesti svalů
 • pocit nevolnosti spojený s odporem k jídlu
 • zvracení
 • průjem
 • bělavý povlak sliznice v ústech
 • afty v ústech

Pro primoinfekci svědčí souběh několika z výše uvedených příznaků! Přičemž téměř vždy je přítomna horečka kolem 38 °C nebo vyšší. Zároveň musí samozřejmě předcházet vystavení se riziku přenosu HIV infekce.

Akutní primární infekce (primoinfekce) trvá většinou 1 až 2 týdny a odezní vždy spontánně. Na druhou stranu, vystaví-li se někdo riziku přenosu HIV a neprojeví-li se u něj žádné příznaky primoinfekce, neznamená to, že se HIV nenakazil. 30 až 40 % lidí infikovaných virem HIV neuvádí žádné příznaky akutní primární infekce.

Jediným spolehlivým prostředkem, jak zjistit, jestli nejste HIV pozitivní, je test na HIV infekci.

Druhá fáze HIV infekce

Velká většina HIV pozitivních bez terapie (více než 80%), uváděla v této fázi pouze běžné (nebo mírně zvýšené) zdravotní komplikace. Proto se druhé fázi HIV infekce také říká asymptomatická (bezpříznaková) fáze HIV infekce, jedná se většinou o období mezi dvěma až deseti lety od nákazy HIV.

Nicméně již v této fázi HIV infekce se mohou časem projevit klinické příznaky, jejichž hlavními projevy jsou:

 • zvětšení objemu lymfatických uzlin na několika místech, které trvá déle než tři měsíce
 • úbytek tělesné hmotnosti přesahující 10% z celkové hmotnosti
 • nevysvětlitelná a přetrvávající horečka
 • noční pocení
 • těžká forma herpetické infekce, která se projevuje bolestivými puchýřky na kůži
 • přetrvávající těžké průjmy

Tyto příznaky nejsou specifické pouze pro infekci HIV, stejnými příznaky se může projevovat mnoho dalších onemocnění, které s HIV infekcí nemají nic společného. Na možnost infekce HIV ukazuje přetrvávání (několik týdnů) a neobjasněnost příznaků u člověka, který mohl být eventuálně vystaven viru.

V dnešní době se HIV pozitivnímu člověku, který o své diagnóze ví a dodržuje lékařem předepsanou léčbu, může bezpříznaková fáze HIV infekce výrazně prodloužit. Bez terapie žijí HIV pozitivní v průměru deset, patnáct let. Současná léčba významně prodlužuje život většiny HIV pozitivních. Za tu dobu, co je tato léčba podávána je účinná a u většiny nakažených nedochází k rozvoji AIDS. Ale samozřejmě to platí jen pro ty, kdo o své HIV pozitivitě vědí.

Je důležité zdůraznit, že bez včasné diagnózy nemůže být zahájena účinná léčba. Čím dříve se u infikovaného člověka odhalí, že je HIV pozitivní, tím úspěšnější bude jeho terapie a tím déle se bude těšit z plnohodnotného a kvalitního života. Toto si bohužel stále hodně lidí neuvědomuje a přichází k lékaři až v klinicky rozvinutém stádiu HIV infekce.

Klinicky rozvinuté stádium HIV infekce – AIDS

V třetí fázi HIV infekce (bez léčby zpravidla po více než deseti letech od nakažení) je imunitní systém člověka již značně poškozen a jeho účinnost je značně oslabena. Buňky imunitního systému přestávají být schopny bojovat s viry a bakteriemi. Také organismus přestává být schopen produkovat dostatečné množství buněk imunitního systému, čímž se ještě více otevírá cesta různým infekcím a nádorovým onemocněním, které již souvisejí s AIDS.

Ve čtvrtém stádiu má již HIV pozitivní člověk plně rozvinut AIDS. Trpí několika onemocněními typickými pro AIDS současně a je malá naděje na vrácení jeho zdravotního stavu do normálu.

AIDS se vyznačuje třemi skupinami příznaků způsobených:

 • oportunními infekcemi
 • nádorovými onemocněními
 • dalšími projevy (neurologické potíže, syndrom chřadnutí apod.)

V našem prostředí jsme obklopeni mikroorganismy, zejména viry, bakteriemi a parazity, které obvykle nevyvolávají onemocnění, protože je imunitní systém dokáže zvládnout. Je-li imunita organismu oslabena, chopí se tyto mikroorganizmy příležitosti (latinsky opportunitas), napadnou ho a vyvolají těžké infekce, které označujeme jako“oportunní”. Tyto infekce jsou závažné, protože organismus není schopen spontánně zabrzdit jejich vývoj. A pokud nejsou ničeny, někdy i přestože jsou léčeny, mohou vést až ke smrti pacienta.

Projevy se liší v závislosti na mikroorganismu a postižených orgánech, přičemž nejčastěji bývají zasaženy plíce, trávící soustava, mozek a kůže.

Kaposiho sarkom – nejčastější nádorové onemocnění vyskytujícím se v průběhu AIDS. Postihuje 35 % pacientů s AIDS. Jde o kožní skvrny nebo uzly fialově nebo hnědě zabarvené. Tyto léze postihují nejen kůži, ale i lymfatické uzliny, plíce a téměř všechny vnitřní orgány.

Lymfomy – u pacienta s AIDS je stokrát vyšší riziko vzniku lymfomu (nádorového onemocnění lymfatických uzlin) než u zdravého jedince.

Další projevy – HIV může přímo působit na centrální nervový systém a vyvolat neurologická postižení. Až 90 % pacientů s AIDS se v průběhu onemocnění projeví více, či méně závažné neurologické problémy. Mohou mít různé příznaky a projevy, jako např. výpadky paměti, zhoršenou koordinaci projevů, zmatenou mluvu, snížení ostrosti zraku a psychotické chování.

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Klikněte na část těla, která Vás trápí a otestujte se online.

Archiv živých diskusí zde

Na vaše dotazy odpovídají na Ordinace.cz lékaři z různých odborů při pravidelných chatech, zde si můžete přečíst položené otázky i odpovědi odborníků.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Chcete-li mít přehled o nových článcích na Ordinace.cz, objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

 • Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat (4863 čtenářů)
 • Zubní kámen. Jak ho odstranit? (4454 čtenářů)
 • Máte neustále ucpaný nos a rýmu? Možná se jedná o nosní polypy. (3755 čtenářů)
 • Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení (3218 čtenářů)
 • Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat (2496 čtenářů)
 • Od ledna 2018 se zásadně mění očkovací kalendář pro děti i dospělé (2388 čtenářů)
 • Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit. (2166 čtenářů)
 • Nemocné ledviny nebolí (1909 čtenářů)
 • Kdo má nárok na lázně a jaké jsou typy úhrad (1804 čtenářů)
 • Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře (1675 čtenářů)

Dobry den, nikdy by me nenapadlo, ze navstivim tyto stranky, ale bohuzel hledam shodu se smutnym… Diskutovat

Mily Adame, od Vanoc jswm prodelala 4 lumbalky, v plutery mw ceka pata. Tri probehly bez problemu,… Diskutovat

Co Aesthevita, nechal si tu někdo plastiku dělat? Diskutovat

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.

Copyright Pears Health Cyber, s. r. o. 2018,

Poslední aktualizace 3.4.2018, ISSN 1801-8467

Leave a Reply