Příznaky infekce kůže (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kožní infekce

Onemocnění kůže patří mezi nejčastější nemoci, někdy jen banální, jindy vedoucí k dalekosáhlým imunobiologickým a psychickým následkům. Častou příčinou onemocnění kůže jsou zánětlivé stavy.

Bakteriální záněty (Pyodermatitis)

Spektrum bakteriálních zánětů kůže sahá od snadno rozpoznatelných, lehce ovlivnitelných povrchových kožních infekcí až po hluboké agresivní, gangrenózní až nekrotizující záněty kůže, ohrožující život. Včasné rozpoznání zánětu a včasná léčba může zvrátit průběh onemocnění. Typickou charakteristikou bakteriálních zánětů je hnis, označují se také jako hnisavé záněty.

Mezi běžné bakteriální infekce patří impetigo. Jde o povrchový zánět kůže vznikající nejčastěji osídlením streptokoky a stafylokoky. Postihuje všechny věkové kategorie a vyskytuje se nejčastěji v místech předchozího porušení kožní celistvosti. V úvodním stadiu se objevují žlutavé bulky, které často praskají a vysychají. Formují se v dlouhotrvající jizevnaté změny a nezřídka jsou přítomné zarudnutí a svědění. Většinou se impetigo nešíří, avšak u oslabených jedinců se může šířit do hlubších vrstev a vést k systémovému zánětu s dalšími komplikacemi.

Léčba závisí v první řadě na zvýšení osobní hygieny a zvýšení dezinfekčních opatření. Ručníky a povlečení by mělo být denně vyměněno a práno při vyšších teplotách. U stavů s těžším průběhem se doporučuje lokální léčba Bactrofenem případně celková léčba antibiotiky. Osvědčila se i fototerapie a z přírodních možností se uplatní zejména šalvěj, měsíček, přeslička a další.

Léčba přírodními preparáty – vhodné jsou včelí produkty, zevně i vnitřně. K posílení imunity zejména pak pýr plazivý a kopřiva.

Folikulitida (Folliculitis)

Folikulitida je formou bakteriálního zánětu kůže postihující zejména vlasové folikuly. Zánět však nezůstává ohraničen pouze na vlasový folikul ale šíří se v přilehlé tkání, formujíc takzvaný furunkl. Častěji postihuje oblasti s větším zastoupení potních žlázek. Nejčastějším původcem je zlatý stafylokok, z dalších patogenů jsou známé Klebsiely, Enterobacter a Proteus.

Účinnost léčby závisí na možnostech ovlivnění kauzální příčiny, kterou je nejčastěji narušení imunitního systému (AIDS, cukrovka, stavy po transplantacích, léčba kortikosteroidy). Lokálně lze aplikovat protizánětlivé masti, například Bactroban. Základem je opět dostatečná hygiena.

Celulitida (Cellulitis)

Pod pojmem celulitida si každý představí pomerančovou kůži na stehnech. Ve zdravotnické terminologii se však pod tímto pojmem označuje akutní hnisavý zánět zasahující kůži i podkoží. Zánět se zachytí i v přilehlých uzlinách a v nejtěžší formě vede ke gangrénám a nekrózám. V počátečním stadiu se projeví zarudnutím a ztvrdnutím kůže spojené s výraznějším edémem. Stav rapidně pokračuje, zasahuje zmíněné přilehlé uzliny. Celkové příznaky zánětu v pokročilejších fázích zahrnují vysoké horečky, schvácenost, bolestivost a vyžadují hospitalizaci a vysoko dávkovanou kombinovanou antibiotickou léčbu. V krajních případech je přistupováno k chirurgickému „debridementu“ kdy postižená tkáň musí být chirurgicky odstraněna. Komplikace mohou být smrtelné (bakteriální endokarditida, záněty ledvin, septický stav). Nejčastějším původcem jsou zlaté stafylokoky a hemolytické kmeny streptokoků.

Absces kůže je vzácnější komplikací hnisavých infekcí postihující zejména pacienty s postižením imunity. Projeví se zejména zarudnutím, bolestmi, teplem a otokem postiženého místa. Absces vyžaduje chirurgické ošetření a v některých případech celkovou antibiotickou terapii.

Virové záněty kůže

Spektrum virových zánětů kůže je široké a s většinou běžných virových nákaz se setkáváme v dětském věku. Jejich projevy i závažnost jsou velice různorodé a závisí také na obranyschopnosti organizmu a hygienických návycích.

Herpetické infekce

Pod obrazem spalniček probíhá infekce varicella-zoster virem. V dospělosti se můžeme setkat s hůře probíhající lokalizovanou formou, známou spíše pod názvem pásový opar. Jde o nepříjemné onemocnění postihující nervovou tkáň s typickými puchýřky v oblasti zásobené postiženým nervovým kořenem. Projevuje se silnými bolestmi a nepříjemným svěděním v postižené oblasti, někdy i s projevy oslabení postižené končetiny. Odeznívá během několika týdnů a vyžaduje včasnou antivirovou terapii.

Průběh může být zmírněn zejména vyšší dávkou vitaminů nezbytných pro správnou funkci nervového systému (vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E). Zvláště u starších lidí může i dlouho po proběhlém zánětu přetrvávat výrazná bolestivost a změna citlivosti kůže označovaná jako post herpetická neuralgie.

Herpes simplex virus naproti tomu probíhá většinou jen s lehkými projevy a je známější jako anguli infectiones s postižením ústního koutku. Postačí běžná lokální terapie například Zoviraxem a vitaminy.

Parvovirus B19

Malý DNA-virus ze skupiny Parvoviridae je původcem způsobujícím onemocnění známější pod názvem pátá nemoc. Vyskytuje se nejčastěji ve věku 4-15 let. Klasická manifestace zahrnuje mírně zvýšenou teplotu několik dnů s nasedajícími projevy zánětu dýchacích cest, typickým drobným načervenalým výsevem na tvářích šířícím se na končetiny a trup. Závažnější komplikací infekce parvovirem, naštěstí však méně častou, je artritida.

Ostatní infekční onemocnění

Z dalších virových zánětů kůže lze zmínit infekce enteroviry projevující se v dětství příznaky zahrnující kromě kůže i postižení dutiny ústní a infekce poxviry způsobující měkké vředy.

Stejně jako u ostatních virových infekcí je léčba symptomatická a doporučuje se zvýšený přísun vitaminů.

Parazitární onemocnění

Parazitární onemocnění kůže jsou v naších klimatických podmínkách vzácnější. Výjimkou je onemocnění svrabem. Infekce odborně označována Scabies, je způsobená drobným pavoukovcem, Sarcoptes scabiei. Přenos je zprostředkován úzkým osobním kontaktem (rodina, společné lůžkoviny, sexuální kontakty) a již dávno se nejedná jen o onemocnění lidí s nižšími hygienickými návyky. Parazit se stal odolnějším a přirozeně přichází ve vlnách přibližně každých pět let v místních epidemiích.

Základem léčby je ošetření celé kůže Permetrinem nebo Ivermectinem (Anti-scabies mast), a denní výměna a vyvařování lůžkovin a všeho oblečení. Oblečení je třeba prát okamžitě, případně vystavit nízkým teplotám, vzhledem k velké schopnosti původce přesunu.

Z přírodních látek se osvědčuje extrakt „Tee trea“, zvláště u forem rezistentních k běžným anti – parazitárním lékům.

Plísňové onemocnění

Plísňové onemocnění kůže jsou často opomíjené pro svůj pomalý průběh a celkové komplikace. Svým charakteristickým zápachem a narušením estetického vzhledu však i tyto pomalu probíhající záněty mohou způsobit nemalé potíže. Obecně jsou původci plísňových onemocnění velice odolné, a také obtížně zvládnutelné běžnými metodami léčby.

Epidermofyty – jedná se o nejrozšířenější plísňové onemocnění kůže. Plísně se usazují zejména v záhybech, v místech záparu. Časté jsou plísňová onemocnění nehtů, meziprstních prostor, v tříslech a pod prsy.

 • Plísňové onemocnění nohou je jedno z nejčastějších plísňových onemocnění. Příležitost nákazy se vyskytuje především na veřejných koupalištích, sprchách tam, kde chodíte bosi. Onemocnění se projevuje svědění, zčervenání a šupinatěním kůže, mohou se projevit i puchýře na prstech nebo na ploskách nohou. Nehty na prstech jsou tlustější a žloutnou. Někdy se dostaví i zápach.
 • Plísňová onemocnění v oblasti třísel se častěji vyskytují u mužů než u žen. Onemocnění se projevuje výskytem svědivé červené plochy v tříslech, popř. na genitáliích. Někdy dochází k rozšíření vyrážky i na hýždě.
 • Kvasinková infekce dochází k ní tehdy, jestliže plíseň, která již v těle existuje nahradí užitečné bakterie , které ji jinak mají pod kontrolou.

Kvasinkové infekce se vyskytují především u žen v pochvě, méně častěji u mužů na žaludu, a pokud nedojde k léčbě lehce se šíří dál do těla. Kvasinková infekce se projevuje především hustým, bílým, tvarohovým výtokem z pochvy, v okolí genitálu dochází ke zvýšené citlivosti a svědění. Postižený má časté nucení na močení, při kterém se dostavuje pocit pálení. Kvasinková infekce se může vyskytovat i v ústech. Způsobuje ji moučnivka.

Léčba – kromě syntetických antimykotických preparátů (Nizoral, Mycomax) lze využít opět obklady z listů šalvěje, ořechu a yzopu lékařského. Základem je samozřejmě zvýšená hygiena a zabránění zapaření.

Příznaky kvasinkové infekce

Ke kvasinkové infekci u žen často dochází v případě, kdy bakterie, které se ve vagíně přirozeně vyskytují, nejsou schopny udržet pod kontrolou počet přítomných kvasinek (nejčastěji Candida albicans). Tyto situace mohou ve vaginálním prostředí způsobit takové změny, jež jsou pro růst kvasinek příznivé. Vaginální mykóza nepatří mezi pohlavně přenosné infekce. Může být jistě nepříjemná, ale ve většině případů je poměrně jednoduše léčitelná.

Kvasinková infekce pochvy se projevuje velice charakteristickými příznaky, které se mohou individuálně lišit, např. intenzitou:

Většina žen má tyto typické příznaky:

 • Svědění v intimních partiích
 • Pálení (zejména při močení) v oblasti vnějších pohlavních orgánů
 • Jemný otok stydkých pysků
 • Bělavý výtok podobný tvarohu

Ani tyto příznaky nejsou neobvyklé:

 • Bolest při sexu
 • Hustý výtok
 • Zarudlé a oteklé stydké pysky
 • Popraskaná kůže v okolí poševního vchodu

Při vaginální kvasinkové infekci navštivte lékaře, pokud:

 • Máte kvasinkovou infekci poprvé, nebo si nejste jistá, že se jedná o tuto infekci
 • Máte kvasinkové infekce často, nebo pokud se vrací častěji než jednou za 6 měsíců
 • Vaše příznaky se nezlepšují během tří dnů, nebo pokud nezmizí během sedmi dnů
 • Máte zapáchající vaginální výtok
 • Pociťujete bolest v podbřišku
 • Máte vaginální krvácení a/nebo přidruženou bolest v bedrech
 • Pociťujete pálení při močení a jiné obtíže při močení spojené s vaginálním výtokem
 • Máte více sexuálních partnerů
 • Jste těhotná nebo kojíte
 • Je vám méně než 12 let
 • Máte zvýšenou teplotu (38°C a vyšší) nebo zimnici
 • Trpíte nevolností

Kvasinková nebo bakteriální infekce?

Bakteriální infekce je jiným typem vaginální infekce, která se častě zaměňuje s infekcí kvasinkovou. Jsou to různé druhy infekce s rozdílnými příznaky. Infekce ale může být i smíšená. Protože léčba kvasinkové infekce je jiná než léčba té bakteriální, je důležité vědět, jakou vaginální infekcí trpíte. Pokud si nejste jistá, doporučujeme vám navštívit vašeho gynekologa.

Vaginální mykóza se může opakovat

Některým ženám se vaginální mykóza vrací i přesto, že byla léčena vhodnými přípravky. Proto je vždy nutné věnovat pozornost zejména příčině vzniku onemocnění, například změnit druh prádla nebo oblečení, upravit hygienické návyky a intimní hygienu a používat při sexuálním styku ochranu. Nezbytně nutné je ale také přeléčení partnera.

Co je mykóza?

Léčba mykózy

Produkty Canesten GYN

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Přípravky Canesten GYN 1 den, Canesten GYN 6 dní a vaginální tableta přípravku Canesten GYN Combi Pack jsou léčivé přípravky k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten GYN Combi Pack je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum. Canesten Intim Gel je kosmetický přípravek a nenahrazuje léčbu. Canestest a Canesbalance jsou zdravotnické prostředky.

Co je nemoc MRSA: kompletní průvodce onemocněním

MRSA je kmen zlatého stafylokoka (bakterie), který je odolný vůči řadě běžně používaných antibiotik. Léčba infekce MRSA může být v porovnání s jinými bakteriálními infekcemi mnohem obtížnější. Název MRSA představuje zkratku pro bakterii methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus. Methicillin (meticilin, INN, BAN) je antibiotikum používané v anglosaských zemích k likvidaci stafylokoků. V České republice namísto meticilinu používáme oxacilin. Možná jste již slyšeli o názvu „superbaktérie”, což je pojem pro antibiotikům odolávající baktérie, jako je například právě MRSA.

Staphylocossus aureus (známý také jako zlatý stafylokok) je běžně se vyskytující bakterie. Vyskytuje se často na kůži, dále v nosní dutině a krku, a může způsobit mírné kožní záněty, např. vřídky či kožní onemocnění nazvané impetigo (1).

Pokud se bakterie dostanou např. do ranky na kůži, může to vést ke vzniku život ohrožujících infekcí, např. „otravy krve“ či vzniku infekční endokarditidy (zánět vnitřní výstelky srdeční dutiny, zvané endokard).

Příznaky infekce vyvolané MRSA

Příznaky infekce MRSA mohou být odlišné v závislosti na postižené části těla (2).

Infekce kůže a měkkých tkání

Pokud infekce zasáhne kůži, důsledkem může být vznik infekce v ráně, vznik vředu či abscesu (ohraničené zánětlivé kolekce). Jestliže se infekce rozšíří do hlubších vrstev kůže, vznikne stav označovaný jako celulitida.

Mezi typické příznaky patří:

Mezi další příznaky patří vysoká teplota (horečka) a pocit celkové nevolnosti a slabosti. Stavy uvedené výše však mohou být způsobeny i jinými bakteriálními původci, proto výskyt těchto příznaků nemusí znamenat, že trpíte infekčním onemocněním způsobeným MRSA.

Invazivní MRSA infekce

Pokud bakterie MRSA pronikne hlouběji do organismu či přímo do krve, může to vést ke vzniku závažnějšího stavu.

Mezi příznaky invazivní infekce patří:

 • Tělesná teplota 38°C či vyšší
 • Zimnice
 • Celkový pocit nevolnosti
 • Závratě
 • Zmatenost
 • Bolesti svalů
 • Bolesti, otok a necitlivost postižené části těla

Příklady invazivní MRSA infekce:

 • „otrava krve“ (sepse) – tento stav může vést ke vzniku septického šoku, při kterém dochází mimo jiné k poklesu krevního tlaku na velmi nízkou úroveň
 • infekce močového traktu – infekce může postihnout ledviny, ve kterých probíhá tvorba moči, a dále struktury močového ústrojí, kterými následně moč prochází a odchází ven z těla
 • infekční endokarditida – zánět vnitřní výstelky srdce a srdečních chlopní
 • zápal plic – infekce postihuje plíce
 • bursitida – zánět postihuje váčky naplněné tekutinou pod kůží (bursy), které bývají lokalizovány nad klouby
 • septická artritida – zánět kloubu
 • osteomyelitida – zánět uvnitř kosti

Příčiny vzniku MRSA infekce

Až 1 ze 30 lidí je kolonizován bakteriemi MRSA. Podobně jako u jiných druhů stafylokoků je nosičství MRSA obvykle neškodné a u většiny zdravých lidí není důvod k obavám (3).

Jak se infekce bakterií MRSA šíří?

Bakterie MRSA se obvykle šíří prostřednictvím kožního kontaktu mezi nosiči (osobami, u nichž již infekce probíhá, či pouze nositeli bakterií na povrchu kůže).

Bakterie se také může šířit při používání infikovaných ručníků, prostěradel, oblečení, obvazů či jiných předmětů, které byly používány infikovanou osobou. Bakterie MRSA je schopna přežívat dlouhou dobu na předmětech a površích, např. na klikách dveří, umyvadlech, podlahách , čistících prostředcích.

Infekce MRSA v nemocničních zařízeních

Největší riziko vzniku infekce představuje pobyt v nemocnici. Infekce MRSA zde vzniká jako tzv. nozokomiální infekce (infekce vzniklá během pobytu v nemocnici).

 • v nemocničním prostředí se vyskytuje mnoho různých osob, mezi které patří pacienti, návštěvy, personál, což bakteriím vytváří jednodušší podmínky k šíření
 • pacienti jsou často oslabení základním onemocněním, na těle mívají vstupní body pro snadnější šíření infekce, např. operační rány, popáleniny, katétry pro zajištění výživy, nitrožilní vstupy
 • pacienti v nemocnici většinou mívají větší zdravotní potíže než běžná populace, což je také činí náchylnějšími ke vzniku infekce

Kdo je nejvíce ohrožen vznikem MRSA infekce?

V nemocničním prostředí jste vystaveni vyššímu riziku vzniku infekce MRSA, jestliže:

 • je váš zdravotní stav vážný
 • máte otevřenou ránu, popáleninu či říznutí na kůži
 • máte zavedený katetr či nitrožilní vstup
 • trpíte dlouhotrvajícím kožním onemocněním (např. bércový vřed, či lupénka)
 • v nedávné době jste prodělali operaci
 • často jste užívali antibiotika, která nejsou účinná protiinfekci MRSA

Mimořádně ohroženi, co se týče vzniku infekce, jsou pacienti hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče a chirurgických odděleních.

Infekce MRSA mimo nemocniční zařízení

Přestože je to mnohem méně pravděpodobné, ke vzniku infekce MRSA může dojít i mimo zdravotnické zařízení. Jedná se o tzv. komunitní infekce MRSA. V porovnání s infekcemi vzniklými v nemocnici jsou komunitní infekce obvykle méně závažné, ve většině případů postihují kůži a měkké tkáně.

Následující faktory zvyšují riziko vzniku infekce MRSA mimo nemocnici:

 • bydlení v prostředí s větším počtem lidí (např. vojenská základna, vězení, studentské koleje)
 • častý kontakt kůže na kůži (více infekcí MRSA bylo hlášeno u lidí, kteří provozují kontaktní sporty, např. ragby)
 • při výskytu odřené či nějakým způsobem poškozené kůže (přes poškozenou kůži mohou bakterie snáze proniknout do organismu)
 • půjčování předmětů, které mohou být kontaminovány, kontakt s infikovanými povrchy (např. nádobí, nářadí, povrchy, které mohou být kontaminovány MRSA infekcí a při dotyku osoby může dojít k šíření infekce)
 • zanedbávání hygieny (v případě nedodržování pravidel hygieny je obecně vyšší riziko vzniku infekce, proto si pravidelně umývejte ruce a jakékoli defekty kůže udržujte čisté a kryté)

Pokud má praktický lékař podezření na vznik infekce MRSA, může provést stěr z kůže k případné detekci infekce.

Prevence vzniku infekce MRSA

Pokud nemocniční personál, pacienti i návštěvníci dodržují základní hygienická pravidla, je možné zabránit vzniku infekce i jejímu šíření.

U většiny pacientů, kteří jsou do nemocnice přijímáni, je před přijetím prováděn screening infekce MRSA a v případě nálezu bakterií na kůži je zahájena odpovídající terapie.

Tento postup výrazně snižuje riziko nákazy infekcí MRSA, přesto existují také další opatření, která riziko vzniku infekce snižují. Mezi ně patří:

 • umývání rukou po každém použití toalety (některá nemocniční zařízení dávají k dispozici ruční utěrky)
 • mytí rukou bezprostředně před jídlem a po něm
 • dodržování pokynů uvedených výše, co se týče oděrek a ran na kůži či zavedených zařízení (např. v případě zavedeného močového katetru), aby nedošlo ke vzniku infekce
 • v případě zjištění nečisté toalety či koupelny nahlášení této skutečnosti nemocničnímu personálu (nebojte se oslovit personál v případě, že máte nějaké pochybnosti ohledně hygieny)

Pokud se u Vás vyskytnou jakékoli příznaky infekce (např. otok, hnis, vysoké teploty, horečky) po návratu domů, kontaktujte nemocniční zařízení, praktického lékaře, či záchranku (na čísle 155 nebo 112), aby Vám poradili, jak v dané situaci postupovat dál.

Snažte se získat co nejvíce informací a doporučení, týkajících se pobytu v nemocnici.

Návštěvy pacientů

Pokud jdete do nemocnice navštívit blízkou osobu, můžete přispět k tomu, aby riziko vzniku infekce a pravděpodobnost šíření byly co nejnižší. Důležité je dodržování hygieny rukou před vstupem na oddělení a po odchodu z něj. V případě vzájemného se dotýkání byste předtím měli použít ubrousky na ruce či desinfekční gel. Desinfekční gely na ruce či ubrousky bývají většinou umístěny v blízkosti pacientova lůžka a při vstupu na oddělení.

Nemocniční personál

Personál, který přichází do kontaktu s pacienty, musí udržovat vysokou úroveň hygieny a dbát zvýšené opatrnosti při léčbě pacientů s infekcí MRSA.

Zaměstnanci by si měli důkladně mýt ruce jak před kontaktem s pacientem, tak po jeho ukončení, dále před a po ukončení používání pomůcek, vybavení, či oděvů, po převlékání postelí a před manipulací s potravinami.

Ruce by měly být umývány vodou i mýdlem, v případě, že jsou viditelně špinavé, rychle působícím antiseptickým roztokem (např. vlhkými ubrousky, či desinfekčním gelem na ruce).

Jestliže personál přichází do kontaktu s otevřenými ranami a oděrkami na kůži pacientů, měly by být používány jednorázové rukavice (např. při výměně obvazů, manipulaci s jehlami, nebo při zavádění nitrožilních vstupů). Po sundání rukavic je potřeba si pečlivě umýt ruce.

Nemocniční prostředí (podlahy, toalety, postele) musí být udržováno suché a čisté.

Pacienti s již prokázanou infekcí MRSA, včetně podezření na její výskyt, by měli být izolováni.

Pohyb pacientů mezi jednotlivými odděleními může probíhat pouze, pokud je to nezbytně nutné.

Dodržování těchto kroků vede ke snížení rizika vzniku infekce u pacientů i dalších osob.

Prevence vzniku infekce MRSA mimo nemocniční zařízení

Dodržování následujících doporučení snižuje riziko nákazy a šíření infekce mimo nemocnici:

 • pravidelně si umývejte ruce, koupejte se, či sprchujte
 • nehty udržujte krátké a čisté, neboť pod dlouhými nehty se bakterie udržují
 • nepůjčujte si mezi sebou prostředky, které přichází do kontaktu s kůží (např. mýdla, pleťová mléka, krémy, kosmetiku)
 • nepoužívejte cizí ručníky
 • nepoužívejte žádné osobní předměty, které přichází do kontaktu s pokožkou (např. holící strojky, pilníky na nehty, zubní kartáčky, hřebeny, kartáče na vlasy), aniž byste je před použitím důkladně vyčistili
 • jestliže máte na kůži jakékoli oděrky či rány, dbejte na to, aby zůstaly suché a překryté, dokud se nezahojí

Vyšetřování (screening) infekce MRSA

Níže jsou uvedeny nejčastěji kladené dotazy týkající se vyšetření při podezření na infekci MRSA:

Kdo by měl být vyšetřen na přítomnost infekce MRSA?

Vyšetření na přítomnost infekce MRSA je obvykle prováděno u pacientů před přijetím do nemocnice (před plánovaným i neodkladným příjmem).

Vyšetření je doporučováno především u skupin pacientů s největším rizikem vzniku infekce během pobytu v nemocničním zařízení. Jedná se o tyto typy pacientů:

 • osoby, které byly infikovány či kolonizovány (nosiči bakterie na kožním povrchu) bakterií MRSA již dříve
 • osoby, které byly přijaty na vysoce riziková pracoviště (chirurgická oddělení, oddělení dialýzy, onkologická oddělení, traumatologie)
 • pacienty, kteří nezůstávají v nemocnici přes noc, není třeba rutinně vyšetřovat

Z jakého důvodu mohu být vyšetřován?

Mnoho lidí patří mezi nositele bakterie MRSA na povrchu kůže. Tento stav je obvykle neškodný, ale v případě, že dojde k průniku bakterie do organismu (přes porušenou kůži), nebo je nositelem osoba v závažném zdravotním stavu, může vést ke vzniku problémů a komplikací.

Infekcí MRSA jsou ohroženi obzvlášť pacienti v nemocnici, neboť trpí závažnějšími zdravotními problémy a navíc jsou obklopeni velkým počtem dalších pacientů, zaměstnanců a návštěv, které mohou infekci šířit.

Provedením jednoduchých vyšetření je možné zjistit, zda jste nositeli bakterie MRSA na kůži, v případě pozitivního nálezu je možné zahájit jednoduchou léčbu, díky které se zbavíte co největšího počtu bakterií před přijetím do nemocnice. Tím je minimalizováno riziko rozšíření infekce u Vás i dalších osob ve Vašem okolí.

Kdy a kde budu vyšetřen?

Vyšetření je obvykle prováděno u pacientů, kteří jsou do nemocnice přijímáni z důvodu nutnosti operace (vyšetření jsou provedena před přijetím). Vyšetření může být provedeno před přijetím, v ambulanci, či ordinaci praktického lékaře.

Běžně se provádí výtěry společně s dalšími odběry v rámci předoperačního vyšetření, které předchází přijetí pacienta do nemocnice (vyšetření krevního tlaku, odběry krve atd.).

Jakým způsobem bude vyšetření probíhat?

Vyšetření bude provádět zdravotní sestřička, která setře povrch kůže vatovým tamponem.

Výtěry pomocí tamponů lze provést z různých míst (nosní dutina, krk, oblast podpaží, tříselná krajina a všechny oblasti poškozené kůže). Vyšetření je nebolestivé a trvá pouze několik sekund.

Za jak dlouho budou výsledky výtěrů k dispozici?

Tampony jsou následně odeslány do laboratoře, kde bude probíhat vlastní testování. Výsledky jsou většinou k dispozici za 3-5 dní, občas je testování zvládnuto během krátké doby a výsledky jsou známy ještě týž den.

Co bude následovat po provedeném testování?

Jestliže je testováním zjištěno, že jste nositeli bakterie na kůži či v nosní dutině, budete kontaktováni nemocničním zařízením nebo cestou praktického lékaře. Pokud bylo nosičství zjištěno, nedělejte si kvůli tomu starosti. Mnoho lidí je nositeli MRSA infekce.

Nosičství bakterií MRSA neznamená, že byste byli nemocní, a většinou nepředstavuje riziko pro zdravé lidi ve Vašem okolí (včetně starších zdravých lidí, těhotných žen a dětí). Lékař či zdravotní sestra Vám sdělí, jaký bude další postup.

Pokud nejste nositeli bakterií MRSA, s největší pravděpodobností nebudete kontaktováni nemocničním zařízením či praktickým lékařem. Pokud tomu tak je, je možné pokračovat v nemocniční péči, jak bylo naplánováno.

Jaký bude další postup v případě, že je zjištěno nosičství bakterie MRSA?

Pokud jste nositeli bakterie MRSA na kůži, je možné, že nebudete moci ihned podstoupit plánovanou operaci či zákrok. Nejdříve budete přeléčeni stran MRSA nosičství, aby se předešlo vzniku infekce a jejímu šíření na ostatní pacienty.

Jaká léčba je používána při průkazu nosičství MRSA?

Lékař či zdravotní sestra s Vámi podrobně proberou léčebný postup. Ten obvykle zahrnuje používání antibakteriálních prostředků (mýdlo, či prášek) a speciální krém do nosu.

Bude Vám doporučena výměna oblečení, prostěradel a povlaků na polštáře každý den, obvykle po dobu pěti dní.

Během eradikační léčby není nutný pobyt v nemocnici. Léčba většinou trvá do dne plánované operace nebo zákroku, většinou do pěti dní. Po prodělané léčbě před nástupem do nemocnice není obvykle nutné screening znovu opakovat.

Jaký bude postup v případě, že plánovaná operace musí být naléhavě provedena?

Pokud je plánovaný operační zákrok naléhavý a musíte být rychle přijati do nemocnice, jste většinou umístěni na zvláštní pokoj a léčba nosičství MRSA je započata co nejdříve.

Léčba infekce MRSA

Pokud máte infekci MRSA, zřejmě bude nutné zahájit léčbu antibiotiky (5).

Jestliže screening MRSA prokáže, že jste pouze nositelem bakterie na kůži, bude nutné zahájit léčbu k odstranění bakterií.

Dekolonizace

Proces dekolonizace zahrnuje použití antimikrobiálních produktů (např. mýdlo, či prášek), které zajistí odstranění bakterií z povrchu pokožky.

K odstranění bakterie MRSA zevnitř nosu je možné použít antimikrobiální krém, k odstranění bakterií z pokožky hlavy se používá antimikrobiální šampon.

Výše zmiňované produkty se používají jednou až dvakrát denně po dobu pěti dnů, přičemž není nutná hospitalizace. Tuto léčbu můžete podstoupit v domácím prostředí, před přijetím do nemocnice z důvodu plánovaného zákroku.

Během procesu dekolonizace byste se měli mýt každý den a osušit se pokaždé novým ručníkem. Také byste měli nosit každý den čerstvě vyprané oblečení a převlékat ložní prádlo. Prádlo perte při vysoké teplotě, odděleně od oblečení a lůžkovin ostatních členů domácnosti.

Léčba infekce kůže a měkkých tkání

Méně rozsáhlé infekce kůže a měkkých tkání, např. malé puchýře či abscesy, mohou být vyřešeny pouze chirurgickou incizí (rozříznutím) a vypuštěním zánětlivého obsahu kolekce.

Proces incize (rozříznutí) a následné drenáže spočívá v propíchnutí špičky puchýře či abscesu sterilní jehlou či skalpelem a vypuštění obsahu kolekce, poté postiženou plochu ponecháme v klidu. Před výkonem je většinou použito místní anestetikum ke znecitlivění postižené oblasti.

Rozsáhlejší kožní infekce (např. celulitida) vyžaduje podávání antibiotik ve formě tablet.

Jestliže se infekce kůže a měkkých tkání vyvine během pobytu v nemocnici, přičemž můžete být ještě více náchylní k šíření infekce (pokud trpíte závažným základním onemocněním), antibiotika budou podávána nitrožilní cestou (injekčním podáním do žíly).

Léčba invazivní infekce

Pokud jste infikováni bakterií MRSA v nemocnici, pravděpodobně budete umístěni na izolační místnost. Tímto způsobem je sníženo riziko bakteriálního šíření na ostatní pacienty.

Jednou z možností je, že na izolačním pokoji bude pacient umístěn sám, nebo bude hospitalizován na malém oddělení s dalšími pacienty, u kterých byla prokázána infekce MRSA. Nadále budete mít možnost setkávat se s Vašimi blízkými, je však nutné, aby návštěvníci dodržovali hygienická pravidla, především si důkladně umývali ruce před návštěvou a po ní, a stejně tak i v případě dotýkání se infikované osoby.

V případě závažnější, invazivní MRSA infekce, léčba zahrnuje podávání antibiotik injekční cestou po dobu několika týdnů. Většinou je použita kombinace různých antibiotik.

Přeloženo a upraveno podle Patient.info

Pixabay.com a Dollarphotoclub.com

Chcete dostávat podobné články o zdraví každý den na e-mail?

Přihlaste se k odběru našich příspěvků a každý den vám pošleme jeden článek o zdraví a výživě na e-mail. Žádné nesmysly, ale kvalitní příspěvky, které vám pomohou získat více informací o léčbě a diagnostice různých onemocnění, potravinách a léčivech.

Nebo nás sledujte na sociálních sítích.

Nejčtenější

20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy

Bolesti bederní páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

77 možností jak používat kokosový olej

Hluboká žilní trombóza

Zánět slinivky břišní: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Diagnostický test CRP: co to je a k čemu slouží

Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

Co může být příčinou nadměrného močení?

Ústřel (ischias) a jeho léčba

Jak snížit vysoký cholesterol?

Velký průvodce pitím čaje v těhotenství

Bolest na hrudi od páteře, infarktu a z jiných příčin. Jak je od sebe odlišit?

Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Periferní neuropatie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Naše mise a hodnoty

Medlicker vám přináší podrobné články o zdraví, výživě, kráse, léčivech a doplňcích stravy. Kromě toho připravujeme také testy a případové studie pro studenty medicíny. Žádné nesmysly, ale kvalitní a ověřené informace v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech a s odkazy na kvalitní klinické studie.

Medlicker v jiných jazycích

Medlicker je magazín o zdraví, který nepíše nesmysly

Leave a Reply