Příznaky infekce houbovitými prsty (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Příznaky atletické nohy

Atletická noha je běžné kožní onemocnění – v určitém období života jím může trpět až polovina populace. Přestože se jedná o nepříjemné a poměrně značně infekční onemocnění, může se při včasné léčbě kůže zahojit celkem rychle.

U většiny lidí se objeví příznaky jako:

 • Svědění a pálení pokožky prstů a nohou
 • Šupinatá, velmi suchá, popraskaná nebo olupující se kůže
 • Praskliny a zmokvání mezi prsty u nohou
 • Praskající kůže na chodidlech nebo patách
 • Puchýře
 • Zápach nohou

Potíže při chůzi?

Ačkoliv se tzv. atletická noha objevuje obvykle mezi prsty, může se vyskytovat i na chodidlech.

Co je to atletická noha?

Léčba atletické nohy

Produkty k léčbě plísní

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Canespor 1x denně krém, Canespor 1x denně roztok a Canespor 1x denně sada na nehty jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku bifonazol. Canesten krém je volně prodejný léčivý přípravek k vnějšímu použití, obsahuje léčivou látku clotrimazol.

Plísňové infekce dokážou znepříjemnit život (Regenerace říjen 2011)

Mykóza je plísňová infekce pokožky chodidel objevující se nejčastěji mezi prsty a na ploskách nohou. Bývá způsobena mikroskopickými houbovitými mikroorganismy nebo bakteriemi. Těmto původcům se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí, jako jsou uzavřené boty, společné šatny, veřejné sprchy, bazény nebo sauny. Kožní mykózu, která patří vedle zubního kazu mezi nejčastější lidská onemocnění, získáte snadno, především pokud se budete v těchto prostorech procházet naboso. Stejně tak je ale možné onemocnět i po pouhém dotyku s člověkem, který jí trpí. Podle průzkumů postihují tyto kožní problémy až 30 % dospělé populace, přičemž přibližně dvě třetiny postižených lidí se neléčí vůbec nebo jen částečně. Kdy, kde a proč?

Obout si pantofle někoho jiného, bez ohledu na to, že máme ponožky, je častý způsob, jak se infikovat a roznášet mykózu dál. Obvykle ji šíří infikované šupinky kůže. Kožní plísně trápí zejména lidi ve středním a pokročilém věku, často kolem čtyřicítky, což může souviset s horším prokrvením, a tedy i výživou kůže, ale také s dalšími dispozicemi. Plísním se daří tam, kde je vlhko, teplo a případně tma. Proto není žádným překvapením, že často trápí sportovce nebo lidi, kteří mají nohu dlouho uzavřenou v zapařené sportovní obuvi. Někteří lékaři mluví o nohách, na kterých se na plosce nebo mezi prsty často olupuje kůže, jako o atletické noze. Odborníci tvrdí, že nejčastěji se první příznaky objevují mezí 4. a 5. Prstem na noze. Kůže se mezi nimi oloupe a občas i popraská. Zasažené místo pak může nejen nepříjemně svědit, ale také bolet. Dalšími místy, kde hrozí infekce plísněmi, jsou vlhké podlahy záchodů, ve společných umývárnách, okolí bazénů, šatny, sauny, studentské koleje nebo hotelové koberce. Náchylnost k získání mykóz, které se mohou objevit na různých místech těla, včetně vlasů, stoupá s věkem, při cukrovce, snížené imunitě, případně při cévních nemocech a neurologických chorobách. Příčinou problémů může být již zmíněná snížená imunita organismu, při které se naruší rovnováha osídlení organismu přirozenou mikroflórou.

Typické projevy kožní mykózy

Je-li kůže infikována mykózou, vznikají na ní nežádoucí procesy, především nepříjemné svědění nebo pálení a kůže je na první pohled zarudlá. Dalším příznakem je suchá, šupinkatá kůže, na které se objevují někdy i puchýřky. Mezi prsty a v záhybech na chodidle se objeví bolestivé praskliny. Kožní mykóza v oblasti chodidel a meziprstí se může také projevovat nepříjemným zápachem, způsobeným bakteriemi, který je známkou vážnějšího stupně mykózy. Všechny zmíněné příznaky se mohou objevit jednotlivě, ale také všechny společně. Prvním impulzem k zahájení léčby kožní mykózy je však právě nepříjemné svědění až pálení kůže. Projevy kožní mykózy se však mohou rozšiřovat a zhoršovat. Pokud se plíseň nohou neléčí, šíří se dál a po určité době dochází i k napadení nehtů. Postižené nehty ztloustnou, jsou matné, šupinaté, někdy zhnědnou a často výrazně vystupují nad nehtové lůžko. Nehtová plíseň bývá často provázena tzv. paronychií – infekcí okolo nehtů. Přesnou diagnózu stanoví lékař na základě kultivačního a mikroskopického vyšetření odstřižku nehtu. Léčba mykózy na nehtech je mnohem složitější a dlouhodobější. Plísňové infekce nehtů se léčí aplikací antimykotik lokálních, nebo v tabletách. Terapie bývá dlouhodobá a trvá do té doby, dokud postižené nehty neodrostou. Během léčby a následně i po ní by měly být nehty z preventivních důvodů udržovány v suchu.

Ne vždy se ale jedná o mykózu

Je – li kůže pouze zarudlá, nemusí se nutně jednat o kožní mykózu. Někdy je zarudnutí jen příznakem pouhého podráždění kůže, které za den či dva zmizí. Zarudlá kůže se často objevuje i v místech zapaření, například po dlouhé túře v uzavřených botách. Pokud se neobjeví další příznaky a zarudnutí samovolně zmizí, s největší pravděpodobností se nejedná o mykózu. Často se s plísněmi kůže pletou různé formy atopického ekzému, jehož léčba se od léčby mykóz však výrazně liší, proto je vhodné v případě, když si člověk není jistý, navštívit kožního lékaře, který jednoznačně určí podstatu problému.

Kožní mykózy jsou vysoce infekční onemocnění a rády se na kůži rozšiřují. Mají své typické projevy, proto se vyplatí začít s léčbou ihned, jak spatříte její příznaky. Včasná léčba zabrání dalšímu šíření nákazy do jiných částí kůže či nehtů a zmírní projevy, o kterých byla řeč výše. Léčí se řadou léků, krémů nebo sprejů. Některé z nich jsou volně ke koupi a dá se jimi preventivně vystříkat třeba i obuv. Pokud se potíže opakují, je opravdu lepší zajít za kožním lékařem. Jinak hrozí, že potíže začnou být chronické. Lékař navíc může udělat vyšetření a léčit konkrétní druh plísně cílenými léky. Dojde – li k poranění pokožky, mohou plísně způsobit podkožní zánět – mycetom, který se může později rozšířit na svaly a kosti. Tento typ infekce se však vyskytuje především v tropických oblastech. Proto jsou tyto infekce u běžné populace poměrně vzácné, hojněji se vyskytují u jedinců s deficitem imunity, např. u nemocných AIDS, které ale mohou ohrozit na životě. Pro jejich léčbu však existují účinné léky.

Důležitý faktor – zinek

Tento důležitý stopový prvek má obrovský vliv na dobrý stav kůže. Zlepšuje její vzhled a zmírňuje svědění. Odstraňuje z povrchu také nepříjemné šupinaté okrsky a tlumí tvorbu lupů. Při nedostatku zinku netrpíme jen tím, že se nám hůř hojí rány, ale také snáz nachladneme a hrozí nám vyšší riziko akné, ekzému nebo lupénky. Dostatek zinku je v tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích, masu mořských živočichů, v celozrnných cereáliích, fazolích, obsahují ho také ořechy nebo semena dýní. Kdo má kožní problémy, může ho užívat jako potravinový doplněk.

Originální vynález Čecha

Originálním prostředkem na kožní plísně je tzv. chytrá houba. Je to zajímavý objev českého vědce Dáši Veselého. Mikroskopickou parazitní houbu Pythium oligandrum si můžete volně koupit v lékárně. Aplikace je velmi jednoduchá. Bílý prášek s houbou nasypeme do koupele a nohy v ní necháme zhruba půl hodiny. Koupel, ve které se houba aktivuje, opakujeme tři dny po sobě. Pythium oligandrum se živí kvasinkami a plísněmi. Když všechny zlikviduje, odpočívá a čeká na další potravu. Pokud se jí nedočká, setřeme ji z kůže, aniž bychom to nějak zaznamenali. Podle výzkumů MUDr. Karla Mencla, CSc., mikrobiologa z laboratoří Krajské nemocnice v Pardubicích, dosahuje pythium podobných výsledků jako lokálně působící léky i přesto, že je kosmetickým přípravkem. Nemá žádné vedlejší účinky a dosud nebyly zaznamenány žádné alergické reakce na jeho použití. Houba není toxická a plísně či kvasinky si na ni nedokážou vytvořit rezistenci, jako se to někdy stává u léků. Současně také úspěšně likviduje obtíže spojené se zápachem nohou. V řadě případů pomohla i pacientům s atopickým ekzémem, lupénkou nebo bércovými vředy.

Pomohou i babské rady

Naše babičky doporučovaly na plísně bylinnou koupel nebo mast obsahující třeba měsíček zahradní, případně levanduli lékařskou. Lékaři radí ponořit po návratu z bazénu nohy do vody, do které dáme trochu octa nebo pár zrníček hypermanganu, jehož použití je výbornou prevencí proti vzniku plísní (voda by měla být lehce růžová). Další možností je olej Tea tree. Toto silné přírodní antiseptikum dokáže likvidovat bakterie, viry a plísně. Preventivně stačí, když si kápneme pět kapek oleje do dvou deci vody. Roztok nanášíme houbičkou na kůži chodidel a mezi prsty. Při začínajících potížích je možné natřít postižená místem 100% olejem. Tea tree nemá vedlejší účinky a plísně na něj neumějí získat odolnost. Ani u tohoto přípravku nebyla zaznamenána žádná alergická reakce.

Prevence nad léčbu

Chcete – li předejít plísňovým onemocněním nohou, dopřejte jim především sucho. Noste bavlněné ponožky, které dobře sají pot, často si je měňte a vlhké nohy i meziprstní prostory po koupeli či sprše pořádně vysušte. Kdykoli to bude možné, noste vzdušnou, nejlépe otevřenou obuv, která umožňuje volné proudění vzduchu. Ve veřejných plaveckých bazénech a společných sprchách nechoďte naboso, noste gumové pantofle. V případě zvýšeného rizika mykotické infekce můžete preventivně používat protiplísňový zásyp na nohy, který koupíte v každé lékárně.

2 komentáře u Plísňové infekce dokážou znepříjemnit život (Regenerace říjen 2011)

Milá Míšo, díky za Vaši zprávu. Upřímně řečeno, nevím, co bych Vám poradila. Taky jsem měla plíseň na palcích u nohy. Měla jsem to z bot, z tenisek, které mě netlačily, byly pohodlné. Ale uvědomila jsem si, že jsem je přes zimu nechala ve staré chalupě, kde se netopilo a byl to spíš staveniště. Prostě jsem je tam před zimou zapomněla a vrátila se pro ně až na jaře. A dost možná, že se tam nějaká mikroplíseň vylíhla a já to netušila.

Taky jsem začínala Betafrenem, ale chvíli se to zdálo být lepší, po nějakém čase ale nehet opět zežloutl a pak ztmavl úplně. Měla jsem strach, že mi je budou muset strhnout. Pak mi ale kamarádka přivezla kapky Audiron, které jsou (už podle názvu) do uší, ale říkala, že je zkusila synovi aplikovat na bradavici a ta mu zmizela. Tak jsem začala kapat nehty na nohách a plíseň zmizela. … Škoda, že jste mi nenechala mailovou adresu, ráda bych se s Vámi spojila i jinak než tady přes zprávy. Ozvěte se a já Vám dám kontakt na kamarádku. Třeba Vám poradí nějaký přípravek. Naprosto s Vámi souhlasím, že antibiotika jsou cesta, kterou bych šla až úplně nakonec.

Držím palce a ozvěte se klidně na qenda@seznam.cz, nebo na facebookovém profilu Renáta Šťastná

Mam problem se kterym absolutne nejsem vyrovnana.

Zánět mízních uzlin – pokud jde o infekci – příznaky

Struktura lymfatického systému se skládá z různých orgánů, cév a lymfatických uzlin mnoha nacházejících se v různých částech těla, ale většina z nich v oblasti hlavy a krku. Nejčastěji zanícené mízní uzliny v tříslech, podpaží, hlavy a krku. Je vždy znamením některých porušování lidských práv. Jestliže zánět lymfatických uzlin růst do velikosti hrášku nebo fazole, někdy i více.

V závislosti na základní příčinu, mohou být otoky lymfatických uzlin v doprovodu z následujících příznaků:

 • Výtok z nosu, bolest v krku, horečka a další příznaky infekce horních cest dýchacích
 • Zánět lymfatických uzlin v celém těle, které mohou naznačovat onemocnění, jako je mononukleóza, poruchy imunity (jako je například lupus nebo revmatoidní artritida), a to i HIV
 • Oteklé končetiny, které pravděpodobně indikuje ucpání lymfatického systému způsobené zánětem lymfatických uzlin se nachází hluboko pod kůži tak, že nebudou cítit prsty
 • Tvrzené rychle rostoucí mízní uzliny, což může být známkou nádorů, včetně maligní
 • Vysoké teploty
 • Pocení v noci

Když potřebujete navštívit lékaře

Někdy lymfatické uzliny Lymfatických uzlin – to, co drží náš imunitní systém samy o sobě do normální velikosti, když jsou vytvrzené onemocnění způsobených například, menší infekci. Kontaktujte svého lékaře, jestliže:

 • Lymfatických uzlin i nadále růst, nebo nepřijmout standardní velikosti na dva týdny nebo více
 • Lymfatické uzliny jsou velmi tvrdé
 • Zánět lymfatických uzlin je doprovázeno přetrvávající horečka, pocení během spánku Dreams: jak porozumět své sny a úbytek na váze, bolest v krku, obtíže při polykání a dýchání.

Lymfatických uzlin – malý shluk buněk na které se vztahuje pojivové tkáně. Tyto buňky – kombinace lymfocytů (produkují proteiny a chrání tělo před invazí, například viry), a makrofágy, které ničí mikroorganismy zachycené lymfocyty. Tak, lymfocyty a makrofágy se filtruje lymfy.

Lymfatické uzliny jsou uspořádány ve skupinách, z nichž každá čistí určitou část těla.

Nejčastěji se k zánětu v důsledku virové infekce, nebo pro běžné nachlazení. Nicméně, jiné infekce, včetně bakteriálních a parazit, který může způsobit zánět lymfatických uzlin.

 • Angína
 • Spalničky
 • Ušní infekce
 • Zubní absces
 • Mononukleóza
 • Celulitida a erysipelas
 • HIV
 • Tuberkulóza
 • Některá onemocnění, pohlavně přenosné nemoci, jako je například syfilis
 • Toxoplazmóza – parazitární infekce, která se vyskytuje po kontaktu s výkaly infikovaným zvířetem nebo konzumací nedostatečně tepelně masem
 • Nemoc z kočičího škrábnutí – bakteriální infekce, která se vyskytuje poté, co jste pokousal nebo poškrábaný infikovanou kočku
 • Lupus – chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby, kůže, ledvin, krevní buňky, srdce a plíce
 • Revmatoidní artritida Artritida – různé formy a komplikací – Chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje synoviální membrány (membrána kloubů)
 • Lymfom
 • Leukémie
 • Jiné rakoviny

Ve vzácných případech, zánět mízních uzlin způsobují některé léky, jako například léku proti epilepsii Epilepsie – posvátný nemoc fenytoin a léky používané k prevenci malárie.

Zánět lymfatických uzlin – pokud jde o infekci – Léčba

 • Zánět mízních uzlin – pokud jde o infekci
 • Rozkroku
 • Podpažní
 • Submandibulární
 • Za uši
 • Příznaky
 • Příčiny
 • Ošetření
 • Ženy
 • Co dělat
 • Forum

Aby bylo možné správně přiřadit léčbu zánět lymfatických uzlin, musíte nejprve zjistit příčinu této poruchy. Obvykle je to jen jednoduchý krevní test, ale v některých případech také vyžadovat prohlídku pomocí X-ray nebo CT. Je-li podezření na vážných onemocnění jako je rakovina, může lékař předepsat biopsii lymfatické uzliny.

Ve většině případů, je příčinou je virový zánět lymfatických uzlinách nebo jiné infekce. Se standardní léčbě bolesti a horečky použít léky, jako je paracetamol a ibuprofen, a antibiotika, nebo antivirových léků v boji proti viru.

V případě, že pacient je nalezen absces Absces – proč je tak nebezpečný vředy? , To se otevřely a vyčerpaný. Pokud lymfatických uzlin Lymfatických uzlin – to, co drží náš imunitní systém zanícené v důsledku rakoviny, vyžaduje chirurgický zákrok, nebo chemoterapie radiolechenie. V případě alergické reakce mohou nejen eliminovat potřebu vyvolat alergii a po dobu několika týdnů, aby se alergie léky.

Obecně platí, že zánět lymfatických uzlin neznamená vážné nebo život ohrožující onemocnění a prochází několika týdnů i bez léčby. Nicméně, aby se ujistil, že vaše zdraví není v nebezpečí, se vzhled tohoto příznaku důrazně doporučujeme navštívit lékaře.

Akutní zánět lymfatických uzlin

Akutní zánět lymfatických uzlin začíná s bolestí a zvětšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy, slabost, malátnost, horečka. Často, zduření lymfatických uzlin dochází s zánět lymfatických cév.

Závažnost příznaků zánětu závisí na zánět v místě, kde jsem přišel z infekce. Ale někdy, když uklidňující zánět v primárním ložisek zánětu v lymfatických uzlinách pokračuje.

Akutní zánět lymfatických uzlin mohou být katarální (zánět bez hnisu), hemorrhagic (v zánětlivé tekutině má s příměsí krve) a hnisavé.

Když katar v lymfatických uzlinách trpí trochu celkově, regionální (umístěný na primárním místě infekce), lymfatické uzliny jsou zvětšené a bolestivé, s okolní tkáně nejsou pájení, kůže nad nimi se nezmění. Pokud bolest pus stane intenzivní, kůže nad lymfatických uzlinách červené a zanícené lymfatické uzliny jsou pevné, časté jsou známky zánětu – horečku, bolesti hlavy.

Prognóza primárních forem lymfadenitidu a včasné začala léčba ve většině případů příznivé.

Purulentní proces může vést ke smrti lymfatických uzlin, po kterém následuje jejich nahrazení pojivové tkáně a poruchou lymfatického odvodňovací (edém) v této oblasti.

Akutní zánět lymfatických uzlin může být komplikována tromboflebitidy (zánět žil), purulentní procesu rozšíření do okolních tkání, otravy krve (sepse). Akutní forma nemoci se mohou stát i chronické.

Chronický zánět lymfatických uzlin

Chronický zánět lymfatických uzlin může dojít k chronicky od začátku na nízké intenzity zánětlivých onemocnění (jako je chronická bolest v krku), nebo se vyskytují po akutní procesu. Chronický zánět v lymfatických uzlinách často doprovázen růst tkáně, a je velmi vzácně doprovázena hnisání.

U chronické lymfadenitidou, a pozoroval nárůst žláz z tuleňů, který se cítí hustá, bezbolestné, není připájen k okolním tkáním. Současně mízní uzliny jsou zvětšené po dlouhou dobu, ale také snížena v důsledku šíření těchto pojivové tkáně a zmačkání. V některých případech, označený proliferace vaziva v lymfatických uzlinách může vést k frustraci a lymfatického edému.

Pokud je příčina zduření lymfatických uzlin je infekce, pokud se neléčí, může způsobit následující komplikace:

 • Vytvořením abscesu. Absces – sbírka hnisu je na jednom místě, způsobené infekcí. Hnis, navíc k tekutině obsahuje bílé krvinky, mrtvé tkáně částice, bakterie nebo jiné mikroorganismy. Vyléčit absces může potřebovat odvodnění a antibiotika. V případě, že absces postihuje životně důležité orgány, může to způsobit vážnou újmu na zdraví
 • Infekce krvi (bakteremie). Bakteriální infekce v kterékoliv části těla se může vyvinout do septikémie – otravu krve. Sepse pokud se neléčí vede k selhání životně důležitých orgánů a smrt. Vyžaduje hospitalizaci a léčbu nitrožilních antibiotik.

Chcete-li zjistit příčinu zánětu lymfatických uzlin pomocí následujících metod:

 • Studium dějin. Lékař zjistí, co byl pacient nemocný dříve a detaily se ho ptá o vývoji onemocnění.
 • Lékařské vyšetření. Umístěte zanícené mízní uzliny Otoky lymfatických uzlin – znamení problémů v těle Jejich velikost, měkkost nebo tvrdost, napomáhá tomu, aby předběžný předpoklad příčiny.
 • Krevní testy
 • Lékařský imaging: X-paprsky nebo CT vyšetření může pomoci odhalit potenciální zdroje infekce nebo nádor
 • Lymfatické biopsie uzlu. Pokud tyto metody nepomohou stanovit přesnou diagnózu, může být zapotřebí biopsie – v průběhu řízení o analýze, která bere malý vzorek tkáně lymfatických uzlin.

V počátečních stádiích akutního zánětu lymfatických uzlin předepsat odpočinek pro postiženého orgánu, protizánětlivá léčba (antibiotika, fyzioterapie), k léčbě primární místě infekce (včasné otevření vředů). Antibiotika jsou jmenováni pouze po laboratorní studie propuštění z primárního místě infekce a citlivosti patogenů vůči antibiotikům. Pokud proces se stává hnisavý, operace se provádí: odhalit vředy a léčit otevřené rány.

Léčba chronického zánětu lymfatických uzlin provorditsya podobné, ale zaměřuje se na identifikaci a léčbu primárního ložisek infekce.

Volba léčby závisí na tom, co způsobilo zánět mízních uzlin.

 • Infection. Nejběžnější prostředek pro oteklé lymfatické uzliny způsobené bakteriální infekcí – s antibiotiky. K úlevě od bolesti a horečky používá takové non-léky na předpis, jako je aspirin, ibuprofen a paracetamol.
 • Poruchy imunity. Pokud mízní uzliny zánět v důsledku onemocnění, jako je lupus nebo revmatoidní artritida Artritida – různé formy a komplikací Je přiřazen k zvláštnímu zacházení při těchto onemocnění.
 • Cancer. V závislosti na typu a stádiu rakoviny, může vyžadovat chirurgický zákrok, nebo chemoterapii radiolechenie.

Prevence zánětu lymfatických uzlin

Prevence akutního zánětu – varování mikro traumat (např odřeniny nohy), které se mohou později stát zdrojem nákazy a včasné léčbě zánětlivých procesů.

Opatření pro prevenci chronických lymfadenitidou: včasné správná léčba akutní lymfadenitidou a zvýšení imunity.

Kocovina po třicítce: Proč se s věkem její příznaky zhoršují?

Občas to s tím alkoholem přežene každý z nás. V noci se vyspíte, ráno zvládnete kocovinu a chvíli si dáte pozor. Kocovina! Zatímco ve dvaceti, jste po noci plné divokých večírků vstali z postele jakoby nic, ve třiceti už se probouzíte s bolehlavem, žaludkem jako na vodě. A rozdíl? Měli jste jen pár skleniček a do postele jste šli o půlnoci. Proč je tomu tak? Nemá to náhodou být tak, že čím delší dobu pijete, tím máte lepší trénink a víc vydržíte? Nějaká přímá úměra?

Svět je krutý

Bohužel, je to tak. Také vzpomínáte na dobu, kdy jste toho moc nenaspali, někdy dokonce nešli do postele vůbec a ráno nebylo až tak strašné? Šlo to i v práci vydržet. Odpoledne jste si možná na chvíli lehli, ale celkově na vás bujará noc nezanechala větších následků. Jenže po třicítce, jak by se něco stalo. V těle se něco přeplo a celonoční večírek vyspáváte celý druhý den. Objevuje se bolest hlavy, žaludek jako na vodě, únava celého těla a úplná nechuť k jakémukoliv pohybu. Proč tomu tak je?

I když je mnoho důkazů, že se kocovina se skutečně zhoršuje s věkem, existuje jen málo konkrétních vědeckých důkazů, proč tomu tak je.

Mění se složení těla

Faktem je, že tělo se během let mění. Možným vysvětlením tak je, že ztrácíte svalovou hmotu a objevují se tuky. Svalová tkáň je tvořena ze 75% vodou, ta tuková asi jen z 10%. A jelikož je alkohol vstřebáván rychleji skrz vodu, tělo tvořené svaly se s ním umí lépe vypořádat, než tělo tvořené tukem. Nižší obsah vody v těle také znamená, že existuje vyšší riziko dehydratace při pití alkoholu a následné kocovině.

Méně jaterních enzymů

Jaterní enzymy zase metabolizují alkohol. Pokud se tedy alkohol v těle objeví, pomáhají jej rychleji odstranit z těla a tím tělo čistit. Ředitel National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism George Kooba uvádí, že čím je člověk starší, tím má méně jaterních enzymů. I kvůli tomu může tělu ve třiceti trvat déle vypořádat se s alkoholem, než tomu bylo třeba ve dvaceti.

Obnova těla je pomalejší

Když je vám třicet a napadne vás třeba nějaká nemoc nebo infekce, pak si s ní tělo poradí, ale ne tak snadno, jako tomu bylo kdysi. Obnova těla je pomalejší a tím pádem je kocovina delší, nestačí jen pár hodin spánku, ale už třeba půl dne v posteli.

Změny v pití alkoholu

Četnost konzumace alkoholu se mění také s přibývajícími roky. Mladší lidé často pijí alkohol jednorázově a ve větším množství. Obvykle jsou to pátky a soboty, kdy nemusejí do školy nebo do práce a je tedy čas večírků. Starší jedinci dávají přednost menší konzumaci alkoholu, ale třeba několikrát během týdne.

Oteklé prsty

20.8.2012 , Eva Fialová

Oteklé prsty

Prsty jako klobásy jsou velmi nepříjemnou záležitostí, která často postihuje ženy během těhotenství. Kromě této přirozené příčiny oteklých prstů existuje i celá řada dalších. Některé důvody jsou nezávažné, jindy se jedná o známku onemocnění. Chceme-li se na příčiny podívat podrobněji, je třeba zvážit, je-li otok lokalizován jen na prsty nebo postihuje celé tělo. Příčinami generalizovaných otoků bývá onemocnění srdce, ledvin, jater a těžká podvýživa. Spektrum příčin lokalizovaných otoků je odlišné a podíváme se na něj podrobněji.

Příčiny oteklých prstů

 • Otoky během těhotenství jsou důsledkem hormonálních změn a po porodu spontánně odezní. Pokud se tak nestane, je vhodné poradit se s lékařem.
 • Rovněž vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se objeví výrazný otok v obličeji a rychle přibýváte na hmotnosti. Jde totiž o známky komplikace těhotenství tzv. preeklampsii.
 • Tzv. idiopatické edémy, neboli otok neznámé příčiny, u žen také pravděpodobně souvisí s hormonálními změnami a objevují se před menstruací.
 • Běžně se otok končetin objevuje po dlouhém stání nebo sezení. K jeho vzniku přispívá i nadměrný příjem kuchyňské soli, která je skrytá v mnoha potravinách, a teplé počasí.
 • Mezi jasné příčiny otoku patří opaření, popáleniny, bakteriální infekce nebo třeba akutní záchvat dny.
 • Příčinou oteklých prstů může být i alergie včetně alergie na chlad. Kopřivka způsobená chladem se objevuje po několika minutách vystavení chladu (nízké venkovní teploty i studená voda) a odezní do dvou hodin. Otoky jsou lokalizované na místech nechráněných oblečením, jako jsou obličej a ruce. Postižená místa svědí, natékají, jsou zarudlá a popraskaná.
 • Příčinou oteklých prstů hlavně v okolí kloubů může být tzv. progresivní polyartritida. Jde o chronické zánětlivé onemocnění kloubů. Prvním projevem bývá ranní ztuhlost a bolestivost kloubů prstů.
 • Zajímavou příčinou je tzv. Raynaudův syndrom charakterizovaný záchvatovitým zbělením prstů. Vyvolávajícím momentem je chlad i silné emoce. Konečky prstů nejprve zbělají, což je dáno stahem cév, pak zmodrají a po obnově krevního toku zčervenají. Raynaudův syndrom bývá často prvním projevem jiného onemocnění, jako například systémový lupus erythematodes nebo sklerodermie.
 • Zvláštním typem otoku je tzv. lymfedém. Lymfedém mívá těstovitou konzistenci a pokud do něj prstem vytlačíte důlek, bude nějakou dobu přetrvávat. Důvodem lymfedému je porucha lymfatické drenáže, která odvádí přebytečnou tekutinu z tkání zpět do krevního řečiště. K lymfedému může dojít po operaci (často po odstranění mízních uzlin), z důvodu nádorového bujení, úrazu i některých infekčních onemocnění, například filarióza. Vzácně se objevuje i dědičný lymfedém.
 • K dlouhodobým otokům dolní končetiny vede i chronická žilní nedostatečnost. Ta je způsobena rozsáhlými křečovými žilami nebo stavem po hluboké žilní trombóze. Hluboká žilní trombóza je ucpání žíly v noze krevní sraženinou, takže krev nemůže odtékat. Otok se v tomto případě rozvíjí rychle během 2 až 3 dnů a postihuje jen jednu končetinu. Nateklá končetina je teplejší, červená a vystupují na ní povrchové žíly. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Neváhejte a vyhledejte lékaře

Co byste tedy měli dělat, pokud máte oteklé prsty? Jak vidíte z předchozího krátkého výčtu je spektrum možných příčin značně široké. Pokud si nejste jistí, že se jedná o neškodnou příčinu, jako jsou hormonální změny nebo následek celodenního stání, je vhodné poradit se s lékařem.

Michal: Dobrý den. Již nějakou dobu se mi opakuje to, ze mi otékají prsty u nohou. Živím se jako řidič nákladního auta a tak denně sedím za volantem cca 10 hodin. V sobotu asi dalších 5 hodin a tak na odpočinek zbývá jen sobota odpoledne a neděle. Prsty mi většinou otečou okolo středy odpoledne nebo čtvrtka. Někdy i později. Přes víkend se to má tendenci zlepšit, ale podle mě je na to málo času. Jsou zarudlé a opuchlé. Také mám nohy neustále zavřené v pracovních botech s ocelovou špičkou, což není zrovna nejlepší pro jejich nehty. Nehty na palcích jsou oprostřed značně ztenčelé. Máte s takovým popisem nějaké zkušenosti? Může to být jen tím, že nohy nejsou dostatečně prokrveny vzhledem k tomu, že neustále sedím? Děkuji za jakýkoli názor.

17. července 2016 10:55

Veronika: Dobrý den. Je možné, abych ve 22letech trpěla artritidou? Otekani rukou a prstů mě trápí už cca 6-7let. Mám "lehkou" formu PCOS a tudíž mám menses 3-4x do roka, ale bez ovulace. Mohlo by toto nějak souviset?

Houba na nohou – příznaky se objevují téměř okamžitě po expozici

Houba na nohy – jeden z nejběžnějších a nepříjemných infekcí. Tato nemoc je nakažlivá, je vystaven děti i dospělé. V případě, že osoba má plíseň na nohou, příznaky tohoto onemocnění mohou být různé. Symptomy dolních končetin mohou být skryté nebo výrazný tvar.

To je nebezpečné plísňové onemocnění nohou pronásledování lidí na veřejných místech (lázně, sauny, bazény), pláže, tělocvičny, kancelářské prostory v různých kosmetických salonech. Nejčastěji náchylné k infekci plísní nohou, lidé se sníženou imunitou, ti, kteří nenásledují pravidla základní hygieny těla nebo milovníky vyzkoušet na boty ostatních.

Pokud zjistíte, plísně mezi prsty, jeho symptomy jsou obvykle okamžitě patrné vizuálně. Nehty začnou žloutnout nebo tmavé, a někdy je loupání kůže mezi prsty.

Pokud je projevem prvních příznaků onemocnění, je doporučeno, aby okamžitě konzultovat s dermatologem, vyšetřovat skutečné příčiny tohoto potíže, a dostat odpovídající léčbu.

Nail houba se začíná rozvíjet na nehty nohou. Pokud tomu tak není okamžitě přijmout opatření k odstranění nemoci, mohou se tyto příznaky postupně přepnout na prstech na části těla mezi prsty a potom pěšky.

Onemocnění začíná měnit barvu nehtové ploténky, to se stává žlutější. Ve stejné době, a může se měnit tvar nebo struktury nehtu: ve houby, hřebík se stává tvrdá a má kvadratickou formu.

Po epidemie se pohybuje na nohou, nemoc je další příznaky. Pokud se infekce mezi prsty, příznaky uniformy. Jaké jsou příznaky plísně na nohou mezi prsty, a jak to vypadá:

• mezi prsty zarudnutí, olupování, tento stav se postupně promění v bolestné pálení a svědění konstantní.

Ale mějte na paměti, že tyto příznaky nejsou vždy přesně houba nohy.

Přesná diagnóza může dodávat až po dodání odborných kožních testů a související analýzy infikované osoby. Často infekce nohy zaměňována s řadou dalších kožních onemocnění.

Jak se plíseň mezi prsty, jeho symptomy, podle lékařů? V časných stádiích infekce nohou, mezi prsty se objeví mírné zčervenání kůže začne loupání. Potom, pokud nechcete mít žádné ošetření vzniklé tření a prasklin v různých velikostech. Další etapa: vznik nepříjemné pálení a svědění bolestivé mezi prsty. A konečně, v případě, že léčba nebyla provedena, plíseň nohou prsty rozšířit na chodidla, jejich poškození.

Velmi často se obrátit na dermatology, u pacientů s otázkou: "Co když mám prasklinu v prstech, houby a nepříjemnému pocitu těsnosti pokožku nohou"? V tomto případě, pouze odborník je schopen jmenovat kvalifikovaného a účinnou léčbu tohoto onemocnění. V tomto bodě existuje mnoho různých krémy, masti, gely, specializované činnosti zaměřené na léčbu houbových chorob.

Používáte-li léky na předpis, příznaky jsou zničeny během několika dnů. Je důležité si uvědomit, že pozitivní výsledky plíseň nohou, všechny prostředky předepsané lékařem je třeba pravidelně a po dlouhou dobu použita. V průměru, léčení infekce v neběží stav trvá asi 1 měsíc.

Příznaky plísně nohou Ostatní: Toto onemocnění způsobuje nepohodlí u lidí, s výjimkou mezi prsty vytváří nepříjemný pocit, že bez speciálních analgetika, se vyvine do bolestivé pocity. Je důležité, aby se vždy na paměti, že toto onemocnění – nakažlivou chorobou. Proto je projevem prvních příznaků plísně nohou okamžitě zahájit léčbu.

Pro léčbu těchto onemocnění nohou, může Vám lékař předepsat tablety, sirupy a injekce (v nejtěžších případech).

Jedním z hlavních příznaků plísně nohou, jsou:

• Nadměrné pocení a zahušťování chodidlech.

• Měla by být také ostražití, pokud pokožka nohou začal tvořit divné suché popraskané nebo se objeví peeling pokožky.

Při prvních projevech těchto příznaků, zpoždění ne! Je důležité použít okamžitá léčba nebezpečné infekce nohy chránit ostatní, a zotavit se z hrozné nemoci samotné.

Leave a Reply