Příznaky hubových infekcí (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Příznaky kvasinkové infekce

Ke kvasinkové infekci u žen často dochází v případě, kdy bakterie, které se ve vagíně přirozeně vyskytují, nejsou schopny udržet pod kontrolou počet přítomných kvasinek (nejčastěji Candida albicans). Tyto situace mohou ve vaginálním prostředí způsobit takové změny, jež jsou pro růst kvasinek příznivé. Vaginální mykóza nepatří mezi pohlavně přenosné infekce. Může být jistě nepříjemná, ale ve většině případů je poměrně jednoduše léčitelná.

Kvasinková infekce pochvy se projevuje velice charakteristickými příznaky, které se mohou individuálně lišit, např. intenzitou:

Většina žen má tyto typické příznaky:

 • Svědění v intimních partiích
 • Pálení (zejména při močení) v oblasti vnějších pohlavních orgánů
 • Jemný otok stydkých pysků
 • Bělavý výtok podobný tvarohu

Ani tyto příznaky nejsou neobvyklé:

 • Bolest při sexu
 • Hustý výtok
 • Zarudlé a oteklé stydké pysky
 • Popraskaná kůže v okolí poševního vchodu

Při vaginální kvasinkové infekci navštivte lékaře, pokud:

 • Máte kvasinkovou infekci poprvé, nebo si nejste jistá, že se jedná o tuto infekci
 • Máte kvasinkové infekce často, nebo pokud se vrací častěji než jednou za 6 měsíců
 • Vaše příznaky se nezlepšují během tří dnů, nebo pokud nezmizí během sedmi dnů
 • Máte zapáchající vaginální výtok
 • Pociťujete bolest v podbřišku
 • Máte vaginální krvácení a/nebo přidruženou bolest v bedrech
 • Pociťujete pálení při močení a jiné obtíže při močení spojené s vaginálním výtokem
 • Máte více sexuálních partnerů
 • Jste těhotná nebo kojíte
 • Je vám méně než 12 let
 • Máte zvýšenou teplotu (38°C a vyšší) nebo zimnici
 • Trpíte nevolností

Kvasinková nebo bakteriální infekce?

Bakteriální infekce je jiným typem vaginální infekce, která se častě zaměňuje s infekcí kvasinkovou. Jsou to různé druhy infekce s rozdílnými příznaky. Infekce ale může být i smíšená. Protože léčba kvasinkové infekce je jiná než léčba té bakteriální, je důležité vědět, jakou vaginální infekcí trpíte. Pokud si nejste jistá, doporučujeme vám navštívit vašeho gynekologa.

Vaginální mykóza se může opakovat

Některým ženám se vaginální mykóza vrací i přesto, že byla léčena vhodnými přípravky. Proto je vždy nutné věnovat pozornost zejména příčině vzniku onemocnění, například změnit druh prádla nebo oblečení, upravit hygienické návyky a intimní hygienu a používat při sexuálním styku ochranu. Nezbytně nutné je ale také přeléčení partnera.

Co je mykóza?

Léčba mykózy

Produkty Canesten GYN

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Přípravky Canesten GYN 1 den, Canesten GYN 6 dní a vaginální tableta přípravku Canesten GYN Combi Pack jsou léčivé přípravky k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten GYN Combi Pack je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum. Canesten Intim Gel je kosmetický přípravek a nenahrazuje léčbu. Canestest a Canesbalance jsou zdravotnické prostředky.

Příznaky infekce močových cest u žen a mužů

Infekce močových cest vzniká díky přítomnosti mikroorganizmů v uropoetickém systému, který zahrnuje močové cesty, ledvinový parenchym a prostatu. Rozlišujeme infekci horních a dolních močových cest. Infekce horních močových cest (ledviny a močovod) je mnohem vážnější než infekce dolních močových cest (močový měchýř a močová trubice).

Příznaky infekce dolních močových cest

 • Bolest a pocit pálení při močení
 • Časté nutkání na močení
 • Potřeba vyprazdňování močového měchýře ihned po močení
 • Páchnoucí, zakalená moč nebo krev v moči
 • Bolest v podbřišku
 • Pocit, že nejste schopni zcela vyprázdnit močový měchýř
 • Pocit únavy nebo nevolnosti

Příznaky infekce horních močových cest

 • Vysoká horečka
 • Zimnice a třes
 • Bolesti zad nebo boků
 • Zmatek
 • Roztěkanost
 • Pocit na zvracení
 • Nevolnost

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Příznaky infekce močových cest u žen a mužů. Infekce močových cest dělíme na infekci horních močových cest a infekci dolních močových cest. Příznaky těchto problémů

Gardnerella vaginalis | pЕ™Г­znaky | testovГЎnГ­ | lГ©ДЌba

Je Gardnerella vaginalis pЕ™Г­ДЌinou moДЌovГЅch infekcГ­ pouze u Еѕen?

V naЕЎГ­ laboratoЕ™i jsme v roce 2016 zavedli analГЅzu baktГ©rie Gardnerella vaginalis pomocГ­ DNA metody. DЕЇvodem byla skuteДЌnost, Еѕe Gardnerella vaginalis se velmi ЕЎpatnД› kultivuje a bД›ЕѕnД› jsou v laboratoЕ™Г­ch zГ­skГЎvГЎny tzv. faleЕЎnД› negativnГ­ vГЅsledky, kdy pacientka je pozitivnГ­, ale z laboratoЕ™e dostane negativnГ­ vГЅsledek. S novou metodou DNA diagnostiky dostГЎvГЎme stoprocentnД› pЕ™esnГЅ vГЅsledek nejen o pЕ™Г­tomnosti baktГ©rie Gardnerella vaginalis, ale takГ© o jejГ­m mnoЕѕstvГ­. Se zavedenГ­m novГ© metody jsme pozitivnГ­ vГЅsledky zaДЌali nachГЎzet takГ© u muЕѕЕЇ s moДЌovГЅmi potГ­Еѕemi, kde gardnerella byla jedinou nalezenou patogennГ­ baktГ©riГ­ v moДЌi pacientЕЇ. O gardnerelle se pЕ™itom ДЌasto mluvГ­ jako o patogenu Еѕen, kterГЅ zpЕЇsobuje vaginГЎlnГ­ zГЎnД›ty. UkГЎzalo se, Еѕe vЕЎichni muЕѕi, kteЕ™Г­ se gardnerellou nakazili, mД›li buДЏ styk se Еѕenou pozitivnГ­ na gardnerellu nebo se koupali ve veЕ™ejnГ©m bazГ©nu.

Ukazuje se tedy, Еѕe gardnerella mЕЇЕѕe zpЕЇsobovat zГЎnД›ty moДЌovГЅch cest takГ© u muЕѕЕЇ a z tohoto dЕЇvodu doporuДЌujeme DNA vyЕЎetЕ™enГ­ na Gardnerella vaginalis nejen ЕѕenГЎm, ale i muЕѕЕЇm.

MoЕѕnosti nГЎkazy

Gardnerellou se lze nakazit jak pЕ™i klasickГ© souloЕѕi tak pЕ™i orГЎlnГ­m styku (Le et al., 2017). OrГЎlnГ­ sex je bД›Еѕnou sexuГЎlnГ­ praktikou heterosexuГЎlnГ­ch i homosexuГЎlnГ­ch pГЎrЕЇ. Gardnerella mЕЇЕѕe bГЅt pЕ™i orГЎlnГ­m styku pЕ™enesena z nakaЕѕenГ©ho partnera, z penisu nebo vagГ­ny do Гєst sexuГЎlnГ­ho partnera a naopak. Gardnerelly se mohou vyskytovat v poЕЎevnГ­m sekretu, spermatu, moДЌi, slinГЎch apod. PouЕѕГ­vГЎnГ­ kondomЕЇ nemusГ­ vЕѕdy zabezpeДЌit dostateДЌnou ochranu.

InkubaДЌnГ­ doba

InkubaДЌnГ­ doba gardnerellovГЅch infekcГ­ je vД›tЕЎinou do jednoho aЕѕ dvou tГЅdnЕЇ od nГЎkazy. Infekce ДЌasto zЕЇstГЎvГЎ nerozpoznГЎna, protoЕѕe bД›ЕѕnГ© laboratornГ­ kultivaДЌnГ­ metody tuto baktГ©rii nezachytГ­.

U Еѕen se infekce baktГ©riГ­ Gardnerella vaginalis projevuje nepЕ™Г­jemnГЅm zГЎpachem poЕЎevnГ­ho sekretu, vaginГЎlnГ­mi zГЎnД›ty, jsou ДЌastГ© zГЎnД›ty moДЌovГ© trubice s bolestmi ДЌi nepЕ™Г­jemnГЅmi pocity pЕ™i moДЌenГ­. VГЅtok mЕЇЕѕe nebo nemusГ­ bГЅt pЕ™Г­tomen.

U muЕѕЕЇ se infekce baktГ©riГ­ Gardnerella vaginalis projevujГ­ jako zГЎnД›ty moДЌovГ© trubice (uretritidy), bolesti pЕ™i moДЌenГ­, uretrГЎlnГ­ bolesti nebo nepЕ™Г­jemnГ© pocity v moДЌovГ© trubici. NelГ©ДЌenГЎ infekce mЕЇЕѕe vyГєstit v zГЎnД›t prostaty.

MoЕѕnosti testovГЎnГ­

NejpЕ™esnД›jЕЎГ­ metodou stanovenГ­ infekce je DNA (PCR) diagnostika, kterГЎ je vГЎm nabГ­zena na tomto portГЎlu. VГЅsledek DNA vyЕЎetЕ™enГ­ zГЎroveЕ€ informuje o mnoЕѕstvГ­ baktГ©rie ve vzorku.

K dalЕЎГ­m metodГЎm patЕ™Г­ mikroskopickГ© a kultivaДЌnГ­ vyЕЎetЕ™enГ­, kterГ© dГЎvajГ­ nejistГ© vГЅsledky.

K lГ©ДЌbД› je tЕ™eba poЕѕГ­t vhodnГЎ antibiotika. VГЅbД›r antibiotik zГЎvisГ­ na pЕ™Г­tomnosti infekce dalЕЎГ­mi mikroorganizmy, na typu antibiotik, kterГ© klient uЕѕГ­val v poslednГ­ dobД›. Antibiotika je nutnГ© vybrat v pЕ™edepsanГ©m mnoЕѕstvГ­ pЕ™esnД› dle instrukcГ­ lГ©kaЕ™e. Po 14 dnech od lГ©ДЌby je vhodnГ© zopakovat analГЅzu moДЌe na pЕ™Г­tomnost gardnerelly, aby se vylouДЌila reinfekce nebo rezistence na podanГЎ antibiotika.

PouЕѕitГЎ literatura

Le PT, Hamasuna R, Matsumoto M, Furubayashi K, Hatanaka M, Kawai S, Yamaguchi T, Uehara K, Murakami N, Yoshioka M, Nakayama K, Shiono Y, Muraoka K, Suzuki M, Fujimoto N, Matsumoto T. The detection of microorganisms related to urethritis from the oral cavity of male patients with urethritis. J Infect Chemother. 2017;23(10):668-673.

Vloženo: 16. 6. 2017

Příznaky diabetu 2. typu nastupují velmi pozvolna a to tak, že nemusí být rozpoznány. Závisí na výšce hladiny glykemie, pokud není změřena, nemusí se rozvíjející se onemocnění zachytit. Diabetes mellitus 2. typu je charakterizován současně nedostatkem inzulinu i inzulinovou rezistencí, špatnou funkcí inzulinu ve tkáních. Na rozdíl od diabetu 1. typu, který má přítomen absolutní nedostatek inzulinu při zániku funkce beta buněk slinivky břišní. Při inzulinové rezistenci je inzulin ještě slinivkou produkován, ale buňky ve svalech, játrech a tukové tkáni nejsou schopné vychytat inzulin a správně ho použít k úpravě hladiny glykemie. Postupně s progresí neschopnosti beta buněk produkce inzulinu klesá a pak teprve se objevují vysoké glykemie a subjektivní příznaky diabetu.

cítíte se velmi unaveně, protože chybí energie získávaná ze zpracování potravy při nedostatku inzulinu

přestože hodně pijete, máte stále žízeň. Svaly jsou dehydratované, protože v krvi je velké množství cukru, který nemůže být využitý pro nedostatek inzulinu. Krev s velkým množstvím glukózy je filtrována přes ledviny, které by ji jinak mohly využít, ale množství je velmi velké. Práh pro glukózu v ledvinách se pohybuje kolem 10-11 mmol/l a pokud jsou hladiny vyšší, tak je vylučována do moči a to vede k častému močení.

Časté močení

Se zvětšeným příjmem tekutin při žízni se močení dále zvyšuje, ledviny se snaží vyloučit nadbytečnou glukózu.

Pocit hladovění

Přestože jíte, máte pocit hladu. Svalům chybí energie z potravy, protože inzulinová rezistence neumožňuje zpracování glukózy inzulinem k výrobě energie pro svalové potřeby.

Přes příjem jídla ztrácíte hmotnost. Chybí energie pro svaly z potravy.

Vysoká hladina cukru v krvi podporuje vznik infekcí. Nejčastěji infekce genitálu a močové infekce.

Špatné hojení

Rány se vám špatně hojí, opět to souvisí s vysokou hladinou glukózy, která má vliv na funkci bílých krvinek a tak špatné zvládání infekce

Zhoršení zraku

Máte pocit rozostřeného vidění, souvisí to opět s vysokou hladinou glukózy v krvi a prosáknutím oční čočky

Přítomnost těchto příznaků, i jednotlivých, by rozhodně měla vést ke kontrole hladiny cukru v krvi u ošetřujícího lékaře. Doporučujeme vám ho informovat co nejdříve. Diabetes mellitus se rozvíjí a léčba musí být velmi rychlá a účinná.

Pana profesora Kvapila

Zobrazit poradnu

Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

Zánět močového měchýře neboli cystitida dovede pěkně potrápit. Alespoň jednou v životě cystitidou onemocní každá druhá žena. Jak se toto nepříjemné onemocnění projevuje?

S infekcí dolních močových cest se alespoň jednou za život setká téměř polovina žen. U mužů se objevují méně často, přibližně jen u každého pátého. Vyšší výskyt nemoci u žen je dán především anatomickou stavbou močových cest. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, která je navíc umístěna v blízkosti gynekologických cest a konečníku. To vše usnadňuje vstupu infekce do močového traktu. Nejčastějším původcem zánětů je bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí normální střevní mikroflóry. Zánět močového měchýře mívá obvykle rychlý nástup a při jeho vhodném a rychlém léčení opět rychle odezní.

Jak poznáme zánět močového měchýře

 • časté a bolestivé močení
 • časté nucení na močení (intervaly až 10–20 min)
 • bolestivé nutkání na močení
 • pocit pálením a řezání při močení doznívající chvíli po vymočení
 • řezavá bolest vystřelující na hráz a do podbřišku
 • velmi bolestivé domočování
 • pocit nedovyprázdněného měchýře
 • moč bývá zkalená, zapáchající, někdy krvavě zbarvená

Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota, celková únava.

V případě, že se objeví horečky, třesavky nebo zvracení, je pravděpodobné, že se infekce rozšířila do ledvin (pyelonefritida), což ohrožuje pacienta na životě. V tomto stavu je tedy nutné bez odkladu navštívit lékaře.

První pomoc při vzniku obtíží představuje zvýšený příjem vhodných tekutin, vedoucí ke snížení koncentrace moče, a tím ke snížení dráždění a bolesti spojené s močením. Pokud se stav sám neupraví, je nezbytné vyhledat lékaře. Nedostatečně léčené a neléčené infekce mohou přecházet do chronických nebo často recidivujících forem onemocnění, která jsou pro pacienty nejen zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží, ale mají dopad i na intimní život či začlenění do pracovního procesu. Základem léčby zánětu močových cest je antimikrobiální léčba, která je bez dostatečného příjmu tekutin však méně efektivní.

Kdy jít k lékaři

Pokud se potíží nezbavíte do 3 dnů jděte raději k lékaři, který udělá bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika. Zánět je pak léčen cíleně. Pokud se cystitida projeví „v plné kráse“, lékař vám nejspíš předepíše vhodná antibiotika. Zcela nevhodná je léčba pouhých příznaků infekce. Za těmito příznaky se může skrývat mnohem vážnější onemocnění jako močové kamínky či nádory močového měchýře. I pokud máte opakované záněty močového měchýře, je potřeba se objednat na urologické vyšetření.

Zánět močových cest u dětí

Tyto infekce jsou u dětí třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Důležité je, že mají poměrně nevýrazné příznaky a je docela problém hned zjistit, kde je příčina. Jde o to, že u dětí se častěji vyskytuje zánět horních cest močových, kde jedinými příznaky jsou horečka, únava a rozmrzelost, což jsou příznaky i dalších nemocí. Jinak je tomu u onemocnění dolních cest močových, kde se objevují charakteristické příznaky, jako je pálení či řezání při močení a podobně. Pokud nedojde včas k léčbě, může dojít k zánětu ledvin. Lékaři obvykle nasadí antibakteriální léky.

Zánětům je dobré předcházet u dětí správnou hygienou, u malých dívek správným otíráním zadečku a vhodnou volbou bavlněného oblečení.

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Klikněte na část těla, která Vás trápí a otestujte se online.

Archiv živých diskusí zde

Na vaše dotazy odpovídají na Ordinace.cz lékaři z různých odborů při pravidelných chatech, zde si můžete přečíst položené otázky i odpovědi odborníků.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Chcete-li mít přehled o nových článcích na Ordinace.cz, objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

 • Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat (4859 čtenářů)
 • Zubní kámen. Jak ho odstranit? (4454 čtenářů)
 • Máte neustále ucpaný nos a rýmu? Možná se jedná o nosní polypy. (3753 čtenářů)
 • Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení (3217 čtenářů)
 • Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat (2496 čtenářů)
 • Od ledna 2018 se zásadně mění očkovací kalendář pro děti i dospělé (2387 čtenářů)
 • Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit. (2166 čtenářů)
 • Nemocné ledviny nebolí (1909 čtenářů)
 • Kdo má nárok na lázně a jaké jsou typy úhrad (1801 čtenářů)
 • Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře (1674 čtenářů)

bere se jednou denně a určitě se vyplatí, pokud potřebuješ vitamín D (tzn. víc energie,… Diskutovat

Prosim,jak tinkturu aplikujes. Jako kapky do nosu nebo jen pomazes tycinkou? Diskutovat

Ja beru rivotril 10let,pred pulrokem mi doktor ze 4mg snizil na 2 mg,nasadil Tisercin,ktery je na… Diskutovat

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.

Copyright Pears Health Cyber, s. r. o. 2018,

Poslední aktualizace 3.4.2018, ISSN 1801-8467

Helicobacter pylori – příznaky, léčba, prevence

Mnoho lidí slyší o helicobacteru pylori poprvé až v okamžiku, kdy jim lékař oznamuje výsledky vyšetření a objasňuje příčiny bolesti, nevolnosti, nadýmání.

Infekcí helicobacter pylori a souvisejícími potížemi trpí podle odhadů celá polovina z nás.

Co je helicobacter pylori

Helicobacter pylori (někdy také helikobakter pylori) je bakterie kolonizující žaludeční sliznici. Helikobakter žije v povrchových vrstvách sliznice žaludku a dvanáctníku a na zdejší kyselé, pro bakterie extrémně nepříznivé prostředí se velmi dobře adaptuje. V žaludku, kde se pH pohybuje okolo 1, si helikobakter z močoviny vytváří zásaditý amoniak, který jej chrání před zničením vlivem žaludečních šťáv.

Trocha historie

Bakterie helicobacter pylori byla popsána poměrně nedávno – teprve v roce 1982, kdy australští vědci John Robin Warren a Barry Marshall poukázali na její význam při vzniku vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Helicobacter p. ale není nijak mladá. Podle provedených simulací se objevuje před 60000 lety ve východní Africe a z ní se společně s lidským hostitelem rozšiřuje do ostatních částí světa. Pro milovníky historie bude velmi zajímavá časová osa peptického vředového onemocnění a Helicobacter pylori, které vede od Hippokrata až k modernímu výzkumu.

O významu objevu helikobakteru p. a jeho důsledků svědčí i fakt, že za “za objev bakterie Helicobacter pylori a její role při zánětu žaludku a žaludečním vředu” byla Barry Marshallovi a Johnu Warrenovi udělena v roce 2005 Nobelova cena za fyziologii a lékařství.

Výskyt helicobacter pylori

Helicobacter pylori patří v dnešní době mezi nejrozšířenější infekce. Dle statistik touto infekcí trpí kolem 50 % světové populace. Přitom většina infikovaných (asi 90 % všech lidí s helikobakterem) ani netuší, že je infekcí zasažena. Je to zejména tím, že se helicobacter zpočátku nijak výrazně neprojevuje a že prvotní příznaky jsou snadno zaměnitelné s běžnými trávícími obtížemi. Výraznější zdravotní problémy spojené s rozšířením bakterie v žaludeční sliznici jsou často prvními příznaky, kterých si pacient všímá.

Infekce helicobacter pylori je spojena se žaludečním a duodenálním vředem. H. pylori se vyskytuje téměř u všech pacientů s duodenálním vředem a u většiny pacientů se žaludečním vředem. Kromě toho je helikobakter klasifikován jako karcinogen 1. třídy.

Důsledky infekce h. pylori

Helicobacter pylori způsobuje bakteriální infekci sliznice žaludku a dvanáctníku s různými průvodními obtížemi, které mohou vyústit až v chronický zánět, případně v rakovinu žaludku. Helicobacter pylori tedy způsobuje zejména žaludeční vředy a je považován za hlavní příčinu žaludečního karcinomu. Včasná diagnostika a moderní léčba ale dokáže helikobakter eliminovat a zabránit vzniku komplikací. Důležitá je samozřejmě i prevence a ochrana před infekcí.

Přenos h. pylori

Infekce helikobakterem probíhá orálně přenosem z jiného člověka. Podle aktuálních poznatků je pravděpodobný oro-orální i feko-orální přenos z nakažené osoby nebo z předmětů, s nimiž byla infikovaná osoba v kontaktu. V prvním uvedeném případě se lze nakazit slinami nemocného člověka – přímo např. při líbání a nepřímo například použitím neumytého nádobí či příboru po nakaženém člověku. Druhá uvedená cesta přenosu je spojena s nedostatečnou hygienou jak subjektu, tak objektu infekce. I z těchto důvodů má infekce často původ v dětství, přičemž k rozvoji potíží a příznaků dochází až v dospělosti.

Příznaky helikobakteru

Při rozvoji infekce dochází k poškození přirozené hlenovité ochranné vrstvy žaludeční stěny, na kterou začnou působit žaludeční kyseliny, čímž se vyvolá gastritida (zánět žaludku). V tuto chvíli nakažený člověk pociťuje příznaky přirovnatelné k pálení žaludku a jícnu. Je několik potíží, které infekci h. pylori signalizují:

 • nadýmání,
 • pálení žaludku a bolesti v oblasti břicha,
 • nevolnost a zvracení,
 • nechutenství a pocity špatného trávení.

Pokud pociťujete tyto žaludeční problémy pravidelně a dlouhodobě, je rozvoj infekce velice pravděpodobný, tedy Helicobacter pylori se usadil ve sliznici žaludku, kde se množí.

Diagnostika

Pro domácí samovyšetření lze použít diagnostickou testovací sadu Helicobacter pylori antigen.

Příprava vzorku a provedení testu

 1. Vzorek stolice dejte do čisté a suché nádoby.
 2. Otevřte barevné víčko nádoby na odběr vzorku (součást balení testu).
 3. Po odšroubování uzávěru, na kterém je připevněná tyčinka, odeberte vzorek tak, že tyčinku postupně ponoříte do vzorku stolice na 3 – 4 různých místech. Opatrně odstraňte přebytečnou stolici, která zůstane v rýhování na konci odběrové tyčinky!
 4. Uzávěr s odběrovou tyčinkou vraťte do nádoby a uzávěr dobře zašroubujte. Důkladně protřepejte obsah nádoby, aby se vzorek stolice řádně promíchal s roztokem v nádobě.
 5. Nádobu se vzorkem držte barevným uzávěrem směrem nahoru a vrchol uzávěru důkladně očistěte. Po odlomení hrotu uzávěru funguje nádoba jako kapátko. Otočte nádobu uzávěrem dolů a kápněte 3 – 4 kapky z obsahu nádoby do kulatého okna testovací kazety.
 6. Výsledek vyhodnoťte po 5 – 10 minutách. (Po 15 minutách je test neplatný, nevyhodnocujte jej.)

Vyhodnocení testu

 • Jedna čára zobrazená pod písmenem C ve výsledkovém okně: negativní výsledek.
 • Čáry zobrazené pod písmeny C a T ve výsledkovém okně znamenají: pozitivní výsledek.
 • Pokud se do 20 minut nezobrazí žádná čára pod písmeny C a T ve výsledkovém okně: neplatný výsledek. (Pravděpodobně došlo k chybě v postupu nebo byla testovací kazeta poškozená a test je nutné zopakovat.)

Odborné vyšetření je nezbytné

Infekci a vyloučení jiných příčin potíží je nutné potvrdit odborným vyšetřením, tedy gastroskopickým vyšetřením spojeným s kontrolou žaludeční sliznice. Jedná se o invazní vyšetření, při kterém se pacientovi ústy zavede sonda do žaludku a zároveň se odebere vzorek sliznice žaludku. Laboratorní vyšetření odebraného vzorku potvrdí nebo vyvrátí přítomnost bakterie Helicobacter pylori v těle.

Při diagnostice a ještě více při léčbě platí nutnost řídit se pokyny odborného lékaře. Samovyšetření je sice poměrně spolehlivé, ale není stoprocentní, takže pokud i při jeho negativním výsledku přetrvávají obtíže, rozhodně se svěřte do péče odborníka.

Léčba Helicobacter pylori

Je pravděpodobné, že vám lékař nasadí antibiotickou léčbu trojkombinací 3 přípravků . Vedle toho jsou již i u nás lékaři, kteří se buď na žádost pacienta nebo díky vlastním zkušenostem snaží minimalizovat nasazení antibiotik.

Rezistence helicobacter pylori vůči antibitotikům

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) z února 2017 patří Helicobacter pylori mezi 12 skupin bakterií představujících aktuálně největší hrozbu pro lidstvo v souvislosti s jejich zvyšující se odolností proti antibiotikům. Helicobacter pylori je ve skupině “vysokým riziko”, tedy mezi bakteriemi, které zvyšují svoji rezistenci proti dříve účinným antibiotikům.

Zpráva opakuje známé příčiny tohoto stavu – nadužívání antibiotik, masivní použití antibiotik v rámci chovu drůbeže a dobytka, nasazování antibiotik i v případech, kdy nejsou pro léčbu onemocnění vhodné atd.

Kromě řešení příčin kritického stavu zpráva nabádá k hledání nových cest léčby, která nahradí v budoucnu neúčinná antibiotika. Snad v této oblasti bude mít masticha pozitivní roli.

Je zřejmé, že ochrana před nákazou je vzhledem k rozšíření v populaci relativně složitá. Základem jsou obecné zásady ochrany před bakteriální infekcí – dobrá kondice, zdravý životní styl a zejména dodržování správných hygienických návyků. V případě h. pylori, kde infekce často vzniká v dětském věku, je velmi důležité, aby rodiče dbali na hygienu svých dětí a před možnou nákazou je chránili.

Masticha pro normální činnost gastrointestinálního traktu

Výrobky s mastichou jsou vhodné pro normální činnost zažívacího traktu. Kromě kapslí a prášku je to zejména surová masticha na žvýkání.

Potravinové doplňky s mastichou se obvykle užívají s denní dávkou 1400 mg čisté mastichy rozdělené do dvou podání (to představuje 2 x 2 kapsle denně) po dobu 30 – 60 dní. Vzhledem k tomu, že masticha nemá žádné zjištěné vedlejší účinky, nehrozí ani předávkování. Při výběru produktu z mastichy je třeba mít na paměti toto:

 • Používejte originální mastichu z ostrova Chios. Jiná nemá žádný efekt. Přestože je označení masticha chráněné pro produkci pryskyřice řečíku z jižní oblasti Chiu, často se pod tímto názvem prodává pryskyřice určená pro přísady do barev a lepidel. Obvykle jde sice také o přírodní produkt, ale bez jakéhokoli přínosu pro léčbu.
 • Užívejte kapsle s čistým práškem mastichy.
 • Obraťte se na odborníky, u nichž je pravděpodobné, že vám doporučí některé z mastichových kapslí, které nebudou trpět výše uvedenými nedostatky. My samozřejmě doporučujeme mastichové kapsle naší vlastní výroby, ale na trhu jsou i další vhodné produkty.
 • Varování: Masticha může snižovat krevní tlak!

testovací sada pro domácí samovyšetření

40 kapslí | čistý mastichový prášek, nejúčinnější forma | pro normální činnost zažívacího systému

160 kapslí | mastichový prášek s prebiotiky | pro normální činnost zažívacího systému

5 + 1 zdarma, 240 kapslí | čistý mastichový prášek, nejúčinnější forma v cenově výhodném balení | pro normální činnost zažívacího systému

Adenovirus infekce, příčiny, příznaky a léčba

Adenovirus infekce – virové infekce, která postihuje antroponoznaya sliznice očí, střev, horních cest dýchacích, má vliv na lymfatické tkáně. Výnosy onemocnění s mírným opojení.

Poprvé se podařilo izolovat lidské adenoviry v roce 1953 s nosní mandle a mandle dětí, a později přijal adenoviry u pacientů s SARS a u pacientů s pneumonií antipichnoy některé příznaky zánětu spojivek v roce 1953.

Hlavní rysy infekci adenovirem

Mějte na paměti, že adenovirový infekce se šíří všude a je přibližně 5 až 10% z jiných virových onemocnění. Výskyt této nákazy je zaznamenán v průběhu celého roku, ale zejména postupuje v chladném období. Adenovirus infekce se objeví jako vzácný případ, a stejně jako epidemie ohnisek. Například, může nastat následující druhy epidemie virů jako 21 a 14 ve formě velkých ohnisek nákazy mezi dětmi a dospělými. V případě, že adenovirové hemoragické spojivek, ve většině případů dochází při infikovaných virem 7., 4 a 3 typu.

Typicky případy vývoje spojivek je úzce spjata s dříve odložena respirační infekce, a může být důsledkem znečištění vody, může to být bazénů nebo otevřené vodě. Ve většině případů infekce nemocní vojáci a malé děti. Nejvyšší pravděpodobnost nákazy existuje ve skupinách dospělých a dětí během prvních 2-3 měsíců po vzniku skupiny. Probíhá infekce typu SARS, ale v některých případech infekce se vyskytuje v nemocničním prostředí při různých procedur. U kojenců a novorozenecké onemocnění se vyskytuje ve formě, nebo jako keratokonjunktivitidy lézí dolních cest dýchacích. Vzácné léze Adenovirové meningoencefalitida nebo hemoragický zánět močového měchýře, které jsou nejčastěji zjištěné u starších dětí.

Chřipka a SARS jsou komplexní infekce konjugované, takže distribuce je jeden vyvážený systém. Dnes, více než 170 druhů infekčních látek, které způsobují onemocnění podobné chřipce, a během podíl chřipkové epidemie je 25-27% všech nachlazení.

Příznaky infekci adenovirem

Inkubační doba tohoto onemocnění je infekční od jednoho dne do 2 týdnů, ale ve většině případů je to 5 až 8 dnů. Začíná s akutním onemocněním, zatímco rozvoj je mírné nebo slabé účinky intoxikace, to může být zimnice, třes, nestabilní a ne silné bolesti hlavy, kloubů a svalů, slabost, letargie, snížená chuť k jídlu. Po 2-3 dnech nemoci tělesná teplota se udržuje po dobu 5-7 dní a obvykle dosahuje 38 až 39 stupňů. Ve více vzácných případech možné průjem a bolesti v nadbřišku.

Kromě toho, s podobnými příznaky současně vyvíjí horní cesty dýchací. V časných stádiích je mírné zduření nosní sliznice, úporné serózní nebo sero-hnisavou výboj. Kromě toho, vzhled kašel a bolesti v krku, bolesti očí a bohatou vodnaté dokonce.

Na vyšetření konstatuje lékař pacienta splachování tvář, a v některých případech pacient objeví papulární kožní vyrážka. Velmi často vyvinout zánět spojivek s hyperemie, ve kterém hlenu. Kromě toho se u dospělých a mladších dětí se objeví na spojivky loupaná vzdělávání a zvyšuje otok víček. Možná, že léze rohovky za vzniku infiltráty, v kombinaci s hnisavých nebo katarální konjunktivitidy ječné, ve kterém zánětlivý proces začíná s jednostranným charakteru. Infiltruje rohovku pomalu vstřebatelné, která bude trvat 1 až 2 měsíce.

Mějte na paměti, že zánět spojivek může být kombinován s příznaky zánětu hltanu, že je farinhokon’yunktivalnaya horečka. Tak je zánět sliznice měkkého patra a zadní stěny hltanu zánět, který může být otechnuyu nebo zrnitou strukturu. Váčky zadní stěna hltanu poněkud zkreslený a zvětšené mandle trpělivý a uvolnil, a v některých případech se na ně vztahuje bělavý květu různými různých tvarů a různých velikostí. Pacienti poznamenat, zvýšení nemocnosti a podčelistní, axilární nebo krčních lymfatických uzlin.

Léčba infekce adenoviru

Pokud se u pacienta nekomplikované onemocnění, jeho léčba se provádí pro místní akce, jako jsou předepsané očních kapek. V případě, že filmy pacient nebo hnisavý zánět spojivek, nebo keratoko’yunktivit vyvinuté detekce rohovku, lékař klade na oční víčko a 1% hydrokortizon mast prednizolovuyu. Kromě toho, že pacient se doporučuje příjem vitaminů, antihistaminiky a předepsané symptomatických činidla.

Když pacient je obtížné dochází adenovirová infekce, musí se zvýšit detoxifikační terapie a intravenózním podání koloidu a Krystaloidní polyiontových řešení. Při infekce vedla ke komplikacím, které byly způsobeny sekundární bakteriální flóry, lékař předepíše léky kauzální, že je širokospektré antibiotikum. Starší, ty s chronickými onemocněními dýchacích cest au pacientů s projevy podobnými imunnosupressii předepsat léčbu.

Leave a Reply