Příznaky houbových infekcí u dětí u dětí (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Spálová angína u dětí. Onemocnění, které se nevyplácí podcenit

Máte ve školce upozornění, že se tam vyskytuje spálová angína, a vaše dítě právě dostalo horečku a obtížně se mu polyká? Bojíte se, že ji má také?

Spála nebo spálová angína?

Angína je vlastně akutní zánět krčních mandlí. Může být původu bakteriálního (nejčastěji způsobená streptokoky), virového (způsobená viry jako je chřipkový vir nebo herpes simplex) nebo výjimečně mykotického (plísně a houbové infekce).

Nejobvyklejším původcem bakteriální angíny u dětí jsou streptokoky, hovoříme proto o streptokokových angínách. Jedním z nich je i Streptococcus pyogenes. Tento streptokok produkuje toxin, který způsobuje spálovou vyrážku, a proto se tato konkrétní streptokoková angína označuje jako spálová angína. Celému onemocnění, jehož průvodním jevem je spálová angína, se potom říká spála (scarlatina).

Streptokok se může do těla dostat i ránou na kůži. V takovém případě hovoříme od tzv. ranné spále (pronikla do těla ranou nikoliv kapénkovou infekcí). V tomto specifickém případě se nejprve v okolí místa vstupu objeví typická vyrážka, která se dále šíří. Angína chybí úplně nebo se projeví až později a ve slabší formě. Inkubační doba ranné spály je kratší, obvykle do 12 hodin.

Koho spálová angína postihuje?

Spálovou angínou onemocní nejčastěji děti ve věku od 4 do 12 let. Mladší i starší děti a dospělé postihuje minimálně, většinou jen v důsledku oslabené imunity. Naopak se vůbec nevyskytuje u dětí do 5 měsíců věku.

Pokud má vaše dítě spálovou angínu, má spálu, která se projevila angínou. Spála však může probíhat i bez spálové angíny.

Inkubační doba a zdroje nákazy

Doba od nákazy k vypuknutí příznaku trvá u spálové angíny 2-4 dny. Nejčastěji se nemoc vyskytuje v průběhu zimy a na jaře.

Zdrojem nákazy je nemocný člověk v inkubační době onemocnění a do 2 dnů od vypuknutí příznaků, nebo přenašeč, který v sobě streptokoka má, ale sám neonemocní. V dětské populaci je jich 15-20 %. Spálová angína je velmi nakažlivá.

K přenosu infekce dochází kapénkovou cestou (mluvením, kašláním nebo kýcháním; bakterie ulpívají také na rukou), případně trávicím ústrojím (použitím infikovaného nádobí). U ranné spály dochází k nákaze přes poraněnou kůži.

Bakterie jsou schopné vcelku dlouhou dobu přežívat například v prádle, na hračkách, nádobí a podobně. Proto se nemoc snadno šíří zejména v dětských kolektivech – v jeslích, mateřských školách a na nižším stupni základních škol.

Příznaky spálové angíny

Spálová angína se zpočátku projeví jako běžná angína. Nemocné dítě je zchvácené a malátné, hodně unavené. Bolí ho hlava a v krku, a to hlavně při polykání. Může i chraptět. Na jeho zvětšených mandlích jsou patrné čepy a na patře drobné skvrnky, jazyk je bíle povleklý. Dítě má horečku, někdy se zimnicí. Může trpět bolestí břicha a zvracet. Na krku mu lze nahmatat zvětšené mízní uzliny, které jsou na dotek bolestivé.

U zhruba poloviny dětí se ale spálová angína projeví mírněji. Teplota je jen zvýšená a bolest v krku není intenzivní. Kojence a batolata trápí spíše jen hlenohnisavá rýma, zvětšení uzlin a zánět středního ucha.

V obličeji se projevuje Filatovův příznak, kdy výrazně červené tváře kontrastují s bledostí kolem úst.

Asi po dvou dnech od vypuknutí onemocnění se začne od špičky olupovat jazyk a jeho barva se mění na sytě červenou s vyčnívajícími chuťovými pohárky – povrch jazyka připomíná svým vzhledem malinu. Proto se hovoří o malinovém jazyku.

Může se projevit také Šrámkův příznak, což znamená výskyt malých bílých lesklých pupínků na ušních boltcích a v okolí nehtového lůžka.

Spálová vyrážka

Po jednom až dvou dnech od propuknutí příznaků se většinou objeví typická spálová vyrážka (u mladších dětí dříve než u starších). Vyrážka vzniká jako důsledek působení toxinu produkovaného streptokokem na jemné cévy v kůži a jako imunitní reakce organismu na toxin. Má obvykle podobu drobných pupínků velikosti špendlíkové hlavičky. Jsou světle červené barvy, případně se mohou vyskytnout pouze jako zhrublá pokožka připomínající „husí kůži“, ale bez změny barvy.

Vyrážka se objeví nejprve v podbřišku, odkud se šíří do slabin a na vnitřní strany stehen. Dále postupuje na boční strany trupu, do podpaží a loketních jamek, zkrátka po celém těle vyjma obličeje.

Vymizí zhruba po dalších 4 dnech.

Po 1-4 týdnech se kůže může začít, v závislosti na závažnosti průběhu onemocnění, olupovat. Na těle většinou ve formě drobných šupinek, ale na prstech, dlaních a ploskách nohou se může slupovat v cárech.

Vyrážka i olupující se kůže může, ale nemusí svědit.

Léčba a rekonvalescence

Pokud se u dítěte projeví příznaky angíny, je třeba se co nejdříve vypravit k lékaři. Ten nemoc potvrdí na základě příznaků.

Většinou také provede test na známky zánětu (CRP – vysoká hodnota značí bakteriální infekci a tedy nutnost nasazení antibiotik).

V případě výskytu vyrážky provede lékař výtěr z krku ke stanovení přítomnosti streptokoka pyogenes. Pokud dítě k lékaři dorazí před výsevem vyrážky a jsou mu včas nasazena antibiotika, nemusí k rozvoji vyrážky vůbec dojít.

Žádný z kmenů Streptococcus pyogenes není odolný vůči penicilínu, proto se ve většině případů nasazuje jako antibiotikum právě on. Většinou je možná domácí léčba, kdy se penicilin užívá po dobu 10 dnů. Účinkovat začne už po dvou dnech, malý pacient pak už není infekční. Pokud je na něj dítě alergické, nasadí se mu jiná antibiotika, tam ale infekčnost přetrvává po dobu 5 dnů. U těžších případů musejí být antibiotika podávána injekčně v nemocnici.

Ke snížení horečky je možné použít běžně dostupné léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Pokud svědí vyrážka, uleví antihistaminika. Na krk může pomoci Priessnitzův obklad (látka namočená ve studené vodě, igelit a suchá látka) a nejrůznější kloktadla.

Antibiotika je vhodné doplnit probiotiky, ideálně dvakrát denně, ale minimálně s dvouhodinovým odstupem od léků. Po dobrání antibiotik je dobré s probiotiky ještě nejméně další týden pokračovat, stačí jednou denně.

Je potřeba, aby dítě alespoň týden dodržovalo klidový režim na lůžku. V prvních dnech je pro ostatní členy rodiny nakažlivé. Nemělo by tedy s nimi sdílet nádobí či ručník.

Nemocnému podávejte dostatek tekutin. Zpočátku může trpět nechutenstvím, do jídla ho proto nenuťte, ale nabízejte, nejdříve třeba přesnídávku nebo jogurt.

I po ukončení léčby bude dítě ještě unavené a slabé, je dobré ho nechat aspoň týden doma, aby se jeho oslabené tělo hned nevystavovalo možnosti další nákazy v kolektivu.

Možné komplikace nemoci

Spála byla v minulosti obávanou nemocí, často měla těžký průběh, mnoho dětí na ni zemřelo. Vyžadovala několikaměsíční rekonvalescenci a mnohdy zanechávala trvalé následky. Velkým zlomem v léčbě se stal právě objev penicilínu. Díky němu už dnes spála (ani spálová angína) není obávanou nemocí, naopak, její výskyt u nás se snižuje.

Při včasném zahájení léčby ke komplikacím většinou nedochází, občas se zánět může šířit do nosních dutin, středouší, případně do kostí.

U neléčené spálové angíny však může dojít k poškození srdečního svalu, chlopní, kloubů i také k poruchám nervové činnosti. Po ukončení léčby se obvykle ještě vyšetřuje moč, zda nedošlo k zánětu ledvin. Léčba infekce ledvin může trvat dlouho a při nepříznivých okolnostech by zánět mohl přejít do chronické formy.

Prevence před spálovou angínou

Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé. Částečně je možné jejich šíření omezit dodržováním hygienických zásad. Hlavně v dětských kolektivech je potřeba dohlížet, aby si děti pravidelně myly ruce, nedělily se o jídlo, používaly vlastní příbor i sklenici, kašlaly s rukou před pusou a tak dále.

Existuje velké množství kmenů streptokoka pyogenes. Po prodělané nemoci je však člověk odolný pouze vůči konkrétnímu kmenu, který ji způsobil. Ostatní kmeny mohou spálovou angínu znovu vyvolat. Z tohoto důvodu není možné očkování.

Při opakovaném setkání s jiným kmenem tohoto streptokoka může mít nemoc jiný průběh. Spálová angína není například následována spálovou vyrážkou. Ve výjimečných případech se naopak vyskytne pouze spálová vyrážka bez angíny. Případně nemoc nepropukne vůbec a člověk se stává latentním přenašečem, aniž by o tom sám věděl.

Související články

Jsou společné večeře přínos pro děti i rodiče?

Co dělat, když dítě nic nebaví. Máme náměty pro různé situace

Infekce močových cest u dětí

Infekce močových cest je u dětí častým onemocněním. V kojeneckém věku onemocnění postihuje častěji chlapce, u dětí starších jednoho roku jsou častěji postiženy dívky.1

U dívek je také častější opakování onemocnění, náchylnost k infekcím močových cest u nich mnohdy přetrvává do dospělosti.

Příčiny infekce močových cest

Infekce jsou nejčastěji způsobeny zavlečením bakterií z konečníku nebo z pochvy do močových cest. Infekci způsobují nejčastěji střevní bakterie, obvykle Escherichia coli. Méně často se bakterie dostanou do močových cest z krevního oběhu. Dispozice k onemocnění infekcí močových cest může být dána vrozenou vadou močových cest.

Bakterie mohou způsobit infekci různých částí močových cest. Rozlišují se:

 • zánět dolních močových cest, tedy močové trubice a močového měchýře (cystitida) a
 • zánět horních močových cest, tedy ledvin (pyelonefritida).

Příznaky infekce močových cest

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud se u dítěte objeví příznaky zánětu močových cest, tak kontaktujte lékaře vždy co nejdříve. Infekce močových cest jsou zpravidla dobře léčitelné, ovšem bez léčby mohou mít i trvalé následky, především pokud jde o zánět ledvin.

Diagnostika infekce močových cest

 • moč odebírejte do čisté uzaviratelné nádobky,
 • před odběrem omyjte ústí močové trubice vodou a mýdlem a dobře je opláchněte,
 • odebírejte střední proud moči, tzn. že na začátku nechte část moči odtéct,
 • nedoporučují se odběrné sáčky, protože u nich často dochází ke znehodnocení vzorku bakteriemi z pokožky,
 • moč je nutné odebrat před nasazením antibiotik,
 • moč je možné skladovat při pokojové teplotě max. 2 hodiny, pokud je potřeba moč před laboratorním vyšetřením skladovat déle, je nutné ji uložit v dobře uzavřené nádobce do ledničky, aby nedošlo ke znehodnocení vzorku.

V některých případech se moč odebírá cévkou nebo punkcí. Při teplotách nebo horečce lékař také obvykle odebere dítěti krev a nechá vyšetřit krevní obraz, sedimentaci a CRP.

Léčba infekce močových cest

Vzhledem k tomu, že infekce močových cest je způsobena bakteriemi, spočívá léčba obvykle v podávání vhodných antibiotik. Při typických příznacích onemocnění je léčba antibiotiky zahájena ihned po odběru vzorku moči, v ostatních případech se čeká (24 až 48 hodin) na vyhodnocení vzorku moči. Léčba infekce močových cest u novorozenců a malých kojenců obvykle probíhá v nemocnici, zánět ledvin zpravidla vyžaduje hospitalizaci v nemocnici i u starších dětí.

Pokud jsou opakující se infekce způsobeny některou vrozenou vadou močových cest, zváží lékař možnost chirurgické léčby.

Prevence infekce močových cest

 • nejdůležitější pro prevenci infekcí močových cest, a to nejen u dětí, je dostatečný pitný režim. Při častějším a objemnějším močení se lépe vyplachuje močový měchýř a močová trubice a tím se snižuje riziko přemnožení bakterií, které infekci způsobují,
 • dobrá hygiena po močení a po stolici,
 • omezení pěnových koupelí a použití mýdla v oblasti genitálií,
 • otužování dítěte,
 • bezprostředně po prodělané infekci močových cest se nedoporučuje koupání v přírodě, ani ve veřejných bazénech,
 • předcházení zácpě u dětí, protože zácpa může způsobovat nedokonalé vyprazdňování močového měchýře a tím zvyšovat riziko přemnožení bakterií v močovém měchýři.

Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Dětské nemoci

Nový článek – Zelená stolice u kojenců

Nový článek – Menstruace po porodu

Nový článek – Chřipka v těhotenství

Nejnovější příspěvky do diskuze

Těhulky ze snažilek 🙂

Napsala: Jana v 07:54 (dnes) dnes

Červeňáčci 2016

Napsala: janinecka v 07:18 (dnes) dnes

Červeňáčci 2016

Napsala: janinecka v 07:17 (dnes) dnes

nově založená témata v diskuzi

Otěhotnění: Prvotní příznaky těhotenství

Založila: Verca v 19:47 (03. 04. 2018)

Těhotenství: Jaké máte zkušenosti s tělískem po porodu

Založila: Michala v 09:08 (31. 03. 2018)

Batolata: Plenky ve 2,5 letech

Založila: MonikaVlcek v 21:10 (29. 03. 2018)

Hlavní menu

TOP články

TOP články

TOP články

TOP články

Uživatelské menu

internetová kniha o těhotenství a péči o dítě

Rotaviry u dětí – existuje účinná léčba?

Každý rodič by měl mít povědomí o rotavirech. Ty způsobují nepříjemný průjem, zvracení a celkové oslabení organismu. Děti do šesti let věku totiž proti těmto virům nemají vyvinutou obranyschopnost. A protože jsou rotaviry nesmírně odolné, většina dětí se alespoň jednou za život s touto infekcí musí poprat.

Důvod je jednoduchý. Rotaviry se přenášejí perorálně (tedy ústy) a na vzduchu přežijí klidně i několik dní. Navíc se rychle množí, a když k tomu přidáme dětskou potřebu strkat si často ruce do pusy, výsledek je jasný.

My jako rodiče máme za úkol svoje děti před nemocemi chránit. V případě rotavirů se nám to však pravděpodobně nepovede. Proto je dobré mít co nejvíce informací o příznacích nemoci a znát postup léčby.

Nákaza a příznaky

Rotaviry u dětí se přenášejí velice snadno. Virus je vylučován stolicí a z ní se může rozšířit například na hračky, okolí přebalovacího pultu, záchodové prkénko nebo nočník. Inkubační doba nemoci je jeden až dva dny. Pak se objevují první příznaky. A které to jsou?

 • teplota
 • silný vodnatý zapáchající průjem
 • zvracení
 • celková tělesná slabost a malátnost
 • dehydratace

Průjem trvá po celou dobu onemocnění, což je zhruba týden. Zvracení ustává většinou po 2–3 dnech. Velkým problémem bývá dehydratace neboli odvodnění. Malý dětský organismus se v důsledku silných průjmů může odvodnit už během pár hodin. Další nepříjemnost představuje celkové oslabení imunitního systému.

Běžný vs. rotavirový průjem

Jistě vás zajímá, jak poznat obyčejný průjem od toho rotavirového. Největší rozdíl spočívá v rychlém nástupu průjmu a v jeho síle. Rotavirové průjmy jsou více nebezpečné také kvůli zvýšené teplotě, která je provází.

Pro děti přibližně do tří let věku je však rizikový i obyčejný průjem. Již zmiňovaná dehydratace u novorozeňat může vést dokonce až k úmrtí. Zvýšená ostražitost je tedy na místě vždy.

Léčba časem, dietou a klidem

Rotavirová infekce u dětí ani u dospělých se nijak zvlášť neléčí. Neočekávejte žádná antibiotika nebo jiné tabletky. Děti odvezte k lékaři, který odebere stěry a potvrdí vám, zda se skutečně jedná o rotaviry. Poté vás pošle domů, kde bude vaším úkolem držet dítě v klidu, v teple a co nejlépe zavodněné.

Klid je skutečně stěžejní. Pro tělo je to velká rána a potřebuje všechny síly pro boj s nemocí a k následné regeneraci. Zapomínat nesmíme ani na dietu. Ideální je podávat dětem vařenou rýži se strouhanou mrkví (pokud nejsou stále plně kojené), vodu, případně slabý černý čaj.

Jak nemoc ustupuje, můžete přidávat další potraviny. Vyhněte se však příliš kořeněným, mastným nebo sladkým jídlům. Klasické rohlíky, vývar a strouhané jablko s mačkaným banánem postačí.

Jako podpůrná léčba se výborně osvědčila dětská probiotika. Ta napomáhají posílení obranyschopnosti střev a rychlejšímu uzdravení i přechodu na běžnou stravu. Společně s nimi se doporučuje mít doma zásoby tzv. rehydratačních roztoků pro děti – zabráníte tak kolapsu organismu z nedostatku vody. Jestliže tento problém nepodchytíte včas, skončí vaše děťátko v nemocnici na žilní terapii.

Jak rotavirům předcházet?

Důležitá je důsledná hygiena jak z vaší strany, tak ze strany dětí. Určitě je dobré mýt pravidelně oblíbené hračky, dezinfikovat přebalovací pult a špinavé plenky vyhazovat do těsnící nádoby. Dětem od malička vštěpujte nutnost mytí rukou po použití toalety a před jídlem. Toto jednoduché pravidlo dokáže zabránit celé řadě nemocí.

A konečně je tu mnoha rodiči diskutované očkování. Někteří jsou pro, jiní ho rezolutně odmítají. V tomto případě se provádí perorálním podáním a je nutné ho absolvovat do půl roku života miminka.

KvasinkovГЎ infekce u dД›tГ­, jejГ­ pЕ™Г­znaky a lГ©ДЌba

VД›ra ZГ­kovГЎ, 1. 12. 2015

SMART ДЌistiДЌka vzduchu Winix HR1000

pro mГ­stnosti do 40m 2 , 6 stupЕ€ЕЇ filtrace .

ProtiroztoДЌovГ© povlaky ProtecSom 100% bavlna

pro polЕЎtГЎЕ™e, matrace,

InhalГЎtor

IdeГЎlnГ­ pro inhalaci Vincentky ДЌi lГ©ДЌiv. NejlepЕЎГ­ pomД›r cena/vГЅkon.

KvasinkovГЎ infekce u dД›tГ­ jsou poslednГ­ dobou ДЌasto skloЕ€ovanГЎ slova. Co ji zpЕЇsobuje a jakГЅmi pЕ™Г­znaky se projevuje? Jak souvisГ­ sВ atopickГЅmi projevy zejmГ©na u malГЅch dД›tГ­? Lze jejГ­ pЕ™Г­znaky zmГ­rnit nebo ji zcela vymГЅtit?

Kvasinky se vyskytujГ­ v Гєstech, trГЎvicГ­m traktu i na poЕЎevnГ­ sliznici. Pokud je jejich mnoЕѕstvГ­ pЕ™imД›Е™enГ©, jsou s ostatnГ­ mikroflГіrou v rovnovГЎze a nezpЕЇsobujГ­ ЕѕГЎdnГ© obtГ­Еѕe. K problГ©mЕЇm vЕЎak vede pЕ™emnoЕѕenГ­ kvasinek, k nД›muЕѕ dochГЎzГ­ primГЎrnД› v trГЎvicГ­m traktu, kЕЇЕѕe je jen odrazem stЕ™evnГ­ sliznice. Mezi nejДЌastД›jЕЎГ­ projevy pЕ™emnoЕѕenГ© kvasinky u dД›tГ­ patЕ™Г­В В typickГЎ ovГЎlnГЎ nebo kruhovГЎ loЕѕiska kvasinky mincovitГ©ho tvaru, nebo zarudnutГ­ v oblasti zГЎhybovГЅch mГ­st (podkolennГ­ jamky, ohbГ­ loktЕЇ, krДЌek miminek, oblast za ouЕЎkem….), ДЌi seboroickГЎ dermatitida; atopickГЅ ekzГ©m mГЎ Гєzkou souvislost s naruЕЎenГ­m stЕ™evnГ­ flГіry. DalЕЎГ­mi projevy kvasinky jsou soor (mouДЌnivka – mlГ©ДЌnД› bГ­lГ© povlГЎДЌkyВ na tvГЎЕ™ovГ© sliznici, jazyku a patЕ™e malГЅch dД›tГ­), ДЌi prЕЇjmy nebo naopak zГЎcpa, koliky, ublinkГЎvГЎnГ­. TakГ© zvГЅЕЎenГЎ napadnutelnost infekcemi Гєzce souvisГ­ sВ nerovnovГЎhou stЕ™evnГ­ flГіry.

PЕ™Г­ДЌiny pЕ™emnoЕѕenГ­ kvasinky

Novorozenec se za normálních okolností s kvasinkami setkává poprvé během porodu, kdy se při průchodu pochvou usídlují na sliznici dutiny ústní, při polykání se dostávají dále do zažívacího ústrojí a v malém množství je brzy obsahuje i stolice. K jejich přemnožení na kůži (a to se týká jakéhokoli věku, zejména však raného dětství) napomáhá zvýšená vlhkost kůže, teplo, pocení, nevhodná strava (ať už dítěte nebo kojící matky) s nadbytkem sacharidů (živiny pro kvasinku), ale také případné infekce nebo léčba některými typy léčiv (zejm. antibiotika), která narušují přirozenou mikroflóru. Podstatnou roli hraje způsob porodu – porod sekcí (císařský řez) je negativním faktorem (dítě porozené sekcí se osidluje bakteriemi později kvůli sterilnímu prostředí na operačním sále) a také výživa v prvních týdnech života dítěte – podání umělého mléka je z hlediska střevní mikroflóry méně příznivý faktor, nežli kojení. Avšak i v případě kojení  má zásadní vliv strava a stav střevní mikroflóry maminky, kde přemnožená kvasinka (patří sem i např. vaginální kvasinkové infekce) znamená zmíněné projevy dítěte.

Hledejme souvislosti

Dodejme, že střevní mikroflóra je základním kamenem imunity (asi ze 70–80 %). Přemnožená kvasinka a v jejím důsledku nezdravá střevní mikroflóra ovlivňuje celkové zdraví člověka, imunitu pak velmi významně – přemnožená kvasinka tedy může působit u predisponovaných jedinců rozvoj atopických obtíží. Jakmile proto upravíme střevní mikroflóru, stabilizují se také atopické obtíže, které touto úpravou střevní mikroflóry (především redukcí přemnožené kvasinky) můžeme velmi dobře zvládnout.

Jak zredukovat kvasinku aneb lГ©ДЌba kvasinkovГ© infekce metodou Ing. VД›ry ZГ­kovГ©

Autorka radГ­ na naЕЎem portГЎlu maminkГЎm dД›tГ­ s atopickГЅm ekzГ©mem. MГЎte dotaz? Zeptejte se v diskuznГ­m fГіru.

Tento komplexnГ­ postup je zaloЕѕen na ГєpravД› stravy a dЕЇslednГ© kosmetickГ© pГ©ДЌi o pokoЕѕku. FunkДЌnost a ГєspД›ЕЎnost tohoto postupu byla ГєspД›ЕЎnД› ovД›Е™ena na stovkГЎch dospД›lГЅch a pЕ™edevЕЎГ­m dД›tГ­ ve vД›ku 0-3 roky -В jejich poДЌet jiЕѕ pЕ™ekroДЌil poДЌet 500.

Tato metoda nepouЕѕГ­vГЎ konvenДЌnГ­ antimykotickГ© masti, ani masti kortikosteroidnГ­.

1. Гљprava jГ­delnГ­ДЌku

Kvasinka se ЕѕivГ­ sacharidy. ZГЎsadou je tedy kompenzovat sacharidy zelenou zeleninou, jak si dГЎle naznaДЌГ­me.

Mezi sacharidy patЕ™Г­:

. obiloviny (kvasinku pЕ™emnoЕѕГ­ zejmГ©na bГ­lГЎ mouka neboli klasickГЎ pЕЎenice Triticum aestivum, zatГ­mco jГЎhly, pohanka, ЕЎpalda, oves, atd. jsou sВ ohledem na kvasinku relativnД› bezpeДЌnГ© obilniny)

. sladká zelenina (zejména mrkev – velmi silně pomnožuje kvasinku, je chyba s ní začínat příkrmy)

. jГ­dla obsahujГ­cГ­ plГ­snД› (zrajГ­cГ­ sГЅry, atd.) nebo kvasnice nebo vyrГЎbД›jГ­cГ­ se kvaЕЎenГ­m (ocet, alkoholickГ© nГЎpoje, pekaЕ™skГ© vГЅrobky)

. jednoduchГ© cukry (nebezpeДЌnГ© jsou zejmГ©na sladkГ© nГЎpoje), vДЌetnД› laktГіzy mlГ©ДЌnГЅch vГЅrobkЕЇ

. mléčné výrobky – u dětí 0-3 roky jsou mléčné výrobky nejsilnějším alergenem a tedy spouštěčem atopických projevů, takže je vysazujeme z jídelníčku. Klasické umělé mléko u nekojených dětí nahrazujeme umělým mlékem Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra).

VВ pЕ™Г­padД›, Еѕe je dГ­tД› kojeno, je nezbytnГ©, aby protikvasinkovou stravu dodrЕѕovala kojГ­cГ­ matka. VВ pЕ™Г­padД›, Еѕe dГ­tД› kojeno nenГ­ a je na umД›lГ©m mlГ©ce, volГ­me mlГ©ko Nutrilon allergy care (pЕ™Г­padnД› NestlГ© AlthГ©ra) a dodrЕѕujeme protikvasinkovГ© pЕ™Г­krmy (v podstatД› strava postavena na tГ©to tabulce).

PodrobnД›ji o souvislosti atopickГ©ho ekzГ©mu dД›tГ­ ve vД›ku 0-3 roky a stravy se mЕЇЕѕete doДЌГ­st v ДЌlГЎnku o atopickГ©m ekzГ©mu a potravinovГ© alergii .

Cílem není vysadit veškeré sacharidy, nutričně by to bylo dokonce nevhodné – cílem je udržet střeva zdravá, se zdravou střevní mikroflórou, kdy kompenzujeme příjem výše uvedených potravin (tj. sacharidů a mléčných výrobků) zelenou zeleninou. Nejvíce „protikvasinková“ je pak zelená syrová zelenina.

Ona kompenzace a balancování potravy znamená například to, že pokud jedno jídlo je postaveno na sacharidech, další chod by již měl zahrnovat „něco zeleného“.

2. Prebiotika a probiotika

VГЅznamnou pomocГ­ (ale pouze pomocГ­, strava mГЎ daleko vyЕЎЕЎГ­ dЕЇleЕѕitost) jsou takГ© pro a prebiotika. PakliЕѕe si udrЕѕГ­me zdravou stЕ™evnГ­ mikroflГіru, udrЕѕГ­me si i naЕЎi imunitu vВ poЕ™ГЎdku a vyhneme se zhorЕЎenГ­ atopickГЅch obtГ­ЕѕГ­.

Velice účinným preparátem pro redukci kvasinky v trávicím traktu a nastolení přirozené střevní flóry je Hylak forte. Hylak je eubiotikum (neboli směs probiotik a prebiotik), které obsahuje látky (produkty metabolismu) přirozené střevní mikroflóry. Produkty metabolismu přirozené střevní mikroflóry zhoršují růstové podmínky pro patogenní zárodky – zejména kvasinkové houby, tlumí tvorbu toxických látek a brání jejich průniku do organismu. Užívání přípravku Hylak forte tak vede přirozenou cestou k podpoře růstu tělu prospěšných bakterií, a tímto způsobem příznivě ovlivňují střevní mikroflóru.

ZpoДЌГЎtku lГ©ДЌby uЕѕГ­vГЎme maximГЎlnГ­ doporuДЌenou dГЎvku (viz pЕ™Г­balovГЅ letГЎk) – a to do doby, neЕѕ se viditelnД› potlaДЌГ­ pЕ™Г­znaky kvasinkovГ© infekce. PotГ© lze dГЎvkovГЎnГ­ Hylaku snГ­Еѕit. UЕѕГ­vГЎme sВ jГ­dlem nebo pitГ­m (i sВ ohledem na chuЕҐ Hylaku). VВ pЕ™Г­padД›, Еѕe je dГ­tД› plnД› kojeno, Hylak uЕѕГ­vГЎ pouze kojГ­cГ­ matka.

3. PГ©ДЌe o pokoЕѕku

Základním mottem v péči o pokožku postiženou kvasinkou zní: kvasinku množí vlhko a teplo. Proto se kvasinka nejčastěji dělá v záhybech, kde jsou obecně tyto podmínky, a proto také – koupání je vhodné omezit, do koupele jsou nepřípustné mastné prostředky typu Linola, Oilatum, atd., a stejně tak promazávání mastnými krémy nebo dokonce oleji je nepřípustné a silně zhoršuje projevy.

Dítě koupeme v čisté vodě, kam přidáváme odvar z řepíku lékařského nebo měsíčku lékařského. Frekvenci koupání je vhodné mít maximálně 2x týdně, nezbytnost je proto důkladné osušení po koupání. Po koupeli slabě namažeme celé tělo hydratačním krémem nebo mlékem (např. Aderma Exomega, Bioderma Atoderm, Eucerin AtopiControl, Eucerin Complete Repair 10% Urea, …) a navrch na ložiska namažeme mast s obsahem zinku.

PЕ™Г­pravek AvГЁne Xera Calm A.D RelipidaДЌnГ­ balzГЎm obnovuje epidermГЎlnГ­ bariГ©ru a zmГ­rЕ€uje pocity svД›dД›nГ­.

NevhodnГ© jsou oleje a mastnГ© krГ©my a masti, takЕѕe cokoli mastnГ©ho nenГ­ pЕ™Г­nosnГ© pro kЕЇЕѕi postiЕѕenou tГ­mto typem projevu. ZГЎkladnГ­m promazГЎvadlem budiЕѕ tedy masti sВ obsahem zinku, jako je zinkovГЎ mast, Sudocrem nebo Rybilka. MaЕѕou se pouze loЕѕiska, a to rГЎno a veДЌer mastГ­ sВ obsahem zinku (lze kombinovat vГ­ce mastГ­ sВ obsahem Zn).

Hojení kvasinkových ložisek vypadá tak, jak je naznačeno na následujícím obrázku: ložisko bledne, zasychá – může se i olupovat. V této fázi někdy mají maminky tendenci promašťovat kůži – většinou však bývá na promaštění příliš brzy, a to se projevuje opětovným zarudáváním ložisek a především zvýšenou svědivostí kůže. Pakliže se tomu tak děje, pokračujme pouze se zinkem.

Svědění – urputný doprovodný projev

Zmínili jsme svědění jako jeden z projevů kvasinky. Pomáhají antihistaminika, a to jak přírodní (těmi je například Rooibos čaj – v případě, že je dítě kojeno, jej pije matka dítěte), tak léky typu Fenistil či Zyrtec.

4. DoprovodnГЎ opatЕ™enГ­

Vzhledem k tomu, že kvasinka a atopické kožní projevy mají úzkou souvislost, přečtěte si i další rady ohledně režimových opatření (praní, koupání, oblečení a „protidrbací“ návlečky na ruce, atd.)

NapiЕЎte nГЎm svЕЇj nГЎzor

PyЕѕamovГЎ sada pro ekzematiky

CenovД› vГЅhodnГЎ kombinace rukavicovГ©ho tiДЌka a pyЕѕamovГЅch kalhot. Pro optimГЎlnГ­ ochranu celГ©ho tД›la. Top produkt.

PunДЌochГЎДЌe s kЕЎandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70В a 80, vВ rЕЇznГЅch barvГЎch.. KvalitnГ­ bavlnД›nГ© punДЌochГЎДЌe pro nejmenЕЎГ­, kЕЎandy skvД›leВ drЕѕГ­.

PunДЌochГЎДЌe, 100% bavlna

Ve velikostech 90 – 150 cm, v různých barvách..

NestГЎrnoucГ­ bavlnД›nГ© punДЌochГЎДЌe, provД›Е™enГ© generacemiВ dД›tГ­.

Eucerin AtopiControl – zklidЕ€ujГ­cГ­ tД›lovГ© mlГ©ko s 12% Omega

TД›lovГ© mlГ©ko bez urey pro kaЕѕdodennГ­ pГ©ДЌi oВ suchou, zarudlou a svД›dГ­cГ­ pokoЕѕku. VhodnГ© iВ pro kojence

TrГЎpenГ­ se suchou kЕЇЕѕГ­

ZdГЎ se vГЎm, Еѕe se natГ­rГЎte krГ©mem tГ©mД›Е™ 24 hodin dennД› a pЕ™esto se to na vaЕЎГ­.

Recenze: KrГ©m na ruce Eucerin AtopiControl

ZaДЌala topnГЎ sezona a spousta z nГЎs teДЏ mГЎ neustГЎle suchГ© ruce. A zvlГЎЕЎtД› atopici.

Jak na suchou kЕЇЕѕi

Jak vyzrГЎt na suchou kЕЇЕѕi ДЊasto se natГ­rГЎte krГ©mem, pЕ™esto mГЎte pocit, Еѕe je vaЕЎe.

UV filtry a ochrannГ© faktory

PЕ™Г­pravky sluneДЌnГ­ ochrany obsahujГ­ lГЎtky, kterГ© pohlcujГ­, odrГЎЕѕejГ­ nebo rozptylujГ­.

Kontakt se sluneДЌnГ­mi paprsky je pro ДЌlovД›ka zdravГЅ, ale jen do urДЌitГ© mГ­ry. BohuЕѕel.

Leave a Reply