Přírodní prostředky pro infekci kůže houbami (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Jak se zbavit mykózy? Vyzkoušejte těchto 9 přírodních antimykotik

Každý, kdo trpí na mykózy (onemocnění způsobená plísněmi – houbami) ví, jak těžké je se jich zbavit a jak nekonečný boj čeká každého, kdo se s nimi pustí do boje. V dnešním článku se podíváme na to jak se zbavit plísní s pomocí 9 přírodních léků.

Mykózy jsou velmi nepříjemné a bolestivé. I když vás většinou neohrožují na životě, mohou se negativně podepsat na vašem sebevědomí a psychice (například když vám smrdí nohy nebudou vás mít kolegové v práci asi moc v oblibě).

Existuje celá řada plísňových infekcí, přičemž mezi nejčastější patří mykózy nohou (tinea pedis/pedum), nehtů (onychomykóza) na rukách či nohou a kvasinkové infekce (kandidózy). Houby (plísně) ale mohou vyvolat i závažná onemocnění, jako je například zánět mozkových blan (meningitida).

K léčbě mykóz se velmi často používají speciální antimykotické krémy a masti (antimykotika = látky působící proti mykózám). Tyto krémy si můžete buď nechat předepsat od kožního lékaře a v řadě případů jsou k dispozici i jako volně prodejné, bez předpisu. Někdy vám mastička z lékárny pomůže, ale odborné studie stále více potvrzují, že řada přírodních léků proti plísňovým infekcím je mnohem účinnější než mastičky z lékárny.

Epidemie nadužívání antimykotik?

Pokud se na to podíváme z hlediska medicíny, tak nejrozšířenějším původcem mykóz je houba rodu Aspergillus. Zatím známe více než 185 druhů této houby, z nichž o 20 se ví, že dokážou vyvolat závažné mykózy u lidí, zvířat i rostlin. Nejznámější je Aspergillus flavus, který je přímým vyvolavatelem řady infekcí a nemocí u člověka.

Od Aspergillus flacus je již jen malý krůček k Aspergillus fumigatus, což je houba, která je nejčastější příčinou invazivní aspergilózy u lidí. Přestože se u lidí s normálně fungujícím imunitním systémem invazivní aspergilóza vyskytuje vzácně, je potřeba o ní vědět, protože u imunosuprimovaných osob (například lidí po transplantacích nebo osob, které se léčí s nádorovým onemocněním nebo z nějakého důvodu přišli o slezinu) může toto onemocnění propuknout nebo být příčinou dalších závažných problémů.

Přestože nedávno na trh přišly nová antimykotika (léky proti plísňovým – mykotickým infekcím) a syntetické prostředky na likvidaci plísní nevede to k ničemu jinému než k podstatnému zvýšení rezistence plísní na tyto léky.

Nejčastěji se jako účinné látky v antimykotických krémech používají azoly (1). Nicméně odborné studie prokazují, že u řady lidí azoly vyvolávají alergické reakce a lidé jsou na ně přecitlivělí a stále více se ukazuje, že přírodní prostředky jsou v léčbě mykóz často mnohem účinnější než běžná antimykotika.

Americká mikrobiologická společnost dospěla k závěru, že při používání těchto léčiv může docházet ke vzniku alergických reakcí a přecitlivělosti a shromáždila důkazy o systémových alergických reakcích na flukonazol. Z tohoto důvodu jsou nyní lékaři velmi opatrní při předepisování azolových preparátů na léčbu mykotických infekcí. (2)

Dalším problémem azolů je riziko pro těhotné ženy. Nedávno byl proveden rozsáhlý test azolových antimykotik, které ženy v plodném věku často užívají, protože existuje podezření, že azoly mohou potlačovat tvorbu aromatázy, což je enzym, který se podílí na tvorbě hormonu estrogenu v těle.

Proto vědci testovali perorální antimykotické přípravky flukonazol a ketokonazol (perorální = ústy užívané) a místně aplikované přípravky ekonazol, bifonazol, klotrimazol, mikonazol a sulkonazol.

Výsledkem bylo zjištění, že některá léčiva s obsahem azolu mohou v těhotentství narušovat produkci estrogenu, což může negativně ovlivnit průběh těhotenství i plod. (3)

Další studie například ukazují, že vracející se (rekurentní) vulvovaginální kandidóza (VVK) stále zůstává závažným problémem, se kterým si klinická medicína moc neví rady.

Poslední epidemiologické studie navíc potvrzují, že mykotické infekce vyvolané jinými druhy kvasinek (Candidae) než je druh Candida Albicans jsou stále více odolnější vůči léčbě azolovými preparáty a právě tyto druhy kvasinek jsou považovány za původce rekurentních vulvovaginálních kandidóz.

To je jenom další ukázka toho, jak vědecký výzkum postupně potvrzuje, že syntetická léčiva nejsou často schopna dobře léčit plísňová (mykotická) onemocnění. (4)

Dobrou zprávou je naopak to, že odborníci nyní zjišťují (a hlavně uznávají), že přírodní možnosti léčby mykotických infekcí fungují a že se některé přírodní látky používají k výrobě antimykotických krémů a mastí již od dob starověké Číny.

Z hlediska účinků proti plísním jsou za nejlepší přírodní produkty považovány rostlinné esenciální oleje, které by se mohly stát možností jak vyrábět bezpečnější a účinnější přírodní antimykotika.

Přestože je i při používání jakýchkoli esenciálních olejů důležité být opatrný, stejně jako při užívání jakýchkoli nových časem neprověřených léčiv, je dobrým znamením, že většina esenciálních olejů patří mezi skupinu látek, kterým se říká “látky všeobecně považované za bezpečné.” Esenciální oleje tedy představují jednu ze slibných možností získání přírodních antimykotik, ovšem existuje i řada dalších přírodních léčiv na léčbu mykóz, z nichž většinu máme doma v kuchyni skoro všichni. (5)

9 nejlepších přírodních léků proti mykózám

1. Jogurty a probiotika

Vagina je domovem řady zdraví prospěšných mikrobů, které udržují přirozenou rovnováhu vnitřního prostředí a drží nemoci vyvolávající agens, jako jsou například kvasinky, na uzdě. Kvasinky většinou vystrčí růžky a začnou se množit v případě, kdy dojde k porušení této přirozené rovnováhy, například po užívání antibiotik nebo hormonálních přípravků. Používání jogurtů nebo probiotik (například kombuchy) se stalo běžným přírodním způsobem léčby vaginálních kvasinkových infekcí. Smyslem této léčby je obnovení přirozené rovnováhy vnitřního prostředí v pochvě na základě “doplnění” a podpoře množení “zdraví prospěšných baktérií”.

Již v roce 2003 byla publikována klinická hodnocení, která prokázala, že dodání baktérií Lactobacillus (takzvaná rekolonizace) do pochvy se ukazuje jako slibný způsob léčby kvasinkových infekcí. Přestože je potřeba provést ještě další klinické studie, již dnes víme, že pravidelná konzumace zdraví prospěšných baktérií tělu neškodí a naopak mu velmi prospívá. (6).

Je důležité poznamenat, že rozhodně není vhodné jogurt “aplikovat” přímo do pochvy, protože to by naopak mohlo vést ke zhoršení zánětu nebo ke vzniku řady komplikací.

Řada odborných studií prokázala, že česnek, kromě řady jiných výhod, účinně působí proti plísňovým infekcím. Některé ženy tvrdí, že se jim podařilo kvasinkovou infekci pochvy vyléčit vkládáním stroužku česneku dovnitř pochvy na noc, ale neexistují žádné vědecky ověřené důkazy, že by to takto opravdu fungovalo.

Klinické studie ale prokázaly, že česnek účinně působí proti mykózám nohou, a že je dokonce lepší než běžně prodávaná antimykotika, jako například Lamisil. (7)

Klinická hodnocení prokazují, že za léčebné účinky proti mykózám vděčí česnek látce zvané “ajoen”, která zvlášť dobře účinkuje proti houbám, způsobujícím mykózy nohou. (8)

3. Oreganový esenciální olej

Oreganový olej je účinné rostlinné antibiotikum. Časopis Journal of Medicinal Food (časopis pro léčivé rostliny) zveřejnil studii, která hodnotila vliv esenciálního oreganového oleje na plísňové infekce, vyvolané baktériemi a výsledkem bylo, že oreganový olej má významné antibakteriální účinky a působí proti pěti druhům škodlivých baktérií, které mohou plísňová onemocnění vyvolat.

Proč je oreganový olej tak skvělý?

Až 71% objemu oreganového oleje je totiž tvořeno účinnými protizánětlivými látkami ze skupiny fenolů. Mezi ty nejúčinnější z nich patří thymol a karvakrol. Přestože je oregano velmi účinným přírodním antibiotikem, je potřeba ho používat opatrně a s rozmyslem.

Může totiž vyvolat pocit pálení a je potřeba ho pořádně naředit vhodným základním olejem. I tak nedoporučujeme nanášet tento olej na citlivá místa na těle. (9)

4. Tea tree olej

Řada klinických studií prokázala, že tea tree oleje účinně působí proti kvasinkovým infekcím. Tea tree olej byl experimentálně testován v léčbě vaginálních mykóz způsobených jak kmeny Candida albicans, které dobře reagují na léčbu ostatními antimykotiky (flukonazol a itrokonazol), tak kmeny Candida albicans, které jsou na tato antimykotika rezistentní.

V in vitro studiích byl tea tree olej velmi úspěšný v boji proti všem testovaným kmenům kvasinek, přičemž jeho použití na kvasinkovou infekci pochvy laboratorních potkanů vedlo v porovnání s běžně užívanými antimykotiky k mnohem rychlejšímu vyléčení.

Tea tree olej účinkoval jak na mykózy způsobené kmeny Candida albicans citlivými na flukonazol, tak na kmeny Candida albicans, které jsou na flukonazol rezistentní. (10)

5. Kokosový olej

Kokosový olej má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví a podporuje imunitu. Kromě léčebných vlastností se také dobře uplatní v domácnosti (třeba na uvolnění zaseklých mechanismů).

Ostatně nedávno jsme o 77 možnostech použití kokosového oleje napsali článek, který si můžete přečíst zde.

V léčbě plísňových onemocnění je kokosový olej neocenitelným pomocníkem. Kvasinky a plísně se vyskytují prakticky na všech sliznicích lidského těla a zejména ve střevech, ovšem jen málokdy způsobují problémy, pokud nedojde k jejich “přemnožení” a nezačnou růst.

V takové situaci nastává vhodný čas na nasazení přírodních antibiotik, jako je například kokosový olej. Vzhledem k tomu, že nadměrný příjem cukrů, stres nebo celkové oslabení imunitního systému mohou vyvolat růst plísní, může být onychomykóza (plíseň nehtů) jen vnějším důsledkem toho, že uvnitř těla došlo ke zmnožení plísní a ke vzniku systémové mykózy.

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, které účinně likvidují plísně. Tyto zvláštní druhy tuků působí nejen proti plísním, ale také proti virům a baktériím a jsou vhodné pro léčbu plísní na nehtech dolních i horních končetin i k léčbě řady dalších plísňových chorob. Je možné je používat jak perorálně (ústy) tak místně (přímo aplikovat na postižené místo). (11)

6. Koprový olej

Koprový olej se v ajurvédské medicíně používá již tisíce let. Kopr má antibakteriální účinky, které se dobře uplatní i při léčbě plísňových onemocnění a může se tak stát dalším vhodným kandidátem na výrobu přírodních prostředků proti mykózám.

Esenciální olej získaný z koprových semen (Anethum graveolens L.) narušuje permeabilitu plazmatické membrány baktérií, což může pomoci při likvidaci těch baktérií, které vyvolávají růst plísní. (12) (13)

7. Vyřaďte cukry a plísňotvorné potraviny z vašeho jídelníčku

Omezením cukrů a rafinací upravovaných sacharidů dokáže významně potlačit riziko vzniku plísňových infekcí v organizmu. Důvodem je to, že plísně a kvasinky se živí cukry, které kvašením (fermentací) přeměňují na alkohol a na ještě toxičtější látku, acetaldehyd.

Když se zbavíte závislosti na cukru a snížíte denní konzumaci cukru, sníží se tím množství cukru, které budou mít kvasinky a další plísně ve střevech k dispozici jako “potravu”. Tím je udržíte na uzdě.

O vhodných a nevhodných sacharidech si můžete přečíst v tomto článku.

Je potřeba si uvědomit, že přemnožení kvasinek ve střevě vede ke vzniku onemocnění známého pod názvem syndrom děravého střeva, což vyvolá reakci imunitního systému. Je proto nejlepší nejíst žádné průmyslově vyráběné potraviny a cukry, a to ani sýry, alkoholické nápoje, houby či maso. Možná je to těžké a složité, ale je to tak.

Obilniny a zeleninu s vysokým obsahem sacharidů je potřeba jíst také s mírou.

Zaměřte se na syrovou nebo párou upravenou zeleninu a na libové maso. (14)

Další informace o speciální protikvasinkové a protiplísňové dietě najdete zde.

8. Kyselina kaprylová

Kyselina kaprylová má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Posiluje imunitní systém a běžně se používá jako složka fungicidních (houby a plísně likviducjících) přípravků. Kyselina kaprylová přirozeně pomáhá omezit růst kvasinek v gastrointestinálním traktu, což umožňuje přežití zdraví prospěšných baktérií. Je možné jí užívat perorálně (ústy) jako prevenci nerovnováhy střevní mikroflóry.

9. Kyselina boritá

Kyselina boritá má antibakteriální účinky a představuje skvělý a cenově dostupný domácí lék na léčbu mykotických infekcí.

Odborné studie potvrzují, že čípky s obsahem kyseliny borité jsou velmi účinné v boji proti kvasinkovým infekcím, zejména těm vyvolaným kmeny Candida. Jedna klinická studie dokonce prokázala, že čípky kyseliny borité aplikované do pochvy na noc po dobu 7 až 10 dní dokáží vaginální mykózu vyléčit až v 92% případů. A to je velká úspěšnost!

Časopis Diabetes Care (péče o diabetiky) také uvedl, že vaginální čípky s obsahem kyseliny borité jsou v léčbě kandidóz (kvasinkových infekcí vyvolaných kmeny Candida) u žen – diabetiček, jsou dokonce účinnější než užívání léčiv s obsahem azolů. Časopis Journal of Women’s Health (Zdraví žen) dokonce napsal, že kyselina boritá je bezpečný alternativní způsob léčby i pro mykózy, které jsou způsobeny jinými kmeny než je Candida albicans a vrací se více než 4 až 5 x za rok.

To vypadá úžasně, ale přesto je potřeba si uvědomit, že kyselina boritá někdy může způsobit pálení v pochvě, a proto je potřeba jí dostatečně naředit a vždy se o jejím užívání poradit s lékařem. Navíc v případě požití ústy se jedná o toxickou a zdraví nebezpečnou látku a nesmí být často používána v těhotenství. (15) (16)

Proto než začnete tento způsob léčby používat, vždy se nejdříve poraďte s lékařem.

Historie antimykotik a léků proti plísňovým onemocněním

Až do 40. let minulého století bylo známo relativně málo antimykotik a léků pro léčbu systémových plísňových infekcí. K jistým objevům došlo až při zkoumání nedostatku biotinu u živočichů a mikrobů. Ovšem tehdy to nevzbudilo prakticky žádnou pozornost.

V polovině sedmdesátých let Vanden Bossche objevil jiný azol s antimykotickými účinky, který blokoval příjem purinů do plísní vyvolaných kvasinkami rodu Candida (puriny jsou látky, které jsou nutné pro buněčné dělení a pokud je buňka nemá, přestává se množit).

To vedlo k vytvoření celé řady nových léků proti plísním, na základě čehož došlo k obrovskému pokroku v lékařské mykologii. A to i přes to, že tato léčiva měla závažné nežádoucí účinky. (17)

Výzkum pokračoval a vědci se zaměřili na hledání nových a méně toxických antimykotik. To vedlo na počátku osmdesátých let minulého století k objevení nových azolů. Ovšem ten pravý boom nastal až v devadesátých letech minulého století, kdy byly objeveny látky flukonazol a itrakonazol, které vykazují široké spektrum antimykotických účinků.

Nakonec bohužel došlo k tomu, že se ukazují značná omezení a problémy související s klinickým používáním těchto léčiv, došlo ke vzniku rezistence, tato antimykotika vyvolávají nebezpečné interakce s ostatními léčivy a mohou v těle vyvolat pěknou paseku. (18)

Výzkum sice nadále probíhá a farmaceutické firmy se snaží přicházet s novými a lepšími léky, které by se dokázaly lépe vypořádat s rezistentními i novými, dosud neznámými patogeny. I tak se ovšem zdá, že přírodní léky jsou v této oblasti úspěšnější, vykazují lepší antimykotické účinky a jsou bezpečnější než běžná léčiva.

To samozřejmě neznamená, že byste měli všechny antimykotické krémy hodit do koše a používat jen přírodní léky. Vždy je nutná porada s lékařem a dobrý lékař vám dokáže říci pravdu a poradit tak, aby se váš problém vyřešil. Třeba na čas bude nutné používat silná průmyslově vyráběná antimykotika a po čase je bude možné nahradit přírodními léky, ale vždy je nutné dodržovat pokyny a rady lékaře a vybrat si takového, který umí poradit a není v područí “systému”.

Na co si dát při používání přírodních antimykotických léčiv a krémů pozor

Sprchování. Sprchování není na kvasinkové infekce příliš vhodné, protože nadměrné mytí a používání různých prostředků může narušit zdravou bakteriální mikroflóru v pochvě a vést paradoxně ke zhoršení kvasinkové infekce. Navíc může dojít k tomu, že si kvasinkovou infekci při mytí zanesete z pochvy na děložní krček a odtud se dostane do dělohy, takže to nepřehánějte.

Ještě horší variantou je používat ocet. Ten může způsobit závažné poškození stěn pochvy.

Některá antimykotika, která vám předepíše lékař, mohou způsobit poškození jater. Proto vždy pečlivě čtěte příbalový leták a používejte je tak jak bylo doporučeno (nepřekračovat dávky).

Přestože řada rostlin a esenciálních olejů dobře působí proti mykózám, je potřeba si uvědomit, že i přírodní látky mohou ovlivňovat účinky léčiv a jiných látek, které užíváte. Proto je vždy nutné vyhledat lékaře a poradit se s ním, a to i v případě, že budete užívat jenom přírodní léky. To platí pro všechny a zejména pro lidi, kteří trpí chronickými nemocemi a mají oslabený imunitní systém, protože u nich se mykózy a plísňová onemocnění vyskytují velmi často.

Zpracováno s využitím článku na Draxe.com

Související články

Fekální transplantace pomáhá nejen při zánětu střev, ale také při mnoha dalších chorobách!

Jaký je přínos kurkuminu v léčbě rakoviny?

13 tipů, jak se zbavit „pytlů“ a váčků pod očima

Co je špalda a jaký je její vliv na zdraví?

Jak se zbavit zapáchajících nohou? Zkuste těchto 6 přírodních způsobů

Celostní léčba Crohnovy choroby, co jíst a co ne?

Chcete dostávat podobné články o zdraví každý den na e-mail?

Přihlaste se k odběru našich příspěvků a každý den vám pošleme jeden článek o zdraví a výživě na e-mail. Žádné nesmysly, ale kvalitní příspěvky, které vám pomohou získat více informací o léčbě a diagnostice různých onemocnění, potravinách a léčivech.

Nebo nás sledujte na sociálních sítích.

Nejčtenější

20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy

Bolesti bederní páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

77 možností jak používat kokosový olej

Hluboká žilní trombóza

Zánět slinivky břišní: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Diagnostický test CRP: co to je a k čemu slouží

Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

Co může být příčinou nadměrného močení?

Ústřel (ischias) a jeho léčba

Jak snížit vysoký cholesterol?

Velký průvodce pitím čaje v těhotenství

Bolest na hrudi od páteře, infarktu a z jiných příčin. Jak je od sebe odlišit?

Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Periferní neuropatie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Naše mise a hodnoty

Medlicker vám přináší podrobné články o zdraví, výživě, kráse, léčivech a doplňcích stravy. Kromě toho připravujeme také testy a případové studie pro studenty medicíny. Žádné nesmysly, ale kvalitní a ověřené informace v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech a s odkazy na kvalitní klinické studie.

Medlicker v jiných jazycích

Medlicker je magazín o zdraví, který nepíše nesmysly

Máme pro Vás skvělé přírodní tipy jak si vyléčit mykózu kůže.

Houbovité choroby kůže je infekční plísňové onemocnění vyvolané kvasinkou Malasseazia furfur. Vyznačuje se skvrnami, které jsou buď světlejší nebo tmavší barvy v porovnání s pokožkou kolem nich.

Na to, abyste mykózou onemocněli, se vůbec nemusíte nakazit od někoho jiného. Tato kvasinka se totiž běžně nachází na pokožce téměř všech lidí.

Proč tedy u někoho toto onemocnění propukne a u jiného ne?

 • oslabený imunitní systém
 • časté a intenzivní pocení
 • pobyt v teplém klimatickém pásmu
 • nadměrně mastná pokožka

Pár obecných, ale důležitých informací o mykózách

Skvrny na pokožce bývají světlejší než okolní kůže, protože kvasinky produkují kyselinu, která mě zesvětlující účinky. Pokud při mykóze dojde zároveň ke vzniku svědění a podráždění pokožky, pak bude její zbarvení tmavší, respektive červenější. Onemocnění má tendenci se zhoršovat během teplých dní. Někdy skvrny i svědí či dokonce bolí. Vyskytnout se mohou na kterékoliv části těla, ale nejčastěji jsou na krku, pažích, hrudníku a zádech

Není žádným tajemstvím, že jogurty obsahují biliony přátelských mikroorganismů, které drží škodlivé patogeny na uzdě.Jednoduchá aplikace jogurtu na postiženou pokožku dokáže udělat i malé zázraky. Nezapomeňte však na jednu důležitou věc – používejte jen čistý bílý jogurt.

Díky antimykotickým vlastnostem jablečného octa, jej můžete použít jako vysoce účinný domácí prostředek k léčbě houbovitých onemocnění kůže. Přidejte přibližně jednu misku jablečného octa do koupele a namočte se do něj na několik minut. Můžete také zkombinovat stejné díly jablečného octa a vody a směs přímo nanést na postiženou pokožku pomocí vatových chomáčků.

3. Čajovníkový (tea tree) esenciální olej

Je dobře známo, že čajovníkový olej je extrémně potentní přírodní látkou proti mykózám.

Dokonce tak silnou, že musíte rozředit 5 až 7 kapek do 1 polévkové lžíce olivového oleje předtím, že směs aplikujete na postiženou pokožku.

Tato léčba na mykózy je nejen efektivní, ale i výborně voní.

Jednoduše aplikujte kokosový olej přímo na místa pokožky zasažené mykózou. Nechte ho působit dostatečně dlouhou dobu, aby měl možnost patogenní bakterie zneškodnit. Klidně i hodiny.

Gel nacházející se uvnitř listů aloe nejen spolehlivě usmrtí bakterie, ale i výrazně urychlí léčivý proces. Postup je prostý – odtrhněte jeden živý list aloe, přelomte ho na polovinu a gel, který z něj bude vytékat, přímo aplikujte na postiženou pokožku. Dělejte to 3 krát denně několik týdnů.

Česnek je dalším skvělým prostředkem na mykózy díky svým silným antimikrobiálním účinkem. Přímá aplikace česneku by mohla pokožku podráždit, proto je lepší jej smíchat například s medem, který sám o sobě má výborné antibakteriáne účinky. Směs medu a česneku potom aplikujte na 10 až 20 minut na postižená místa.

Posledním bodem na našem seznamu nejlepších receptů na mykózy je kurkuma.

Kupte sušený prášek v supermarketu mezi kořením. Doma ho smíchejte s trochou vody a výslednou pastu naneste na pokožku. Po 30 minutách si místo dobře opláchněte vodou. Kúru opakujte každý den během několika týdnů.

TOP 10 potravin, které bojují proti zánětům a infekcím 4.92 / 5 ( 13 )

Med i citron jsou super na infekce i záněty. A co ještě? Mrkněte na náš článek.

Ve skutečnosti už Hippocrates kdysi řekl: „Nechte své jídlo být vaším lékem a váš lék je vaším jídlem.“

Výběrem správných jídel pomůžete velmi efektivně tělu pomoci se chránit před škodlivými mikroby a přirozeně ho posílit v boji proti infekcím. Existuje ve skutečnosti opravdu mnoho potravin, které bojují proti nemocem a infekcím. A právě tyto potraviny by měly být v kuchyni každého člověka a měly byste je jíst denně nebo jakkoliv pravidelně.

Zde je tedy 10 nejlepších potravin, které skutečně bojují proti nemocem a infekcím.

1. Zázvor na gastritidu

Akutní gastritida (neboli žaludeční chřipka) je velmi nepříjemný zážitek, způsobuje řadu nepříjemných příznaků jako třeba žaludeční nevolnost, průjem, bolesti hlavy, bolesti celého těla, žaludeční křeče, mírnou horečku, únavu a zvracení.

Mnoho lidí trpí gastritidou jako důsledkem virové infekce. Čtyři běžné viry, které zpravidla způsobují tento problém, jsou adenovirus, astrovirus, kalicivirus a rotavirus.

Při léčbě gastritidy je právě zázvor velmi účinný. Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem zázvor redukuje zánět v gastrointestinálním traktu. Zázvor je také přírodní antivirotikum, pomáhá tak efektivně bojovat proti viru, který způsobuje chřipku.

A jak zázvor v případě gastritidy používat?

 • Pijte zázvorový čaj dvakrát nebo třikrát denně. Pro přípravu čaje nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a vařte ho asi v 1 šálku vody cca 5 až 10 minut. Kvůli, přidejte med a citrónovou šťávu, pak pijte.
 • Můžete také žvýkat malý kousek čerstvého kořene zázvoru několikrát denně nebo si dejte zázvorové kapsle (pokud třeba máte s čerstvým zázvorem chutí).

2. Česnek na Candidu

Candidová infekce může mít vliv na kůži, ústa, močové cesty a pohlavní orgán. Může také způsobit žaludeční onemocnění, infekci kůže nebo kvasinky u žen, v závislosti na tom, kde dochází k nadměrnému růstu kvasinek. Infekce candidy pak může způsobit doce nepříjemné příznaky jako třeba intenzivní svědění a zarudnutí v daném místě.

K boji proti Candidě je česnek velmi účinný. Obsahuje několik složek, které pomáhají překonat růst Candidy a také nás chrání před kvasinkami a plísňovými infekcemi. Česnek má silné antibakteriální a antibiotické vlastnosti, které hrají klíčovou roli v procesu obnovy po infekci.

A jak česnek použít?

 • Pokud máte problémy s candidovou infekcí, na postiženou kůži aplikujte česnekový olej. Nechte působit 10 minut a poté opláchněte. Opakujte 2 nebo 3 krát denně. Pokud se jedná problém s candidou v ústech, můžete také použít česnekovou pastu (mletý česnek) na postižené oblasti.
 • Přidejte čerstvý česnek do vaší stravy. Ve skutečnosti je ideální rozžvýkat a sníst 2 stroužky česneku denně.
 • Můžete se také spolehnout i na různé doplňky z česneku. Obecné doporučení je konzumovat 600 až 900 mg těchto doplňků denně (ale raději konzultujte se svým lékařem příslušnou dávku).

3. Citron na bolest v krku

Bolest v krku je velmi častý a bolestivý problém. A právě virové, bakteriální nebo plísňové infekce mohou hodně přispět k nepříjemné bolesti v krku. Citrón je na toto velmi účinný. Poskytne vám rychlou úlevu od bolesti v krku a všech příznaků.

A proč zrovna citron? Citrony obsahují dvě sloučeniny nazvané kumarin a tetrazin – obě mohou pomoci bojovat proti několika patogenům. A Dále vysoká hladina vitamínu C v citronu působí jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům způsobujícím různé choroby v těle.

Jak citron použít?

 • Smíchejte šťávu z poloviny citronu a 1 čajovou lžičku medu do 1 šálku teplé vody. Pomalu popíjejte po celý den.
 • Můžete také kloktat v krku čerstvě vymačkanou citronovou šťávou zředěnou stejným množstvím teplé vody. Fajn kloktadlo.

4. Jogurt na leukoreu (vaginální výtok)

Leukorea, velmi častý problém u žen, se týká vaginálního výtoku, který se může objevit mezi menstruačními cykly. Leukorea je často spojena s hormonálními změnami v těle. Ale i různé vaginální infekce mohou také způsobit tento problém. Pokud se jedná o vaginální infekci, výtok je žlutý nebo zelený a je doprovázen nepříjemným pachem.

Na leukoreu je velmi účinný kvalitní jogurt. Ale nejen jogurt. Ty produkty, které v sobě mají „živé a aktivní kultury“ jsou účinné. Tyto živé kultury pomáhají udržovat růst plísní pod kontrolou produkcí kyseliny mléčné. Živé kultury také pomáhají zlepšit fungování imunitního systému, což mu umožňuje lépe bojovat s nemocemi a infekcemi.

Jak jogurt v tomto případě použít?

 • Pro vyřešení leukorei namočte tampon do čistého jogurtu s živými kulturami a vložte ho do pochvy po dobu 2 hodin. Udělejte to dvakrát denně.
 • Také jeste 2 až 3 šálky obyčejného jogurtu denně, dokud infekce zcela nezmizí.

5. Kajenský pepř na infekce dutin

K infekci dutin obvykle dochází kvůli viru způsobujícímu otoky a záněty dutin. Tento typ infekce je často vyvolán nachlazením a vede následně k hromadění hlenu, čímž se blokují dutiny. Tato infekce může způsobit spoustu nepohodlí, včetně příznaků, jako jsou bolesti hlavy, bolesti a citlivost nosu, bolesti v krku, kašel a horečka. Pro zmírnění příznaků infekce dutin je právě kajenský pepř velmi účinný. Pomáhá otevřít a čistit dutiny. Také zlepšuje imunitu, snižuje otoky, záněty a zlepšuje oběh.

 • Rozmíchejte 1 čajovou lžičku kajenského pepře v šálku horké vody. Můžete také strčit několik zázvorových kousků do horké vody, abyste ještě zvýšili efektivitu tohoto nápoje. Pijte jej 2 až 3 krát denně.
 • Případně můžete jíst směs 1 čajové lžičky kajenského pepře a medu několikrát denně. To je taky fajn.

6. Brusinky pro infekci močových cest

Infekce močových cest nastává, když jsou močový měchýř a jeho výstupní část infikovány bakteriemi. Léčení této infekce není snadné, způsobuje časté nutkání na močení, potíže s močením, pocit pálení při močení, změnu barvy moči, bolesti břicha, horečku, nevolnost i zvracení.

Pokud jde o léčbu infekce močových cest, jsou velmi užitečné právě brusinky. Tyto plody mají vlastnosti inhibující bakterie, což ve finále může krásně pomoci při potírání infekce (+ také zabrání opakovaným infekcím). Některé sloučeniny v brusinkách brání bakteriím dosáhnout stěn močové trubice a způsobit infekce močových cest.

 • Pijte 2 nebo 3 sklenice brusinkového džusu (bez cukru) denně. Pokud se vám nelíbí chuť brusinek, můžete šťávu smíchat s jablečným džusem a vypít ji.
 • Alternativně můžete jíst brusinkové doplňky (tabletky).
 • Jezte i sušené brusinky (také bez cukru).

7. Cibulová šťáva na infekce ucha

Ušní infekce mohou být velmi bolestivé a jsou často způsobeny bakteriemi nebo virem v prostřední části ucha. Vedle bolesti ucha mohou příznaky ušní infekce být: potíže se spánkem, bolesti hlavy, špatná odezva na zvuky, vysoká horečka a tekutina vytékající z ucha.

Při domácím ošetření ušní infekce je velmi účinná cibule. Cibule má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, což může pomoci vyřešit tento problém.

 • Nakrájejte malou cibuli a dejte ji do misky.
 • Dejte do mikrovlnné trouby na několik sekund.
 • Nechejte ji vychladnout, potom vymačkejte cibulovou šťávu a zřeďte ji s trochou vody.
 • Do infikovaného ucha dejte 2 nebo 3 kapky šťávy.
 • Počkejte 5 minut a pak otočte hlavu a nechte ji pěkně vytéct z ucha ven.
 • Udělejte toto dvakrát denně.

8. Kokosový olej na problémy v ústech

Orální kandidóza, typ kvasinkové infekce, která se rozvíjí v ústech, způsobuje bílé léze, které se objevují na jazyku nebo jinde ve vnitřku úst. Tato infekce může způsobit zarudnutí, bolest, potíže s polykáním a ztrátu chuti. Kokosový olej může pomoci při potírání ústní infekce.

Obecně je kokosový olej na kvasinky opravdu dobrý. Obsahuje mastnou kyselinu se středně dlouhým řetězcem zvanou kyselina laurová, která kokosovému oleji dodává jeho antifungální a antibakteriální vlastnosti. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem mohou inaktivovat kvasinky, které jsou odpovědné za orální problémy. A to je super ne?

 • Aplikujte kvalitní nerafinovaný kokosový olej na vnitřní stranu úst a jazyka pomocí bavlněného tampónu 2-3x denně.
 • Zkuste také tzv. oil pulling – vyplachování úst olejem. Dejte 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do úst a převalujte olej v ústech asi 15-20 minut a pak ho vyplivněte. Vypláchněte si pak ústa teplou vodou a zuby umyjte kartáčkem obvyklým způsobem.

9. Med pro respirační infekce

Infekce horních cest dýchacích jsou nakažlivé infekce nosu, hrdla, dutin, hltanu nebo hrtanu. Nejčastěji jsou identifikátory virem a rychle se šíří z jedné osoby na druhou. V některých případech však tyto infekce dýchacích cest mohou být způsobeny i bakteriemi nebo houbami. Řešení těchto infekcí nebývá snadné, způsobuje příznaky, jako je například rýma, kapání z nosu, kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, svalové bolesti a potíže s dýcháním.

Můžete použít kvalitní med pro léčbu infekcí horních cest dýchacích. Ten je na tento problém opravdu perfektní. Vysoké množství živin a enzymů v medu pomáhá v boji proti virům, které způsobují infekce horních cest dýchacích. Med také účinně zabíjí určité druhy bakterií.

 • Přidejte 1 polévkovou lžíci kvalitního medu do sklenice teplé vody. Ne horké.
 • Přimíchejte 1/2 čajové lžičky mleté skořice.
 • Popíjejte to pomalu, dvakrát až třikrát denně.
 • Upozornění: Nedávejte med dětem mladším než 1 rok.

10. Černý čaj pro konjunktivitidu

Konjunktivitida, běžně známá jako zánět spojivek, je dráždivý a nepříjemný stav očí, který může být způsoben bakterií, virem nebo alergiemi. Způsobuje zarudnutí, svědění, zánět, slzení a pocity cizího těla v oku nebo pálení v očích. Hodně nepříjemná záležitost. Bez ohledu na to, zda je zánět spojivek způsoben bakteriální nebo virovou infekcí, je nakažlivý a průběh musí být kontrolován.

Černý čaj je skvělý pro ošetření očí se zánětem spojivek. Taniny v něm pomáhají efektivně snižovat svědění a zánět. Také různé bioflavonoidy v černém čaji bojují proti virovým a bakteriálním infekcím.

 • Připravte si šálek čaje pomocí 2 černých čajových sáčků. Vezměte čajové sáčky a umístěte je do chladničky po dobu 30 minut. Poté umístěte ochlazené, vlhké čajové sáčky na oči asi na 10 minut. Dělejte to takto několikrát denně.
 • Další možností je použít slabý roztok černého čaje pro vymytí očí 2 nebo 3 krát denně.

Leave a Reply