Přírodní náprava pro psí ušní houbu (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Na nemocnou kůži zvířat pomáhá chytrá houba

Kvalitu kůže nebo srsti zvířete ovlivňuje mnoho faktorů. Zranění, stres, březost, věk, případně i fyzická zátěž. Zatímco člověka chrání každý den čisté oblečení, zvíře se musí spolehnout na svou jednu srst, nebo dokonce právě jen na svou holou kůži. „Kůže je největším orgánem těla a první imunitní bariérou, právě proto její onemocnění patří k nejčastějším zdravotním komplikacím, a to nejen u lidí, ale i u zvířat,“ vysvětluje ing. Daniela Zajícová, mikrobioložka, která se dlouhodobě věnuje výzkumu kožních onemocnění zvířat a aplikaci chytré houby.

Nejčastější příčinou bývají kvasinky nebo plísně

Objevují se zejména v místech, která se snadno zapaří. Bývají to různé záhyby kůže, kožní řasy, oblast kolem uší. Plísně potom napadají i různé deriváty kůže, jako jsou drápy, paznehty nebo kopyta. Chovatelé by měli sledovat zejména výskyt plísní, neboť ty mají schopnost se přenést i na člověka. Stává se tak v případě dětí, seniorů nebo u lidí s oslabenou imunitou.

Kotě přeneslo plíseň na celou rodinu

„S přenosem plísně ze zvířete na člověka jsem se již opravdu setkala. Členové rodiny, která si osvojila zatoulané kotě, začali zanedlouho pozorovat na svých rukách svědivé červené skvrnky. Na základě dermatologického vyšetření zjistili, že se jedná o reakci na konkrétní druh plísně, který se nejčastěji vyskytuje právě u koček,“ popisuje mikrobioložka Zajícová a dodává: „Paní, jakožto lékárnice, věděla o účincích chytré houby, a proto použila odpovídající preparát nejen na odstranění červených skvrn, ale jiný vhodný přípravek aplikovala i na kotě. To sice netrpělo žádným viditelným onemocněním kůže, ale bylo prokazatelně přenašečem plísně.“

Léčba nemocného zvířete není jednoduchá

Účinek jakékoliv kúry u zvířat snižuje jejich přirozené chování. Postižená místa si drbou, vylizují. Použití chemických přípravků je proto problematické. Vědci však ověřili působení chytré houby, kterou již léta aplikují lidé při potížích s kožními nemocemi, jako jsou mykotická onemocnění, ekzémy, lupénka. Právě tyto potíže nejsou cizí ani zvířatům a nyní vědci prokázali, že využití chytré houby (Pythium oligandrum) u zvířat je stejně účinné jako u lidí.

Chytrá houba v přípravku Ecosin má široké využití

Preparát Ecosin s chytrou houbou je v současnosti jediným přípravkem svého druhu, který působí bez chemie. Kromě jednotlivých chovatelů ho aplikují v útulcích, zoologických zahradách nebo třeba ve stájích. Chytrou houbu tak vyzkoušeli už nejen psi, kočky nebo koně, ale i potkani, morčata, ovce, vlci a nedávno i sloni, káně či dokonce medvěd. Přípravek je k dostání u veterinárních lékařů, ve vybraných lékárnách a chovatelských potřebách.

Chytrou houbu mohou aplikovat nejen veterinární lékaři, ale i samotní chovatelé domácích zvířat. Aplikuje se v podobě postřiku nebo lázně. Přípravek je zcela přírodního původu. Chytrá houba působí jako predátor, který se buď živí nežádoucími mikroorganismy, nebo pro ně připraví nevhodné prostředí svými enzymy. Přesně tak se chová ve volné přírodě. A právě přírodní podstata přípravku jej dovoluje aplikovat opakovaně, bez vytvoření rezistence, a to i v případě například březích samic.

Houbu vyzkoušel Kašu z kolínského útulku

Kašu je tříletý kříženec, který se potuloval na Kolínsku. Byl nalezen ve zbídačeném stavu. Srst a kůži měl napadenou nejen různými parazity, ale i plísněmi. Navíc trpěl zánětem zvukovodů. „Pes v takovém stavu má velmi malou šanci na umístění v nové rodině,“ upozorňuje na pravidla Alice Kubíčková, vedoucí kolínského útulku. Právě tam se totiž rozhodli psovi pomoct. „Mám výborné zkušenosti s chytrou houbou u koní, a proto jsem doporučila vyzkoušet ji i v tomto případě,“ prozradila tamější veterinářka MVDr. Marcela Burešová. „Nakonec se rozhodnutí ukázalo jako správné. Po měsíční kůře se mokvající ušní boltce zahojily, srst se vyčistila a na první pohled zkvalitnila,“ popisuje úspěšné výsledky veterinářka. Kašu nyní žije v kolínském útulku a čeká na své nové majitele.

Plísně trápí psy s „velkou kůží“

Psi, kterým je na první pohled jejich kůže větší než samotné tělo, jsou právě kvůli své typické kůži odkázáni k celoživotním potížím s plísněmi i kvasinkami. Jejich majitelé dlouhodobě hledají způsob, jak zvíře ochránit. „Jakmile oslavila naše Beruška druhé narozeniny, začaly problémy. V jarním a podzimním období ji začne svědit celé tělo. Stačí radostné skočení do potoka nebo deštivá procházka, a i přesto, že ji vytřu ručníkem do sucha, všechny záhyby, které na těle má, zčervenají, zanítí se, začnou mokvat a vypadává srst,“ popisuje trápení Božena Žáková, majitelka bordeauxské dogy. Popsané problémy často doprovází i nepříjemný zápach. Paní Žáková se tedy rozhodla vyzkoušet chytrou houbu. „Po dvou týdnech koupelí začala napadená srst vypadávat a brzy se objevila nová. Zarudlá místa zmizela,“ líčí chovatelka zkušenosti s chytrou houbou.

Účinky prokázala houba nejen v případě akutně nemocných zvířat

Zejména v útulcích ji oceňují jako ideální přípravek pro udržení hygienicky čistého prostředí. Příkladem je i útulek Srdcem pro kočky ve Vrbičanech na Slánsku. Opakovanou aplikací se zde podařilo vytvořit velmi čisté prostředí, v němž plísněmi trpí jen několik málo jedinců. Před aplikací chytré houby to bylo neuvěřitelných 60 %.

Přírodní náprava pro psí ušní houbu

Bio obojek pro psy proti parazitům

Tento rok jsem poprvé narazila na bio nebo přírodní obojky pro psy proti blechám a klíšťatům a jelikož si to člověk může vyrobit i doma, chtěla bych se zeptat, jestli s tím máte nějaké zkušenosti a jaké máte psy (kdyby to s tím třeba nějak souviselo), jestli jsou dlouhosrstí a funguje to nebo naopak. Děkuji za jakýkoliv komentář a odpověď.

Nejlepší odpověď

Já léta používám pro sebe i pro psy postřik roztokem tea tree oleje.

Prostě nakapu pár kapek (podle návodu na koupel -postřik) do postřikovače, psy před vycházkou psy nastříkám, sebe také (spodní část nohavic, rukávy, boty atd.)

Malé množství tea tree používám před vycházkou jako "parfém" (na zápěstí, spánky a za ušní lalůčky).

Malou lahvičku s Tea tree olejem s sebou nosím v podstatě stále. Nejenom působí repelentně proti komárům a klíšťatům a jiným hmyzákům, ale případná drobná poranění , škrábance nebo štípance se tea tree olejem vydezifikují a ošetří. Psům občas vmasíruji několik kapek do ušního boltce.

Několik let nevím, co je přisáté klíště a žádné antiparazitní obojky nepoužívám. Kromě tea tree oleje používám proti lezoucím a lítacím parazitům a na sanaci prostředí ještě roztok jednoho prostředku, ale ten není BIO.

Tyto vyzkoušené prostředky vyjdou mnohem levněji a jsou účinnější než doporučované prostředky z reklam.

obojky jsme zavrhly hned, jak na pejska

i na kočku, protože by se na něm mohli

oběsit, radši používám ampule, které se

aplikují za krk, nebo postřik co dávám na

houbu a potřu kocourka až na kůži..

pejska už nemáme 🙁

V tomto případě ti zkušenosti jiných chovatelů příliš neřeknou, poněvadž si musíš jednotlivé možnosti vyzkoušet přímo na zvířeti a teprve podle jejich účinosti postupovat. Dokonce se stává, že to co fungovalo pár let, je nutné i změnit a přistoupit k řešení jinému.

Jak najít kvalitní přírodní Zvíře doplněk výživy pro Vaši kočku nebo psa

Přemýšlíte o tom dát svým miláčkem denní přírodní pet doplněk výživy? Miliony majitelé domácích zvířat na celém světě to každý den. V tomto článku se dozvíte, proč je to důležitý krok, a na co se zaměřit na efektivní doplnění.

Pokud chcete vědět, zda denní doplnění je nezbytné pro vašeho domácího mazlíčka, stačí se podívat na naše životní prostředí. Naše planeta je více znečištěný než kdykoliv v historii. Naše pitná voda obsahuje chemické látky, a tak se naše jídlo. O kvalitě našich potravin je další smutný příběh. V posledních třech desetiletích, studie prokázaly, že minerální s nedostatkem půdy vedla k méně výživné potraviny. Nemluvě o skutečnosti, že mnoho obchodních značek krmiv, aby jejich potravin z obilí a levných plniv spolu s barvivy a chemikáliemi.

Toxické zatížení bydlení v takovém světě nelze podceňovat. To je jen jeden z mnoha důvodů, proč dávat vaše kočka nebo pes pet přírodní doplněk výživy je důležité. Mezi další důvody patří možnost zvýšení energie, budování imunitu a bojovat s nemocí, stejně jako zlepšování vašeho domácího mazlíčka celkové zdraví a dlouhověkost.

Takže teď, že jste pochopili význam denní doplněk, mluvme o tom, jak najít dobrý. Stejně jako nic, tam je mnoho doplňků na trh a některé jsou lepší než ostatní. Co chcete hledat je formulace, která obsahuje kvalitní bylinky, které zvířata okusovala ve volné přírodě, nechá-li se toulat. Zvířata instinktivně víme, co je pro ně dobré.

Tyto byliny patří jmelí, Kočičí dráp, Echinacea, Astralagus a Ostropestřec. Společně tyto byliny budovat imunitu, flush toxinů z jater, tkání a dalších orgánů, pomáhá bojovat proti rakovině (s významnými antioxidanty) a zvýšení vitality, dýchacího a oběhového zdraví. Formulace, jako je to nejúčinnější přírodní pet zdravotní doplněk, který si můžete koupit ještě dnes.

Kromě toho, že váš mazlíček dobrým doplňkem, ujistěte se, aby zdravé potraviny. Mnoho obchodních značek, které jsou dnes populární jsou málo více, než nezdravé potraviny pro domácí zvířata. To je důvod, proč je důležité si přečíst etiketu pozorně. Pokud je značka, která si koupíte levné obsahuje zrna (například kukuřičné mouky), jiné výplně, barev a chemikálií, nakupovat zdravější značek. Můžete si najít kvalitní krmivo v obchodu s potravinami, nebo ve vašem místním obchodě se zdravou výživou.

Další, ujistěte se, že váš mazlíček dostane velké množství vody k hydrataci a splachovací toxiny z těla. Instalace kohoutku filtrem, takže nejste dávat vašeho domácího mazlíčka chemikálií v městské vodovodní síti, která je přidána do úpravny vody. Nakonec se ujistěte, že váš mazlíček dostane hodně pozornosti a každodenní cvičení.

Dát si psa nebo kočku denně přírodní pet doplněk výživy je součástí každodenní preventivní plán, který zajistí, že váš mazlíček zůstane zdravý. Samozřejmě, že tento dodatek stejného být také použit jako lék v boji proti nemoci, a to zejména onemocnění, které potlačují imunitní systém. Vzhledem k tomu, domácí zvířata nemohou přijímat vlastní rozhodnutí, zdraví, je důležité, aby milující majitelé domácích zvířat udělat vše pro to, aby vyjádřily své chlupaté přátele dar dlouhý a šťastný život.

Laura Ramirez se výzkumník a milovník zvířat. Procházet své poznatky o výběru dobré přírodní doplněk výživy pet přechodem na PET zdraví supplementsdtcm

Související články – přírodní, PET, zdravotní, doplnění,

Přírodní náprava pro psí ušní houbu

We are proud members of

Our sponsors and partners:

DVA NOVÉ PŘÍRODNÍ DOPLŇKY VÝŽIVY PRO (nejen) PRACOVNÍ PSY

Naše firma Kipp d´Amundsen Services uvedla tyto nové, dlouho připravované produkty pro psy, koně a kočky, již na jaře roku 2007. V srpnu téhož roku byly tyto doplňky výživy uvedeny na Švédský trh, kde se poměrně záhy staly předmětem zájmu některých elitních chovatelů psů. Nyní s radostí oznamujeme, že oba produkty jsou již v prodeji i na českém trhu a to exkluzivně v našem vlastním obchodě zdravé výživy pro zvířátka i jejich páníčky.

Další důležitý fakt je, že kvantita velmi málokdy znamená kvalitu. Během let chovu, tréninku a závodění se psy, jsem se naučila mnoho o jejich tělech, nárocích, o důsledku stresu (psychologického a fyziologického) a zranění a hlavě jak je toto vše spojeno s imunitním a zažívacím systémem. Po té, co jsem se toto naučila chápat, jsem vybrala určitou skupinu doplňků, kterou se snažím poskytovat všem svým psům pravidelně (denně) – pokud možno celoročně. Díky těmto doplňkům se náš závodní team častokrát vyhnul prudkým projevům virových nákaz, které kolují na závodech. Dokonce se nám podařilo vyléčit kotcový kašel pouze přirodní cestou, bez podání antibiotik a jiných nepřírodních léčiv. Naše štěňátka nikdy neměla problém s přechodem z mateřského mléka na tuhou stravu, a naši nemocní či zranění psi regenerují daleko rychleji než dříve, zatímco naši stařečci zřídka trpí artritidou, artrózou a jinými neduhy pohybového ústrojí, a dožívají se běžně 14ti až 16ti let.

A tak vznikla myšlenka hledat přírodní, holistické a účinné produkty a ingredience, které bychom mohli nabídnout našim zákazníkům v ekonomických baleních a přijatelných cenách. A takto vznikla naše vlastní značka či řada s názvem Kipp´s Holistic. První dva produkty, které Vám přinášíme, jsou oba testovány na všech naších psech v různých věkových kategoriích, s ruzými stupni aktivity a zátěže, výživnými nároky a požadavky (každý pes má vlastní individuální nutriční požadavky, protože každý má jiný metabolismus). Oba produkty používáme již 2,5 roku. V podstatě všechny produkty, které naleznete v naší nabídce, stejně tak jako všechny produkty řady Kipp´s Holistic, které na trh teprve uvedeme, jsou a vždy budou napřed testovány v naší chovatelské stanici a závodním teamu jako první. To je naše garance kvality a závazek, který jsme si vytyčili nejen pro naši novou řadu Kipp´s Holistic. Protože moji psi jsou tím, na co jsem v životě nejvíce hrdá a vždy byli, jsou a budou mou naprostou prioritou, jsem zavázána jim poskytovat tu nejlepší možnou péči a výživu. A tento stejný závazek a přístup máme vůči našim zákazníkům.“

Oba tyto nové doplňky se velmi lehce rozpouští ve vodě a lehce se vmíchávají do krmiva, vody, či jiných nápojů. Dávkování je velmi nízké, doplňky jsou zvířaty lehce přijímány vzhledem k příjemné přírodní chuti a vůni a jsou dodávány v ekonomických baleních, což je zároveň i ekologické. Obaly jsou recyklovatelné.

Jednoduchost obalu nám dovoluje poskytnout zákazníkovi přijatelnější cenu a způsobuje nižší ekologický dopad. Doplňky neobsahují barviva, umělé příchutě a aroma, živočišné produkty ani chemické konzervanty.

Přírodní, holistický vysoce účinný doplněk výživy ve formě jemného prášku.

Ideální pro těžce pracující psy, březí a kojící feny, staré psy, štěňátka a psy v rekonvalescenci či jako podpora během zažívacích obtíží. Tento produkt je vhodný i pro kočky, koně a fretky.

Používejte celoročně, k ochraně obranyschopnosti a trávení u pracujících psů, štěňat, starých psů nebo jedinců ve stresových situacích (cestování, rekonvalescence, krytí, březost, kojení, výstavy, závody, zkoušky, apod.). Produkt je vřele doporučován podávat psům nemocným, slabým, v rekonvalescenci po operacích, úrazech či nemocích. Výborné zkušenosti s tímto produktem jsou zaznamenány u psů trpících nechutenstvím, z důvodu stresu, těžké práce nebo růstových důvodů, a též u psů s citlivým zažíváním a u některých alergiků. Produkt je vhodný pro diabetiky a celiaky.

Vysoce účinný doplněk výživy, ideální pro pracující psy, seniory, štěňata velkých a obřích plemen, koně a pro jedince zotavující se ze zranění či operací pohybového ústrojí.

Pro více informací či autorizaci publikování tohoto článku, kontaktujte Katku: kippsiberians@kokeshnet.com nebo paleckova@holisticshop.cz.

Copyright © 2007, Kipp d´Amundsen Kennels & Services

Aisha – rhodéský ridgeback

Péče o psa

Základem je, aby pes byl zvyklý na tyto úkony. Nosit se v náručí, nechat si v klidu prohlédnout tlapy, zuby, uši a v klidu se nechat vykartáčovat . Toto vše se nám bude hodit až budeme psovi čistit zuby nebo uši nebo mu kartáčovat srst. A i když nebudeme chtít drápy stříhat sami, ocení i veterinář, že ho náš pes nechce při tomto banálním úkonu sežrat.

Péče o srst

Složení srsti RR

 • Pesíky (svrchní krycí srst) jsou dlouhé tvrdé a hrubé.
 • Podsada (spodní srst) je jemnější a kratší než pesíky.

Proces výměny chlupů probíhá ve třech fázích. Nejdříve chlupy dorůstají do konečné délky, potom se jejich růst na určitou dobu pozastaví. Následuje vytlačení chlupů chlupy novými a staré tak vypadnou. Takto se chlupy postupně vyměňují po celém těle, aby byla obnova přirozená.

Srst má krátké pevné pesíky a pravidelně se vyměňuje – tedy dochází k línání. V tuto dobu psa musíme denně kartáčovat, i tak se pesíky snadno zapichují např. do koberců a není snadné je odstranit. V období mimo línání je údržba velmi snadná – psa asi 1x týdně pečlivě vykartáčujeme např. kartáčovací rukavicí (záleží jak je pes znečištěný). Aby se nenarušovala přirozená mastná ochrana chlupů, není vhodné psy s touto srstí koupat příliš často. Stačí 2x za rok – záleží na využití (výstavy) a stavu (znečištění) našeho psa.

Hladkosrsté psy jen kartáčujeme kartáčovací rukavicí – gumovou nebo s jemnými drátky, gumovým oválem nebo štětinovým kartáčem. Velké psy snadněji vykartáčujeme oválným štětinovým kartáčem s páskem přes hřbet ruky – je podobný tomu pro koně. Potom můžeme srst ještě přetřít jelenicí nebo flanelovým hadrem. V období línání je vhodné – pokud máme pejska doma, ještě zlehka ho přetřít jemnou vlhkou houbou (pozor na kožní záhyby, ty udržovat v suchu). Tak se alespoň část chlupů z povrchu přichytí na houbu a nebudou hned na nohavici naší návštěvy.

Kartáčováním srst provětráváme a zbavujeme ji odumřelých částeček kůže, srsti, prachu a jiných nečistot. Všímáme si také stavu srsti a kůže. Můžeme tak včas odhalit drobná zranění, změny na nebo pod kůží, kožní nemoce a hlavně nežádoucí cizopasníky (klíšťata, blechy). Měli bychom také prohlédnout uši psa, tlamu a zuby, všímat si výtoků z očí nebo nosu nebo skontrolovat tlapy. Jestli není právě čas – vyčistit mu uši, zuby nebo nechat zastřihnout přerostlé drápy.

Koupat můžeme malá štěňata (asi od 8 týdnů) i staré psy. Musíme však zvážit jestli je to nutné.Obecně se doporučuje koupat psa asi každé tři měsíce. Je to ale velmi rozdílné podle plemene, které chováme (křížence koupeme podle typu jeho srsti). ím. Psy hladkosrsté nekoupeme často – nanejvýš každé 3 měsíce, aby se jejich srst neodmastila. Častěji také trpí kožními nemocemi a nadměrným koupáním, tomu můžeme ještě napomáhat. Samozřejmě pokud se pes vyválí v něčem nevhodném a k tomu se s ním ještě chystáme jet na výstavu, je nutné ho znovu vykoupat

Nejčastěji psa koupeme v šampónu, když je hodně špinavý a srst je cítit nežádoucími pachy (což vadí hlavně nám). Někdy psa musíme koupat ve speciálních přípravcích při léčení některých kožních nemocí. Běžné nečistoty (bláto na končetinách) raději pečlivě vysušíme, rozčešeme, necháme doschnout a potom vykartáčujeme. Dostane-li se pes do styku s chemickými látkami (např. v zimě posypová sůl na silnici), osprchujeme důkladně potřebnou část těla (končetiny, břicho) vlažnou vodou a pečlivě ji osušíme (kromě různých osušek můžeme použít i osušku pro miminka nebo látkové pleny, protože výborně sají vodu a snadno je zase usušíme). Častým sprchováním se vysušují nejen tlapy, ale i srst na končetinách a břichu (u psů s dlouhou jemnou srstí). V tomto případě můžeme při mytí sáhnout po kvalitních olejových koupelích (srst nebude tak přesušená a lámavá).

 • Do připravené lázně postavíme psa. Je-li to možné, pak čelem ke zdi, aby neměl tendenci z vany odcházet. To se týká hlavně větších plemen. S některými psy budeme možná i přesto trochu zápasit nebo musíme být alespoň stále ve střehu, aby nevyskočili.
 • Psovi důkladně namočíme celé tělo kromě hlavy (jakmile psovi namočíme hlavu, bude mít snahu se celý otřepat). Tu umyjeme až úplně nakonec.
 • Psa poléváme nebo použijeme sprchu (pokud se nebojí). Až je důkladně namočený (u psů s hustou srstí to není tak snadné) na několik míst naneseme šampón (záda, hruď, končetiny, ocas). Lépe se roztírá šampón předem rozmíchaný s trochou vody v láhvi. Tuto směs nalejeme psovi na záda a postupně rozetřeme na hruď, boky, končetiny a ocas.
 • Pečlivě ho promasírujeme – podle hustoty srsti a dobře opláchneme.
 • Po procedůře psa přikryjeme osuškou (kdyby se chtěl otřepat), dobře vysušíme a podle potřeby vyměňujeme ručníky (čím více mokrých osušek tím méně mokrých zdí).
 • Po vysušení psa vyčešeme a opatrně mu prokapeme oči běžnými očními kapkami, vyčistíme nebo prokapeme uši a na závěr alespoň namažeme tlapky regenerační mastí .

Uvidíme-li při prohlídce ucha na vnitřní straně boltce a v záhybech ústících ke zvukovodu špínu (ušní maz smíchaný s prachem), je nejvyšší čas ucho vyčistit. Pokud by se časem nahromadilo špíny více, ucho se bude špatně čistit a nečistoty by mohly snadno spadnout hlouběji do zvukovodu. Je-li ucho čisté, zbytečně ho nečistíme, abychom ho neodmastili a neničili tak jeho přirozenou ochranu.

Ušní kapky pro psy pokud nechceme psovi zasahovat do ucha (nebo si to nechce nechat líbit), můžeme použít kapky, které slouží k preventivnímu ošetření ucha. Vatové tyčinky a tampóny na mechanické čištění boltce a vnějšího zvukovodu. Hygienické ubrousky bez alkoholu (můžeme použít i ubrousky pro děti) Těmi můžeme boltec dobře vyčistit, aniž bychom zamastili okolní srst. Chirurgická pinzeta (k dostání ve zdravotnických potřebách) S pevně namotanou vatou ji použijeme použít jako štětičku na mechanickou očistu zevního zvukovodu.

Co bychom neměli používat – tyčinky na čistění provizorně udělané ze zápalek nebo špejlí. Ty se mohou v uchu velmi snadno zalomit a spadnout do zvukovodu. K čištění ucha nepoužíváme vodu (ani na vatovém tampónu),totéž platí i pro ostatní přípravky s vodou (vlhko může vytvořit prostředí pro bakterie a psovi tak spíš uškodíme) nebo alkoholem (ten ušní stélku příliš vysušuje). Do ucha nesmíme použít ani žádné drátky, sponky atd. – vata z nich snadno sklouzne a kromě toho, že mohou ve zvukovodu uvíznout, může dojít snadno i k jeho poranění.

Tak jako např. při čištění zubů je posadíme na klidné místo a pokud mají potřebnou výchovu, nemusíme je ani posadit zády ke stěně. Musíme počítat s tím, že spotřeba kapek bude výrazně vyšší než u malého psa. Pokud je nemáme a budeme čistit ucho dříve, než pronikne špína i do zvukovodu, pak se bez kapek i obejdeme. Velcí psi nejsou tak citliví a tak jim můžeme zvukovod čistit vatovými tyčinkami nebo vatou napevno namotanou na chirurgickou pinzetu. K vatovým tyčinkám můžeme přimotat ještě další vatu – ušní záhyby jsou větší. Musíme se přesvědčit, je-li vata namotaná pevně a nesjede. Totéž musíme udělat i s pinzetou. Namotané tyčinky si nachystáme dopředu – čištění pak půjde rychleji.

Při denním kontaktu se psem si všímáme i stavu jeho očí. Určitě zaregistrujeme, že si pes tře oko nebo mu extrémně slzí nebo nemá z vnitřního koutku hnisavý výtok. Prohlédneme oko, jestli v něm není pes cizí tělísko, nejsou skvrny na rohovce nebo silně překrvené bělmo a spojivkový vak. U starších psů se může vyskytnout i zákal čočky. Cizí tělísko můžeme odstranit psovi sami. Podrážděné oko můžeme zkusit prokapat vhodnými kapkami (borová voda může oko někdy dráždit) nebo použít zklidňující mast (s azulénem). Nenastane li maximálně do týdne změna k lepšímu, měli bychom co nejdříve navštívit veterináře. Každopádně mu nesmíme aplikovat kapky, co nám naordinoval před půl rokem lékař, když jsme sami trpěli zánětem spojivek. Pes může mít zcela jiný problém (vada víček, alergické projevy), než zánět spojivek, nemluvě o době použitelnosti některých kapek.

K péči o zuby nepatří jen jejich čištění. Nenaznačí-li nám pes svým chováním (tře si tlamu o tlapu, koberec nebo dokonce špatně přijímá či žvýká potravu apod.), že má nějaký "problém", preventivně mu před čištěním zubů prohlédneme dutinu ústní i kůži kolem tlamy z venku. Někdy zdánlivá maličkost může skončit vytržením zubu. Kontrolujeme stav a barvu dásní – měly by být světle růžové (třešňově červená může znamenat zánět, problém je i snadné krvácení nebo ustupující dásně apod.), jazyka a pysků. Všímáme si ulomených zubů, jestli pes nemá kaz nebo jestli nemá mezi zuby zalomenou štěpinu kosti (psovi většinou malý kousek ani nevadí, ale při rozkladu může zavinit zanícení a zkažení zubu i dásně).

Zuby čistíme alespoň 1× za týden. U každého psa je to jiné, některému musíme čistit zuby 2× týdně a jiný má pěkné bílé zuby ještě za 14 dní. Vždy se musíme řídit stavem zubů. Ale uděláme lépe, pokud nebudeme čekat až se psovi žlutý povlak objeví a raději mu zuby budeme čistit preventivně.

Zpočátku čistíme jen nejvíce náchylné nebo postižené zuby – špičáky, stoličky, které jsou vidět hned na první pohled. Po určité době, kdy už nám pes věří a ví o co se jedná, držíme-li v ruce kartáček a pastu, začneme čistit i ostatní stoličky a později řezáky.

Po čištění mohou psovi krvácet dásně (pokud jsme odstraňovali i zubní kámen), proto je na závěr potřeme navlhčeným tampónkem s např. tinkturou z šalvěje (přípravky na ošetření dásní k dostání v lékarnách) nebo peroxidem. Všechny pomůcky na čištění zubů udržujeme čisté.

Jako prevenci proti zubnímu kameni můžeme psovi podávat různé speciální kostičky na čištění zubů.

Nejvhodnější je kartáček na zuby určený pro psy – je dokonce jemnější než kartáček pro děti. Psi totiž mají celkově jemnější kůži než lidé a to se týká i dásní. Proto se kartáčky vyrábí z jemných štětin. K dostání jsou různé velikosti.

Prstový kartáček – podobá se gumovému náprstku a na jeho jedné straně jsou gumové štětinky. Je výborný tam, kde potřebujeme volné ruce – tedy když si pes teprve zvyká na čištění zubů, více hází hlavou a my bychom zbytečně hledali kartáček někde po zemi. Nevýhodou je, že nečistí tak dobře jako štětinový kartáček a je méně vhodný na čištění malých zoubků v malých tlamičkách, protože se prstem k zoubkům téměř nedostaneme. Pastu – používáme pouze určenou pro psy. Pasta pro lidi není vhodná, protože pes ji při čištění polyká a mohla by mu způsobit žaludeční potíže. V nouzi můžeme použít pastu pro děti (její složení je přizpůsobené tomu, že některé děti při čištění zubů trochu té pasty spolknou). Nemá ale tak dobrý čistící účinek jako pasta pro psy. Pasty pro psy se vyrábí v různých příchutích (na to můžeme také našeho mlsného psíka nalákat), antibakteriální nebo enzymatické.

Zubní kámen – v malém množství ho můžeme (pokud si na to troufneme a pes je klidný) odstranit sami. Používá se k tomu speciální škrabka, nástroje humánních dentistů nebo se dokonce doporučoval hliníkový desetník, aby tvrdý kov nepoškodil sklovinu.

 • V horkém létě po předchozím otření či osprchování tlapky mažeme na noc (nebo v době před odpočinkem) regenerační mastí (např. infadolan, kalciová mast). Hlavně u městských psů, kteří se musí někdy pohybovat po vysušeném horkém povrchu dlažby nebo rozpáleném asfaltu, na to musíme pamatovat. A je-li to možné, vodíme psa v letním období, kdy slunce nemilosrdně pálí, jen po trávě nebo ve stínu.
 • V zimě tlapy vyžadují zvýšenou péči. Psi, kteří musí chodit po prosolených silnicích trpí nejvíc a nemusí to být jen městští psi. Otužilejší tlapky mají psi chovaní venku. Ale i těm je musíme ošetřit, pokud se pohybovali po soleném povrchu. Při procházce se také může stát, že pes, zvyklý na pohyb na sněhu a otužilý, najednou začne kulhat, na tlapě však zjevně nic nemá. U psů s dlouhou srstí na tlapách nepřehlédneme nabalené koule ledu, ale při určitém druhu sněhu se led drží mezi polštářky prstů i u krátkosrstých plemen. Nemusíme hned se psem běžet domů, protože je mu asi zima na tlapy. Pokud máme psa dobře vychovaného, nechá si tlapy prohlédnout a my v prostoru mezi polštářky snadno vydrolíme namrzlou hrudku sněhu, která psa tlačí jako nás kamínek v botě. Jestli to jde, vyhýbáme se i zledovatělým plochám. Lehce si totiž může polštářky pořezat o ostré, zamrzlé zlomky ledu.
 • Tlapy bytových psů musí odolávat velkým teplotním rozdílům (teplota v bytě a chladný povrch venku). K tomu se ještě někdy nemohou vyhnout pohybu v ledové a prosolené kaši se zbytky olejů a pohonných hmot. Někdy tato místa nemůžeme obejít a tak po procházce musíme psí tlapky dobře ošetřit.
 • Před procházkou namažeme polštářky tlapek mastnou mastí ( např. infadolan, lékařská vazelína, indulona). Do tlapek se tak vsákne méně solanky než kdyby byly vysušené.
 • Po procházce psa pečlivě osprchujeme (podle velikosti psa a míry znečištění – břicho, končetiny s tlapami a ocas podle potřeby) teplou vodou (šampón použijeme jen v nouzi). Dobře osušíme hlavně tlapky v meziprstí a namažeme regenerační mastí (infadolan, dermazulen, řepíkový olej nebo i vepřové sádlo). Všechno si bude pes samozřejmě olizovat, tak by mast měla být nezávadná, přírodní a neparfémovaná.
 • Má-li pes zraněnou tlapku, můžeme mu dát speciální botičky (např. takové, které používají závodníci se psím spřežením). Můžeme si je objednat u firem, které vyrábí potřeby pro saňový sport nebo si je ušijeme sami z lehčeného flauše. Na tlapky se dávají vždy v páru, aby pes nekulhal. Neochrání však psa před kalužemi s osolenou vodou, protože je to materiál, který prosákne (v takovém případě musíme psovi opatřit botičky z nepromokavého materiál.

  Většina zdravých pohyblivých psů si drápy obrousí přirozeným způsobem. Těm ostatním musíme pomoci a to hlavně častou kontrolou stavu jejich drápů. Jsou to psi, kteří nemají zrovna ideálně utvářenou tlapu, psi s nedostatkem pohybu, nemocní nebo staří psi (málo se pohybují a mění se jim tvar tlapy), psi, které málo vodíme po hrubém pevném povrchu apod.

  Malá štěňátka mají velmi ostré drápky. Ty stačí opilovat pilníkem na nehty nebo použijeme jemný smirkový papír na kov (tady musíme dát pozor, abychom nepoškodili polštářky tlapek). Ustřihnout drápky většinou nestačí, protože i po ustřihnutí zůstávají i dál pichlavé. Pokud je má už i štěně přerostlé, odstřihneme špičky ostrými nůžkami bez špic nebo speciálními kleštičkami (gilotinka) a potom je ještě zabrousíme např. pilníkem.

  Dospělí psi mají drápy velmi tvrdé a ne tak ostré špičky a proto by nám jen pilník či nůžky nepomohly. Tady budeme potřebovat speciální kleštičky na drápy. Na menší drápky můžeme použít i ostré kleštičky na nehty, ale tak jako nůžky nejsou stavěné na sílu drápu a místo ucvaknutí by hrozilo prasknutí drápu – někdy po celé délce nebo jeho pohmoždění. Obojí je pro psa velmi bolestivé.

  Kleštičkami odstřihneme špičku a postupně odstřiháváme zbytek. Neodstřihneme hned nepotřebnou část drápu naráz, mohli bychom jej snadno zastřihnout do "živého." U psů se světlými drápy je pod průhlednou rohovinou poměrně zřetelně vidět vyživovaná část a podle ní stříháme. Přesto bychom měli pár milimetrů nechat jako rezervu. U tmavých drápů postupně odsřiháváme malé části a zároveň po každém odstřihnutí kontrolujeme drápek ze spodní části a na řezu. Nakonec ostré části drápu zarovnáme kleštičkami dokulata. Špatně zastřihnutý dráp, který krvácí, vydesinfikujeme (lékárnička) a zasypeme práškem na zastavení krvácení nebo krvácející konec drápku chvíli podržíme ve smotku vaty namočeném ve studené vodě. Nesmíme zapomenout na drápek na pátém prstu (ten je o něco výše na vnitřní straně přední končetiny), který může bolestivě zarůst zpět do polštářku. Někteří psi tento prst mají odstraněný a některým ani nenarostl.

  Pokud si na stříhání drápů netroufneme nebo nemáme vhodné nástroje, můžeme nechat psovi zastřihnout drápky v salónu pro psy nebo u veterináře. Výhodné je spojit stříhání drápků např. s odstraňováním zubního kamene. Pejsek je v narkóze a tak se mu tento úkon nezdá tak nepříjemný a dokonce ani tehdy, pokud se drápek špatně zastřihne a teče z něj krev. I když ho to možná po probuzení bolí, nespojuje si to přímo se stříháním rápků.

  A na konec to nejdůležitější – pokud byl pes alespoň trochu hodný, vydatně ho pochválíme, tak jako při jiných úkonech.

 • Leave a Reply