Přírodní kožní plísňové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Sintomitsinovoy mast: proti kožní infekce – Jak funguje

Antibiotika chloramfenikol

Antibiotika chloramfenikol jsou širokospektrá antibiotika. Jsou účinné proti mnoha gram-pozitivní (tvrdou skořápkou, která drží zvláštní Gramovo barvení) a g (méně hustém prostředí, které je Gramovo barvení není držitelem) bakterie, velké viry (např trachoma patogeny). Antibiotika této skupiny inhibují aktivitu mikroorganismů, které jsou odolné vůči penicilinu. Ne příliš aktivní antibiotika této skupiny proti Pseudomonas aeruginosa a prvoky.

Mechanismus účinku antibiotik chloramfenikol skupiny je potlačit syntézu proteinů infekčních činidel, která pozastaví jejich rozmnožování (bakteriostatický efekt). Drug odolnost mikroorganismů k těmto lékům se vyvíjí pomalu.

Chloramfenikol Antibiotika jsou velmi účinné, ale mají řadu vedlejších účinků. Pokud požití může způsobit nevolnost, zvracení, průjem, různé kožní vyrážky, podráždění kolem řitního otvoru, mají toxické účinky na hematopoetického systému, způsobit řadu duševních poruch, ztráty a vize sluchově, potlačení životních funkcí normální střevní flóry, vývoj dysbiózou, sekundární plísňové infekce Plísňové infekce: k prevenci a porážka a tak dále.

Vzhledem k velkému množství nežádoucích účinků léku chloramfenikolu skupiny dnes většinou používá externě.

Sintomitsina (INN – chloramfenikol) – skupina antibiotika chloramfenikolu. Současná Počáteční sintomitsina také chloramfenikolu. Vzhledem k tomu, použití sintomitsina může být doprovázena stejnými komplikací jako léčení chloramfenikolu, jakož i závažné duševních poruch (úzkost, vzrušení, a tak dále), že se podává pouze lokálně, často ve formě mastí.

Sintomitsinovoy mast běžně označované 1%, 5% nebo 10% mast (emulze), které zahrnuje sintomitsina sintomitsina, ricinový olej, speciální emulgátor, konzervační látky a destilované vody. Mazání je bílý nebo slabě žlutá barva a vůně slabý svého druhu. Při aplikaci na postiženou kůži, se aktivně potlačuje životních podmínek Gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím a další mikroorganismy citlivými na to. Avšak jednou z podmínek pro úspěšnou léčbu je předběžná mikrobiologickém testování biologického materiálu, se z léze na identifikaci patogenů a jeho citlivosti na antibiotika.

Indikace a kontraindikace pro použití mast sintomitsina

Mazání sintomitsina využity výhradně předepsané lékařem a po předběžném studie biologického materiálu na citlivost na antibiotika v léčbě těchto chorob:

 • když pustulózní kožní léze, včetně pro oděrek a carbuncles;
 • hnisavé rány způsobené zranění a chirurgické výkony;
 • při léčbě nonhealing popálenin, bércových vředů a proleženin – léčbě a prevenci septických komplikací;
 • když popraskané bradavky Popraskané bradavky – jak se připravit na krmení dítěte? u žen při porodu;
 • v léčbě trachoma.

Kontraindikace pro účely mazání sintomitsina jsou:

 • přecitlivělost na mazání sintomitsina;
 • Nedostatek laboratorní analýzy potvrzující citlivost patogenů na antibiotika Antibiotika – ať už vám pomůže v dohledné době? ;
 • plísňová onemocnění kůže;
 • psoriáza;
 • ekzém;
 • potlačení krvetvorby kostní dřeně;
 • těžká dysfunkce ledvin a jater;
 • těhotenství;
 • novorozenecká období (až čtyři týdny života).

Dávkování mazání sintomitsina

Mazání sintomitsina aplikován na postiženou kůži nebo rány. Můžete použít mast nasáklé gázu. Potom se rána obvaz. Obvazy provedené jednou denně nebo méně, může být přerušení 5 dní – rozhodnutí o frekvenci oblékání trvá lékaře.

Když popraskané bradavky po každém krmení dítěte Kojení – osobní volba nejprve promyje se dezinfekčním roztokem, a pak se použijí na trhliny sterilní tkaniny potažené mast. Healing dochází velmi rychle, obvykle po dobu 3-5 dní. Během léčby, kojení není přerušen, ale před kojení by mělo být důkladně umýt.

Mazání sintomitsina – vynikající nástroj pro léčení kožních infekcí.

Erythromycin mast – je účinný proti infekcím – Akce

 • Erythromycin mast – je účinný při infekcích
 • Akce

Antibiotika makrolid

Antibiotika makrolidová ve svém dopadu na infekčním agens, jsou podobné jako penicilin, a proto je možné je použít v případě, že pacient je alergický na penicilin. Makrolidy mohou být přírodní (zemní) původu (např., Erythromycin, který se izoluje hub), může být uměle (syntetické) nebo polosyntetický. Ty se získají malé změny v chemické struktuře přírodních makrolidů. It semisyntetické makrolidy v poslední době velmi významnou distribucí (například roxithromycin a klarithromycin).

Antibiotika makrolid netoxický a vykazují vyšší aktivitu proti gram-pozitivním bakteriím (bakterie, které mají hustou a dobře drží kapsli speciální zbarvení – gramů) a intracelulární bakterie, jako jsou chlamydie, Mycoplasma, Ureaplasma a tak dále.

Erythromycin mast a její vliv na lidské tělo

Erythromycin mast obsahuje makrolidové antibiotikum erythromycin a je k dispozici v hliníkových trubek 3, 7, 10, 15 a 30 v 1 g masti obsahuje 10 000 IU erytromycinu.

Erythromycin – přírodní makrolidové antibiotikum mechanismus účinku je založeno na porušení produkci proteinů v bakteriálních buňkách. V normálních terapeutických dávkách erythromycin bakteriostatický účinek (pozastaví množení mikroorganismů), a ve vyšších dávkách – baktericidním účinkem, tj. Ničí mikroorganismy, které vykazují citlivost na to. Erythromycin je také schopen vyvíjet protizánětlivý účinek.

Citlivost Erythromycin často projevují různé druhy stafylokoků a streptokoků, Chlamydia Chlamydia: zákeřná a rozšířené onemocnění , Mycoplasma, Ureaplasma, záškrt, černý kašel Tento škůdce, škůdce černý . a některé další mikroorganismy. Negativní vlastnosti erythromycinu je, že se rychle vyvíjí návykové infekční agens, která vyžaduje změnu antibiotika.

Všechny pozitivní a negativní vlastnosti erythromycinu jsou brány v úvahu při určení jeho externě jako mast. Mast velmi málo je absorbován do krve, a to, co je absorbován vstupuje tkáň se rozloží v játrech a vylučován ve stolici a moči.

Indikace a kontraindikace pro použití

Erythromycin mast, stejně jako všechny léky s obsahem antibiotika, aplikované lékařem po předběžném mikrobiologickou analýzu pro identifikaci patogenu a jeho citlivost na antibiotika.

Indikace pro použití erythromycin masti jsou tyto nemoci způsobeny citlivé na erythromycinu infekční látky:

 • různé infekce sliznic, včetně konjunktivitidy a trachomu;
 • pustulózní kožní onemocnění, včetně akné Akné: obličeje potíže (v kombinaci s prostředky inhibuje aktivitu mazových žláz);
 • infikované rány vyplývající z úrazech a operacích;
 • proleženiny (nekróza nebo nekróza) tvořil v kriticky nemocných pacientů s prodlouženou leží ve stejné pozici;
 • Při požití těžké poleptání (II a stupeň III), na které se infekce a aby se zabránilo infekci přistoupení;
 • boláky způsobené v rozporu s metabolických procesů v tkáních v důsledku porušení jejich krevního zásobování (například, fyzioterapeuti) – pro léčbu a prevenci infekce vředy.

Kontraindikace pro účely erythromycinové mast je výstřednost složek masti, brnění infekční agens erythromycin, těhotenství a kojení Kojení: krmivo – a žádné hřebíky! Dítě (erythromycin mohou procházet placentární bariérou a je vylučován do mateřského mléka).

Jak používat erythromycin mast

Erythromycin Mast se nanáší v následujícím způsobem:

 • při onemocnění oka malé množství masti ležela se zvláštním skleněnou špachtlí na horní nebo spodní víčka; v obyčejném spojivek dělat to 3 krát denně, s trachomu – 4-5 krát; léčba HIV společného – až 8 týdnů, trachom – až na 4 měsíce;
 • kožní onemocnění mast aplikován na postiženou kůži 2-3 krát denně až do úplného vymizení vyrážky;
 • s popáleninami a trofických vředů, aby se zabránilo infekci mast aplikuje na postižené místo 2-3 krát týdně.

Nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout při použití erytromycinu masti – to je alergická reakce (vyrážka, kopřivka), vzácně – podráždění kůže. Ale obvykle mast je dobře snášen.

Erythromycin je netoxický a velmi účinný při správném použití antibiotika.

Prevence plísňové infekce nehtu

Léčba plísňové infekce může být zdlouhavý proces, protože nehty rostou pomalu, a tak můžete pozorovat zlepšení jen v momentě, kdy začíná dorůstat nehet nový. Není také nic vzácného, že se infekce nehtů vrátí. Nejlepším způsobem, jak se návratu plísňového onemocnění bránit, je pečlivě se o své nohy a nehty starat a s léčbou začít okamžitě, jak zpozorujete první příznaky atletické nohy nebo onychomykózy.

Tipy na doma:

 • Vyhoďte staré boty, to platí zejména pro ty na cvičení
 • Denně používejte antimykotický sprej nebo pudr do bot
 • Pokud trpíte plísňovým onemocněním kůže nohou, používejte antimykotické přípravky (kožní plíseň způsobuje onychomykózu nejčastěji)
 • Nepoužívejte stejné pomůcky a nástroje v péči o zdravé a infikované nehty – kupte si dvě sady a předcházejte tak kontaminaci
 • Umyjte a usušte si důkladně ruce po každém kontaktu s infikovanou pokožkou nebo nehtem a také po aplikaci léčivého přípravku
 • Starejte se o své nehty na nohou – udržujte je upravené a čisté. Nehty mají být zastřiženy nebo zapilovány rovně (nikoli oble nebo ve tvaru V)
 • Noste boty, které sedí vašim nohám a prstům – vysoké podpatky a boty s úzkou špičkou mohou narušovat přirozené spojení mezi nehtem a tkání pod ním a dovolit tak vstupu mykózy pod nehet.
 • Ujistěte se, že ostatní členové vaší domácnosti léčí své plísňové infekce bez odkladu a dodržují obdobná opatření.

Tipy mimo domov:

 • Vyvarujte se chození naboso ve veřejných prostorách – noste žabky nebo sandály ve veřejných šatnách, sprchách a okolo bazénu
 • Na pedikúru si noste vlastní pomůcky k péči o nehty, včetně nůžek, klíštěk, pilníků, holících nástrojů a hladítek
 • Ujistěte, že nástroje na pedikúru jsou po předchozích zákaznících důkladně vyčištěny a vysterilizovány

Šíření infekce:

Plísňové onemocnění nehtů je infekční, proto se snažte předejít nakažení dalších lidí – s nikým nesdílejte své oblečení, boty, ručníky a lůžkoviny. Po aplikaci léčivého přípravku si vždy umyjte ruce, abyste infekci nepřenášeli na ostatní části povrchu těla.

. okusování nehtů a používání umělých nehtů může zvýšit riziko infekce onychomykózy na rukou?

Léčba plísňové infekce nehtu

Časté dotazy

Produkty k léčbě plísní

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Canespor 1x denně krém, Canespor 1x denně roztok a Canespor 1x denně sada na nehty jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku bifonazol. Canesten krém je volně prodejný léčivý přípravek k vnějšímu použití, obsahuje léčivou látku clotrimazol.

Kožní infekce

Onemocnění kůže patří mezi nejčastější nemoci, někdy jen banální, jindy vedoucí k dalekosáhlým imunobiologickým a psychickým následkům. Častou příčinou onemocnění kůže jsou zánětlivé stavy.

Bakteriální záněty (Pyodermatitis)

Spektrum bakteriálních zánětů kůže sahá od snadno rozpoznatelných, lehce ovlivnitelných povrchových kožních infekcí až po hluboké agresivní, gangrenózní až nekrotizující záněty kůže, ohrožující život. Včasné rozpoznání zánětu a včasná léčba může zvrátit průběh onemocnění. Typickou charakteristikou bakteriálních zánětů je hnis, označují se také jako hnisavé záněty.

Mezi běžné bakteriální infekce patří impetigo. Jde o povrchový zánět kůže vznikající nejčastěji osídlením streptokoky a stafylokoky. Postihuje všechny věkové kategorie a vyskytuje se nejčastěji v místech předchozího porušení kožní celistvosti. V úvodním stadiu se objevují žlutavé bulky, které často praskají a vysychají. Formují se v dlouhotrvající jizevnaté změny a nezřídka jsou přítomné zarudnutí a svědění. Většinou se impetigo nešíří, avšak u oslabených jedinců se může šířit do hlubších vrstev a vést k systémovému zánětu s dalšími komplikacemi.

Léčba závisí v první řadě na zvýšení osobní hygieny a zvýšení dezinfekčních opatření. Ručníky a povlečení by mělo být denně vyměněno a práno při vyšších teplotách. U stavů s těžším průběhem se doporučuje lokální léčba Bactrofenem případně celková léčba antibiotiky. Osvědčila se i fototerapie a z přírodních možností se uplatní zejména šalvěj, měsíček, přeslička a další.

Léčba přírodními preparáty – vhodné jsou včelí produkty, zevně i vnitřně. K posílení imunity zejména pak pýr plazivý a kopřiva.

Folikulitida (Folliculitis)

Folikulitida je formou bakteriálního zánětu kůže postihující zejména vlasové folikuly. Zánět však nezůstává ohraničen pouze na vlasový folikul ale šíří se v přilehlé tkání, formujíc takzvaný furunkl. Častěji postihuje oblasti s větším zastoupení potních žlázek. Nejčastějším původcem je zlatý stafylokok, z dalších patogenů jsou známé Klebsiely, Enterobacter a Proteus.

Účinnost léčby závisí na možnostech ovlivnění kauzální příčiny, kterou je nejčastěji narušení imunitního systému (AIDS, cukrovka, stavy po transplantacích, léčba kortikosteroidy). Lokálně lze aplikovat protizánětlivé masti, například Bactroban. Základem je opět dostatečná hygiena.

Celulitida (Cellulitis)

Pod pojmem celulitida si každý představí pomerančovou kůži na stehnech. Ve zdravotnické terminologii se však pod tímto pojmem označuje akutní hnisavý zánět zasahující kůži i podkoží. Zánět se zachytí i v přilehlých uzlinách a v nejtěžší formě vede ke gangrénám a nekrózám. V počátečním stadiu se projeví zarudnutím a ztvrdnutím kůže spojené s výraznějším edémem. Stav rapidně pokračuje, zasahuje zmíněné přilehlé uzliny. Celkové příznaky zánětu v pokročilejších fázích zahrnují vysoké horečky, schvácenost, bolestivost a vyžadují hospitalizaci a vysoko dávkovanou kombinovanou antibiotickou léčbu. V krajních případech je přistupováno k chirurgickému „debridementu“ kdy postižená tkáň musí být chirurgicky odstraněna. Komplikace mohou být smrtelné (bakteriální endokarditida, záněty ledvin, septický stav). Nejčastějším původcem jsou zlaté stafylokoky a hemolytické kmeny streptokoků.

Absces kůže je vzácnější komplikací hnisavých infekcí postihující zejména pacienty s postižením imunity. Projeví se zejména zarudnutím, bolestmi, teplem a otokem postiženého místa. Absces vyžaduje chirurgické ošetření a v některých případech celkovou antibiotickou terapii.

Virové záněty kůže

Spektrum virových zánětů kůže je široké a s většinou běžných virových nákaz se setkáváme v dětském věku. Jejich projevy i závažnost jsou velice různorodé a závisí také na obranyschopnosti organizmu a hygienických návycích.

Herpetické infekce

Pod obrazem spalniček probíhá infekce varicella-zoster virem. V dospělosti se můžeme setkat s hůře probíhající lokalizovanou formou, známou spíše pod názvem pásový opar. Jde o nepříjemné onemocnění postihující nervovou tkáň s typickými puchýřky v oblasti zásobené postiženým nervovým kořenem. Projevuje se silnými bolestmi a nepříjemným svěděním v postižené oblasti, někdy i s projevy oslabení postižené končetiny. Odeznívá během několika týdnů a vyžaduje včasnou antivirovou terapii.

Průběh může být zmírněn zejména vyšší dávkou vitaminů nezbytných pro správnou funkci nervového systému (vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E). Zvláště u starších lidí může i dlouho po proběhlém zánětu přetrvávat výrazná bolestivost a změna citlivosti kůže označovaná jako post herpetická neuralgie.

Herpes simplex virus naproti tomu probíhá většinou jen s lehkými projevy a je známější jako anguli infectiones s postižením ústního koutku. Postačí běžná lokální terapie například Zoviraxem a vitaminy.

Parvovirus B19

Malý DNA-virus ze skupiny Parvoviridae je původcem způsobujícím onemocnění známější pod názvem pátá nemoc. Vyskytuje se nejčastěji ve věku 4-15 let. Klasická manifestace zahrnuje mírně zvýšenou teplotu několik dnů s nasedajícími projevy zánětu dýchacích cest, typickým drobným načervenalým výsevem na tvářích šířícím se na končetiny a trup. Závažnější komplikací infekce parvovirem, naštěstí však méně častou, je artritida.

Ostatní infekční onemocnění

Z dalších virových zánětů kůže lze zmínit infekce enteroviry projevující se v dětství příznaky zahrnující kromě kůže i postižení dutiny ústní a infekce poxviry způsobující měkké vředy.

Stejně jako u ostatních virových infekcí je léčba symptomatická a doporučuje se zvýšený přísun vitaminů.

Parazitární onemocnění

Parazitární onemocnění kůže jsou v naších klimatických podmínkách vzácnější. Výjimkou je onemocnění svrabem. Infekce odborně označována Scabies, je způsobená drobným pavoukovcem, Sarcoptes scabiei. Přenos je zprostředkován úzkým osobním kontaktem (rodina, společné lůžkoviny, sexuální kontakty) a již dávno se nejedná jen o onemocnění lidí s nižšími hygienickými návyky. Parazit se stal odolnějším a přirozeně přichází ve vlnách přibližně každých pět let v místních epidemiích.

Základem léčby je ošetření celé kůže Permetrinem nebo Ivermectinem (Anti-scabies mast), a denní výměna a vyvařování lůžkovin a všeho oblečení. Oblečení je třeba prát okamžitě, případně vystavit nízkým teplotám, vzhledem k velké schopnosti původce přesunu.

Z přírodních látek se osvědčuje extrakt „Tee trea“, zvláště u forem rezistentních k běžným anti – parazitárním lékům.

Plísňové onemocnění

Plísňové onemocnění kůže jsou často opomíjené pro svůj pomalý průběh a celkové komplikace. Svým charakteristickým zápachem a narušením estetického vzhledu však i tyto pomalu probíhající záněty mohou způsobit nemalé potíže. Obecně jsou původci plísňových onemocnění velice odolné, a také obtížně zvládnutelné běžnými metodami léčby.

Epidermofyty – jedná se o nejrozšířenější plísňové onemocnění kůže. Plísně se usazují zejména v záhybech, v místech záparu. Časté jsou plísňová onemocnění nehtů, meziprstních prostor, v tříslech a pod prsy.

 • Plísňové onemocnění nohou je jedno z nejčastějších plísňových onemocnění. Příležitost nákazy se vyskytuje především na veřejných koupalištích, sprchách tam, kde chodíte bosi. Onemocnění se projevuje svědění, zčervenání a šupinatěním kůže, mohou se projevit i puchýře na prstech nebo na ploskách nohou. Nehty na prstech jsou tlustější a žloutnou. Někdy se dostaví i zápach.
 • Plísňová onemocnění v oblasti třísel se častěji vyskytují u mužů než u žen. Onemocnění se projevuje výskytem svědivé červené plochy v tříslech, popř. na genitáliích. Někdy dochází k rozšíření vyrážky i na hýždě.
 • Kvasinková infekce dochází k ní tehdy, jestliže plíseň, která již v těle existuje nahradí užitečné bakterie , které ji jinak mají pod kontrolou.

Kvasinkové infekce se vyskytují především u žen v pochvě, méně častěji u mužů na žaludu, a pokud nedojde k léčbě lehce se šíří dál do těla. Kvasinková infekce se projevuje především hustým, bílým, tvarohovým výtokem z pochvy, v okolí genitálu dochází ke zvýšené citlivosti a svědění. Postižený má časté nucení na močení, při kterém se dostavuje pocit pálení. Kvasinková infekce se může vyskytovat i v ústech. Způsobuje ji moučnivka.

Léčba – kromě syntetických antimykotických preparátů (Nizoral, Mycomax) lze využít opět obklady z listů šalvěje, ořechu a yzopu lékařského. Základem je samozřejmě zvýšená hygiena a zabránění zapaření.

Co je to mykotická infekce nehtu?

Mykóza nehtu (odborně zvaná onychomykóza) je obecný název pro infekce nehtu způsobené hlavně třídou plísní nazývanou dermatofyty. Jedná se o stejný typ mikroorganismů, způsobujících kožní onemocnění zvané “atletická noha”. Infekce může postihnout kteroukoliv část nehtu, včetně nehtové ploténky, lůžka nebo kořene. Onychomykóza se vyskytuje převážně na nehtech nohou.

Plísňové infekce nehtů jsou vysoce nakažlivé. Snadno je chytíte v místech, kde se pohybujete naboso, jako například v šatnách nebo plaveckých bazénech nebo následkem používání nesterilních nástrojů v nehtových salonech a salonech krásy. Klikněte sem a zjistěte více o opatřeních, která můžete učinit, abyste zabránili šíření plísňových infekcí.

…plísňové infekce nehtů postihují dokonce až 10 % celosvětové populace?

Léčba plísňové infekce nehtu

Prevence plísňové infekce nehtu

Produkty k léčbě plísní

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Canespor 1x denně krém, Canespor 1x denně roztok a Canespor 1x denně sada na nehty jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku bifonazol. Canesten krém je volně prodejný léčivý přípravek k vnějšímu použití, obsahuje léčivou látku clotrimazol.

Kožní mykóza

Kožní mykóza je infekce způsobená houbami. Nejčastějšími původci kožních mykóz jsou dermatofyty, které parazitují na keratinu kůže, vlasů a nehtů. Méně často kožní infekci způsobují kvasinky. Existují stovky druhů hub, ale jen některé druhy napadají lidskou kůži. Každý druh může vyvolat různé formy houbové infekce, které se označují názvem tinea. Může se vyskytnout prakticky kdekoliv, nejčastější je kožní mykóza nohou v meziprstních prostorách, dále pak ve tříslech, na rukou, v podpaží či ve vlasech. Postihuje až třetinu dospělé populace. Kožním mykózám se lidově říká plísně.

Dermatofyty

Dermatofyty jsou vláknité houby, jež se živí keratinem, a proto napadají rohovějící buňky kůže, vlasy a nehty. Zde mají vhodné podmínky, teplo a vlhkost, aby se mohly množit.

Na člověku žijí dermatofyty z rodu Trichophyton a Microsporum. Jejich soužití je vyvážené, imunitní systém aktivují omezeně, takže jejich projevy jsou méně nápadné. Existují i agresivnější druhy, které se na člověka přenášejí z domácích zvířat a způsobují výrazné zánětlivé postižení (tinea vousů).

Jak vzniká kožní infekce

Při vzniku kožní infekce mají rozhodující význam vlastnosti houby, věk, pohlaví a celkový zdravotní stav nemocného a místní kožní podmínky.

Vniknutí dermatofyt usnadňuje měkká kůže vzniklá působením zvýšené vlhkosti a tepla tzv. macerovaná kůže. Nejsnadnější vstupní bránou pro plísňové infekce je jakékoliv poranění. Dermatofyty nemají schopnost proniknout a přetrvávat v živé lidské tkáni. Tomu zabraňuje nespecifický imunitní systém člověka.

Způsob přenosu kožní infekce

Houbové infekce se přenášejí nepřímo pomocí kontaminovaného materiálu nebo z prostředí. Častý je přenos přímo z jiných ložisek na těle, zpravidla z nohou.

Spóry hub přežívají v bazénech, koupelnách, kobercích nebo botách. Odloučené kožní šupiny napadené mykózou jsou infekční několik měsíců. Dalším zdrojem jsou nástroje na manikúru či vypůjčené hřebeny. K tomu, aby ze spór mohly vyrůst houby, je nutné vlhké, teplé prostředí a nedostatečná hygiena. Vhodné prostředí poskytuje uzavřená obuv a nošení neprodyšného spodního prádla.

Rizikovými faktory jsou poruchy prokrvení, neuropatie, poruchy buněčné imunity, poranění, cukrovka, obezita i zvýšená potivost. Zvýšený výskyt mykóz provází také užívání antibiotik a léků potlačujících imunitní systém (imunosupresiva a kortikoidy).

Obecné příznaky kožní mykózy

Plísňová infekce se projevuje nepříjemným svěděním a pálením zarudlé kůže. Jindy je příznakem suchá kůže, která praská, olupuje se a tvoří se na ní puchýřky. U některých osob kožní mykóza nesvědí, na kůži nejsou viditelné téměř žádné změny nebo jsou skryté v meziprstí, takže dotyčný nemá důvod kožní mykózu řešit a stává se zdrojem nákazy pro další jedince.

Atletická noha (tinea pedis)

Dermatofytická infekce postihuje meziprstní prostory mužů středního věku. V meziprstí nohou se nejprve začíná olupovat začervenalá kůže, která později maceruje, zbělá, ztlušťuje se a praská. Praskliny jsou pak místem vstupu bakteriální infekce, typicky streptokoků, kteří způsobí růži (erysipel) dolních končetin.

Na ploskách nohou a okrajích chodidel se kožní mykóza projevuje nenápadně ztluštělou, bělavou, olupující se kůží. Může se objevit zarudlá spodina náchylná k tvorbě prasklin.

Nejméně častá forma se projevuje opakujícími se výsevy drobných svědivých puchýřků, které zaschnou a následně se olupují.

Onemocnění má chronický průběh, kdy se střídá období potíží s obdobím klidu.

Tříselná tinea (tinea inguinalis)

Dermatofytické onemocnění třísel se běžně vyskytuje u mužů jako přenesená infekce z kůže nohou a nehtů.

Na jedné či obou stranách třísel vzniká svědivé malé světle červené ložisko, jež se pomalu rozšiřuje do okolí vyvýšeným červeným lemem tvořeným pupínky a puchýřky. Ložisko v centru bledne a spontánně se vyhojuje, nabývá tedy prstenčitého uspořádání. Tinea se může šířit na stehno, hráz, podbřišek i genitál.

Tinea těla (tinea corporis)

Houbová infekce trupu a končetin vzniká přenosem z jiných částí těla nebo po kontaktu s infikovaným zvířetem. Má stejný vzhled jako tříselná tinea. Infekce nevousaté části obličeje se označuje jako tinea faciei.

Tinea rukou (tinea manus)

Mykóza rukou probíhá jako druhotná infekce při mykózy nohou. Zpravidla jednostranně se objevuje nenápadné zarudnutí dlaně se ztluštělou rohovinou a popraškovitým olupováním. Zřetelněji se projevuje ve dlaňových rýhách. Pokud máte pocit přesušené kůže, ruce vás svědí a jsou zarudlé, pravděpodobně trpíte tineou rukou.

Jiná forma se projevuje výsevem svědivých puchýřků na dlaních a postranních plochách prstů. Po jejich zaschnutí zůstávají zarudlá olupující se ložiska.

Onychomykóza neboli tinea nehtu (tinea unguium)

Houbová infekce nehtových plotének tvoří až třetinu infekcí způsobených dermatofyty. Zpravidla se jedná o infekci přenesenou z jiných ložisek na těle. Častěji postihuje prsty nohou, a to hlavně na palci a malíčku. Okraj nehtu se ztlušťuje, žloutne a začíná drolit, což vede k odlučování nehtové ploténky od jeho lůžka (tzv. onycholýze). Méně často dermatofyty proniknou přímo do nehtového lůžka a naruší růst nehtu. Nehet je pak deformovaný, bělavě se barví a ztrácí lesk.

Po vyléčení často dochází k opakované infekci, což je dáno trváním doprovodných nemocí a trvalým přežíváním hub v prostředí. Onychomykóza může být způsobena i kvasinkami.

Tinea hlavy (tinea capitis)

Dermatofytická infekce vlasaté části hlavy, obočí a řas postihuje hlavně děti školního věku. V kolektivech tedy může probíhat jako menší epidemie.

Zánětlivá forma (Kerion celsi) je vyvolána agresivními dermatofyty. Houby napadají zevní vlasovou pochvu, šíří se až k zárodečným buňkám vlasu a ničí tak celý vlasový váček. Vytváří se silně červené olupující se ložisko s pupínky a puchýřky, které splývají v navzájem komunikující hrboly. Vlasy se snadno tahem uvolňují, vlasové váčky zanikají a vzniká jizvící alopecie (plešatost).

Jiné typy infikují vnitřek vlasu, vlasy se lámou a zanechávají černé tečky. Při této nezánětlivé formě se vytváří oválná ložiska s olupujícím se povrchem a ulámanými vlasy.

Diagnostika kožní mykózy

Při podezření na kožní mykózu navštivte kožního lékaře. Kožní mykózu sice můžete léčit sami řadou volně prodejných prostředků, ale to se nevyplácí. Jednak se můžete s diagnózou splést (podobné jsou některé formy atopického či kontaktního ekzému) nebo špatně zvolenou nedostatečnou léčbou podpoříte rozšíření infekce.

Lékař provede k potvrzení diagnózy a hlavně určení původce mykologické vyšetřením vzorku, které je nezbytné pro zahájení správné a účinné léčby.

Jako vzorek lékař použije ulámané vlasy, z okraje ložiska sterilním skalpelem seškrábané šupiny, nehtovou nebo podnehtovou drť. Vzorek se vyšetřuje mikroskopicky a kultivačně.

Mikroskopické vyšetření je rychlé a nenáročné. Ke kapce louhu se přidají šupiny a vzorek se nechá hodinu odpočinout. Louh rozvolní keratin a lékař může pozorovat houbová vlákna. Pozitivní nález je pouze orientační.

Pro určení druhu mykózy je rozhodující výsledek kultivace. Vzorek se pěstuje ve speciální půdě, do které se přidají antibiotika k potlačení růstu bakterií, po dobu až 6 týdnů.

Léčba kožní mykózy

Základem úspěšné léčby je pravidelná a šetrná péče o kůži, dodržování hygienických návyků a cílená léčba houbové infekce.

Při cílené terapii kožních mykóz se používají antimykotika zabraňující růstu a množení hub, k místní (tablety) nebo celkové (masti, krémy, roztoky) léčbě. Léčba plísňové infekce by měla být zahájena co nejdříve. Zabráníte tím rozšíření infekce na další části těla a napadení nehtů.

Lokální léčba kožní mykózy

Většinu houbových infekcí zvládnou lokální prostředky. Nespecifická antimykotika se používala zejména dříve. Dnes se k odstranění ztluštělé a olupující se kůže používají masti s kyselinou salicylovou nebo ureou pro svůj keratolytický účinek. Ke snesení nehtové ploténky se rovněž používá 40% urea (chirurgické odstranění nehtu se neprovádí).

Cílenou a vysoce účinnou léčbu kožních mykóz dnes zajišťují specifická antimykotika. Nejčastější mechanismus účinku spočívá v potlačení tvorby buněčné stěny hub. Existuje několik skupin antimykotik. Dostupné jsou ve formě mastí, krémů, roztoků i laku na nehty.

Volně prodejné jsou přípravky s klotrimazolem (Canesten, Clotrimazol AL či Imazol), ketokonazolem (Nizoral), bifonazolem (Canespor) a terbinafinem (Lamisil). Na lékařský předpis je vázaný přímo na dermatofyty je určený Exoderil nebo o kortikoidy obohacený Pimafucin a Imacort.

Při léčbě onychomykózy se používají laky na nehty s antimykotiky – Locetyl lak na nehty nebo krémy a roztoky s antimykotiky – Batrafen krém a roztok.

Celková léčba kožní mykózy

Systémová léčba je nezbytná u chronických a opakujících se infekcí, rovněž u mykózy většího rozsahu, u onychomykózy při postižení celého nehtu včetně nehtového lůžka a u vlasové infekce.

Výběr správného antimykotika záleží na původci infekce. Nejčastěji se volí antimykotika s účinnou látkou terbinafinem (Lamisil) nebo itrakonazolem (Sporanox, Prokanazol).

Prevence kožní mykózy

 • Riziko kožní mykózy můžete snížit dodržováním hygienických návyků – denní mytí nohou s pečlivým vysušením míst vlhké zapářky a denní výměnu bavlněných ponožek.
 • Pravidelně provádějte dezinfekci vnitřní části obuvi, zvláště té sportovní, dezinfekčním sprejem do obuvi. Perte ponožky, ručníku i jiné prádlo kvalitním pracím prostředkem minimálně na 60°C.
 • Ve společných šatnách, sprchách, bazénech nebo saunách se neprocházejte naboso. Zásadně používejte vlastní pantofle.
 • Noste prodyšnou obuv, nejlépe z pravé kůže. Nohy dostatečně větrejte, protože tam kde se nohy více potí, daří se plísním. V létě choďte v otevřené obuvi.
 • Nepoužívejte cizí boty či ručníky na návštěvě nebo ve vlastní rodině, zvláště pokud víte, že někdo trpí mykózou.

Doporučení při kožní mykóze

Terapie mykózy bývá svízelná a dlouhodobá, často se mykóza vrací. Léčbu předčasně neukončujte, dodržujte lékařem doporučenou dobu léčby. Část hub jinak přežije a kožní mykóza se objeví znovu.

Jestliže často trpíte kožní mykózou, po návratu z bazénu ponořte nohy do vody s hypermanganem nebo octem, tím zničíte potenciální plísně.

Dva týdny před mykologickým vyšetřením nepoužívejte lokální antimykotika. Postižené nehty neošetřujte šest týdnů před odběrem vzorku.

Doporučujeme k tématu

Konopná mast Konopela 100ml

100% přírodní mast s konopím na suchou pokožku Konopela – konopná mast…

Třezalkový olej 100ml IREL

Janův olej – Tělový olej s obsahem Hypericum perforatum Použití: Třezalkový…

BIOTERMAL koupelová sůl Energy 350g

Bioinformační koupelová sůl z termální vody vřídla Podhájska Biotermal…

Neemový olej 100ml Day Spa

100% neemový olej ze Srí Lanky, za studena lisovaný Očistný elixír.…

další podobná témata

Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

Dobrý kontakt k tématu

BIOGEN Praha s.r.o. nabízí certifikované laboratorní potřeby a služby pro laboratoře.

Lékárna RUBUS zajišťuje v Rožnově pod Radhoštěm výdej léků a prodej zdravotnických pomůcek již.

Lékárna v Lovosicích pod vedením zkušeného lékárníka PharmDr. Františka Stáně patří do přední.

Hledáte spolehlivou lékárnu v Praze, kde najdete vždy to, co vám schází? Lékárna na Budějovické.

Hledáte ve vašem okolí lékárnu, na kterou se budete moci spolehnout? Zkrátka místo, kam zajdete pro léky a.

 • související test k tématu
 • všechny testy >
 • ověřte si znalost tématu v našem testu

Test: Kožní mykóza

1. Kožní mykózu.

 • A
 • kvasinky
 • B
 • dermatofyty
 • C
 • bakterie

2. K cílené léčbě.

 • A
 • antimykotika
 • B
 • antivirotika
 • C
 • antibiotika

3. Rizikovým faktorem vzniku.

 • A
 • cukrovka (diabetes mellitus)
 • B
 • kouření
 • C
 • porucha imunitního systému

Doporučujeme k tématu

AKTIVNÍ DLOUHOVĚKOST BIO 60kps.HN

Gudiči neboli Amrita v kapslích Podporuje obranyschopnost, metabolismus lipidů,…

COLLALLOC – mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Sprchový gel s rašelinou 250ml

Sprchový gel s balneologickým certifikovaným rašelinovým extraktem V tomto…

Poslední komentáře u článků

Doporučujeme Reklama

Šampon tělový a vlasový BÍLÉ KVĚTY Almacabio

Exkluzivní šampon BÍLÉ KVĚTY od společnosti.

Zubní kartáček Curanatura BAMBOO

Ekologický kartáček z bambusu se středně měkkými.

Chlorella Original 250tbl. TOPNATUR

Obranyschopnost, detoxikace, antioxidant Doplněk.

Bambusové výhonky 170g

Jemný, mirně aromatický bambus, vhodný k masu.

Kokosík – kokosový olej pro děti BIO 200ml Wolfberry

Vynikající kvalita, pro péči o pokožku miminek od.

Cena: 95 Kč 140 Kč

Synkopa je náhlá, krátkodobá ztráta vědomí, obvykle vedoucí k pádu.…

Portální hypertenze

Portální hypertenze je porucha v oblasti jater, která se jinak označuje…

Kašel – akutní a subakutní

Kašel občas trápí každého z nás. Je to reflex sloužící k obraně a…

Lamblióza neboli giardióza

Giardióza (starším názvem lamblióza) patří mezi naše časté střevní…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Abrupce placenty

Abrupce placenty je životu ohrožující stav, který vzniká v průběhu…

Nemoci slinných žláz

Slinné žlázy jsou důležitou součástí trávicího systému člověka.…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Filarióza je skupina tropických onemocnění vyvolaných parazity – vlasovci.…

Tinnitus je odboré označení pro tzv. zvukové šelesty. Lidé tyto šelesty…

Keratokonus

Keratokonus je degenerativní onemocnění oka, které se projevuje…

Pojem ascites je odborné označení pro nadměrné hromadění tekutiny v…

Gynekomastie

Zvětšení prsní žlázy u mužů – tzv. gynekomastie (z řeckého gyné =…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom je nádorové onemocnění, které vzniká na základě virové…

Botulismus

Botulismus je akutní onemocnění způsobené nervovým toxinem produkovaným…

Nádor jazyka

Nádory jazyka se řadí k onemocněním ústní dutiny. Nádory jazyka se…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

portál vytvořila společnost PROPEOPLE marketing

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte

Leave a Reply