Příčiny hubové infekce jazyka (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kvasinková infekce úst

Kvasinkové onemocnění dutiny ústní je relativně běžnou formou infekčního plísňového onemocnění. Sama o sobě je relativně banálním problémem, ale může poukazovat na přítomnost jiných a někdy i vážných onemocnění.

Příčiny: Původcem onemocnění je kvasinka Candida albicans [Kandida albikans], která poměrně s oblibou napadá sliznice lidského těla. Nemusí se vyskytovat jen v dutině ústní, ale i na kůži a na sliznicích močové a pohlavní soustavy – velmi časté jsou kvasinkové infekce pochvy. Vzácné a smrtelně nebezpečné jsou vnitřní formy kvasinkových onemocnění, kdy Candida napadne vnitřní orgány a rozšiřuje se po těle. Kvasinky žijí na sliznicích i u zdravých lidí, ale imunita dokáže jejich počet redukovat na minimální míru. Horší funkce imunity je pak často spojena s vyšším výskytem kvasinkových infekcí. Z toho důvodu je při nálezu ústní formy kvasinkové nákazy vyšetřit pacienta a pokusit se zjistit stavy, které mohou se snížením imunity souviset. Mezi takové stavy patří cukrovka a v případě rizikovějšího člověka (promiskuitní, homosexuál, narkoman) není od věci udělat testy na HIV. Onemocnění AIDS je poruchou imunity v její nejčistější formě a kvasinkové infekce vznikají u HIV pozitivních mnohem častěji.

Diagnostika: Podezření na nemoc lze pojmout z klinických projevů, ale definitivní výsledek získáme až v mikrobiologické laboratoři po výtěru dutiny ústní. Jak jsem již zmínil výše, mělo by po stanovení diagnózy kvasinek následovat základní vyšetření (náběry krve, fyzikální vyšetření), které by zhodnotilo zdravotní stav pacienta. Důležité je zejména vyloučení nebo potvrzení cukrovky.

Léčba: Jedinou účinnou léčbu představují léky ze skupiny antimykotik (protiplísňové léky). Podávají se ve formě tabletek a vzhledem k tomu, že infekce je soustředěna na dutinu ústní, doporučuje se je spíše cucat než hned polykat. Antibiotika jsou proti kvasinkám zcela neúčinná. Najde-li se další nemoc, která je zodpovědná za poruchu imunity, léčíme ji samozřejmě také.

1318 článku o nemocech, bylinách a potravinách.

Strava a bylinky nejsou vše, ale působí na naše zdraví.

© 2011 MUDr. Jiří Štefánek, IČO 88318427 (webmaster: Mgr. Martin Fajmon), Administrace

Dr. Rudolf Zemek

Léčebné masáže

PÁLENÍ JAZYKA

Jde o velmi nepříjemnou zdravotní poruchu, která bývá chronická a nejednou vzdoruje všem pokusům o léčení. Odborně se mluví buď o glossitidě, čímž se myslí zánět jazyka, nebo o glossodynii, čímž se míní bolest jazyka jako taková.

Kdy jazyk bolí. Výčet možných příčin by vydal na malý lexikon napříč interní medicínou. Jazyk bolí u mnoha nemocí. V první řadě jde o onemocnění trávícího ústrojí, typicky žaludku, střev, jater a slinivky. Dalšími příčinami jsou alergie na potraviny, chudokrevnost nebo naopak příliš mnoho krvinek (polyglobulie), amyloidosa, tuberkulóza, syfilis, lichen ruber planus, cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, infekce virem HIV, virem oparu, cytomegalovirem a v neposlední řadě jsou to kvasinkové infekce. Svou roli hraje i nedostatek zinku, železa, vitaminů B-komplexu, vitaminu A, vitaminu C a vitaminu B-12. Jazyk bolí při velké kazivosti chrupu, když je mnoho amalgámových plomb, po větších zubařských zákrocích a při zubních protézách nebo po jejich výměnách. Při problémech se zuby jsou občas ve hře tzv. galvanické mikroproudy. Ty (u některých lidí) vznikají za účasti slin mezi zuby s kovovými plombami, kdy se tak v ústech vytvoří něco jako „malá baterie“. Mikroproudy mohou značně bolet a dají se měřením objektivně prokázat. Bolest jazyka může v ojedinělých případech definovaným vážným chorobám s velkým časovým předstihem předcházet a svým způsobem na ně „upozornit“.

Standardně medicínské léčení. Tam, kde je ve hře nějaká uchopitelná „velká choroba“, tam se udělají patřičná laboratorní vyšetření a odběry a inkriminovaná choroba se standardně léčí a doufá se, že s jejím vyléčením odezní i pálení jazyka.

Při bolestech břicha a pocitech křečí ve střevech by se měla provést koloskopie, gastroskopie, měla by se vyloučit infekce helikobakterem pylori a v neposlední řadě i kvasinková infekce střev a napadení parazity. Helikobakter, paraziti, kvasinky – vše je standardně léčitelné, jenom se o tom musí vědět a musí se to fakticky léčit.

Když je podezření na chybění toho či onoho vitaminu, je nutno ho doplnit. Doplňování (substituci) vitaminů je radno alespoň zpočátku provádět (tam kde to jde) injekční cestou a tak „obejít střevo“, poněvadž trávicí trakt postižených lidí vstřebává nedostatečně skoro všechno, co do střeva přijde.

Z doplňkových léků lze zkusit užívat panthenol nebo výtažky z kaštanů a léky sloužící ke zpevnění žilní stěny (venostatika). Při podezření na sníženou funkci jater užívat hepatoprotektiva, což jsou většinou výtažky z ostropestřce mariánského.

Před plánovaným doplněním železa by se měla zjistit nejen jeho samotná hladina v krvi, ale celkový stav jeho „zásob“ v těle, a to pomocí určení dvou dalších parametrů, trasferrinu a ferritinu.

V případě prokázané cukrovky je radno si měřit hladinu cukru denně nebo obden doma, a to nejen nalačno, ale občas i „po obědě“ s cílem zjistit, jak hladina cukru reaguje na běžný (faktický) denní příjem potravy.

Při velkém množství amalgámových plomb a pocitu pálení po stranách jazyka je radno provést vyšetření na „opravdovou alergii“ na některou složku materiálu zubních náhrad. Nicméně ani v případě důkazu takové alergie nenechat všechny amalgámové plomby naráz vyměnit. Komplikace takového zásahu mohou být značně bolestivé. Zákrok v tomto směru je dobré probrat se stomatologem nebo se dvěma

U podezření na potravinovou alergii je nutno důsledně zjistit, co všechno „tělo nesnáší“ a důsledně se těmto potravinám vyhýbat. Lidé s „bolavým jazykem“ by se měli vyhýbat i perlivým vodám a aromatizovaným ovocným džusům, což většina z nich instinktivně dělá.

Ještě k potravinám, nápojům a návykovým látkám. Obecně je radno vyhnout se kompletně alkoholu, kofeinu a především nikotinu. Tyto látky nejenže celkově škodí zdraví, ale silně dráždí jazyk a pálení udržují a zhoršují. Snažit se vyhnout sladkostem a všemu co chutná sladce, včetně medu a umělých sladidel s výjimkou sladkého ovoce, pokud na jazyku nedráždí.

Lokální léčba nabízí několik málo možností. Je to například potírání jazyka genciánkou nebo lokálními anestetiky nebo (v případě mykózy) potírání jazyka antimykotiky. Dále je tu kloktání jednoprocentním peroxidem vodíku nebo jednoprocentním roztokem hypermanganu. Několik lidí si chválilo kloktání šumivým acylpyrinem a inhalaci aerosolů s aromatickými oleji.

Co nabízí alternativní medicína. V případě pálení jazyka nic moc. Několik pacientů si chválilo klokání a výplachy úst běžným rostlinným olejem, jaký se v domácnostech užívá k vaření. Slovo „několik“ znamená u těžko ovlivnitelné potíže „poměrně dost“.

Zkusit lze i užívání selenu, v dávce zhruba 50 až 100 mikrogramů denně, je třeba ověřit snášenlivost. Selén se považuje za „protihráče“ těžkých kovů jako je kadmium a hlavně rtuť.

V každém případě se má (alespoň jednou na zkoušku) provést „čištění střeva“ s cílem osadit střevo zdravými mikroby.

Závěrem. Pálení jazyka bývá těžko ovlivnitelnou potíží, podobně jako například tinnitus. Je třeba postupně vyzkoušet všechny myslitelné léčby, ale ne najednou a vždy po konzultaci s lékařem.

Kopírování obsahu bez souhlasu autora zakázáno, všechna práva vyhrazena

bílá kožešina

Vzhled bílé skvrny na jazyku je vždy přímou příčinou: násobení bakterií mezi pupeny.

Bakterie přítomné v ústech, a to i pro ty, kteří udržují dokonalou hygienu. Ale bílý povlak nastane pouze tehdy, když je množství patogenních mikroorganismů zvyšuje několik tisíckrát na uchycení pozadí chronických onemocnění těla, úst nebo jiných patologických stavů orgánů a orgánových soustav.

Příčiny a mechanismus vzhledu bílého plaku:

1. Akumulační z několika vrstev plaku ve špatném (nebo žádné) hygienu zubů a ústní dutiny.

Bakteriální flóry v jazyce se vyvíjí velmi rychle. Mikroskopické zbytky potravin uvízl mezi papil pero při každém jídle a vytváří příznivé podmínky pro krmení a rozmnožování patogenních bakterií na jazyku. V důsledku toho je deska se stává silnější vrstvu pokaždé.

V takovém případě, že osoba může být zpočátku zdravá, ale velká množství mikrobů v dutině ústní přispívá k rozvoji různých chorob: stomatitida, gingivitida, periodontitida, kazu.

2. sialoschesis (nebo snížení objemu slin sekretované).

Sliny myje orální tělesa rozpouští zbytky jídel a neutralizovat škodlivé bakterie. Na svém nedostatku patogenní mikroflóra je v příznivých podmínek pro reprodukci. To znamená, že nedostatek slin může způsobit vznik zubního plaku na jazyku.

3. kandidóza nebo afty v ústech.

Afty je výsledkem násobení houbových mikroorganismů na jazyku, tváře nebo dásně.

Plísňové infekce dutiny ústní sliznice mohou mít následující příčiny:

 • Muž – nosič Candida hub, které se začínají množit s oslabením organismu z důvodu nemoci nebo snížené imunity.
 • Pokročilý věk, nosit zubní protézu nebo jiný protézu podporuje růst houbových flóry.
 • U 50% dětí – mohou děti nalézt kandidóza v dutině ústní. Ale takový stav nevzbuzuje strach, protože s věkem patina zmizí na jeho vlastní.
 • Přítomnost viru lidské imunodeficience (HIV) se projevuje přítomnost houby Candida vzácnější druhu, který za normálních okolností by měl být vynechán v ústní dutině.

4. deskvamativní glositida.

V tomto případě je květ se nevztahuje na celý povrch jazyka a malou oblast ve střední části. It – centrum deskvamace, že je vrstva odumřelé kůže zbělá odstín.

Postupně rozšiřovat hranice patologického ložiska, a ve středu epitelu začnou zotavovat. Tak, v jazyce povrchu těla vzor je vytvořen jako mapy.

6. Alkohol Zneužívání

Přehlížet plaku odstín

налет говорит о присоединении вирусов и бактерий, которые в полости рта должны отсутствовать. Šedý nebo žlutý odstín deska říká přistoupení virů a bakterií, které se v ústech by měly být přítomny. Vyskytují se u onemocnění těla obecné povahy nebo patologických stavů různých orgánů a orgánových systémů.

Přítomnost jakékoliv choroby může být souzen tím, jak snadno odlepit od plaku papil. V případě, že fólie se pohybuje rychle a pod ní je vystavena zdravou sliznici – pacientův stav nevzbuzuje strach. Trudnootdelimoe bílý povlak indikuje přítomnost vzdálené onemocnění je tedy projevuje v ústní dutině.

появляется и тогда, когда в организме присутствует заболевание, перешедшее в хроническую стадию. Tlustá vrstva plaku se objeví šedé a když je přítomen v organismu, nemoc transformován do chronického stadia. Čím silnější je povlak, tím větší je stav zanedbávání je tvrzeno patologii.

Často jazyk zmizí pod bílou fólií relativně velké tloušťky dojde narušena střevní mikroflóra rovnováha nebo intoxikace různých škodlivých látek. Takový stav se nazývá dysbióza .

Mezinárodní klasifikace nemocí vyjádří protest dysbiózou uvedené v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Její členové se domnívají, že nedostatek potřebného počtu prospěšných mikroorganizmů není nutné vyplnit drogy. Střevo je náchylný k vlastní obnovu za vhodných podmínek, ale zůstává skutečností, že dysbióza se vyznačuje bílým povlakem na jazyku.

говорит о размножении грибковой инфекции после длительного лечения антибиотиками, иммунодепрессантами или стероидами. Nazelenalý deska ukazuje reprodukci houbové infekce po dlouhodobé léčbě antibiotiky, imunosupresivy nebo steroidy.

, а потом снова стал белым, стоит провериться на брюшной тиф или дизентерию. V případě, že povlak na jazyku Bílého získala namodralý odstín, a pak se opět zbělela, stojí za kontrolu na tyfus nebo úplavice. Ale v tomto případě, nemoc pravděpodobně pocítí mnohem dříve, než lidé si všimnou hromadění plaku podivné barvy v jeho jazyce.

Má místo lokalizace bílého květu?

povrchu jazyka může být pokryta povlak úplně, ale v některých případech, že je vytvořen v jeho určitých oblastech. V závislosti na tom, kde je lokalizována, je možné určit, zda je příčinou chorobného stavu orgánu, nebo ne.

 • . Přední třetina jazyka je pokryta bílého filmu. Možná, že je zánětlivé nebo infekční onemocnění dýchacích cest a plic. Lokalizace ve středu pole může indikovat srdeční choroby.
 • . Prostřední část jazyka těla pod plaku vrstvy. levý okraj porážky naznačuje, že bychom se měli věnovat pozornost jater. Pravým – na slinivce. Pokud se průměr zvolené oblasti není v bílé hmotě viditelné, by měly věnovat pozornost žaludku.
 • . Kořene jazyka je také rozdělena do zón. Okraje kořenů odpovídají ledvin, ve středním pásmu je odpovědný za zdraví střeva.
 • может быть причиной засорения кишечника токсическими веществами и шлаками. Tlustá vrstva bakteriálního plaku na základně může být příčinou ucpání střev toxické látky a strusky.

Stejně tak tento případ ukazuje na možnou přítomnost žaludku, duodenálního vředu a žaludku, pokud tam jsou praskliny nebo vzhledu šedivý odstín.

bílý povlak na zacházení jazyku

Pouhá přítomnost povlaku na jazyku, je schopen dosáhnout speciální léčbu, protože není nezávislý nemoc, ale pouze její projevy. Likvidace podléhá nemoci, bude mít podobné příznaky.

Po důkladném vyšetření lékař může přesně vědět, co je nemocný pacient, který si stěžuje na plaku. Pak následuje krok podávání adekvátní průběh léčby.

V procesu obnovy by měly být nezávisle odstraněna usazeniny na jazyku se zvláštním štětcem určené pro čištění jazyka. Ale v její nepřítomnosti, fit ruční kartáček na zuby.

Po čištění se zbytky zubní čisticí prostředek pasty seškrábnou deska je ve směru od základny ke špičce. Pohyby by měly být měkké, hladké. V každém případě nestojí za moc tření jazyk. To se může porušit integritu sliznice infekce a vstupu do tloušťky tkáně.

Pro prevenci nebo snížení množství tuku, je vhodné použít po zubní pasty ústní vody, vývarů heřmánek, dubové kůry, nebo šalvěj. Infuze z dubové kůry by měl být používán se zvýšenou opatrností, neboť pomáhá změnit barvu smaltu.

Kopírovat místo je možné pouze s aktivním odkazem na zdroje.

Informace na této stránce průzkumné v přírodě a nejsou na předpis léčba

Sucho v ústech, na jazyku a rtech: Příčiny a odstranění nemoci

Slinných žláz jsou určeny pro výrobu kapalných sekrety – sliny. Ti provádějí specifické funkce v lidském těle odpovědný za “výrobu” látky podobné hormonům, rozmnožování bílkovin a sliznic výběru komponent složek krevní plazmy od kapilár do slin. Proč xerostomie kromě nepohodlí způsobuje pozornost lékařů a pacientů? Porucha slinných žláz způsobuje vysychání sliznic dutiny ústní, což vede ke snížení místní a obecné imunity.

Příčiny sucha v ústech

Známky suchosti v ústech se projevuje symptomy:

 • konstantní žízeň
 • hořká chuť v ústech
 • nepříjemný zápach;
 • pálení na jazyku;
 • vředy na tvářích, jazyku;
 • praskliny na rty.

Pokud obnovení rovnováhy vody do rozšířeného ztrátě tekutin je snadné, pak ztratil počáteční okamžik nemoci, který byl jediným příznakem sucha v nosu a krku nebo bílými skvrnami na jazyku, bude proces úpravy být obtížné, časově náročné a nákladné. Proč vysušuje ústa a když budete potřebovat urgentní léčbu lékaři?

 • Nedostatečný příjem tekutin nebo zvýšila svůj výstup.
  • Tím, že pije alespoň 1, 5-2 litry tekutin v těle za něj: “Díky”, suchost v ústech a oči.
  • Tělesná cvičení přispívají k odstranění toxinů a kapalin.
  • Ubytujte se v horkých, suchých podnebí, nebo prudkou změnou.
 • Alkohol, intoxikace léky. Většina dospělých alespoň jednou v životě umožňují bohaté úlitby. V dopoledních hodinách mnohé byly zaručeny takzvané suché stromy v ústech, pocit hořkosti v ústech a na jazyku. Narkotika potlačit citlivost receptorů slinných žláz. Stejný efekt je pozorován při užívání zakázaných pilulky na hubnutí, které obsahují deriváty amfetaminu.

 • Kouření. Nikotin zpomaluje činnost žláz v ústech, takže kuřáci nejsou novinkou pálení, svědění, sucho v ústech, hrtanu.
 • Nevyvážený soli stravy. Slané, tučná jídla, kořeněná jídla chuti – cibule, česnek, feferonky – při trávení vyžaduje značné množství slin. Takže po jídle mozek vyšle signál o nedostatku slinné tekutiny, a cítíme žízeň.
 • Noc s poruchami dýchání – apnoe, spát s otevřenými ústy. Sušení úst, nosu a krku je typická po spí s otevřenými ústy. V dopoledních hodinách tam je pocit suchosti v ústech a rty jsou pokryty ze síťoviny trhliny nebo kůry.
 • Změny související s věkem. Po 55-60 let, lidé si často stěžují na příznaky suchosti sliznic. Restrukturalizace těla, hormonální nerovnováha, banda nahromaděných nemocí vést ke snížené aktivitě slinné žlázy v ústech.
 • Jídlo nebo chemické otravy. Intoxikace silně dehydratuje těla, čímž se snižuje vylučování slin. Obnovení vodní bilance pomáhá intenzivní speciální pít tekutiny pro hydrataci a vroucí vody (v malých dávkách).

 • Různá onemocnění. Zjistit důvody, pro které toto onemocnění způsobuje suchost a nepříjemné pocity v ústech, pomáhá rozbor moči, krve a včasné návštěvu lékaře:
  • Diabetes se projevuje akutní nedostatek vody, slabost a závratě. Pacient chce pít neustále vysokým obsahem cukru. Výnosy tekutina špatné zmírňuje příznaky suchosti sliznic, tam je zápach dechu acetonu. Ke stabilizaci stavu požadovaného naléhavé hospitalizace.
  • SARS, nachlazení, doprovázený vysokou horečkou, často doprovázené zarudnutí jazyka nebo bělavé květu.
  • HIV / AIDS, rakoviny vyvolávají atrofii nebo snižovat výkon slinných žláz.
  • Revmatoidní artritida), mrtvice a infarktu zvýšené pocení.
  • Systémové autoimunitní nemoci, – Sjogrenův syndrom – suchost odlišuje všechny sliznice v těle.
  • Chirurgie, poranění hlavy, krku.
  • Když zánět žaludku, jater, slinivky břišní, sucho v ústech doprovázené nádechem jazyka žluté, s nepříjemným zápachem.
 • Dostávat léky a léky. Antidepresiva, Prostředky antibakteriální terapii Alergie léky, léky proti bolesti způsobit sucho v ústech. Ale lidé v dopoledních hodinách, přičemž velké množství léků respondentů si stěžuje na bolest v krku, nevkusu.
 • Těhotenské očekávání. V těhotenství, kovová chuť v ústech, doprovázené příznaky suchého jazyka, popraskané rty je znamením gestační diabetes. Při nedostatku tekutin uvést:
  • Suchý vzduch v horkém počasí.
  • Časté močení.
  • Porušení mikronutrientů rovnováhy.

  Deformace nosní přepážky, vyplňování nosní mandle, nosní polypy nebo krku, rýma, infekce vedlejších nosních dutin, zánět vedlejších nosních dutin porušovat klidné dýchání v noci během odpočinku. Zdá se v dopoledních hodinách hořkou pachuť v ústech, bolest v krku, sucho v krku způsobené nesprávným poloze během spánku nebo vdechování vzduchu nosem. Charakteristické znaky probouzení je suchý kašel, žízeň.

  Deska na jazyku, v kombinaci s sucho v ústech, ukazuje tělo těchto problémů:

  • Žlutá barva znamená problémy s jater, žlučníku, způsobené zánětem slinivky břišní nebo dyskineze žlučovodů.
  • Nevolnost, bílá řeč typická pro gastritida s zažívací potíže.
  • Red jazyka, sucho v ústech, bolesti v krční mandle typické infekčních krku lézí.
  • Pálení a suchost jazyka, kovová chuť v ústech, která vykazují příznaky onemocnění dásní a zubní kaz.

  xerochilia

  Zvýšení výstupní velikost slinných žláz, zdobí rty, tzv žláz cheilitis. Zdá se červeným okrajem a spodní ret se stává rozpraskané, stejně jako v třeskuté zimě. Nedostatek léčby vede k odlupování, trhliny, a v rozích vytvořena vředy a závazné. Chronický průběh onemocnění vede ke vzniku nádorových procesů, ke vzniku nádorů.

  Jak se zbavit sucho v ústech

  Jak odstranit sucho v ústech:

  • Dobře na léčbu lidových prostředků: máta čaje eliminovat nepříjemný zápach; pálivé papriky přidávané do potravin stimuluje sekrece slin.
  • Dodržovat ústní hygienu, výběr vysoce kvalitní zubní pasty a ústní vody.
  • Odhlásit ze slané, mastné, smažené potraviny, nezdravé snacking.
  • Máte-li podezření na onemocnění, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Sucho v ústech, způsobené užíváním drog, vyžaduje úpravu léčby pod dohledem odborníka.
  • Odstranění hořkosti možného u žvýkačky bez cukru nebo bonbóny.
  • Hydratují pokoj, pomocí speciálních přístrojů.
  • Pijte hodně tekutin, obnovení rovnováhy vody v těle.

  Video: Proč sucho v ústech, a co dělat

  Produkovat až jeden a půl litru slin za den, tělo udržuje slizniční epitel, podporuje trávení amylázou. Sucho v ústech je způsobena různými faktory – od banální “, když nápoj” vážných autoimunitních onemocnění. Nedostatečné sekrece způsobuje nepohodlí, když to bude “držet do nebe.” Jak se vyrovnat s sucha nosu, krku a stává se impulsem pro rozvoj xerostomií se naučíte, tím, že sleduje videa:

  Zánět jazyka (glositída) – příznaky, příčiny a léčba 4.87 / 5 ( 15 )

  Zánět jazyka (glositida) může být rozlišných změna povrchu jazyka, a to i taková, při níž nejde o klasický zánětlivý proces. Jen zřídka je glositida samostatným onemocněním. Nejčastěji se vyskytuje při chorobných procesech trávicího traktu, ale i při mnoha infekčních chorobách. Změny povrchy jazyka jsou při některých chorobách typické a pomáhají při určení diagnózy.

  Jaké jsou příčiny zánětu jazyka?

  • traumatické – chronické dráždění a poranění povrchu jazyka ostrými okraji kariézních zubů, zubním kamenem, nevhodnými zubními protézami, ortodontické aparátem, poranění kousnutím při pádu, epileptickém záchvatu
  • termické – popáleniny horkými nápoji, jídly, elektrogalvanické dráždění sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů (např. amalgámová výplň a kovová korunka)
  • chemické – přecitlivělost na ústní vody, léky, protetické náhrady, náhodné poleptání
  • alergické – reakce na podání léčiva, alergická reakce na jídlo, toxiny hmyzu
  • mikrobiální – virové, bakteriální, plísňové
  • stavy spojené s glositidou: amyloidóza, celiakie, cukrovka, onemocnění jater, nutriční deficit (např. železa, kyseliny listové, vitaminů skupiny B), proteinová a kalorická malnutrice, sarkoidóza, Sjögrenův syndrom, systémové infekce (např. syfilis), vezikuloerozívní onemocnění (napr.pemfigoid, pemfigus vulgaris, erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom)

  Příznaky zánětu jazyka

  Postižený může být celý jazyk nebo jen jeho část. Známe různé druhy:

  • povrchový zánět – glossitis superficialis: zarudnutí jazyka, pálení a bolest na hrotu jazyka a na okrajích, někdy bývá porucha chuti.
  • hluboký zánět – glossitis profunda: rána na jazyku po poranění, která se může následně bakteriální infikovat, tehdy je okolí rány červené, oteklé, pokud vznikne absces, jazyk výrazně oteče, hmatem infiltrát, pacient má teplotu, mohou být zvětšené lymfatické uzliny
  • mapovitý jazyk – glossitis areata migrans: chronický průběh, růžové nebo červené kulaté nebo oválné políčka, v jejich okolí je často navalitý bělavý lem. Charakteristické je to, že obraz se mění během krátké doby, pokud postihuje větší plochu, připomíná mapu. Subjektivní příznaky jen u malých dětí – povrch jazyka štípe, pálí, při jídle bolí.
  • hladký jazyk – glossitis atrofica: hladký a lesklý jazyk, s červeným či růžovým pozadím. Způsobena nutričním deficitem bývá spojena s bolestmi jazyka, jinak subjektivně obtíže nejsou.
  • glossitis rhomboidea mediana: často je kombinovaná s některou vývojovou vadou jazyka, ve střední čáře na povrchu jazyka prohlubně, ze které vyrůstá ale neprominuje nad úroveň hladký slizniční útvar začervenalé barvy. Subjektivní jsou přechodné poruchy chuti a pocit cizího tělesa.
  • alergická glositida – rychlý vývoj onemocnění, bývá pocit svědění a otok jazyka (Quinkeho edém), který může způsobit vážné dýchací potíže
  • galvanická glositida – vzniká elektrogalvanickým drážděním sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů. Vyznačuje se ranky na jazyku a způsobuje bolestivé pálení a kovovou chuť v ústech.
  • jiné formy jsou součástí zánětů postihujících i jiné sliznice ústní dutiny, tzv.stomatitídy

  Diagnostika zánětu jazyka

  • anamnéza – přesné dotazy ohledně vzniku a průběhu onemocnění
  • klinické vyšetření – charakteristický nález na jazyku
  • pomocné vyšetření – v případě podezření na celkové onemocnění vyšetření krve, ev. biopsie …

  Léčba zánětu jazyka

  • důležité je odstranění příčin onemocnění
  • zvýšená hygiena dutiny ústní
  • výplachy úst heřmánkovým nebo třezalkovým odvarem, potírání jazyka borax-glycerinem, bikarbonátem, peroxidem vodíku … (podle konkrétní formy naordinuje stomatolog)
  • nedráždivá měkká strava
  • alergická glositida se léčí protialergickou léčbou. Podávají se antihistaminika, kortikoidy. Stav je vážný a často vyžaduje hospitalizaci pacienta až do odeznění příznaků alergické reakce. Důležité je zjištění alergenu a následně jeho vyloučení.
  • absces-nutné vypuštění, antibiotika
  • další léčba je indikována podle konkrétního druhu zánětu, ordinuje ji stomatolog av případě celkových onemocnění i jiný specialista

  Glositida může být jakákoliv patologická změna jazyka.

  Pálení jazyka: možné příčiny

  Pálení jazyka je poměrně častým nepříjemným jevem, který může mít víc příčin – od krátkodobého nedostatku vitaminů až po infekce či hormonální onemocnění. Při pálení jazyka trvajícím několik dní, bychom měli navštívit odborníka – stomatologa nebo lékaře pro nemoci krční, nosní a ušní.

  Příčiny pálení jazyka

  Jazyk je zrcadlem celého těla. Příčiny pálení jazyka mohou být místní a celkové.

  Místní příčiny

  • Ostré zuby,
  • špatně sedící protézy,
  • přecitlivělost na zubní pasty,
  • akrylátové protézy a výplňové materiály.

  Celkové příčiny

  • Nejčastější příčinou pálení jazyka je nedostatek vitaminů řady B. Je-li avitaminoza déletrvající, může se projevit rovněž poruchami krvetrvorby. Nedostatek vitaminu B je léčen zvýšenými dávkami vitamínů, obvykle injekční formou.
  • Pálení jazyka může způsobit nedostatek železa.
  • Pálením jazyka bez počínajícího zánětu se může projevovat xerostomie, kandidóza i cukrovka.
  • Potíže se objevují někdy i po přechodu.
  • Onemocnění štítné žlázy.
  • Při určitých kožních onemocněních se může pálení jazyka objevit jako jeden z průvodních jevů. Může se jednat například o tyto méně časté nemoci:multiformní erytém, lichen planus, opakované afty, Behcetova nemoc, pemphigus vulgaris.

  Léčba je komplexní

  Lékař provede tak zvaný rozbor předchorobí, který může odkrýt kontaktní alergen, dráždivou látku, léky vyvolávající přecitlivělost, poruchu látkové přeměny nebo skrytou vleklou infekci. Dále nechá provést laboratorní a imunologické vyšetření, jehož součástí bývá také stanovení protilátek proti herpes simplex viru 1 a 2.

  Pokračuje-li pálení jazyka vývojem zánětu s otokem, podávají se kortikoidy.

  V životosprávě je důležitá dokonalá hygiena dutiny ústní.

  Potrava je vhodná nejlépe kašovitá, spíše vychlazená. Je důležité dopřát si každý den dostatek kořenové a listové zeleniny, nejlépe ve formě mixované syrové šťávy.

  Ke zmenšení bolesti a usnadnění příjmu potravy může někdy lékař podat znecitlivující roztoky a masti či zubní pasty s přidáním. Současně se doporučují multivitamínové a multiminerálové tablety.

  Nepodceňujme vitamín B2

  Vitamín B2 (riboflavin) se podílí na zpracování cukru, tuku a bílkovin i jejich přeměně na energii. Rovněž napomáhá tvorbě hormonů nadledvin a je zodpovědný i za ostrost zraku. Za první příznaky nedostatku riboflavinu můžeme považovat drobné prasklinky v koutcích úst, afty, bolestivost jazyka, pálení a únavu očí, přecitlivělost na světlo. K závažnějším projevům patří vypadávání vlasů, nesoustředěnost, poruchy spánku, špatná nálada. Riboflavin lze získat z většiny potravin, především jsou to například játra, sýr, mléko, vejce, pivní kvasnice, luštěniny a ryby. Vitamín B2 je odolný proti teplu, nikoliv však světlu. Pokud tedy necháváme potraviny na světle, citlivé molekuly riboflavinu se zničí.

  Related Posts

  Bolest mezi lopatkami příčiny

  Pálení kůže

  Epilepsie: Co ji způsobuje

  7 komentářů

  Dobrý den prosím o radu. Mívám pálení jazyka a rtů, poprskaný jazyk a sucho v ústech. Jazyk mě pálí více na špičce. Piji kolem 2 litrů vody nebo čaje. Prodělala jsem virozy a brala antibiotika už v lednu a únoru. Po 3 měsících to není lepší a zdá se že horší. Prosím o radu.

  Mě na tyto problémy pomohlo domácí kysané zelí.Každý den jsem snědla hrneček 2 dcl. zelí i s zelnou vodou a za týden jsem měla klid.Jazyk jsem měla i bílý s povlakem a po zelí se vše zpravilo.Pomáhá to i na žaludek.Zkuste.

  Dobrý den prosím o radu. Mívám pálení jazyka a rtů, poprskaný jazyk a sucho v ústech. Jazyk mě pálí více na špičce. Piji kolem 2 litrů vody nebo čaje. Prodělala jsem virozy a brala antibiotika už v lednu a únoru. Po 3 měsících to není lepší a zdá se že horší. Prosím o radu.

  Dobrý den prosím o radu. Mívám pálení jazyka a rtů, poprskaný jazyk a sucho v ústech. Jazyk mě pálí více na špičce. Piji kolem 2 litrů vody nebo čaje. Prodělala jsem virozy a brala antibiotika už v lednu a únoru. Po 3 měsících to není lepší a zdá se že horší. Prosím o radu.

  Dobrý den prosím o radu. Mívám pálení jazyka a rtů, poprskaný jazyk a sucho v ústech. Jazyk mě pálí více na špičce. Piji kolem 2 litrů vody nebo čaje. Prodělala jsem virozy a brala antibiotika už v lednu a únoru. Po 3 měsících to není lepší a zdá se že horší. Prosím o radu.

  Dobrž den,už asi týd.mě hrozně pálí jazyk ,mám ho celý potažený žlutýn povlakem.Z čeho to může být?A co mám dělat?Děkuji

  Jazyk me pali uz rok a pul a ani lekari si nevi rady,uz beru antidepresiva a porad nic,co mam delat?

  Jazyk me pali uz rok a pul a ani lekari si nevi rady,uz beru antidepresiva a porad nic,co mam delat?

Leave a Reply