Příčiny houbových infekcí na těle (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Červené skvrny na těle dítěte a fotografie dospělých, druh, nemoci a léčby

Člověk někdy může trvat neočekávané zdravotní problémy – špatný zub, kolika stranou opar. Některé příznaky nejsou vždy jasné, jednoznačné, jako červené skvrny na těle. Podle lékařského výzkumu, stav kůže, je v důsledku obecného lékařského stavu, to znamená, že vyrážka, může nastat další změny různých tvarů a lokalizace na mnoha vnitřních chorob. Vzhled červenými skvrnami na těle mohou být způsobeny událostmi bezpečné pro zdraví, a docela závažná porušení, které vyžadují neodkladnou péči.

Symptomy a možné příčiny červené skvrny u dospělých

Vzhled červené skvrny na těle je považován za velmi častým problémem u dospělých. Důvody pro tento problém se může lišit: v oblasti dermatologie bude zadán více než pět desítek onemocnění, při kterých se červené skvrny je jedním ze symptomů. Tento kožní problém může signalizovat přítomnost choroby, v případě, že tvorba svědění, odlupování, zvýšení velikosti, množství. Pokud se tyto příznaky často “návštěva”, měli byste se poradit s dermatologem, aby se zjistit důvody, proč jmenování adekvátní léčby.

Zarudnutí a svědění není poškrábaný

Mnoho onemocnění se vyskytují u lidí v důsledku zvýšené nervové dráždivosti. Červené skvrny na těle, není výjimkou, ale svědění se objeví v důsledku různých poruch. Sami zarudnutí může způsobit oslabení tonus cév. Chcete-li snížit výskyt červených skvrn na minimalizaci prostoru jejich umístění, je nutné, aby se kontrastní sprchu, cvičení, provádět další postupy, k posílení krevních cév, imunitní systém. Toto narušení se nazývá vegetativní nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví.

Pokud červené skvrny způsobené znečištěním, pak spolu s Itchy se objeví nachlazení jevy, horečka, intoxikace syndrom. V důsledku toho dochází k zánětu infekce, která má speciální uspořádání, může být eroze skvrny s krusty, hnisu a obsahu vody. Mezi nejčastější příčiny červené skvrny produkují zánět mozkových blan, spálou, spalničky, plané neštovice, tyfu. Červené skvrny mohou způsobit plísňovou infekci, z nichž nejčastější je nakažlivá pásový opar.

Další příčinou červené skvrny s svědění na tělo je považován za fotodermatóza. Je to nemoc, která má jiný název, “sluneční alergie”. Ultrafialové záření způsobuje zarudnutí, vyrážku, otok. V případě silné svědění by měl alergie léky, které snižují zarudnutí, odstranit nepříjemné pocity. V teplejších měsících, je třeba nosit uzavřené oblečení, zřídka jít pod přímých slunečních paprsků, aby se zabránilo spálení sluncem, používat krémy s ochranou SPF alespoň 25 let.

Chronická nemoc je atopická dermatitida je příčinou popsaného problému. To se projevuje červenými skvrnami, svědění, odlupování kůže, těsnění, které se vyskytují ve většině případů v zimě, a zmizí v létě. pomáhá hormonální krémy, alergie léky k úlevě od příznaků.

U psoriázy, vyrážky na těle, červené skvrny může být velmi masivní, práce na dlouhou dobu. V mnoha případech se objevují na kolena, lokty, dolní části zad, hýždí a další extensor povrchy těla. Kožní projevy mohou růst, spojit se navzájem rušit silné olupování. Léčba by měla být podávána pouze lékařem.

Červené skvrny, které nezpůsobují žádné další vjemy, jako je podráždění, svědění, neprojdou samy o sobě, jsou umístěny na kůži prsu, paže, nohy a další části těl ukazovat na problémy s játry, trávicího, cévního systému. Špatný výkon vnitřních orgánů tak děje v podobě zarudnutí se liší ve své velikosti, tvaru. V tomto případě není nutné přemýšlet o důvodech sám si naordinovat léčbu, a jít ke specialistovi na konzultaci.

oblast pokrytí

-Li se náhle po celém těle šel erytém, potom se jedná o alergie, který je známý jako kopřivka. Při léčbě je třeba určit alergen, eliminovat jej užívat antihistaminika nebo stav ohrožující anafylaktický šok. Červené skvrny se mohou objevit v důsledku silné emocionální, fyzické zátěži. Pokud se kůže kůra těchto změn, může to znamenat lupénku. Kromě toho, příčiny mohou být infekční onemocnění, sklerodermie, kde která nejsou odolné proti roztržení napětí.

Když se objeví červené skvrny po sprše, koupel v krku, hrudníku, může to signalizovat kopřivku, alergickou voda používaná gely, šampóny, mýdla, látky, které voda z vodovodu je vydezinfikovat. Navíc takové kožní poruchy jsou výsledkem cévní dystonie, kde působí plavidla nemůže normálně reagovat na změny vnějšího prostředí (vysoká vlhkost, teplá voda, vysoké teploty prostředí).

Při červené skvrny lokalizace v krku, v nepřítomnosti svědění, což naznačuje, pityriasis versicolor, který se zpracuje s vodou okyselenou odlévání, kalení postupy, anti-houbové masti. Dalším důvodem – atopická dermatitida, doprovázené svěděním léze, což má za následek poruchy gastrointestinálního traktu.

Červené skvrny, lokalizované na rukou může indikovat přítomnost více než 8 desítek onemocnění. Ve většině případů, je to svrab, alergie, palmární erythremia. Přesná diagnóza by měla být prováděna pouze lékařem. Vzhled zarudnutí na hrudi naznačují, hormonální poruchy, onemocnění vnitřních orgánů, alergie na potraviny nebo vnější podněty.

Red skvrnitý ruka ukazuje, herpes, další infekční onemocnění, virového onemocnění. Kromě toho tyto změny končetin kůže může být vyvolána nezdravá strava s převahou tuku, mouky, smažených jídel, uzenin, sladkostí, stres, emocionální rozrušení.

Umístění v červené skvrny hlavy mluví seboroické dermatitidy v důsledku chovaných druhů houby, což usnadňuje hormonálními změnami. Původcem onemocnění stane aktivní v chladném období, kdy stresu. To doprovází mazotok peeling, vzhled hustých žlutých vloček, svědění.

Focus červené skvrny na obličeji je rozdělena do tří typů: růžovky, který je doprovázen výskytem drobných cév více trvalé nebo dočasné; erytróza, vyznačující se tím, trvalé nebo dočasné zarudnutí nosu, lících; Rosacea, což je kombinace růžovky, erythrosa, zánětlivé jevy v podobě papuly, pustuly.

Růžová zoster – kulatý hrubý kožní vyrážka

Ve většině případů se toto onemocnění vyskytuje u lidí 20-40 let. První příznaky jsou únava, malátnost, horečka, otoky lymfatických uzlin. Když tam jsou červené skvrny, které lokalizace ramena, hrudník, záda, boky, stehna. V mnoha případech je růžový lišejník zmizí beze stopy, ale nemoc je lepší, aby být ignorován, nebo se může připojit ekzém, stafilodermii, streptoderma. Léčba je zaměřena na minimalizovat riziko komplikací.

Alergičtí na alkoholu

Červené skvrny na těle, se objevují po konzumaci alkoholických nápojů, lze hovořit o počátku vývoje alergií na alkohol. Na první pohled tváří, pak – ostatní části těla. Toto onemocnění je považován za zvýšené individuální citlivosti na určité látky, s opakované expozice, na které se tělo začne produkovat protilátky k boji, v souvislosti s nimiž je zánětlivý proces s nepředvídatelnými důsledky. Příčinou alergie může být alkohol, kvasnice, chmel, syntetická barviva, konzervační látky, vonné látky.

Co když dítě má červené skvrny nebo skvrny

Na těle dítěte červené skvrny se mohou objevit nečekaně. Existuje mnoho nemocí, které vedou formách, jako jsou potíže. Příznak indikuje, že naléhavá potřeba jednat. Je přísně zakázáno, aby sám si naordinovat léčbu, zejména pokud je podmínka, doprovázenými zvracením, průjmem, horečkou, proto ihned konzultovat s lékařem pro diagnostiku. Zarudnutí mohou být příznaky těchto chorob:

 • Spalničky – do 4 dnů příznaky jsou podobné SARS, když tam jsou červené skvrny na obličeji, pak se spustí do hrudníku, břicha a nohou.
 • Spála – vyznačující se zářivě červené bodové vyrážka malého průměru, rychle se šíří po celém těle, což eliminuje nasolabiální trojúhelník. Jazyk je sliznice stává zářivě purpurové.
 • Zarděnky – jemná růžová vyrážka na hrudníku, zádech, tvář, horečka až 38 stupňů.
 • Plané neštovice – červené skvrny na několik dní promění papul puchýře naplněné tekutinou, což vede k těžkým svědění.
 • Roseola – původce onemocnění je považován za herpes virus. Inkubační doba je 5-15 dnů.
 • Pásový opar – konvexní vzhled červené šupinaté plochy.
 • Sudamen – pokuta červená vyrážka na místech, kde oděv proti kůži. Často se vyskytuje u dětí, které nosí plenky. Vyrážka není svědit, neobtěžuje dítě. Assist koupele s tinktury měsíčku, heřmánku, ořechových listů, použijte dětský zásyp, nosí druh oděvu, absorbují pot.
 • Alergie – je nejčastějším důvodem pro vznik červených skvrn na těle. Onemocnění se může objevit jako reakce na cokoliv (nové krmivo, dětské kosmetiky, mléko vzorec, pleny).
 • Red puchýř z popálení, komáří kousnutí.

  Kdy a do jaké lékaře je nutné urychleně řešit

  V některých případech, červené skvrny v kombinaci s dalšími příznaky a signály onemocnění, těžkých podmínkách, které vyžadují okamžitou pozornost kvalifikovaného lékaře. Známky zdravotních rizik a signálem pro léčbu dermatologa vzniku takových jevů:

 • Porušení vědomí – zmatenost, ospalost, mdloby, atd.
 • Namodralá, namodralé zbarvení rtů, kůže a nehtů.
 • Bolest na hrudi.
 • Závažnému zhoršení pozornosti.
 • Dušnost.
 • Pocit tísně na hrudníku.
 • Otok rtů, očí, krku.
 • Časté bušení srdce.
 • Dušnost, sípání.
 • Těžká zduření nosní sliznice.
 • Zvýšení teploty.
 • Anafylaxe – výrazná reakce na alergen, dušnost, hypoxie, pokles krevního tlaku, kolaps, ztráta vědomí.

  Fotky a popisy možných stavů

  Jak a čím léčit červené skvrny

  Lidská kůže je považován za ukazatel celkového stavu organismu. Musíte pochopit důvod pro jejich vzhled před odstraněním červených skvrn. V případě, že stát je obava, že je nutné poradit se s lékařem. Když jsou červené skvrny spojené s alergiemi, začnou svědit, je nutné odstranit zdroj, vzít gistaminblokatory že zmírnění nepříjemných příznaků. Při kožní vyrážky červené spojené se stresem, frustrace, emoce, strach, je třeba brát sedativa.

  Ale nemůžeme s jistotou říci, že červená skvrna – vegetativní reakce. Z tohoto důvodu, konzultace s odborníkem je třeba v každém případě. Když cévní onemocnění, onemocnění vnitřních orgánů skvrn získat různé odstíny, plísňové tam svědění, bělavý plak, vředy, vyžaduje léčbu speciální masti, prášky, antibiotika, lékař předepisovat.

  konzultace lékaře

  Když červené skvrny je třeba se poradit s dermatologem. Jen odborník může určit příčinu, na základě výsledků analýz provedených pacienta. Je-li diagnóza, stačí dodržovat všechny pokyny lékaře, pečlivě ošetřené. Pokud se jedná o infekce epidermis, aby se vyloučila možnost opětovné infekce, autoimunitních onemocnění, poraďte se s odborníkem usnadnit stavu. Nikdy se nepokoušejte přinést červené skvrny na vlastní pěst, Nesahejte, a to je ne hřeben, dodržovat pravidla hygieny.

  Léčba lidových prostředků

  Některé lidové léky, které pomáhají snižovat zánět, odstranit otok, zarudnutí:

 • Infuze březové pupeny zvlhčuje pokožku, snižuje zánět, červené skvrny. K tomu, nalít sklenici vařící vody lžíce ledvin vyluhovat několik hodin, navlhčete hadřík a přiložit po dobu 15 minut.
 • Snižuje zánět, červené skvrny, kopřiva, řebříček, vlaštovičník. Čerstvé bylinky potřebují zalijeme vařící horkou vodu, trvat na tom, vypouštění kapaliny a suspenze aplikované do postižených oblastí.
 • Kopr šťáva zmírňuje svědění, kopřivka, pocit pálení, které potřebujete, aby čistým hadříkem namočeným po dobu půl hodiny až vyrážky.

  Červené skvrny na kůži – příčiny a léčba

  Červená vyrážka charakteristika různých kožních onemocnění. Některé z těchto onemocnění jsou obecně bezpečné pro zdraví a může být příčinou psychické nepohody pacienta, jiné – s infekční povahy a jsou často doprovázeny komplikacemi mnoha tělesných systémů.

  Před zahájením léčby červené skvrny na kůži, je nutno diagnostikovat přesnou příčinu jejich výskytu. Všechny nemoci doprovázené takovými symptomy mají mnoho dalších projevů, většinou místní. To může být horečka, svědění, otok a olupování kůže v místě lokalizace míst.

  Mnoho onemocnění jsou spojena s výskytem červených vyrážek na kůži v podobě skvrn, velmi nakažlivá, jiní – trpíte autoimunitní původ nebo dědičná.

  Příčiny červené skvrny na těle

  Hlavní příčinou těchto příznaků mohou být infekční nemoci, jako jsou spalničky, plané neštovice, herpes a streptoderma.

  • malé červené kožní vyrážka;

  Specifické léky pro léčbu zarděnek není jako základ pro antivirové terapie jsou jmenováni (Arbidol) a imunostimulační (Viferon) finanční prostředky vitamíny. Pacienti ukázal klid na lůžku. Nejvíce ohroženi jsou pro těhotné ženy (způsobují abnormality fetálního vývoje) a dětí.

  Průnik do těla, virus postihuje především buňky nervového systému a kůže. Charakteristické znaky plané neštovice:

  • červené skvrny na těle, doprovázené silným kůže svědí. Vzhledem k nemoci tyto skvrny zvýšení velikosti, naplněné tekutinou – Clear exsudátu;

  Inkubační doba plané neštovice trvá asi 14 dnů. Hlavní metodou infekce – vzduchu.

  Při léčení planých neštovic se používá antivirové léky, antiseptika, antihistaminika. Při vysokých teplotách jmenován antipyretickou léky (Panadol). Kůže pacienta s neštovicemi pravidelně zpracovávány antiseptické (zelený diamant), čímž se zabrání spojení sekundární infekci, pomáhá odstranit vyrážky, zmírňuje svědění.

  Herpes – plísňová kožní onemocnění charakterizované výskytem červených skvrn na to různých tvarů a velikostí. Hlavním zdrojem nákazy v tomto případě je osoba nebo nemocné zvíře (některé herpes). Délka inkubační doby závisí na druhu onemocnění a zdravotní stav jedince. Zoster nejčastěji lokalizovány v dolních končetin, břicha, krku. Začíná výskytu choroby v určité oblasti kůže drobné skvrny, které se postupně zvyšuje velikost. Toto místo je obvykle doprovázena svěděním, otokem, v pokročilých případech – a otslayvanyem peeling pokožky.

  Léčba zbavují především místní. Lokalizace houby na kůži se zpracuje speciálními léky (kyselina salicylová, roztok jodu, Ekzoderyl). Nicméně, doporučuje se získat nástroje, které posilují imunitní systém. Herpes je vysoce nakažlivá. Nejtěžší léčba způsobuje trihofitii skalp.

  Rise nad povrchem kůže naplněné kapalným obsahem, červené skvrny na rukou, může také indikovat přítomnost streptokokové infekce.

  Léčba streptoderma aktivně používané dezinfekční prostředky (dusičnan stříbrný, kyselina salicylová), antihistaminika, masti na bázi kortikoidů.

  Důvody pro vzhled červených skvrn na různých částech těla, které mají původ neynfektsyonnoe jsou lupénka, ekzém a alergie.

  Psoriáza – autoimunitní onemocnění kůže, které je spojeno s tělem tzv plaků – zhutněn, mírně vyvýšený nad povrchem kůže zářivě červené skvrny, postupně sloučit do jednoho. V některých případech, onemocnění postihuje téměř celý povrch těla, což způsobuje velké psychologické potíže a nepohodlí pacienta. V pokročilých forem psoriázy jsou červené skvrny na končetinách, trupu, paží, alespoň – na obličeji. Tyto vyrážky doprovázené svěděním mohou odlepit a vlhký.

  Nemoc je považována za nevyléčitelná, ale síly moderní medicíny lze dosáhnout významného zlepšení stavu pacienta, snížit projevy onemocnění na minimum. Léčba spočívá v použití různých léků ve formě mastí (glukokortikoidů), aktivně bojuje se zánětem kůže, brání jí jizvy. Dobré výsledky jsou získány ozářením kůže ultrafialovým zářením. V těžkých případech psoriázy přiřazen chemoterapie (methotrexát) zamedlyayuschaya procesu buněčného dělení a následně, progrese onemocnění.

  Ekzém – zánětlivé kožní onemocnění, které je převážně alergického původu. Hlavní projev ekzém – shelushaschyesya vyrážka je obvykle lokalizován na dolních končetin, v zádech a břicha. Červené skvrny v podpaží, rukou a obličeje, může být také příznakem ekzému. Vznik onemocnění spouští vnější podmínky (chemický účinek na pokožku, toxické látky), a různé nemoci vnitřních orgánů (onemocnění trávicího traktu, centrálního nervového systému).

  Pro typický ekzém šupinatá, svědivá a vlhkou pokožku v místě zánětu. Léčba zahrnuje pravidelné používání krémů na bázi hormonů – kortikosteroidy, užívajících antihistaminika, sedativa.

  Alergie – druh reakce na nějaký podnět. Alergeny mohou být různé chemické látky, na které je člověk v kontaktu denně, prach, zvířecí srst, pyl a SAP složky potravin. Příčinou červených skvrn na obličeji může být alergický na kosmetiku, péči o pleť, mýdla. Všichni ve všech projevů nemoci jsou velmi různorodé, od kožní vyrážky na překrvení nosní sliznice a zarudnutí očí. Obvykle jedna osoba povinna předložit několik příznaků alergie. Když se vyskytují co nejdříve odstranit alergen s významnou degradací, aby antihistaminika (Zirtek, tavegil)

  Nadměrné pocení

  Lidský organismus využívá pocení jako termoregulační nástroj a také jako prostředek k tomu, aby se zbavil odpadních látek. Pocení je v podstatě normální obrannou reakcí organismu. Ovšem nadměrné pocení (hyperhydróza) může být pro člověka velmi nepříjemné a způsobit i dehydrataci.

  Jak se potíme?

  Pocení je řízeno centrálním nervovým systémem (hypotalamem) a také hormonálně. Na našem těle se ve vrstvě kůže, která bezprostředně komunikuje s vnějším prostředím nachází až 2 milióny potních žláz, a to především v podpažní jamce (axilla), na ploskách nohou a rukou, v tříslech, na zádech a v okolí ňader. Potní žlázky vylučují na hormonální nebo nervové povely pot, což je tekutina obsahující především vodu (99%), močovinu a odpadní látky (1%).

  Pocení je přirozenou reakcí organismu na přehřátí organismu (například v letním vedru nebo v důsledku horečky), zvýšenou námahu a zvýšený příjem tekutin. Pocení zvyšuje také stres. Pokud se člověk potí v důsledku těchto faktorů je to zcela normální jev. Denně se za normálních okolností z těla vyloučí asi 1 litr potu. Přechodně se může zvýšit až na 10 litrů. Pokud je však denní množství vyloučeného potu trvale zvýšeno nebo se potíme v situacích, kdy bychom se potit neměli jedná se o nadměrné pocení, které může mít různé příčiny.

  Příčiny nadměrného pocení

  Infekční onemocnění – v případě virových, bakteriálních či houbových infekcí se tělo v první fázi brání zvýšením teploty, což má za následek i zvýšení vylučování potu. Tento stav je zcela normální a tělo se jím brání přehřátí. Po odeznění infekce se stav obvykle upraví.

  Metabolická a hormonální onemocnění – nadměrné pocení se často vyskytuje jako průvodní jev u hormonálních poruch (zejména u pacientů trpících cukrovkou nebo nadměrnou funkcí štítné žlázy). V případě cukrovky se k pocení přidává často také nadměrné močení. Pokud se u vás vyskytují oba tyto příznaky měli byste neprodleně vyhledat lékaře.

  Onemocnění vnitřních orgánů – při onemocněních slinivky, jater, žaludku a dalších vnitřních orgánů se jako průvodní jev může vyskytovat zvýšené pocení.

  Menopauza – u žen v menopauze dochází k hormonálním změnám a často se u nich vyskytují návaly horka do tváří a zvýšené pocení.

  Vysoký krevní tlak – při oběhových problémech dochází ke zvýšenému vylučování potu, což bývá signálem zvýšeného krevního tlaku.

  Životospráva a obezita – při přejídání, obezitě a požívání ostrých a kořeněných jídel dochází často ke zvýšenému pocení. Problém obvykle vymizí, pokud začnete dodržovat správnou životosprávu a shodíte přebytečná kila.

  Stres – pocení je běžnou reakcí organismu na stres. Vzpomeňte si na to jak se člověk potil u maturity nebo u zkoušek na vysoké škole.

  Abstinenční příznaky – pokud se rozhodnete náhle přestat kouřit nebo pít alkohol, mohou se v počáteční fázi vaší abstinence vyskytovat nežádoucí průvodní jevy, jako je například nadměrné pocení. Tuto fázi je potřeba překonat, protože poté co si tělo zvykne na nový režim tento problém vymizí a budete se cítit mnohem lépe.

  Nežádoucí účinky léčiv – nadměrné pocení se často vyskytuje jako nežádoucí účinek spojený s užíváním některých léčiv.

  Průvodní jevy nadměrného pocení

  Mezi časté průvodní jevy nadměrného pocení patří, zejména u dětí, podráždění kůže. V takovém případě se na kůži objeví malé červené flíčky (potničky). Druhým častým projevem nadměrného pocení je nepříjemný nakyslý zápach, který vzniká tím, že vyloučený pot začnou na těle rozkládat baktérie. V takovém případě může dojít ke vzniku plísňových onemocnění. Plísně na nohou v podpaždí nebo v ochlupení genitálií jsou častým důsledkem nadměrného pocení.

  Ve vnitřním prostředí organismu může nadměrné pocení vést k dehydrataci či k narušení hospodaření s ionty.

  Léčba nadměrného pocení

  Nadměrné pocení má vždy nějakou příčinu. Tu je potřeba nalézt a vyřešit. Pokud k nadměrnému pocení dochází v důsledku onemocnění, lze tento příznak potlačit vhodnou léčbou příslušného onemocnění. U obezity je potřeba snížit hmotnost, apod. Jeproto potřeba se poradit s lékařem a odhalit příčinu vašich potíží.

  Pro zmírnění následků nadměrného pocení lze doporučit častější mytí (ideálně sprchování vlažnou vodou bez mýdla) a používání prodyšného spodního prádla a ponožek, ideálně z přírodních materiálů. Zápach z bot lze snadno odstranit alkoholovým sprejem nebo desinfekčním sprejem, které zlikvidují baktérie způsobující rozklad potu a jeho zápach. Vhodná životospráva a omezení kořeněných a pálivých potravin přispívá také k omezení pocení, stejně jako používání deodorantů a sprejů, které brání rozkladu potu a tvorbě nevzhledných skvrn na oblečení. Z přírodních prostředků lze doporučit pití šalvějového čaje.

  Poměrně razantním zákrokem jak omezit pocení v samotném základu je aplikace botulotoxinových injekcí k potním žlázám (nejčastěji do podpaží). Tento zákrok vede k omezení pocení a dokáže snížit pocení až na dobu několika let. Provádí se na specializovaných dermatologických pracovištích. Protože není hrazen pojišťovnou, lze ho doporučit pouze tehdy pokud je příčinou nadměrného pocení skutečně funkční porucha potních žláz, protože pokud se neodstraní příčina nadměrného pocení, přinese sice tato léčba dočasnou úlevu, ale v těle se to projeví jinde.

  U extrémních případů nadměrného pocení se někdy používá radikální operační řešení spočívající v chirurgickém odstranění potních žláz. V tomto případě se problém s pocením vyřeší trvale, ovšem tento zákrok se používá skutečně v případě, kdy selže všechna ostatní léčba, protože vede k narušení normálního funkčního pocení organismu, což také není ideální.

  Související články

  Addisonova nemoc: příznaky, projevy, diagnostika a léčba

  Cystická fibróza: příznaky, projevy, diagnostika a léčba

  Gilbertův syndrom: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Wilsonova choroba: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Co je to renální denervace?

  Erytrohepatální porfyrie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Hypoglykémie: příčiny, projevy a léčba

  Celiakie (celiakální sprue): příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Chcete dostávat podobné články o zdraví každý den na e-mail?

  Přihlaste se k odběru našich příspěvků a každý den vám pošleme jeden článek o zdraví a výživě na e-mail. Žádné nesmysly, ale kvalitní příspěvky, které vám pomohou získat více informací o léčbě a diagnostice různých onemocnění, potravinách a léčivech.

  Nebo nás sledujte na sociálních sítích.

  Nejčtenější

  20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy

  Bolesti bederní páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

  Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

  77 možností jak používat kokosový olej

  Hluboká žilní trombóza

  Zánět slinivky břišní: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Diagnostický test CRP: co to je a k čemu slouží

  Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

  Co může být příčinou nadměrného močení?

  Ústřel (ischias) a jeho léčba

  Jak snížit vysoký cholesterol?

  Velký průvodce pitím čaje v těhotenství

  Bolest na hrudi od páteře, infarktu a z jiných příčin. Jak je od sebe odlišit?

  Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Periferní neuropatie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Naše mise a hodnoty

  Medlicker vám přináší podrobné články o zdraví, výživě, kráse, léčivech a doplňcích stravy. Kromě toho připravujeme také testy a případové studie pro studenty medicíny. Žádné nesmysly, ale kvalitní a ověřené informace v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech a s odkazy na kvalitní klinické studie.

  Medlicker v jiných jazycích

  Medlicker je magazín o zdraví, který nepíše nesmysly

  Svědivé pupínky na těle: Příčiny

  Kopřivka, poštípání od hmyzu, infekční choroba, alergie na nějakou cizorodou látku – příčin, proč se na těle objeví svědivé pupínky je víc. A nejčastěji svědivé pupínky na těle trápí děti. Někdy zmizí po několika hodinách. Ale jestliže se svědivé pupínky obevují častěji, a nebo nemizí, je třeba navštívit lékaře, který zjistí příčinu a zahájí léčbu. Co může být původcem svědivých pupínků na kůži?

  Kopřivka většinou rychle odezní

  Svědivé pupínky na těle (hlavně u dětí) jsou nejčastějším projevem tak zvané kopřivky. Někomu stačí jen pár prvním jahod a „osype“ se. Kopřivka – svědivé vystouplé pupínky – se nejčastěji objevuje u jedinců, kteří mají sklony k alergiím. Nemusí se objevit jen po požití aromatického ovoce (jahody, ananas, rybíz, některé citrusy), ale třeba i po bylinkových čajích, které (paradoxně) pijeme na „pročištění“ organismu (zejména kopřivový čaj), čokoládě, oříškách. Některým dětem se vyrážka v podobě svědivých pupínků na těle objeví i v zátěžových situacích (školní zkoušky) nebo po zpocení v nevhodném nesavém oblečení. Kopřivku stačí ošetřit tekutým nebo i tuhým pudrem, který zabrání svědění. Obvykle rychle mizí. Je-li výskyt kopřivky častý, je třeba informovat o tom lékaře, který zjistí příčiny a doporučí léčbu (případně změnu stravovacích a jiných návyků).

  Hmyz ohrožuje hlavně v létě

  Dalším odvyklým důvodem svědivých pupínků na těle je poštípání od hmyzu. Dochází k němu v teplých měsících. Největší ohrožení je v blízkosti neudržovaných vodních ploch (komáři), v okolí dobytčích pastvin (ovádi). Velmi zákeřné, protože malé, jsou tak zvané muchničky. Jsou postrachem hlavně stanujících nebo bivakujících lidí. Člověka napadají hlavně v noci, takže se ráno probudíme se svědivými pupínky, které – zejména v případě muchniček – častokrát přecházejí ve větší zarudlé a svědící plochy. Jako pomoc se osvědčují masti k těmto čelům vyráběné, které mají chladivý a uklidňující účinek. Ošetřujeme hlavně děti, které by se mohly nekontrolovaně škrábat a a zanést si do původně malého pupínku nepříjemnou infekci.

  Další časté příčiny svědivých pupínků

  • Plané neštovice.Svědivé pupínky na těle dětí jsou typické u planých neštovic. Kromě kožních projevů neštovice provázejí i jiné příznaky. Planými neštovicemi mohou onemocnět i dospělí.
  • Alergie na nikl. Svědivé pupínky na těle mohou být také projevem alergie na nikl. Pupínky se objevují s místě dotyku s kovem: náušnice, řetízek, hodinky, ale také třeba zip nebo kovové knoflíky.
  • Svrab. Napadení zákožkou svrabovou (svrab) může zapříčinit vznik svědivých pupínků, a to zejména v kožních záhybech. Svrabová infekce se projevuje i viditelnými červenými „chodbičkami“ pod kůží. Léčbu a následná hygienická opatření doporučí kožní lékař.
  • Kožní paraziti.Poštípání od blech je další možnou příčinou svědivých pupínků na těle. Pupínky na hlavě může způsobit napadení vší dětskou.
  • Jedovaté rostliny. Požahání kopřivou nebo styk s nějakou jedovatější rostlinou (difenbachie, pokojová lipka a jiné) může způsobit svědivé pupínky.
  • Domácí chemie. Citlivou pokožku mohou dráždit a tvorbu svědivých pupínků způsobit některé příliš agresívní (nebo i příliš aromatické) prací prostředky (prášek, aviváž). Podobně může organismus reagovat na některé prostředky osobní hygieny nebo na kosmetiku.
  • Jiné důvody. V některých případech může být původ tvoření svědivých pupínků na těle v nějakém zánětlivém ložisku – třeba váček pod zubem, infekce v močových cestách a podobně.

  Pomůže jedině odborná léčba

  • Velmi závažnou příčinou tvoření svědivých pupínků na těle, které přecházejí v mokvavé plochy může být tak zvaný atopický ekzém. Objevuje se už u velmi malých dětí. Odborná léčba je nutná.
  • Dalším závažným důvodem tvoření pupínků je alergie na lepek – celiakie.

  Nejsou řídké ani případy, kdy se důvod tvoření svědivých pupínků na těle nepodaří zjistit a je třeba pouze tišit symptomy – masti, gely, pudry, obklady.

 • Leave a Reply