Prevence houbových infekcí kůže (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Pimafucin – využití plísňových onemocnění kůže a sliznic

Pimafucin používán v mnoha houbových infekcí, ale je zvláště účinný při onemocnění způsobených kvasinkami rodu Candida. Takové choroby jsou známé jako kandidóza – je v současné době nejběžnějším typem houbové infekce.

Pimafucin střevní kandidóza

Kandidóza střevní dysbiózou vyvíjí na pozadí, kdy z nějakého důvodu, snižuje objem normální střevní mikroflóry. To vede k rychlému zvýšení objemu podmíněně patogenní, která má dysbacteriosis. Často příčinou porosty ve střevech hub rodu Candida je použití antibiotik, které potlačují celé bakteriální flóry střeva a "udělat místo" pro reprodukci hub.

Candidiasis střevní nepříjemné sám o sobě, protože způsobuje příznaky jako je bolest břicha Břicha bolest: Typy a symptomy , Nadýmání, říhání, a tak dále. Avšak hlavní nebezpečí tohoto onemocnění v šíření Candida na okolních orgánů (např, pohlaví, ledvin a močových cest), jakož i na vzdálených orgánů prostřednictvím krevního řečiště a lymfatického systému.

Z tohoto důvodu, střevní candidiasis nutně být léčena. Pokud kandidóza nešíří do jiných orgánů, pak jeho léčba je často používán pilulku pimafutsin. Dospělí jmenovat jednoho tabletu pimafutsin (100 mg) čtyřikrát denně, děti – jako jedna tableta dvakrát denně. Průběh léčby obvykle trvá týden. Pokud užíváte léky pimafutsin někdy se objeví nevolnost a průjem, ale tyto účinky obvykle rychle ubíhají a nevyžadují přerušení léčby.

Pimafucin v léčbě kandidózy pohlavních orgánů

Pimafucin používá při léčení kandidózy vnějších pohlavních orgánů a pochvy u žen, a zevního genitálu u mužů. Pokud existuje podezření kandidózy vnitřních pohlavních orgánů mužů a žen, pak jinými antimykotiky.

Kandidóza vnějších pohlavních orgánů a pochvy u žen (vulvovaginální kandidóza nebo moučnivka), se projevuje zánětem, slizniční edém, toho, že na své bílé kýčovité nájezdy. Avšak hlavním příznakem tohoto onemocnění je velmi silné svědění v oblasti genitálií. Hlavní nebezpečí šíření kvasinková infekce do vnitřních reprodukčních orgánů prostřednictvím krevního řečiště a v celém těle.

Thrush může být nakažený pohlavním stykem, ale pouze v případě, že žena má imunitu. Houby rodu Candida jsou často součástí patogenní mikroflóru zevního genitálu a nezpůsobují onemocnění v normálním stavu imunity.

Treat drozd u žen Drozd u žen – význam problému pimafutsin pomocí vaginální čípky nebo krém. Včetně tato léčba se provádí při detekci těhotných žen má drozd.

Vaginální čípky s pimafutsin (100 mg) se podávají jednou denně od noci tak hluboko, jak je to možné do vagíny. Když menstruace je třeba dát pauzu v zacházení, as pimafutsin Pimafucin – pomoc v těžkých časech promyje se krví a nevykazuje požadovanou akci. Časté opakování onemocnění se provádí onemocnění střev – týdně jmenovaný pimafutsin tablet obvyklým způsobem. Na vnější genitálie může být také od jednoho do několikrát denně aplikovat krém pimafutsin.

Men kandidóza vnějších genitálií projevuje ve formě Candida balanopostitida – kožních lézí žaludu penisu a předkožky. Zároveň se objevují na zasaženou část pokožky, otok, zarudnutí a bílé kýčovité nájezdy. Pomáhá v tomto případě s 2% krém pimafutsin na který je aplikován jednou až třikrát za den.

Pimafucin léčení jiných plísňových infekcí

Candida léze se mohou vyvinout na ústní sliznici. Toto onemocnění je také známý jako drozd a způsobuje zarudnutí, otok sliznic, vzhled jejích bílých kýčovité nájezdy. Pro léčbu afty jmenovat 2, 5% suspenze pimafutsin. Dospělí pacienti užívající Jeden ml suspenze až šestkrát za den, děti – na 0, 5 ml 4-6 krát denně.

Nebezpečné candida léze vnějšího ucha, což může vést k šíření Candida ve střední a vnitřní ucho a ztráty sluchu. V tomto případě 2% krém pimafutsin A, která se aplikuje na kůži zevního průchodu jednou nebo vícekrát za den, a potom zavřete otvor s vatovým tamponem zvukovodu Jak používat sanitární pad – základní preventivní opatření ,

Při kožní plísňová onemocnění (včetně kandidóza kůži) pimafutsin také podávány ve formě krému, který je aplikován na postiženou kůži jednou až čtyřikrát denně po dobu nejméně dvou týdnů.

Pimafucin velmi efektivní lék, ale používá se pouze tehdy, když vnější houbovým chorobám a střevní kandidóza.

Nystatin – Návod k použití: kolik je v bezpečí?

Nystatin – jeden z prvních antifungální antibiotika. Po mnoho let se používá k léčbě mykotických infekcí, ale bez ohledu na přítomnost dnes více účinných antimykotik, nystatin jsou ještě široce používány.

Nystatin patří do skupiny polyenových antibiotik, které mají fungicidní aktivitu. Jedná se o přírodní antibiotikum, který je produkován několika typy houby, aktinomycety.

Mechanismus účinku nistatitna je to, že porušuje propustnost buněčných membránách hub, které způsobují zastavení jejich života a zejména chovu. To se děje v důsledku skutečnosti, že nystatin ve své struktuře má tendenci buněčné membráně hub sterolů. V důsledku buněk hub zničených vysokého osmotického tlaku mimo ni, která membrána již nemohou odolat.

Nystatin inhibuje důležité funkce kvasinek a kvasinek-jako hub. On ukazuje nejaktivnější proti kvasinky rodu Candida houby, což způsobuje onemocnění zvané Candida nebo kandidóza. Tak bakterií, prvoků a virů nejsou citlivé na nystatin. Zvyknout si nystatin houby se vyvíjí velmi pomalu.

Pokud jsou podávány nystatin není dobře absorbovány v gastrointestinálním traktu, krev vstupuje pouze malou část. To ukazuje terapeutický účinek především v gastrointestinálním traktu, nehromadí v těle a téměř všechny odvozeny od trusu ze střeva intaktní. Při použití nystatin ve formě čípků a mastí to je prakticky není absorbována přes kůži a sliznice, a vstupuje do krevního řečiště.

Dávkování Nystatin Nystatin – pomoc s kandidóza pokud jde o akci – ED. 1 mg obsahuje asi 4000 IU. Vyrábí se ve formě tablet v různých dávkách (na 250.000 a 500.000 jednotek), vaginální a rektální čípky (v různých dávek – při 250.000 a 500.000 jednotek) a nystatin mast, která obsahuje jeden gram 100.000 jednotek.

Nystatin je zobrazen v různých houbových infekcí vyvolaných houbami, které vykazují citlivost na to.

Vnitřní Nystatin tablety předepsány:

 • kandidóza sliznice v ústech a krku;
 • když kandidomikoz kůže;
 • kandidomikoz v gastrointestinálním traktu, bronchopulmonální, močového ústrojí a další vnitřní orgány;
 • pro prevenci kandidózy u pozadí delší léčebné kúry s antibakteriálními látkami, a to zejména u pacientů se sníženou imunitou.

Topicky jak se používá mast nystatin:

 • když kandidóza kůže a sliznic;
 • při léčbě kvasinkových infekcí u žen Drozd u žen – význam problému (léčbě jak její sexuální partner, i když nemá příznaky onemocnění).
 • Topicky ve formě vaginálních čípků:
 • pro vaginální kandidóza (moučnivka – léčba je kladen na obou partnerů, muži Nistatin jmenován masti); Během menstruace se léčba nebyla přerušena;
 • aby se zabránilo plísňových infekcí lokální aplikací antibiotik.

Všimněte si, že při použití vaginální čípky může negativně ovlivnit sílu latexové kondomy.

Topicky ve formě rektálních čípků:

 • Na konec kandidomikoz střeva (sigmoid tlustého střeva a konečníku);
 • pro prevenci plísňových infekcí před a po operaci v pánevní oblasti a konečné střeva.

Při současném použití Nystatinu a jiné antimykotické drogy – klotrimazol sníženou účinnost druhé.

Kontraindikace pro použití nystatin:

 • Nystatin výstřednost těla pacienta;
 • jaterní onemocnění v rozporu s jeho funkcí;
 • zánět slinivky břišní (akutní a chronická pankreatitida);
 • žaludeční a duodenální vřed;
 • Těhotenství a kojení Kojení – osobní volba krmení.

Nystatin je netoxický léčivo, a je obecně dobře tolerovány, ale vedlejší účinky jsou stále možné. Například, když jsou podávány změnit chuť a chuť k jídlu, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha Břicha bolest: Typy a symptomy , Alergické reakce se může objevit ve formě svědění, různé vyrážky (včetně ve formě kopřivky), horečka, třesavka.

Při použití nystatinu ve formě čípků a mastí, jako alergické reakce, jakož i vzniku a šíření necitlivé na nystatin houby – v tomto případě by měl být Nystatin okamžitě zrušit.

Nystatin určitě není nejúčinnější antifungální léčivo, ale to je dobře snášena a poskytuje málo vedlejších účinků.

Prevence Tuberkulóza: jak zabránit infekci

Již v dávných dobách lékaři měli bezpochyby nakažlivé tuberkulóze, ačkoli přesný představa o tom, jak to se přenáší a jak se vyhnout infekci, se objevil relativně nedávno. V současné době, prevence tuberkulózy je jednou z největších výzev, kterým čelí organizace zapojené v oblasti veřejného zdraví a vlády zemí, kde TB je zvláště obyčejný. Avšak v zemích, kde je nemoc je vzácná, její prevence je také důležitou otázkou.

TBC se šíří kapénkami; bakterie, které jsou její zástupci jsou obsaženy ve velmi malých částicích slin infikované osoby. Oni se uvolňují do vzduchu nebo na různých předmětech, když člověk kýchne, kašel, nebo dokonce jen mluví. Pro infekce u částic slinách by měl být realizovatelný patogenu tuberkulózy. Čím méně času, který uplyne mezi okamžikem, kdy patogen vstupuje do externího média a do okamžiku, kdy vstoupí do dýchacího traktu zdravého člověka, tím větší je pravděpodobnost nákazy. Po dlouhou dobu se předpokládalo, že existují i ​​jiné způsoby přenosu TB – například, že může být přenášen přes nádobí, ručníky, a další položky, které používají nemocné. V současné době není potvrzeno, že TBC se šíří všechny položky domácnosti.

Nespecifická prevence tuberkulózy

Je zapotřebí Sanitární prevenci tuberkulózy, aby se zabránilo infekci zdravých lidí . Přijímají se opatření, aby se zabránilo, závisí na osobě, s níž pacient žije, a od formy onemocnění . Typicky po osobě je zjištěna tuberkulóza, lékaři jsou zváni na průzkumu všem, kteří mají blízko kontaktu s ním v poslední době – ​​především lidé, kteří žijí s ním v jednom pouzdře . V některých případech, pacienti by měli být hospitalizováni – to není jen zvyšuje pravděpodobnost účinnosti léčby, ale také vám umožní chránit zdravé lidi před infekcí . Lidé, kteří žijí ve stejném domě s TBC, lékař může poskytnout konkrétní návod pro dezinfekci povrchů, na kterém je jídlo připravené a berou, ložní prádlo, atd . Kromě toho, měli byste pravidelně větrat prostory . Všechna tato opatření umožňují podstatně snížit počet částic ve vzduchu ve slinách . Konečně, sami pacienti musí postarat o prevenci infekce druhých . Je dostačující pro jednoduchá opatření: zakrýt si ústa rukou (lepší – tkanina), když kýchání nebo kašel, nedostanou příliš blízko k lidem v průběhu hovoru, nezapomeňte hodit do koše používá papírové ručníky .

To také zahrnuje nespecifickou prevenci sociální prevenci tuberkulózy. To zahrnuje sadu opatření, které se mezinárodní a nevládní organizace, aby bylo zajištěno včasné diagnostiky a léčby tuberkulózy. Chcete-li porazit nemoc, je třeba šířit informace o TB, přístup ke zdravotnickým službám pro všechny segmenty populace (včetně – pro vězně, mezi nimi mnoho nemocných s tuberkulózou) a zvyšování životní úrovně obecně. Boj proti zneužívání alkoholu a drog lze také přičíst sociální prevence, jako lidé s různými závislostmi náchylnější k tuberkulóze. Bez efektivní sociální prevence porazit nemoc je téměř nemožné.

Prevence tuberkulózy na cestách

Než vyrazíte na cestu, zvláště pokud je to dlouhá cesta, musíte se naučit, jak šířit tuberkulózu v zemích, které hodláte navštívit. To je důležité zejména pro ty, kteří mají onemocnění spojené s nízkou imunitou, jako je HIV / AIDS nebo diabetes Diabetes – ohrožující a nevyléčitelné onemocnění ,

Při cestách do zemí třetího světa, se snaží vyhnout delšímu pobytu v oblastech, kde je tuberkulóza zvýšil pravděpodobnost infekce, například v nemocnicích, věznicích, azylových domů pro bezdomovce. Máte-li pracovat na takových místech, pre-se poraďte se svým lékařem o tom, jak minimalizovat riziko nákazy tuberkulózy. Po jeho návratu by měly být co tuberkulinový kožní test; často i na pacienty, kteří se snaží dát negativní výsledek, je doporučeno, aby se znovu testovány několik měsíců později po cestování do zemí, kde je výskyt tuberkulózy je zvláště vysoký.

Specifická prevence tuberkulózy

Konkrétní preventivní údržba je nutná k ochraně proti aktivní tuberkulózu lidí, kteří zvýšili pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Specifická prevence je imunoprofylaxe nebo chemoprofylaxe tuberkulózy – zavedení vakcíny obsahující bakterie Mycobacterium bovis BCG; vakcína je často označována jednoduše jako BCG.

Očkování tuberkulózy lze doporučit u následujících skupin pacientů:

 • Děti, které se narodily v regionech s vysokým výskytem tuberkulózy;
 • Děti, které se nedávno vrátil ze zemí, kde TB je velmi časté;
 • Děti, jejichž Blízcí příbuzní trpí otevřené tuberkulózy.

Očkování je zřídka předepsán pro osoby starší 16 let, a nikdy – ty, kteří jsou starší než 35 let, jako u dospělých, není dostatečně účinná. Nicméně pacienti ve věku mezi 16 a 35 let, může snížit riziko vzniku tuberkulózy a je někdy používán, například, očkování osob pracujících v oblasti zdravotnictví. Novorozenci, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce tuberkulózy, vakcína je podávána krátce po narození.

Vakcína obsahuje oslabené bakterie, podobné těm, které způsobují tuberkulózu Tuberkulóza – úplné uzdravení není zaručena u lidí. Vzhledem k tomu, že jsou oslabeny, vakcína nezpůsobuje onemocnění, ale má na imunitní systém stimulující účinek, přičemž pacienti jsou imunní. Vakcína nezaručuje, že člověk se nikdy onemocní tuberkulózou, ale v 70-80% případů, to účinně chrání proti nejzávažnějších forem tuberkulózy.

Preventivní léčba tuberkulózy Léčba tuberkulózy – zdlouhavý proces, který vyžaduje neustálé sledování může být nutné u pacientů ve věku do 30 let, kteří jsou infikováni TB bakteriemi, novorozenci, jejichž matky trpí aktivní tuberkulózou, děti (a v některých případech dospělí), které jsou v úzkém kontaktu s pacienty otevřenými tuberkulosních Otevřená forma tuberkulózy – má být léčen v nemocnici Stejně jako lidé, kteří již dříve trpěli tuberkulózou, a kteří mají výrazně zvýšené riziko reaktivace onemocnění.

Ve většině případů jsou tyto léky se používají pro prevenci tuberkulózy, isoniazidu nebo ftivazid. Průběh preventivní léčba trvá obvykle tři měsíce; v některých případech se mohou vyžadovat opakované léčby.

Lamisil – Pokyny: Chcete-li lék

Lamisil – antimykotikum s širokým spektrem účinku. Výrobce (Novartis, Švýcarsko), uvolňuje lék v různých lékových formách, a to jak pro vnitřní, tak pro vnější použití. To vám umožní účinně léčit i závažných plísňových infekcí, jako je pásový opar Pásový opar – Jak se zůstat bez chlupů ,

Mechanismus účinku lamizila

Lék Lamisil (mezinárodní nechráněný název – terbinafin) se týká antifungálního akci širokospektrální a je k dispozici v několika lékových formách:

 • ve formě tablet o dávce 250 mg;
 • jako 1% krém pro vnější použití;
 • jako 1% spreje pro místní použití;
 • v 1% gelu (dermgelya) pro vnější použití s ​​chladícím účinkem;
 • 1% viskózní potahovací roztok (Lamisil Uno), pouze k jednorázovému použití.

Mechanismus účinku lamizila spojené s potlačením enzym účastnící se metabolických procesů v buňkách hub, což vede k buněčné smrti. Zejména terbinafin potlačuje brzy v syntéze sterolů v mykotických buňkách, což vede k nedostatku potřebných elementů ergosterolu a nadměrné hromadění skvalenu (ergosterolu syntetizován z nich).

Citlivost na lamizilom Lamisil – moderní lék pomoci vyrovnat se s plísňovou infekcí ukazují, plísňová infekce patogeny, které způsobují onemocnění kůže a jeho přídavky (vlasy a nehty), například, houby-dermatofyty způsobující trichofytózy, mikrospory rubrosporiyu, sportovní nohou, suspenzor svědit Jock svědí: plísňové infekce a tak dále. Nejsou méně citlivé na lék kvasinky rodu Candida. Externí lamizila formulace jsou také účinné proti patogenu barevné (herpes zoster).

Když se užívá do lamizila léku je systémové. V kůži a jeho přídavky jsou koncentrace lamizila ničí buňky hub.

Lamisil předepsaná léčba (a někdy i pro prevenci), způsobená citlivými patogeny houbovým chorobám. Systémová léčba (ve formě přičemž prášky uvnitř) se používá:

 • plísňová onemocnění nehtů (onihomiozah);
 • plísňová onemocnění pokožky hlavy;
 • plísňová onemocnění hladkou kůži (trup, končetiny. nohy), kandidóza kůže (způsobené houby rodu Candida).
 • Dávkové formy pro lokální použití lamizila jmenovat:
 • plísňová onemocnění kůže, včetně lézí nohou, trupu a končetin;
 • kandidóza kůže;
 • na barevné (pityriasis versicolor).

Oddělené dávkové formy lamizila pro venkovní aplikace mají své vlastní charakteristiky. Takže, Lamisil Sprej má osvěžující a vlastnost sušení, se rychle vstřebává a nezanechává skvrny na oblečení, takže se doporučuje použít houbových chorob, které jsou doprovázeny pláč (macerace).

Lamisil krém, na druhé straně, odstraňuje suchost a odlupování kůže, měkne, takže vhodnější pro léčení houbových infekcí, doprovázené sucha, podráždění a loupání kůže.

Lamisil dermgel má chladící efekt, to se rychle vstřebává do pokožky a uschne to zmírňuje svědění, podporuje rychlé hojení kožních procesů. Používá se především pro léčebné procesy v doprovodu pláče.

Lamisil uno – na jedno použití pimeneniya řešení, které se rychle vytváří na povrchu kůže ochrannou fólií, kterým lze dosáhnout terapeutického účinku léčiva po dobu několika dnů. Drogu pro léčbu plísňových infekcí nohou.

Všechny formy lamizila dávkování nemůže být použit v případě, přecitlivělosti na léčiva pacientovi. Vstupné lamizila uvnitř je kontraindikován u dětí mladších dvou let, lamizila vnější lékové formy nevztahují k léčbě dětí do 12 let, a Lamisil Uno – až 15 let. Se nedoporučuje aplikovat Lamisil tablety při krmení Vašeho dítěte Kojení – osobní volba krmení, protože je vylučován do mateřského mléka.

Bezpečnostní opatření Lamisil se používá v závažným onemocněním jater a poruše ledvin těchto orgánů, chronickým alkoholismem, rakovinu (včetně krevních onemocnění), metabolických onemocnění, nemocí, které jsou doprovázeny obstrukcí krevních cév končetin. Během těhotenství, Lamisil lze použít pouze na lékařský předpis v přítomnosti důležitých důkazů.

Ve většině případů, všechny lékové formy lamizila dobře snášeny. Nicméně, možné nežádoucí účinky. Tak, požití pilulek se občas objeví: pocit nepohodlí a bolesti v žaludku, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem, poruchy chuti, poruchy funkce jater. Někdy tam jsou bolesti svalů a kloubů, změny v buněčné složení krve, což vede k poruchám a imunitního zvýšeného krvácení, vypadávání vlasů, alergické reakce.

Při použití lamizila lékových forem pro místní aplikaci na kůži mohou být příznaky podráždění (zarudnutí, pálení, svědění), a alergické reakce.

Lamisil – kvalita, účinné a netoxické antifungální léčivo.

Kožní infekce

Onemocnění kůže patří mezi nejčastější nemoci, někdy jen banální, jindy vedoucí k dalekosáhlým imunobiologickým a psychickým následkům. Častou příčinou onemocnění kůže jsou zánětlivé stavy.

Bakteriální záněty (Pyodermatitis)

Spektrum bakteriálních zánětů kůže sahá od snadno rozpoznatelných, lehce ovlivnitelných povrchových kožních infekcí až po hluboké agresivní, gangrenózní až nekrotizující záněty kůže, ohrožující život. Včasné rozpoznání zánětu a včasná léčba může zvrátit průběh onemocnění. Typickou charakteristikou bakteriálních zánětů je hnis, označují se také jako hnisavé záněty.

Mezi běžné bakteriální infekce patří impetigo. Jde o povrchový zánět kůže vznikající nejčastěji osídlením streptokoky a stafylokoky. Postihuje všechny věkové kategorie a vyskytuje se nejčastěji v místech předchozího porušení kožní celistvosti. V úvodním stadiu se objevují žlutavé bulky, které často praskají a vysychají. Formují se v dlouhotrvající jizevnaté změny a nezřídka jsou přítomné zarudnutí a svědění. Většinou se impetigo nešíří, avšak u oslabených jedinců se může šířit do hlubších vrstev a vést k systémovému zánětu s dalšími komplikacemi.

Léčba závisí v první řadě na zvýšení osobní hygieny a zvýšení dezinfekčních opatření. Ručníky a povlečení by mělo být denně vyměněno a práno při vyšších teplotách. U stavů s těžším průběhem se doporučuje lokální léčba Bactrofenem případně celková léčba antibiotiky. Osvědčila se i fototerapie a z přírodních možností se uplatní zejména šalvěj, měsíček, přeslička a další.

Léčba přírodními preparáty – vhodné jsou včelí produkty, zevně i vnitřně. K posílení imunity zejména pak pýr plazivý a kopřiva.

Folikulitida (Folliculitis)

Folikulitida je formou bakteriálního zánětu kůže postihující zejména vlasové folikuly. Zánět však nezůstává ohraničen pouze na vlasový folikul ale šíří se v přilehlé tkání, formujíc takzvaný furunkl. Častěji postihuje oblasti s větším zastoupení potních žlázek. Nejčastějším původcem je zlatý stafylokok, z dalších patogenů jsou známé Klebsiely, Enterobacter a Proteus.

Účinnost léčby závisí na možnostech ovlivnění kauzální příčiny, kterou je nejčastěji narušení imunitního systému (AIDS, cukrovka, stavy po transplantacích, léčba kortikosteroidy). Lokálně lze aplikovat protizánětlivé masti, například Bactroban. Základem je opět dostatečná hygiena.

Celulitida (Cellulitis)

Pod pojmem celulitida si každý představí pomerančovou kůži na stehnech. Ve zdravotnické terminologii se však pod tímto pojmem označuje akutní hnisavý zánět zasahující kůži i podkoží. Zánět se zachytí i v přilehlých uzlinách a v nejtěžší formě vede ke gangrénám a nekrózám. V počátečním stadiu se projeví zarudnutím a ztvrdnutím kůže spojené s výraznějším edémem. Stav rapidně pokračuje, zasahuje zmíněné přilehlé uzliny. Celkové příznaky zánětu v pokročilejších fázích zahrnují vysoké horečky, schvácenost, bolestivost a vyžadují hospitalizaci a vysoko dávkovanou kombinovanou antibiotickou léčbu. V krajních případech je přistupováno k chirurgickému „debridementu“ kdy postižená tkáň musí být chirurgicky odstraněna. Komplikace mohou být smrtelné (bakteriální endokarditida, záněty ledvin, septický stav). Nejčastějším původcem jsou zlaté stafylokoky a hemolytické kmeny streptokoků.

Absces kůže je vzácnější komplikací hnisavých infekcí postihující zejména pacienty s postižením imunity. Projeví se zejména zarudnutím, bolestmi, teplem a otokem postiženého místa. Absces vyžaduje chirurgické ošetření a v některých případech celkovou antibiotickou terapii.

Virové záněty kůže

Spektrum virových zánětů kůže je široké a s většinou běžných virových nákaz se setkáváme v dětském věku. Jejich projevy i závažnost jsou velice různorodé a závisí také na obranyschopnosti organizmu a hygienických návycích.

Herpetické infekce

Pod obrazem spalniček probíhá infekce varicella-zoster virem. V dospělosti se můžeme setkat s hůře probíhající lokalizovanou formou, známou spíše pod názvem pásový opar. Jde o nepříjemné onemocnění postihující nervovou tkáň s typickými puchýřky v oblasti zásobené postiženým nervovým kořenem. Projevuje se silnými bolestmi a nepříjemným svěděním v postižené oblasti, někdy i s projevy oslabení postižené končetiny. Odeznívá během několika týdnů a vyžaduje včasnou antivirovou terapii.

Průběh může být zmírněn zejména vyšší dávkou vitaminů nezbytných pro správnou funkci nervového systému (vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E). Zvláště u starších lidí může i dlouho po proběhlém zánětu přetrvávat výrazná bolestivost a změna citlivosti kůže označovaná jako post herpetická neuralgie.

Herpes simplex virus naproti tomu probíhá většinou jen s lehkými projevy a je známější jako anguli infectiones s postižením ústního koutku. Postačí běžná lokální terapie například Zoviraxem a vitaminy.

Parvovirus B19

Malý DNA-virus ze skupiny Parvoviridae je původcem způsobujícím onemocnění známější pod názvem pátá nemoc. Vyskytuje se nejčastěji ve věku 4-15 let. Klasická manifestace zahrnuje mírně zvýšenou teplotu několik dnů s nasedajícími projevy zánětu dýchacích cest, typickým drobným načervenalým výsevem na tvářích šířícím se na končetiny a trup. Závažnější komplikací infekce parvovirem, naštěstí však méně častou, je artritida.

Ostatní infekční onemocnění

Z dalších virových zánětů kůže lze zmínit infekce enteroviry projevující se v dětství příznaky zahrnující kromě kůže i postižení dutiny ústní a infekce poxviry způsobující měkké vředy.

Stejně jako u ostatních virových infekcí je léčba symptomatická a doporučuje se zvýšený přísun vitaminů.

Parazitární onemocnění

Parazitární onemocnění kůže jsou v naších klimatických podmínkách vzácnější. Výjimkou je onemocnění svrabem. Infekce odborně označována Scabies, je způsobená drobným pavoukovcem, Sarcoptes scabiei. Přenos je zprostředkován úzkým osobním kontaktem (rodina, společné lůžkoviny, sexuální kontakty) a již dávno se nejedná jen o onemocnění lidí s nižšími hygienickými návyky. Parazit se stal odolnějším a přirozeně přichází ve vlnách přibližně každých pět let v místních epidemiích.

Základem léčby je ošetření celé kůže Permetrinem nebo Ivermectinem (Anti-scabies mast), a denní výměna a vyvařování lůžkovin a všeho oblečení. Oblečení je třeba prát okamžitě, případně vystavit nízkým teplotám, vzhledem k velké schopnosti původce přesunu.

Z přírodních látek se osvědčuje extrakt „Tee trea“, zvláště u forem rezistentních k běžným anti – parazitárním lékům.

Plísňové onemocnění

Plísňové onemocnění kůže jsou často opomíjené pro svůj pomalý průběh a celkové komplikace. Svým charakteristickým zápachem a narušením estetického vzhledu však i tyto pomalu probíhající záněty mohou způsobit nemalé potíže. Obecně jsou původci plísňových onemocnění velice odolné, a také obtížně zvládnutelné běžnými metodami léčby.

Epidermofyty – jedná se o nejrozšířenější plísňové onemocnění kůže. Plísně se usazují zejména v záhybech, v místech záparu. Časté jsou plísňová onemocnění nehtů, meziprstních prostor, v tříslech a pod prsy.

 • Plísňové onemocnění nohou je jedno z nejčastějších plísňových onemocnění. Příležitost nákazy se vyskytuje především na veřejných koupalištích, sprchách tam, kde chodíte bosi. Onemocnění se projevuje svědění, zčervenání a šupinatěním kůže, mohou se projevit i puchýře na prstech nebo na ploskách nohou. Nehty na prstech jsou tlustější a žloutnou. Někdy se dostaví i zápach.
 • Plísňová onemocnění v oblasti třísel se častěji vyskytují u mužů než u žen. Onemocnění se projevuje výskytem svědivé červené plochy v tříslech, popř. na genitáliích. Někdy dochází k rozšíření vyrážky i na hýždě.
 • Kvasinková infekce dochází k ní tehdy, jestliže plíseň, která již v těle existuje nahradí užitečné bakterie , které ji jinak mají pod kontrolou.

Kvasinkové infekce se vyskytují především u žen v pochvě, méně častěji u mužů na žaludu, a pokud nedojde k léčbě lehce se šíří dál do těla. Kvasinková infekce se projevuje především hustým, bílým, tvarohovým výtokem z pochvy, v okolí genitálu dochází ke zvýšené citlivosti a svědění. Postižený má časté nucení na močení, při kterém se dostavuje pocit pálení. Kvasinková infekce se může vyskytovat i v ústech. Způsobuje ji moučnivka.

Léčba – kromě syntetických antimykotických preparátů (Nizoral, Mycomax) lze využít opět obklady z listů šalvěje, ořechu a yzopu lékařského. Základem je samozřejmě zvýšená hygiena a zabránění zapaření.

Prevence kvasinkové infekce

Pokud trpíte kvasinkovou infekcí opakovaně, můžete prostřednictvím následujících několika změn přispět ke zlepšení svého životního stylu a zabránit tomu, aby se kvasinková infekce vracela. K přemnožení kvasinek může dojít také následkem užívání některých léčivých přípravků (např. antibiotik). Pokud máte obavy z kvasinkové infekce po ukončení léčby antibiotiky, opět se raději poraďte se svým gynekologem.

Tipy pro to, abyste předešla kvasinkové infekci:

 • Vyhýbejte se používání intimních deodorantů a příliš parfémovaných produktů (více detailů viz níže)
 • Vyhýbejte se stresu a dodržujte zdravý životní styl – tak podpoříte svůj imunitní systém
 • Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem cukru
 • Měňte často tampóny a vložky
 • Po použití toalety se utírejte zepředu dozadu
 • Po plavání a cvičení si měňte spodní prádlo
 • Vyhýbejte se velmi horkým koupelím

Správné mycí návyky

Běžná mycí mýdla a mycí prostředky, které obsahují příliš parfemovaných složek a různé chemické látky, mohou vaše intimní partie podráždit. Je proto vhodné používat mycí prostředky, které jsou přímo určené k intimní hygieně.

Vhodné oblečení

Ačkoliv je vliv oblečení sporný, může vám změna v oblékání pomoci.

 • Vyhýbejte se těsnému spodnímu prádlu a oblečení jako jsou příliš těsné džíny
 • Vyhýbejte se spodnímu prádlu ze syntetických materiálů, raději volte bavlnu

Vaginální probiotika

Probiotika mohou přispět k udržování přirozené rovnováhy poševní mikroflóry (laktobacilů).

Sex a kvasinková infekce

Pokud máte sex, ať už s mužem či s ženou, můžete si kvasinkovou infekci navzájem opakovaně předávat. Je to proto, že kvasinkovou infekcí mohou onemocnět jak muži, tak ženy. Promluvte si se svým partnerem, abyste zjistila, zda má nějaké symptomy. Muži mohou problém léčit pomocí krému v kombinovaném balení Canesten GYN Combi Pack nebo krémem Canesten GYN 6 DNÍ. Více o Canesten GYN Combi Pack najdete zde.

Kde koupit?

Časté dotazy

Produkty Canesten GYN

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Přípravky Canesten GYN 1 den, Canesten GYN 6 dní a vaginální tableta přípravku Canesten GYN Combi Pack jsou léčivé přípravky k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten GYN Combi Pack je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum. Canesten Intim Gel je kosmetický přípravek a nenahrazuje léčbu. Canestest a Canesbalance jsou zdravotnické prostředky.

Leave a Reply