Přes smetanové houbové krémy (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Cukrářská škola

Smetanové, šlehačkové i čokoládové krémy jsou většinou lehčí a jemnější. Používají se především na plnění, ale třeba i povrchovou úpravu piškotových dortů nebo rolád. Základní krémy se mohou ochutit různými dalšími vhodnými ingrediencemi.

Části lekce:

Smetanové krémy

Smetanový krém má základ ze smetany, do které se většinou přimíchává sýr typu žervé. Na přípravu používejte smetanu ke šlehání s vyšším procentem tuku. Krémy jsou vláčné a chutné, velmi dobře se roztírají.

 • 250 gramů žervé – např. neochucená Lučina
 • 50 gramů moučkového cukru
 • 1,5 decilitru smetany ke šlehání
 • vanilka

Všechny suroviny mimo smetany vložíte do mísy a vyšleháte nejlépe ručním elektrickým šlehačem nebo mixérem. Na závěr zvýšíte otáčky na vyšší rychlost, postupně přiléváte smetanu ke šlehání a krém vyšleháte do hladké jemné konzistence.

Čokoládový smetanový krém

 • 2 kelímky smetana 33%
 • 100 gramů čokoláda na vaření
 • 2 lžíce solamylu
 • 250 gramů másla
 • 4 lžíce cukru krupice

Ve vodní lázni svaříte za stálého míchání smetanu, cukr, čokoládu a solamyl. Hustý krém odstavíte ze sporáku, přikryjete fólií a necháte vychladnout.

Do studeného krému pak opatrně postupně po částech zašleháte změklé máslo a krém ještě případně podle chuti dosladíte.

Krém je vhodný jak na plnění dortů a rolád, tak i na jejich potahování.

Šlehačkové krémy

Šlehačkový krém se připravuje ze smetany ke šlehání s vyšším procentem tuku, může být rostlinná i živočišná. V případě potřeby se může použít i ztužovač šlehačky. Smetanu vždy šleháme vychlazenou!

Základní krém je možné ochutit například kakaem, čokoládou nebo studenou kávou, může se do něj přimíchat drobně nakrájené nebo rozmixované ovoce apod.

Základní šlehačkový krém

 • 1 smetana ke šlehání – 31, 33, 40 i více % tuku
 • 1 ztužovač smetany
 • 50 gramů cukru moučka

Vychlazenou smetanu smícháte ve vyšší nádobě se ztužovaček a pak ji mixérem nebo šlehačem vyšleháte do tuha. V průběhu šlehání postupně přidáváte podle chuti cukr.

Pokud chcete náplň ochutit například kakaem, čokoládou, studenou kávou, rozmixovaným ovocem nebo jinou příchutí, přidávejte je opatrně až když je šlehačka tuhá.

Při plnění dortu je vhodné udělat na okraji z másla hranu, která zabrání šlehačkové náplni ve stuku s polevou, kterou by mohla rozpustit.

Pařížský slehačkový krém

 • 2,5 decilitru smetany ke šlehání
 • 20 gramů kakaa
 • 25 gramů cukru krupice

Smetanu, kakao i cukr smícháme v kastrůlku a na malé teplotě přivedeme za stálého míchání do varu. Pak kastrůlek sundáme ze sporáku, krém mícháním vychladíme a pak uložíme minimálně na 6 hodin do chladničky – v žádném případě nesmí zmrznout!

Před dalším použitím směs opatrně vyšleháme do lehké pěny.

Videorecept – domácí čokoláda

Na krémy s čokoládou je nejlepší čokoláda domácí.

Nejoblíbenější lekce

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.

Hledejte v našem obsáhlém slovníku.

Rady, tipy, triky. Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.

Naučte se ty nejúžasnější cukrářské triky z pohodlí svého domoma v naší unikátní cukrářské škole.

Publikování, nebo jakékoliv další šíření obsahu je

Dorty, řezy, dobroty

Upozornění: Všechny fotografie zveřejněné na těchto stránkách podléhají autorskému zákonu!

Krémy, které používám do dortů.

Upozornění: Pod marcipán nejsou vhodné tvarohové krémy a krémy s želatinou. Šlehačka by měla být použita tak, aby nepřišla do přímého kontaktu s marcipánem.

 • Všechny vařené základy na krémy ihned po uvaření přikryji potravinovou fólií, aby neudělaly škraloup nebo neoschly.
 • Aby pudinkový krém neudělal hrudky, je lepší nejprve krátce šlehat pudink a teprve poté k němu přidávat po kouskách máslo. Zároveň nehrozí zřídnutí másla zahřátím z dlouhého šlehání.
 • Do každého krému nakonec přidávám asi 50 g rozpuštěného másla (z celkového množství másla ho odkrojím hned na začátku) – krém se lépe našlehá a nabyde.
 • Část másla je možné nahradit Herou (50 g až polovinu dávky másla) – v letních měsících krém lépe drží tvar, protože Hera si déle uchovává svou konzistenci.
 • Většinu tvarohových a šlehačkových krémů, které dávám do dortu, ztužuji želatinovým ztužovačem Dr. Oetker – při krájení se pak šlehačka "nepatlá", dort drží tvar.

SVĚTLÉ KRÉMY

Krém stracciatella

Suroviny na základ: 375 ml mléka, 1,5 PL Gustinu, 1,5 PL hladké mouky, 2 vanilkové cukry, 60 g cukru krupice – uvařit na sladkou kaši. Mouku s Gustinem je lepší předem rozmíchat v trošce mléka a nalít do zbylého vroucího mléka přes sítko, aby mouka neudělala hrudky.

Dále potřeba: máslo, čokoláda na vaření, Margot čokoláda.

Dokončení: Po vychladnutí zašlehat do 375 g másla. Nakonec do krému opatrně zamíchat 50 g nahrubo nastrouhané Margot čokolády a 50 g čokolády na vaření.

Pudinkový krém s vejci podle Zdenky

Suroviny: 500 ml mléka, 2 1/2 vanilkového pudinku, 3 žloutky, 350 g cukru krupice, rum na dochucení.

Postup: Žloutky rozmíchat v mléce (trochu odlít na rozmíchání pudinků), přidat cukr, dát vařit. Když začne vřít, vlít pudinky rozmíchané v mléce, povařit do zhoustnutí. Po vychladnutí zašlehat do 2 1/2 másel.

Krém s Gustinem a hladkou moukou

Suroviny a postup: 250 ml mléka, 1 vrchovatá PL Gustinu nebo jiného kukuřičného škrobu, 1 vrchovatá PL hladké mouky, 1 vanilkový cukr, 80 g cukru krystal – uvařit na sladkou kaši.

Po vychladnutí zašlehat do 250 g másla. Ochutit výrazně rumem.

Pudinkový krém

Suroviny: 500 ml mléka, 200g cukru krupice, 2 vanilkové pudinky, 1 máslo, 1 Hera, rum

Postup: Uvařit hustý sladký pudink, po úplném vychladnutí zašlehat postupně do másla pokojové teploty. Část krému je možné obarvit kakaem nebo rozpuštěnou čokoládou.

(Pozn.: Podle chuti je možné dát méně másla/Hery, případně dát pouze máslo).

Pudinkový krém nastavený moukou

Suroviny: 500 ml mléka, 150 g cukru, 1 vanilkový cukr, 52 g vanilkového pudinku, 15 g polohrubé mouky, 350 g másla.

Postup: Všechny suroviny kromě másla svařit na sladkou kaši (mouku s pudinkem rozmíchat v trošce mléka a přes sítko nalít do zbylého mléka). Po vychladnutí zašlehat do másla. Ochutit rumem.

Krém nastavený Solamylem a moučnou kaší

Suroviny: 250 ml mléka, 60 g cukru krupice, 2 vanilkové cukry, 15 g Solamylu nebo jiného kukuřičného škrobu, 15 g polohrubé mouky, 250 g másla

Postup: Všechny suroviny kromě másla uvařit na sladkou kaši. Nechat vychladnout. Poté zašlehat do másla.

Tento krém je světlejší než pudinkový, vhodný pod světlé potahy – nepříklad do svatebních dortů.

Koňakový krém nastavený moučnou kaší

Suroviny a postup: 250 ml mléka, 100 g cukru krupice, 15 g Solamylu, 15 g polohrubé mouky – uvařit na sladkou kaši. Po vychladnutí zašlehat do 250 g másla, přidat asi 6-7 PL vaječného koňaku.

Světlý vaječný krém

Suroviny: 6 celých vajec, 240 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 500 g másla.

Postup: Vejce, cukr a vanilkový cukr šlehat ve vodní lázni do zhoustnutí (trvá to asi 20-30 minut-vejce nejprve nabudou a poté klesnou), po vychladnutí zašlehat postupně do másla (vaječný základ má hustotu asi jako lepkavější piškotové těsto, zdá se řídký, ale po vychladnutí a zašlehání do másla je akorát). Ochutit rumem.

(Pozn.: Pro hustější základ dejte 100 g cukru na 2 vejce, tj. na 6 vajec 300 g cukru).

Žloutkový krém (jako do věnečků)

Suroviny: 125 g cukru krupice, 500 ml mléka, 2 pudinky, 2 žloutky, vanilkový cukr, 125 g másla.

Postup: V troše mléka rozšlehat žloutky a pudinkové prášky a zavařit do zbylého mléka s cukrem. Po zchladnutí zašlehat do másla.

Vanilkový krém z Vanilmixu

Suroviny a postup: 200 g Vanilmixu (pudink za studena)+500 ml vody – ušlehat a nechat asi 10 minut stát, aby pudink zhoustnul. 250 g másla ušlehat s 80 g cukru moučka, přidat po lžících pudink a dochutit rumem. Podle potřeby přisladit.

TMAVÉ KRÉMY

Krém pařížský z čokolády

Suroviny a postup: 250 ml šlehačky, 60 g cukru, 2 vanilkové cukry, 2 PL prosátého kakaa, 100 g rozlámané čokolády na vaření – smíchat, přivést k varu, krátce provařit a odstavit. Pokud by se kakao ve šlehačce nerozpustilo, je vhodné směs ještě před varem prolít přes cedník.

Nechat vychladnout a poté vychladit alespoň krátce v lednici. Poté zašlehat do 250 g másla.

Upozornění: Krém má tendenci se po zašlehání studené směsi srazit, proto doporučuji nechat část másla rozpustit a do krému ho zašlehat teplé, případně nahřát krátce mísu ve vodní lázni a krém přešlehat.

Vařený čokokrém od Zdenky

Základ si připravíme den předem: 1 šlehačka 30 a více %, 2 žloutky, 35 dkg cukru krupice, 1 kakao 100 g, nej je holanské tmavé, 10 dkg omegy (100% tuku). Vše dáme do hrnce, dobře promícháme ještě za studena a za stálého míchání uvaříme. Není nutno vařit dlouho, jen nechat přejít pár vteřin varem. Necháme vychladnout a dáme přes noc do lednice.

Postup: Vyšleháme 2 másla a vychladlou směs zašleháme po lžících. Pozor, směs je hustá a tuhá. Nemusíte se bát, to je správné.Tento krém vystačí na velký dort o průměru 35 cm a 2 x prořízlý. Je vhodný i pod marcipán netopí ho.

Výborný pařížský krém

Suroviny: 6 celých vajec, 240 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 60 g prosátého kakaa (nejlépe holandské kvůli barvě), 500 g másla.

Postup: Vejce, kakao a cukr šlehat ve vodní lázni do zhoustnutí (trvá to asi 20 minut), po vychladnutí zašlehat postupně do másla.

Čokoládový pudinkový krém

Suroviny a postup: 250 ml mléka, 50 g cukru, 1 čokoládový pudink svařit na sladkou kaši. Po odstavení přidat do horkého 4 PL čokolády (já dala polevu-čočky) a vymíchat do hladka. Po vystydnutí zašlehat do 250 g másla, podle potřeby přisladit, popř. ztmavit kakaem.

Krém Pohádka od Sajmonky

Suroviny a postup: 3 dkg hl.mouky umíchat s 3dkg másla na světlou jíšku, poté zalít 1/4 l mléka a uvařit hustou kaši. Ušlehat 1 máslo s 10 dkg moučkového cukru a 40 g kakaa a po lžících přidat vychladlou kaši.

Nugátový krém

Suroviny a postup:120 g nugety, 100 g másla, 1-2 PL vaječného koňaku – ušlehat. Dle chuti přidat nugetu nebo máslo.

KARAMELOVÉ KRÉMY

Karamelový krém ze Salka

Základ: 1 Salko vařit 2 hodiny i s plechovkou, nejlépe den předem.

Postup: Po vychladnutí všlehat do 1 másla. Podle chuti je možné nastavit pudinkovým krémem nebo pudinkem, krém je pak lehčí a méně sladký.

Karamelový krém z pudinku a Salka

Suroviny: 250 ml mléka, 1 extra karamelový pudink, 1 vanilkový cukr – uvařit na sladkou kaši.

Po vychladnutí zašlehat do 250 g másla. Přidat asi 3 polévkové lžíce hotového zkaramelizovaného Salka (popřípadě svařeného obyčejného Salka – vaří se ve vodě asi 3 hodiny).

Karamelový krém z moučné kaše

Suroviny: 8 dkg cukru krupice, voda, mléko, 15 g Solamylu, 15 g polohrubé mouky, 250 g másla, 1 vanikový cukr.

Postup: Cukr svařit na karamel, zalít troškou vody a rozvařit. Dolít mlékem do 200 ml. V 50 ml mléka rozmíchat Solamyl s polohrubou moukou a přes sítko nalít do vroucího mléka s karamelem-uvařit na kaši. Po vychladnutí zašlehat po lžících do másla s vanilkovým cukrem.

KÁVOVÉ KRÉMY

Krém Kofila

Suroviny: 3 vejce, 3 Kofily, 150 g cukru, 1,5 kostky másla.

Postup: Všechny suroviny smíchat (nejprve zlehka rozpustit Kofily a pak přidat ostatní). Šlehat nad párou asi 20 minut.

Krém nejprve nebude a pak klesne. Po vychladnutí zašlehat do 1,5 másla.

Krém kávový

Suroviny: 2 vrchovaté lžičky turecké kávy. 350 ml vroucí vody, 250 g cukru krupice, 100 ml mléka, 2 vanilkové pudinky, lžička polohrubé mouky.

Postup: Kávu zalít vodou a nechat 20 minut odstát. Potom přecedit, nejlépe přes kávový filtr. Přidat 250 g cukru, ve 100 ml mléka rozmíchat dva vanilkové pudinky a lžičku polohrubé mouky a zavařit do vroucí kávy. Vychladlý kávový pudink všlehat po lžících do 400-450 g másla.

Při přípravě krému jsem vycházela z receptu od aero-orion , který jsem lehce upravila a zjemnila mlékem.

OVOCNÉ KRÉMY

Krém pikantní jahodový od Di

Suroviny: 2-3 dcl šťávy z jahodového kompotu, 2/3 vanilkového (lépe jahodového) pudingu, necelá lžíce polohrubé mouky, 100g pr. cukru, 120g másla, 40g Hery.

Postup: V části šťávy rozmícháme puding a mouku a zavaříme do zbytku šťávy. Vychladlý puding po částech zašleháme do tuku s cukrem. (Já dávám cukr krupici a už do pudinku).

(Pozn.: Podobně lze udělat mandarinkový, malinový, mangový, višňový, broskvový, meruňkový a jiný krém).

Pařížská šlehačka

Základ: Den předem svařit 2 šlehačky a 2 ledové kaštany (nebo 2 šlehačky+ 80 g kakaa+80 g cukru krupice+ 4 vanilkové cukry).

Přes noc vychladit v lednici. Poté ušlehat.

Pařížská šlehačka II

Suroviny: 500 ml šlehačky 33%, 500 ml šlehačky 40%, 200 g čokolády na vaření.

Postup: 500 ml živočišné šlehačky 33% + 200 g čokolády na vaření – za stálého míchání přivést k varu a krátce provařit.

Nechat vychladnout a poté důkladně vychladit v lednici, nejlépe přes noc.

Poté přidat 500 ml vychlazené 40% šlehačky a vyšlehat ručním šlehačem.

Pařížská pěna

Základ: 2 šlehačky (400 ml) svařit den předem se 300 g čokolády na vaření a se 100 g másla a 100 g cukru moučka.

Dát chladit do lednice a druhý den vyšlehat. Do vyšlehaného krému vmíchat 1 želatinový ztužovač dr. Oetker připravený podle návodu.

Rychlá pařížská šlehačka

Suroviny a postup: 1 šlehačka v prášku Dr. Oetker, 1 PL cukru moučka – ušleháme se studeným mlékem podle návodu a do již ušlehané zašleháme 2-3 PL lžíce prosátého kakaa. Dle chuti je možné ještě dostadit.

Výborně drží tvar i do druhého dne.

Šlehačkový krém s pudinkem

Suroviny a postup: 1 Rama creamfine+1 vanilkový cukr-ušlehat a lehce smíchat s trochou pudinku našlehaného s trochou másla (podle chuti) nebo s 1 pudinkem bez vaření Olé dr. Oetker ušlehaného se 150 ml mléka.

Karamelová šlehačka

Suroviny: 80 g cukru krupice, 500 ml šlehačky (já použila 40%).

Postup: Cukr rozpustit za stálého míchání na mírném ohni na karamel, poté zalít 250 ml ohřáté smetany na šlehání a vařit tak dlouho, dokud se karamel ve smetaně nerozpustí. Uložit do druhého dne v lednici.

Druhý den přidat zbylých 250 ml vychlazené smetany a společně ušlehat.

Ovocný šlehačkový krém

Suroviny a postup: Šťáva z 1 malého kompotu (150 ml-např. mandarinkového), 1/2 sáčku šlehačky v prášku Dr. Oetker, 1/2 sáčku pudinku bez vaření Olé Dr. Oetker, 1 vanilkový cukr, 1 ČL cukru moučka-vše ušlehat do hustého krému.

TVAROHOVÉ A LEHKÉ KRÉMY

Upozornění: Tyto krémy je vhodné lít na piškot upevněný v dortové formě. Ztuhnou teprve po zachlazení v lednici.

Tvarohový krém

Suroviny: 500 g tvarohu, 1 Rama cremefine na šlehání, 1 vanilkový cukr, 100 g moučkového cukru, 1 želatinový ztužovač Dr. Oetker.

Postup: Ušlehat tvaroh s cukrem, vmíchat Ramu ušlehanou s vanilkovým cukrem, obě hmoty spojit a vmíchat podle návodu připravený želatinový ztužovač Dr. Oetker. Navrstvit na korpus ve formě a nechat důkladně vychladit nejlépe do druhého dne.

Jogurtový krém

Suroviny: 1 Rama cremefine nebo šlehačka, 1 zakysaná smetana, 1 malý bílý jogurt, 1 vanilkový cukr, 3 PL moučkového cukru (podle chuti případně více či méně), 1 PL citronu, 1 ČL vanilkového aroma (nebo vanilk. cukr), 6 plátků želatiny, 50 ml mléka.

Postup: Ramu ušlehat s cukrem a vanilkovým cukrem, přidat zakysanou smetanu, jogurt, citron a aroma. Želatinu nechat nabobtnat 10 minut ve vodě, poté vymačkat. a rozpustit v 50 ml teplého mléka. Přidat 2 lžíce smetanové hmoty, rozmíchat a vmíchat do zbytku smetanové hmoty.

Krém se zakysanou smetanou

Suroviny: 1 Rama cremefine, 400 ml zakysané smetany, 1 želatinový ztužovač Dr. Oetker, 2 vanilkové cukry, 3 PL moučkového cukru, 2 PL citronové šťávy.

Postup: Ušlehat Ramu s cukrem, smícháme opatrně se zakysanou smetou a metličkou vmíchat do želatinového ztužovače připraveného podle návodu.

Krém z pomazánkového másla

Suroviny: 2 pomazánková másla (smetanová, bez příchuti), 2 smetany ke šlehání (po 250 ml), 150 g moučkového cukru.

Postup: Pomazánková másla vyklopít do misky, přidát smetanu, cukr. Trochu promačkat vidličkou a ušlehat do tuhého krému.

Krém z marcarpone

Suroviny: 250 g mascarpone, 200 g zakysané smetany, 300 ml šlehačky, 3 PL cukru moučka, 40 g vanilkového cukru, 1 želatinový ztužovač Dr. Oetker.

Postup: Ušlehat šlehačku, zvlášť ušlehat mascarpone se zakysanou smetanou a cukrem, možno přidat několik kapek citronové šťávy a nakonec ušlehanou šlehačku. Želatinový ztužovač připravit podle návodu a spojit opatrně se smetanovou hmotou.

Tvarohovo-máslový krém

Suroviny: 500 g tvarohu, 250 g másla, 200 g cukru moučka.

Postup: Všechny suroviny ušlehat.

HMOTA NA TVAROVÁNÍ KORPUSU

Suroviny a postup: Zbytky piškotového korpusu (možno využít i zamražené okrojky po přípravě dortu) nebo piškoty (lepší část nadrtit, část jen rozlámat, rozlámané piškoty vytvářejí "kresbu") – možno nakombinovat korpus a piškoty. Pokapat rumem a spojit trochou krému nebo másla, několika lžícemi marmelády, přibarvit kakaem, možno přidat i strouhané nebo sekané ořechy, podle potřeby přisladit. Vytvořit soudržnou hmotu konzistencí zhruba jako na vosí hnízda (může být i vlhčí).

Smetanové rizoto s cuketou

Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz

Smetanové rizoto s cuketou je zase jeden z těch receptů, který je jednoduchý na přípravu, zaplácnete si tím bříško a popřípadě vám i zbyde na další den na oběd (pokud také praktikujete úspornou krabičkovou metodu, abyste neutráceli miliony za oběd někde venku). Krom toho se dá použít jako hlavní chod nebo i jako příloha.

Rýži na sto a jeden způsob jsem měla vždycky moc ráda a nedělalo mi problém si hlavně třeba v období vysokoškolských studií udělat kotel rizota a živit se tím další tři dny. To byla značka ideál. Nicméně určitě každý z vás máte v životě dobré kamarády, kteří občas přijdou s nějakou informací, která vám naprosto dramaticky změní život a rozhodně nepotěší. Kamarádi to samozřejmě dělají s dobrým úmyslem (děkuji, Péťo), ale už nedomyslí důsledky svého počínání.

No a takže se jednoho dne stalo, že mi byla sdělena pro mě naprosto zdrcující informace o rýži: „Víš, že se rýže začíná už 20 minut po uvaření kazit a do druhého dne je v ní takové množství bakterií, že by se neměla jíst?“ Co si pak s takovou informací počít? Byla jsem zdrcená a dlouho jsem na rýži zanevřela.

Až teprve láska k rýži mě přesvědčila, že to prostě zvládnu! Že se pokusím přes to přenést a rýži sníst buď rovnou, nebo to překousnout a dát si jí další den a s bakterií se prostě smířit. Jde to. Hlavně moc nemyslet.

Ingredience

1 hrnek kulatozrné rýže

2 hrnky kuřecího vývaru

250ml smetany na vaření

Množství: 2 hlavní jídla nebo 4 přílohy

Nově: Sledujte Čubí stories na Instagramu!

Fotky nových receptů, ale i legrácky a pohled do zákulisí (nejen) kulinářského života Paní Čuby přes „Instagram stories“. Buďme v kontaktu ��

Postup přípravy

Ale tedy jak na smetanové rizoto s cuketou?

Cibulku nakrájenou na kostičky si osmahněte na lžičce másla, a když už začne sklovatět, přidejte na kostičky nakrájenou cuketu a osmahněte jí tak minutu dvě. Pak přidejte kulatozrnou rýži nebo rýži na rizoto a zalejte hrnkem bujonu. Na mírném ohni pak rýži průběžně promíchávejte a přidávejte zbytek bujonu. Asi po deseti minutách postupně také přidávejte smetanu. Vařte, až je rýže měkká. Rizoto vypněte, vmíchněte ještě lžičku másla a servírujte.

Přídat do mých oblíbených receptů v členské sekci

Fotky nových receptů, ale i legrácky a pohled do zákulisí (nejen) kulinářského života Paní Čuby přes „Instagram stories“. Buďme v kontaktu – @receptypanicuby ��

Napsala Paní Čuba

Bafinky baf. To jsem já, Paní Čuba – Pavlína osobně. Dobré jídlo, kvalitní šlofíček, pohodoví lidé, černý humor a Čubí muž – pro mě jednoduchý recept na spokojený život v dnešním chaosu. Chcete o mně vědět více? Podívejte se do sekce O Čubě.

Přes smetanové houbové krémy

Nemáte žádné nové zprávy

Partneři Prostřeno.cz – Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) a Bety.cz (www.bety.cz)

Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Prostřeno.cz posílejte na redakce@prostreno.cz.

Copyright © 2009-2016 Prostřeno.cz – všechna práva vyhrazena.

Získávejte nejnovější články e-mailem

Na Váš e-mail již brzy přijde přehled aktuálních článků.

Zvolte si, jak často chcete přehled dostávat:

nechám to na vás

Na Váš e-mail již brzy přijde přehled aktuálních článků.

Houbové ragú

Zprudka orestované pravé hřiby, chvíli podušené zalité bílým vínem a vývarem, dochucené šalotkou, česnekem, kořením a petrželkou, omáčka nakonec zjemněná smetanou.

1. Hříbky nakrájíme na větší kousky a na oleji je zprudka orestujeme

2. Přidáme nasekanou šalotku a česnek, podlijeme bílým vínem a necháme chvíli povařit, až se víno vypaří a předá všechny chutě a vůně ostatním ingrediencím

3. Přidáme klasický vývar, nebo přímo pravý demi glace, dochutíme solí a pepřem a ještě jednou provaříme

4. Nakonec do pokrmu přidáme smetanu a čerstvě nasekané bylinky.

Demi-glace se dá dnes běžně koupit, ale můžete si ho i připravit doma, ovšem zabere to dost času! Recept zde: Demiglace nebo demi-glace, demiglaze.

Autorka fotografie i receptu: Naďa Indruchová

Houbové plíčky na smetaně

Houbové ragú na víně

Fotogalerie:

Náš tip na grilovaný sýr …

Uložit

Gastro kalendář

1.5. Pálení čarodějnic, Beltane (předvečer)

Tento původem keltský svátek se slaví v předvečer 1. května a na 1. května. V tento den nastává čas uctít život ve všech jeho nesčetných formách. Jde hlavně o svátek plodnosti doprovázený oslavou přírody a přinášením obětí divoké zvěři a přírodním živlům. Slaví se příchod jara a pálí se ohně na obranu proti čarodějnicím, což je zvyk podstatně novější, který přineslo křesťanství.

Držíte velikonoční tradice? Otevíráte koledníkům, nebo vyrážíte na koledu?

Gastronomický slovník pojmů

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Recept na jГ­dlo

StrГЎnka Receptnajidlo.cz vГЎm pЕ™inГЎЕЎГ­ ucelenou nabГ­dku receptЕЇ z ДЊech i ze svД›ta. U nГЎs najdete vЕЎechna jГ­dla a recepty. VyuЕѕijte nГЎЕЎ skvД›lГЅ vyhledГЎvaДЌ jГ­del a pokrmЕЇ. PoЕѕadovanГЅ recept urДЌitД› najdete. Najdete zde vГЅbД›r receptЕЇ ze vЕЎech znГЎmГЅch ДЌeskГЅch gastronomickГЅch serverЕЇ.

Kategorie receptЕЇ

VЕЎechny kategorie ReceptЕЇ

ModernГ­ vychytГЎvky, se kterГЅmi vytvoЕ™Г­te dokonalГЅ dort

 • PublikovГЎno: 03.04.2018 – 20:11

NovГ© recepty

VybГ­rГЎme boty na bД›h

Uzrál ДЌas. JiЕѕ nД›jakou dobu bД›hám a je ДЌas na ty nové. Hezké. Rychlé. Lehké. J.

 • PublikovГЎno: 03.04.2018 – 11:50

KГЎva v malГ©m mnoЕѕstvГ­ mЕЇЕѕe bГЅt zdravГЎ

 • PublikovГЎno: 31.03.2018 – 09:49

VelikonoДЌnГ­ recepty – kuchaЕ™ka ke staЕѕenГ­

PЕ™ipravili jsme pro vás nový velikonoДЌní ebook, s trochou receptЕЇ, návodЕЇ, rad a postЕ™ehЕЇ.

 • PublikovГЎno: 30.03.2018 – 12:00

ZpЕЇsoby, jak ozdobit VelikonoДЌnГ­ vajГ­ДЌka

Velikonoce se neodvratnД› blíЕѕí. Jako kaЕѕdý rok opД›t budeme zdobit VelikonoДЌní vajíДЌka.

 • PublikovГЎno: 30.03.2018 – 07:25

Smoothie: SeznГЎmenГ­ pro zaДЌГЎteДЌnГ­ky

S populárními smoothies se lze v souДЌasnosti setkat témД›Е™ na kaЕѕdém kroku. In.

 • PublikovГЎno: 29.03.2018 – 15:28

KrГЎsa po kapkГЎch

 • PublikovГЎno: 28.03.2018 – 16:02

JГ­dlo v prГЎЕЎku – jГ­dlo budoucnosti!

Jídlo v prášku není jen výhrada budoucnosti! Z tematických filmЕЇ o .

 • PublikovГЎno: 28.03.2018 – 09:45

ZdobenГ­ velikonoДЌnГ­ch kraslic 5 druhЕЇ technik

VelikonoДЌní svátky jsou spojené s mnoha zvyky a tradicemi. Zatímco nД›které jsou .

 • PublikovГЎno: 27.03.2018 – 12:02

JakГЅ salГЎt ke grilovanГ©mu masu?

 • PublikovГЎno: 26.03.2018 – 13:40

OdvodЕ€ovacГ­ dieta

 • PublikovГЎno: 24.03.2018 – 13:56

Jak posuzovat chuЕҐ vГ­na

 • PublikovГЎno: 23.03.2018 – 10:36

Nevolnosti v tД›hotenstvГ­ a jak na nД›

Pokud máte pocit, Еѕe od té doby, co jste tД›hotná, trávíte více ДЌasu na toaletД›.

 • PublikovГЎno: 23.03.2018 – 10:21

NГЎkupy uЕѕ nebudou otravnou zГЎleЕѕitostГ­

S pЕ™ibliЕѕujГ­cГ­ se dobou velkГ©ho nГЎkupu schraЕ€ujete doma letГЎky a uЕѕ jich je pД›knГЎ kupa. PeДЌlivД› si zaЕЎkrtГЎvГЎte vЕЎechny akДЌnГ­ nabГ­dky. .

 • PublikovГЎno: 22.03.2018 – 13:51

NД›kolik rad pro zavaЕ™ovГЎnГ­

ZavaЕ™ování není vД›daZavaЕ™ovat doma je krok dobrým smД›rem, jelikoЕѕ víte, co do toho d&.

 • PublikovГЎno: 22.03.2018 – 12:10

Podle ДЌeho vybГ­rat sedacГ­ soupravu do domГЎcnosti?

Pokud se v nejbliЕѕší dobД› chystáte zaЕ™izovat svoji domácnost novým nábytkem, j.

 • PublikovГЎno: 22.03.2018 – 12:09

NГЎvod, jak na vГЅbД›r novГ© kuchynД›

Plánujete rekonstrukci a chcete si zaЕ™ídit novou kuchyni snЕЇ? Pro zaДЌátek je dobré mí.

 • PublikovГЎno: 22.03.2018 – 11:25

Velikonoce v roce 2018

Na Velikonoce se těšíme určitě úplně všichni. I kdyby jen proto, že studená zima už rozhodně skončí a před námi je krásné a kvetoucí jaro, dny plné svěží zeleně a vonících rozkvetlých stromů, teplého jarního vánku a toužebně očekávaného jarního sluníčka.

 • PublikovГЎno: 20.03.2018 – 13:19

DД›tskГЅ pokoj, kterГЅ roste s vaЕЎimi dД›tmi

 • PublikovГЎno: 19.03.2018 – 10:00

Norsko – LetnГ­ kouzlo severskГ© pЕ™Г­rody

 • PublikovГЎno: 18.03.2018 – 18:40

ZatoДЌte s kily navГ­c!

Nadváha a obezitaV souДЌasnosti je téma nadváhy a obezity hodnД› propíráno, jelikoЕѕ str.

 • PublikovГЎno: 17.03.2018 – 14:58

PЕ™ipravte si osvД›ЕѕujГ­cГ­ domГЎcГ­ limonГЎdu

 • PublikovГЎno: 17.03.2018 – 14:57

TЕ™Г­dennГ­ ovocnГЎ dieta

Ovocná dieta je jednou z tД›ch krátkodobých jednodruhových diet, díky kterým vД›.

 • PublikovГЎno: 15.03.2018 – 10:35

Strava bez cukru

SnaЕѕíte se zhubnout a nejde vám to? Zkusili jste uЕѕ nД›kolik diet, cviДЌení a stále je to jak .

 • PublikovГЎno: 14.03.2018 – 15:53

Jak vybrat kvalitnГ­ kuchyЕ€skГ© noЕѕe?

Nejen profesionál mЕЇЕѕe mít kvalitní nЕЇЕѕMoЕѕná nevaЕ™íte pЕ™íliš ДЌasto a vo.

 • PublikovГЎno: 13.03.2018 – 17:29

NaЕЎe strava a vysokГЅ cholesterol

Vysoký cholesterol trápí vД›tšinu muЕѕЕЇ a Еѕen po 55 roku Еѕivota. Je to bД›Еѕný jev a nemu.

 • PublikovГЎno: 13.03.2018 – 14:01

OblГ­benГ© recepty

ZeleninovГЅ salГЎt s kuЕ™ecГ­m masem a zГЎkyskou recept

OsvД›ЕѕujГ­cГ­ zeleninovГЅ salГЎt s kuЕ™ecГ­m masem netradiДЌnГ­ chuti, podГЎvanГЅ s osmahnutГЅm toustem. Recept na 4 porce. Vareni.cz – recepty, tipy a ДЌlГЎnky o .

 • LГ­bГ­ se: 889 lidem

GulГЎЕЎovka s houbami recept

PГЎrkovГЎ gulГЎЕЎovka . RychlГЎ ДЌesneДЌka s houbami . LososovГЎ polГ©vka s houbami . ДЊoДЌkovГЎ polГ©vka s houbami . FazolovГЎ gulГЎЕЎovka . BramborovГЎ polГ©vka s .

 • LГ­bГ­ se: 326 lidem

FitsegedГ­n s celozrnnГЅm knedlГ­kem recept

SegedГ­n s celozrnnГЅmi knedlГ­ky z pekГЎrny – dД›lenГЎ strava (kytiДЌky) Zobrazit dalЕЎГ­ alternativy. OhodnoЕҐte recept: FitsegedГ­n s celozrnnГЅm knedlГ­kem.

 • LГ­bГ­ se: 434 lidem

Dort zasnД›ЕѕenГЅ kopec recept

MrkvovГЅ dort II. Dort Е moulinka . Dorty – zdobenГ­ . Dort Spiderman . Dort Batman . Dort Pavlova . HoubaЕ™skГЅ dort . Dort Mimoza . Dort Eiffelovka . KarnevalovГЅ .

 • LГ­bГ­ se: 454 lidem

KuЕ™e GargГЎno recept

ДЊeskГЅ recept s nГЎdechem ItГЎlie. Vareni.cz – recepty, tipy a ДЌlГЎnky o vaЕ™enГ­.

 • LГ­bГ­ se: 957 lidem

Torta al limone recept

RychlГЎ, lehkГЎ a dobrГЎ buchta, na kterou nepotЕ™ebujeme moc ingrediencГ­. Recept z ItГЎlie. Vareni.cz – recepty, tipy a ДЌlГЎnky o vaЕ™enГ­.

 • LГ­bГ­ se: 685 lidem

Brambory s petrЕѕelkovГЅm mГЎslem

Brambory s petrЕѕelkovГЅm mГЎslem – 1) Brambory uvaЕ™Г­me ve slupce, nechГЎme schlГЎdnout a oloupeme. 2) MГЎslo rozehЕ™ejeme, zamГ­chГЎme do nД›j nasekanou…

 • LГ­bГ­ se: 318 lidem

VanilkovГ© mini bГЎbovky

Mouku prosejte s prГЎЕЎkem do peДЌiva. PЕ™idejte oba cukry, tЕ™i Еѕloutky, mlГ©ko smГ­chanГ© se semГ­nky z vanilkovГ©ho lusku a sluneДЌnicovГЅ olej. VЕЎe dЕЇkladnД›

 • LГ­bГ­ se: 1345 lidem

DrЕЇbeЕѕГ­ smД›s

DrЕЇbeЕѕГ­ smД›s – KuЕ™ecГ­ prsГ­ДЌka nakrГЎjГ­me na nudliДЌky, pЕ™idГЎme jogurt, rajДЌatovГЅ protlak, 2 lЕѕГ­ce olivovГ©ho oleje, skoЕ™ici, kari a sЕЇl. VЕЎe .

 • LГ­bГ­ se: 145 lidem

Kari steak

BurgundskГ© rolГЎdky 30 10 1. RybГ­ rizoto 30 1 4. KomentГЎЕ™e a dotazy .

PodobnГ© recepty jako Kari steak

 • LГ­bГ­ se: 194 lidem

ChlГ©b z ЕѕitnГ©ho kvГЎsku recept

Recept na chlГ©b, kterГЅ je krГЎsnД› nadГЅchanГЅ i bez pouЕѕitГ­ kvasnic. Vareni.cz – recepty, tipy a ДЌlГЎnky o vaЕ™enГ­.

 • LГ­bГ­ se: 473 lidem

RychlГЎ houbovГЎ pizza

RychlГЎ houbovГЎ pizza – Troubu pЕ™edehЕ™ejte na 200В°C. Olej rozpalte ve velkГ© pГЎnvi, vsypte houby, ДЌesnek, chvГ­li opГ©kejte a po 2-3 minutГЎch podle chuti…

 • LГ­bГ­ se: 1490 lidem

MГ­ЕЎonudle recept

RychlГЅ a nenГЎroДЌnГЅ recept na instantnГ­ nudle s kuЕ™ecГ­m masem. Vareni.cz – recepty, tipy a ДЌlГЎnky o vaЕ™enГ­.

 • LГ­bГ­ se: 949 lidem

Mazanec (vegan) recept

LilkovГЎ pomazГЎnka Baba Ghanoush (vegan) HrachovГЎ kaЕЎe s tempehem – vegan . CelerovГ© karbanГЎtky alГЎ kapr – vegan . SmaЕѕenГЅ TavenГЅr – vegan .

 • LГ­bГ­ se: 444 lidem

NadГ­vanГЎ kachna peДЌenГЎ s bramborem (nejen) z remosky .

Fofr bezvajeДЌnГ© ЕЎЕҐavnatГ© Е™ezy (nejen) z remosky . . “MД›sГ­ДЌnГ­ krajina” dort nebo Е™ezy (nejen) z remosky . PeДЌenГЎ kachna se zelГ­m a bramborovГЅmi .

Leave a Reply