Předpis na infekci hubových nehtů (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

MYKOTICKÉ INFEKCE NEHTŮ

PЕ™Г­ДЌiny a pЕ™Г­znaky mykotickГЅch infekcГ­ nehtЕЇ

Houby – tzv. onychomykГіzy – vyvolГЎvajГ­cГ­ mykotickГ© infekce nehtЕЇ se dД›lГ­ do tЕ™Г­ skupin:

 • Dermatofyta (vlГЎknitГ© houby, kterГ© pЕ™edstavujГ­ aЕѕ 90% mykotickГЅch nehtovГЅch infekcГ­)
 • Kvasinky
 • PlГ­sЕ€ovГ© houby

Nakazit se onychomykГіzou mЕЇЕѕe kaЕѕdГЅ. NГЎchylnГ­ jsou pЕ™edevЕЎГ­m pacienti s venГіznГ­mi poruchami cirkulace v dolnГ­ch konДЌetinГЎch, diabetici, sportovci, lidГ© pracujГ­cГ­ v teplГ©m a vlhkГ©m prostЕ™edГ­.

Mykotická infekce narušuje a zhoršuje kvalitu života pacientů. Výsledkem jsou totiž deformované a barevně změněné, nevzhledně vypadající nehty. Z počátku dochází jen k jemným barevným změnám. Řada pacientů zprvu ani netuší, že se může jednat o mykotickou infekci. Nehty mají bělavou či nažloutlou až nahnědlou barvu. Později nehtový povrch zhrubne, odlupuje se a pod nehtem vzniká tzv. hyperkeratóza, díky níž dochází k uvolňování nehtů z nehtového lůžka a ke zvýšené lámavosti nehtů.

K prvnГ­m pЕ™Г­znakЕЇm dochГЎzГ­ pod volnГЅm okrajem nehtu, a nebo na boДЌnГ­ch stД›nГЎch. Infekce se dГЎle ЕЎГ­Е™Г­ do nitra, odkud se mЕЇЕѕe dГЎle rozЕЎГ­Е™it do okolnГ­ kЕЇЕѕe a nГЎslednД› k dalЕЎГ­m ДЌГЎstem tД›la. Spory mohou pЕ™eЕѕГ­vat v odlupujГ­cГ­ch se koЕѕnГ­ch buЕ€kГЎch, kterГ© jsou pЕ™Г­ДЌinou dalЕЎГ­ho ЕЎГ­Е™enГ­ infekce, dГ­ky moЕѕnГ©mu kontaktu s nimi skrz podlahu, odД›vy ДЌi hygienickГ© prostЕ™edky.

K infekci mЕЇЕѕe dochГЎzet pЕ™Г­mГЅm kontaktem z osoby na osobu, a nebo nepЕ™Г­mo kontaktem s infekДЌnГ­mi mГ­sty. Proto je tЕ™eba vyhГЅbat se vlhkГЅm oddД›lenГ­m ve spoleДЌnГЅch veЕ™ejnГЅch prostorech jako jsou plovГЎrny, ЕЎatny, sauny, sprchy apod. DЕЇleЕѕitГ© je udrЕѕovat nohy v suchu, ДЌistotД› a vyhГЅbat se inkriminovanГЅm mГ­stЕЇm.

MykotickГ© infekce jsou znaДЌnД› nakaЕѕlivГЅm onemocnД›nГ­m a majГ­ chronickГЅ prЕЇbД›h se sklonem k recidivГЎm. OmezujГ­ pacienta pЕ™i chЕЇzi, obouvГЎnГ­ a jsou doprovГЎzeny velmi nepЕ™Г­jemnГЅmi pocity. K zabrГЎnД›nГ­ zhorЕЎovГЎnГ­ stavu je tЕ™eba vДЌasnГЎ a dlouhodobГЎ lГ©ДЌba.

Pacient trpГ­cГ­ onychomykГіzou byl v minulosti odkГЎzГЎn na dlouhodobГ© lokГЎlnГ­ aplikovГЎnГ­ rЕЇznГЅch antifungГЎlnГ­ch mastГ­, roztokЕЇ a krГ©mЕЇ, avЕЎak houby uloЕѕenГ© v niЕѕЕЎГ­ch vrstvГЎch nehtЕЇ, nebyly tak zasГЎhnutГ© a onemocnД›nГ­ se proto ДЌastokrГЎt opakovalo. Nehty i kЕЇЕѕe se totiЕѕ regenerujГ­ smД›rem ven a spolu s odumЕ™elГЅmi buЕ€kami je tak odstraЕ€ovГЎn i aplikovanГЅ lГ©k, takЕѕe houby nachГЎzejГ­cГ­ se v hlubЕЎГ­ch vrstvГЎch kЕЇЕѕe i nehtЕЇ se za pomoci lokГЎlnГ­ terapie ГєДЌinnД› nezasГЎhnou. Proto se systГ©movГЎ terapie povaЕѕuje za nejГєДЌinnД›jЕЎГ­ formu lГ©ДЌby, zvlГЎЕЎtД› pak pЕ™i rozsГЎhlejЕЎГ­ch a recidivujГ­cГ­ch onychomykГіzГЎch.

SystГ©movГЎ lГ©ДЌba

SystГ©movГ© formy lГ©ДЌby jsou vГЎzГЎny lГ©kaЕ™skГЅm pЕ™edpisem a je na posouzenГ­ lГ©kaЕ™e,jakГЎ terapie bude aplikovГЎna. LГ©kaЕ™skГЅ dozor je u systГ©movГЅch antimykotik dЕЇleЕѕitГЅ, zvlГЎЕЎtД› kvЕЇli Е™adД› neЕѕГЎdoucГ­ch ГєДЌinkЕЇ, kterГ© s sebou tyto pЕ™Г­pravky nesou.

V Е™adД› pЕ™Г­padЕЇ je moЕѕnГ© vystaДЌit s lokГЎlnГ­mi antimykotiky. VГЅbД›r terapie zГЎvisГ­ na rozsahu mykГіzy, pЕЇvodci onemocnД›nГ­ a na vzГЎjemnГЅch lГ©kovГЅch interakcГ­ s jinГЅmi lГ©ДЌivГЅmi pЕ™Г­pravky, kterГ© pacient popЕ™Г­padД› uЕѕГ­vГЎ.

LokГЎlnГ­ lГ©ДЌba

SpoДЌГ­vГЎ v aplikaci mastГ­, krГ©mЕЇ, roztokЕЇ, sprejЕЇ ДЌi lakЕЇ na nehty. NГ­Еѕe jsou uvedeny nД›kterГ© z moЕѕnГЅch pЕ™Г­pravkЕЇ, kterГ© jsou na trhu volnД› k dostГЎnГ­:

Na lГ©kaЕ™skГЅ pЕ™edpis – PEVARYL krГ©m (econazol), MICETAL krГ©m, spray (flutrimazol)

VЕѕdy je tЕ™eba poДЌГ­tat s tГ­m, Еѕe vГЅsledky terapie se dostavujГ­ za 3 – 4mД›sГ­ce.

Mgr. Milena Е VECOVГЃ, lГ©kГЎrnГ­k

TГ©ma bylo zpracovГЎno bez nГЎroku na Гєplnost.

TГ©ma bylo zpracovГЎno dle nejlepЕЎГ­ho vД›domГ­ a svД›domГ­ autora na zГЎkladД› dostupnГЅch relevantnГ­ch vД›deckГЅch informacГ­.

Urgo na poškozené nehty

 • Zdravotnický prostředek
 • EAN: 3546895018821

Informace o produktu

Přípravek Urgo na poškozené nehty je určen k léčbě nehtů poškozených mykózou (plíseň nehtů) nebo zraněním – čistí, regeneruje, chrání.

Růst nehtů se individuálně liší, ale zdravý nehet roste průměrně od 0,5 do 1,2 mm za týden.

Fyzické faktory: teplo a vlhkost, náraz na nehet, těsné obutí.

Chemické faktory: použití saponátů a rozpouštědel, které mohou měnit nehtové proteiny.

Plísňová infekce: infikování ve veřejných šatnách a bazénech, nebezpečí nakažení, pokud máte jinou plísňovou infekci, jako například atletickou nohu, nebo trpíte cukrovkou.

Hydroxypropylchitosan, purifikovaná voda, etanol. Konzervační látkou je pirocton olamin 0,5% (octopirox)

Ve velmi vzácných případech se může objevit v místě aplikace přípravku Urgo poškozené nehty mírné podráždění kůže.

Urgo poškozené nehty se aplikuje velmi snadno denně na čisté a suché nehty. Jeho kartáček umožňuje ideální aplikaci přípravku na povrch nehtu, na kůži v okolí a pod konec nehtu.

Rychlý a jednoduchý pohyb, účinnost Urgo poškozené nehty je závislá na vytrvalosti.

Zlepšení stavu za použití přípravku Urgo poškozené nehty bude viditelné při růstu nehtu. Čím dříve ošetříte poškozenou zónu, tím rychleji zmizí. V průměru rostou nehty rychlostí 1 cm za čtvrtletí u ruky a 1/3 cm u nohy. S pokročilým věkem se růst nehtu zpomaluje.

Zlepšení Vašeho nehtu bude dosaženo ve dvou fázích:

1. šíření poškození se zastaví

2. nehet roste a dorůstá poškozená zóna, která bude při běžném stříhání nehtů odstraněna

– stříhejte své nehty nakrátko

– myjte a sušte vaše chodidla přípravky určenými pro péči intertrigo (opruzení)

– vyhněte se společnému užívání ručníků a koupelnových předložek

– noste bavlněné ponožky a kožené boty

– vyvarujte se těsných a neprodyšných bot

– používejte přezutí v případě použití veřejných prostor jako koupaliště, sauna, šatny atd.

Doporučujeme vám, abyste se obrátili na lékaře pokud: spodní část vašeho nehtu (matrix) vypadá poškozeně, pokud je váš nehet černý bez jakékoliv předchozí traumatizace, pokud jste diabetik nebo trpíte imunitním deficitem.

Polichem S.A., Švýcarsko

Urgo Medcom s.r.o., Praha

3,3 ml (cca 300 – 400 aplikací)

Mohlo by Vás zajímat

Canespor 1x denně krém

Volně prodejný lék

Canespor 1x denně sada na nehty

Volně prodejný lék

Exoderil roztok 1x20ml

Volně prodejný lék

Vše o Mediexpert.cz

Jak nakupovat?

Součástí prezentace jsou také léky na předpis a volně prodejné léky k vnitřnímu nebo zevnímu užití. Čtěte pozorně příbalovou informaci! Použití konzultujte se svým lékařem či lékárníkem. Nenabádáme Vás k nevhodnému, nepřiměřenému nebo neopodstatněnému užívání léků, pouze Vám nabízíme příznivější cenu prostřednictvím nákupu v naší online lékárně. Užívejte léčivé přípravky pouze tehdy, pokud pociťujete příznaky, pro které jsou určeny, a po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Přečtěte si, prosím celé prohlášení. Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Předpis na infekci hubových nehtů

Chtěli byste tu mít po ruce celou historii svých nákupů a také svou vlastní inspiraci na příští nákupy? Není problém! Stačí se přihlásit.

Vyberte si z volně prodejných přípravků

BATRAFEN ROZTOK 1X20ML Roztok k zev. užití Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Všechny kožní infekce vyvolané plísněmi.

PEVARYL 1X30GM 1% Krém Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Pevaryl se používá při místní léčbě onemocnění vyvolaných dermatofyty, kvasinkami nebo plísněmi, případně i některými mikroby při léčbě smíšených mikrobiálních infekcí.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 28X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

BATRAFEN KRÉM 1X20GM/200MG Krém Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Batrafen krém je vhodný pro léčbu všech plísňových infekcí kůže.

LOCERYL 5% LÉČIVÝ LAK NA NEHTY 1X2.5ML Lak na nehty Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Loceryl se užívá u dospělých při léčbě onychomykóz, tj. onemocnění nehtů vyvolaných vláknitými houbami.

LAMISIL 250 MG 14X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Co je Lamisil a k čemu se používá Lamisil tablety se užívají k léčbě plísňových infekcí nehtů rukou a nohou. Lamisil tablety se také užívají k léčbě plísňových infekcí kůže hlavy a vlasů, slabin a jiných částí těla a nohou (atletická noha), stejně jako kvasinkových infekcí kůže. Terbinafin patří do skupiny léčivých přípravků, které se nazývají protiplísňové, a užívají se k léčbě plísňových infekcí kůže, vlasů a nehtů. Pokud se polykají (užívají ústy), je jejich koncentrace v místě infekce dostatečně vysoká, aby byla plíseň zničena nebo zastaven její růst.

BATRAFEN ROZTOK 1X10ML Roztok k zev. užití Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Všechny kožní infekce vyvolané plísněmi.

LAMISIL 125 MG 14X125MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Co je Lamisil a k čemu se používá Lamisil tablety se užívají k léčbě plísňových infekcí nehtů rukou a nohou. Lamisil tablety se také užívají k léčbě plísňových infekcí kůže hlavy a vlasů, slabin a jiných částí těla a nohou (atletická noha), stejně jako kvasinkových infekcí kůže. Terbinafin patří do skupiny léčivých přípravků, které se nazývají protiplísňové, a užívají se k léčbě plísňových infekcí kůže, vlasů a nehtů. Pokud se polykají (užívají ústy), je jejich koncentrace v místě infekce dostatečně vysoká, aby byla plíseň zničena nebo zastaven její růst.

LAMISIL 250 MG 28X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Co je Lamisil a k čemu se používá Lamisil tablety se užívají k léčbě plísňových infekcí nehtů rukou a nohou. Lamisil tablety se také užívají k léčbě plísňových infekcí kůže hlavy a vlasů, slabin a jiných částí těla a nohou (atletická noha), stejně jako kvasinkových infekcí kůže. Terbinafin patří do skupiny léčivých přípravků, které se nazývají protiplísňové, a užívají se k léčbě plísňových infekcí kůže, vlasů a nehtů. Pokud se polykají (užívají ústy), je jejich koncentrace v místě infekce dostatečně vysoká, aby byla plíseň zničena nebo zastaven její růst.

POLINAIL 80 MG/G 1X3.3ML Lak na nehty Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

STIEPROX 60ML/1.5% Šampon Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 100X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 10X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 112X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 14X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 30X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 42X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 50X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 56X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 7X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 8X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

TERBINAFIN ACTAVIS 250 MG 98X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terbinafin Actavis se používá k léčbě plísňových infekcí nehtů na prstech nohou a rukou, plísňových infekcí chodidel (atletická noha), svědění a kožních plísňových infekcí v tříslech.

TERFIMED 250 14X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terfimed 250 je indikován k léčbě následujících plísňových infekcí kůže a nehtů reagujících na terbinafin: Tinea corporis (trichofycie těla). Tinea cruris (trichofycie v oblasti třísel a lůna). Tinea pedis (trichofycie nohy). Onychomykóza (plísňová infekce nehtů).

TERFIMED 250 28X250MG Tablety Registrovaný léčivý přípravek

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Terfimed 250 je indikován k léčbě následujících plísňových infekcí kůže a nehtů reagujících na terbinafin: Tinea corporis (trichofycie těla). Tinea cruris (trichofycie v oblasti třísel a lůna). Tinea pedis (trichofycie nohy). Onychomykóza (plísňová infekce nehtů).

Nejprodávanější značky

 • Přečtěte si

  Jak na psí blechy? A jak na klíšťata?

  Aby se z vašeho mazlíčka nestal bleší autobus, snažte se ho ochránit preventivně. Budete chránit i sebe. A nebojte, pomoc existuje, i když už jste nevítané hosty v srsti našli.… více

  Jak se správně odlíčit

  Určitě to znáte, jste unavená po vydařené party nebo prostě jen po náročném pracovním dni a už se vidíte v posteli. Na odličování a čištění pleti nemáte ani pomyšlení. Tyto denní… více

  Vyzkoušejte koloidní stříbro

  Zdravé vaření: Čokoládová pěna z avokáda

  Maliník obecný, dvojí radost pro naše tělo

  • 1. dubna 2018 Klub spáčů Lékárny.cz: Všechny barvy šumu až domů
  • 27. března 2018 Lékárna.cz obsadila 1. místo v soutěži Shop roku 2017 v kategorii Zdraví
  • 22. března 2018 Poraďte se s veterinářem
  • 19. března 2018 Lékárenská poradna slaví 1. narozeniny!
  • 16. února 2018 Nedostupná platba ČSOB

  Akční nabídka do vaší schránky

  Výhodné nabídky už nemusíte hledat

  Poradíme vám s výběrem léků

  Na dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím odpovídají naši lékárníci každý den on-line. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

  Poradíme vám s objednávkou

  Máte dotaz k objednávce, platbě či dostupnosti zboží? Děvčata ze zákaznického centra jsou připravena vám poradit na e-mailu i na telefonu.

  Může se vám hodit

  Jak u nás můžete platit

  Oveření internetové lékárny

  Užitečné informace

  Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni

  Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

  Než se dáme do chatování, přihlaste se prosím ke svému účtu na Lékárně.cz.

  Toto opatření jsme museli přijmout, abychom odradili různé vtipálky. Děkujeme za pochopení.

  Jak se zbavit mykózy? Vyzkoušejte těchto 9 přírodních antimykotik

  Každý, kdo trpí na mykózy (onemocnění způsobená plísněmi – houbami) ví, jak těžké je se jich zbavit a jak nekonečný boj čeká každého, kdo se s nimi pustí do boje. V dnešním článku se podíváme na to jak se zbavit plísní s pomocí 9 přírodních léků.

  Mykózy jsou velmi nepříjemné a bolestivé. I když vás většinou neohrožují na životě, mohou se negativně podepsat na vašem sebevědomí a psychice (například když vám smrdí nohy nebudou vás mít kolegové v práci asi moc v oblibě).

  Existuje celá řada plísňových infekcí, přičemž mezi nejčastější patří mykózy nohou (tinea pedis/pedum), nehtů (onychomykóza) na rukách či nohou a kvasinkové infekce (kandidózy). Houby (plísně) ale mohou vyvolat i závažná onemocnění, jako je například zánět mozkových blan (meningitida).

  K léčbě mykóz se velmi často používají speciální antimykotické krémy a masti (antimykotika = látky působící proti mykózám). Tyto krémy si můžete buď nechat předepsat od kožního lékaře a v řadě případů jsou k dispozici i jako volně prodejné, bez předpisu. Někdy vám mastička z lékárny pomůže, ale odborné studie stále více potvrzují, že řada přírodních léků proti plísňovým infekcím je mnohem účinnější než mastičky z lékárny.

  Epidemie nadužívání antimykotik?

  Pokud se na to podíváme z hlediska medicíny, tak nejrozšířenějším původcem mykóz je houba rodu Aspergillus. Zatím známe více než 185 druhů této houby, z nichž o 20 se ví, že dokážou vyvolat závažné mykózy u lidí, zvířat i rostlin. Nejznámější je Aspergillus flavus, který je přímým vyvolavatelem řady infekcí a nemocí u člověka.

  Od Aspergillus flacus je již jen malý krůček k Aspergillus fumigatus, což je houba, která je nejčastější příčinou invazivní aspergilózy u lidí. Přestože se u lidí s normálně fungujícím imunitním systémem invazivní aspergilóza vyskytuje vzácně, je potřeba o ní vědět, protože u imunosuprimovaných osob (například lidí po transplantacích nebo osob, které se léčí s nádorovým onemocněním nebo z nějakého důvodu přišli o slezinu) může toto onemocnění propuknout nebo být příčinou dalších závažných problémů.

  Přestože nedávno na trh přišly nová antimykotika (léky proti plísňovým – mykotickým infekcím) a syntetické prostředky na likvidaci plísní nevede to k ničemu jinému než k podstatnému zvýšení rezistence plísní na tyto léky.

  Nejčastěji se jako účinné látky v antimykotických krémech používají azoly (1). Nicméně odborné studie prokazují, že u řady lidí azoly vyvolávají alergické reakce a lidé jsou na ně přecitlivělí a stále více se ukazuje, že přírodní prostředky jsou v léčbě mykóz často mnohem účinnější než běžná antimykotika.

  Americká mikrobiologická společnost dospěla k závěru, že při používání těchto léčiv může docházet ke vzniku alergických reakcí a přecitlivělosti a shromáždila důkazy o systémových alergických reakcích na flukonazol. Z tohoto důvodu jsou nyní lékaři velmi opatrní při předepisování azolových preparátů na léčbu mykotických infekcí. (2)

  Dalším problémem azolů je riziko pro těhotné ženy. Nedávno byl proveden rozsáhlý test azolových antimykotik, které ženy v plodném věku často užívají, protože existuje podezření, že azoly mohou potlačovat tvorbu aromatázy, což je enzym, který se podílí na tvorbě hormonu estrogenu v těle.

  Proto vědci testovali perorální antimykotické přípravky flukonazol a ketokonazol (perorální = ústy užívané) a místně aplikované přípravky ekonazol, bifonazol, klotrimazol, mikonazol a sulkonazol.

  Výsledkem bylo zjištění, že některá léčiva s obsahem azolu mohou v těhotentství narušovat produkci estrogenu, což může negativně ovlivnit průběh těhotenství i plod. (3)

  Další studie například ukazují, že vracející se (rekurentní) vulvovaginální kandidóza (VVK) stále zůstává závažným problémem, se kterým si klinická medicína moc neví rady.

  Poslední epidemiologické studie navíc potvrzují, že mykotické infekce vyvolané jinými druhy kvasinek (Candidae) než je druh Candida Albicans jsou stále více odolnější vůči léčbě azolovými preparáty a právě tyto druhy kvasinek jsou považovány za původce rekurentních vulvovaginálních kandidóz.

  To je jenom další ukázka toho, jak vědecký výzkum postupně potvrzuje, že syntetická léčiva nejsou často schopna dobře léčit plísňová (mykotická) onemocnění. (4)

  Dobrou zprávou je naopak to, že odborníci nyní zjišťují (a hlavně uznávají), že přírodní možnosti léčby mykotických infekcí fungují a že se některé přírodní látky používají k výrobě antimykotických krémů a mastí již od dob starověké Číny.

  Z hlediska účinků proti plísním jsou za nejlepší přírodní produkty považovány rostlinné esenciální oleje, které by se mohly stát možností jak vyrábět bezpečnější a účinnější přírodní antimykotika.

  Přestože je i při používání jakýchkoli esenciálních olejů důležité být opatrný, stejně jako při užívání jakýchkoli nových časem neprověřených léčiv, je dobrým znamením, že většina esenciálních olejů patří mezi skupinu látek, kterým se říká “látky všeobecně považované za bezpečné.” Esenciální oleje tedy představují jednu ze slibných možností získání přírodních antimykotik, ovšem existuje i řada dalších přírodních léčiv na léčbu mykóz, z nichž většinu máme doma v kuchyni skoro všichni. (5)

  9 nejlepších přírodních léků proti mykózám

  1. Jogurty a probiotika

  Vagina je domovem řady zdraví prospěšných mikrobů, které udržují přirozenou rovnováhu vnitřního prostředí a drží nemoci vyvolávající agens, jako jsou například kvasinky, na uzdě. Kvasinky většinou vystrčí růžky a začnou se množit v případě, kdy dojde k porušení této přirozené rovnováhy, například po užívání antibiotik nebo hormonálních přípravků. Používání jogurtů nebo probiotik (například kombuchy) se stalo běžným přírodním způsobem léčby vaginálních kvasinkových infekcí. Smyslem této léčby je obnovení přirozené rovnováhy vnitřního prostředí v pochvě na základě “doplnění” a podpoře množení “zdraví prospěšných baktérií”.

  Již v roce 2003 byla publikována klinická hodnocení, která prokázala, že dodání baktérií Lactobacillus (takzvaná rekolonizace) do pochvy se ukazuje jako slibný způsob léčby kvasinkových infekcí. Přestože je potřeba provést ještě další klinické studie, již dnes víme, že pravidelná konzumace zdraví prospěšných baktérií tělu neškodí a naopak mu velmi prospívá. (6).

  Je důležité poznamenat, že rozhodně není vhodné jogurt “aplikovat” přímo do pochvy, protože to by naopak mohlo vést ke zhoršení zánětu nebo ke vzniku řady komplikací.

  Řada odborných studií prokázala, že česnek, kromě řady jiných výhod, účinně působí proti plísňovým infekcím. Některé ženy tvrdí, že se jim podařilo kvasinkovou infekci pochvy vyléčit vkládáním stroužku česneku dovnitř pochvy na noc, ale neexistují žádné vědecky ověřené důkazy, že by to takto opravdu fungovalo.

  Klinické studie ale prokázaly, že česnek účinně působí proti mykózám nohou, a že je dokonce lepší než běžně prodávaná antimykotika, jako například Lamisil. (7)

  Klinická hodnocení prokazují, že za léčebné účinky proti mykózám vděčí česnek látce zvané “ajoen”, která zvlášť dobře účinkuje proti houbám, způsobujícím mykózy nohou. (8)

  3. Oreganový esenciální olej

  Oreganový olej je účinné rostlinné antibiotikum. Časopis Journal of Medicinal Food (časopis pro léčivé rostliny) zveřejnil studii, která hodnotila vliv esenciálního oreganového oleje na plísňové infekce, vyvolané baktériemi a výsledkem bylo, že oreganový olej má významné antibakteriální účinky a působí proti pěti druhům škodlivých baktérií, které mohou plísňová onemocnění vyvolat.

  Proč je oreganový olej tak skvělý?

  Až 71% objemu oreganového oleje je totiž tvořeno účinnými protizánětlivými látkami ze skupiny fenolů. Mezi ty nejúčinnější z nich patří thymol a karvakrol. Přestože je oregano velmi účinným přírodním antibiotikem, je potřeba ho používat opatrně a s rozmyslem.

  Může totiž vyvolat pocit pálení a je potřeba ho pořádně naředit vhodným základním olejem. I tak nedoporučujeme nanášet tento olej na citlivá místa na těle. (9)

  4. Tea tree olej

  Řada klinických studií prokázala, že tea tree oleje účinně působí proti kvasinkovým infekcím. Tea tree olej byl experimentálně testován v léčbě vaginálních mykóz způsobených jak kmeny Candida albicans, které dobře reagují na léčbu ostatními antimykotiky (flukonazol a itrokonazol), tak kmeny Candida albicans, které jsou na tato antimykotika rezistentní.

  V in vitro studiích byl tea tree olej velmi úspěšný v boji proti všem testovaným kmenům kvasinek, přičemž jeho použití na kvasinkovou infekci pochvy laboratorních potkanů vedlo v porovnání s běžně užívanými antimykotiky k mnohem rychlejšímu vyléčení.

  Tea tree olej účinkoval jak na mykózy způsobené kmeny Candida albicans citlivými na flukonazol, tak na kmeny Candida albicans, které jsou na flukonazol rezistentní. (10)

  5. Kokosový olej

  Kokosový olej má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví a podporuje imunitu. Kromě léčebných vlastností se také dobře uplatní v domácnosti (třeba na uvolnění zaseklých mechanismů).

  Ostatně nedávno jsme o 77 možnostech použití kokosového oleje napsali článek, který si můžete přečíst zde.

  V léčbě plísňových onemocnění je kokosový olej neocenitelným pomocníkem. Kvasinky a plísně se vyskytují prakticky na všech sliznicích lidského těla a zejména ve střevech, ovšem jen málokdy způsobují problémy, pokud nedojde k jejich “přemnožení” a nezačnou růst.

  V takové situaci nastává vhodný čas na nasazení přírodních antibiotik, jako je například kokosový olej. Vzhledem k tomu, že nadměrný příjem cukrů, stres nebo celkové oslabení imunitního systému mohou vyvolat růst plísní, může být onychomykóza (plíseň nehtů) jen vnějším důsledkem toho, že uvnitř těla došlo ke zmnožení plísní a ke vzniku systémové mykózy.

  Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, které účinně likvidují plísně. Tyto zvláštní druhy tuků působí nejen proti plísním, ale také proti virům a baktériím a jsou vhodné pro léčbu plísní na nehtech dolních i horních končetin i k léčbě řady dalších plísňových chorob. Je možné je používat jak perorálně (ústy) tak místně (přímo aplikovat na postižené místo). (11)

  6. Koprový olej

  Koprový olej se v ajurvédské medicíně používá již tisíce let. Kopr má antibakteriální účinky, které se dobře uplatní i při léčbě plísňových onemocnění a může se tak stát dalším vhodným kandidátem na výrobu přírodních prostředků proti mykózám.

  Esenciální olej získaný z koprových semen (Anethum graveolens L.) narušuje permeabilitu plazmatické membrány baktérií, což může pomoci při likvidaci těch baktérií, které vyvolávají růst plísní. (12) (13)

  7. Vyřaďte cukry a plísňotvorné potraviny z vašeho jídelníčku

  Omezením cukrů a rafinací upravovaných sacharidů dokáže významně potlačit riziko vzniku plísňových infekcí v organizmu. Důvodem je to, že plísně a kvasinky se živí cukry, které kvašením (fermentací) přeměňují na alkohol a na ještě toxičtější látku, acetaldehyd.

  Když se zbavíte závislosti na cukru a snížíte denní konzumaci cukru, sníží se tím množství cukru, které budou mít kvasinky a další plísně ve střevech k dispozici jako “potravu”. Tím je udržíte na uzdě.

  O vhodných a nevhodných sacharidech si můžete přečíst v tomto článku.

  Je potřeba si uvědomit, že přemnožení kvasinek ve střevě vede ke vzniku onemocnění známého pod názvem syndrom děravého střeva, což vyvolá reakci imunitního systému. Je proto nejlepší nejíst žádné průmyslově vyráběné potraviny a cukry, a to ani sýry, alkoholické nápoje, houby či maso. Možná je to těžké a složité, ale je to tak.

  Obilniny a zeleninu s vysokým obsahem sacharidů je potřeba jíst také s mírou.

  Zaměřte se na syrovou nebo párou upravenou zeleninu a na libové maso. (14)

  Další informace o speciální protikvasinkové a protiplísňové dietě najdete zde.

  8. Kyselina kaprylová

  Kyselina kaprylová má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Posiluje imunitní systém a běžně se používá jako složka fungicidních (houby a plísně likviducjících) přípravků. Kyselina kaprylová přirozeně pomáhá omezit růst kvasinek v gastrointestinálním traktu, což umožňuje přežití zdraví prospěšných baktérií. Je možné jí užívat perorálně (ústy) jako prevenci nerovnováhy střevní mikroflóry.

  9. Kyselina boritá

  Kyselina boritá má antibakteriální účinky a představuje skvělý a cenově dostupný domácí lék na léčbu mykotických infekcí.

  Odborné studie potvrzují, že čípky s obsahem kyseliny borité jsou velmi účinné v boji proti kvasinkovým infekcím, zejména těm vyvolaným kmeny Candida. Jedna klinická studie dokonce prokázala, že čípky kyseliny borité aplikované do pochvy na noc po dobu 7 až 10 dní dokáží vaginální mykózu vyléčit až v 92% případů. A to je velká úspěšnost!

  Časopis Diabetes Care (péče o diabetiky) také uvedl, že vaginální čípky s obsahem kyseliny borité jsou v léčbě kandidóz (kvasinkových infekcí vyvolaných kmeny Candida) u žen – diabetiček, jsou dokonce účinnější než užívání léčiv s obsahem azolů. Časopis Journal of Women’s Health (Zdraví žen) dokonce napsal, že kyselina boritá je bezpečný alternativní způsob léčby i pro mykózy, které jsou způsobeny jinými kmeny než je Candida albicans a vrací se více než 4 až 5 x za rok.

  To vypadá úžasně, ale přesto je potřeba si uvědomit, že kyselina boritá někdy může způsobit pálení v pochvě, a proto je potřeba jí dostatečně naředit a vždy se o jejím užívání poradit s lékařem. Navíc v případě požití ústy se jedná o toxickou a zdraví nebezpečnou látku a nesmí být často používána v těhotenství. (15) (16)

  Proto než začnete tento způsob léčby používat, vždy se nejdříve poraďte s lékařem.

  Historie antimykotik a léků proti plísňovým onemocněním

  Až do 40. let minulého století bylo známo relativně málo antimykotik a léků pro léčbu systémových plísňových infekcí. K jistým objevům došlo až při zkoumání nedostatku biotinu u živočichů a mikrobů. Ovšem tehdy to nevzbudilo prakticky žádnou pozornost.

  V polovině sedmdesátých let Vanden Bossche objevil jiný azol s antimykotickými účinky, který blokoval příjem purinů do plísní vyvolaných kvasinkami rodu Candida (puriny jsou látky, které jsou nutné pro buněčné dělení a pokud je buňka nemá, přestává se množit).

  To vedlo k vytvoření celé řady nových léků proti plísním, na základě čehož došlo k obrovskému pokroku v lékařské mykologii. A to i přes to, že tato léčiva měla závažné nežádoucí účinky. (17)

  Výzkum pokračoval a vědci se zaměřili na hledání nových a méně toxických antimykotik. To vedlo na počátku osmdesátých let minulého století k objevení nových azolů. Ovšem ten pravý boom nastal až v devadesátých letech minulého století, kdy byly objeveny látky flukonazol a itrakonazol, které vykazují široké spektrum antimykotických účinků.

  Nakonec bohužel došlo k tomu, že se ukazují značná omezení a problémy související s klinickým používáním těchto léčiv, došlo ke vzniku rezistence, tato antimykotika vyvolávají nebezpečné interakce s ostatními léčivy a mohou v těle vyvolat pěknou paseku. (18)

  Výzkum sice nadále probíhá a farmaceutické firmy se snaží přicházet s novými a lepšími léky, které by se dokázaly lépe vypořádat s rezistentními i novými, dosud neznámými patogeny. I tak se ovšem zdá, že přírodní léky jsou v této oblasti úspěšnější, vykazují lepší antimykotické účinky a jsou bezpečnější než běžná léčiva.

  To samozřejmě neznamená, že byste měli všechny antimykotické krémy hodit do koše a používat jen přírodní léky. Vždy je nutná porada s lékařem a dobrý lékař vám dokáže říci pravdu a poradit tak, aby se váš problém vyřešil. Třeba na čas bude nutné používat silná průmyslově vyráběná antimykotika a po čase je bude možné nahradit přírodními léky, ale vždy je nutné dodržovat pokyny a rady lékaře a vybrat si takového, který umí poradit a není v područí “systému”.

  Na co si dát při používání přírodních antimykotických léčiv a krémů pozor

  Sprchování. Sprchování není na kvasinkové infekce příliš vhodné, protože nadměrné mytí a používání různých prostředků může narušit zdravou bakteriální mikroflóru v pochvě a vést paradoxně ke zhoršení kvasinkové infekce. Navíc může dojít k tomu, že si kvasinkovou infekci při mytí zanesete z pochvy na děložní krček a odtud se dostane do dělohy, takže to nepřehánějte.

  Ještě horší variantou je používat ocet. Ten může způsobit závažné poškození stěn pochvy.

  Některá antimykotika, která vám předepíše lékař, mohou způsobit poškození jater. Proto vždy pečlivě čtěte příbalový leták a používejte je tak jak bylo doporučeno (nepřekračovat dávky).

  Přestože řada rostlin a esenciálních olejů dobře působí proti mykózám, je potřeba si uvědomit, že i přírodní látky mohou ovlivňovat účinky léčiv a jiných látek, které užíváte. Proto je vždy nutné vyhledat lékaře a poradit se s ním, a to i v případě, že budete užívat jenom přírodní léky. To platí pro všechny a zejména pro lidi, kteří trpí chronickými nemocemi a mají oslabený imunitní systém, protože u nich se mykózy a plísňová onemocnění vyskytují velmi často.

  Zpracováno s využitím článku na Draxe.com

  Související články

  Celostní léčba Crohnovy choroby, co jíst a co ne?

  Co je špalda a jaký je její vliv na zdraví?

  Fekální transplantace pomáhá nejen při zánětu střev, ale také při mnoha dalších chorobách!

  Jaký je přínos kurkuminu v léčbě rakoviny?

  Jak se zbavit zapáchajících nohou? Zkuste těchto 6 přírodních způsobů

  13 tipů, jak se zbavit „pytlů“ a váčků pod očima

  Chcete dostávat podobné články o zdraví každý den na e-mail?

  Přihlaste se k odběru našich příspěvků a každý den vám pošleme jeden článek o zdraví a výživě na e-mail. Žádné nesmysly, ale kvalitní příspěvky, které vám pomohou získat více informací o léčbě a diagnostice různých onemocnění, potravinách a léčivech.

  Nebo nás sledujte na sociálních sítích.

  Nejčtenější

  20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy

  Bolesti bederní páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

  Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

  77 možností jak používat kokosový olej

  Hluboká žilní trombóza

  Zánět slinivky břišní: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Diagnostický test CRP: co to je a k čemu slouží

  Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

  Co může být příčinou nadměrného močení?

  Ústřel (ischias) a jeho léčba

  Jak snížit vysoký cholesterol?

  Velký průvodce pitím čaje v těhotenství

  Bolest na hrudi od páteře, infarktu a z jiných příčin. Jak je od sebe odlišit?

  Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Periferní neuropatie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

  Naše mise a hodnoty

  Medlicker vám přináší podrobné články o zdraví, výživě, kráse, léčivech a doplňcích stravy. Kromě toho připravujeme také testy a případové studie pro studenty medicíny. Žádné nesmysly, ale kvalitní a ověřené informace v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech a s odkazy na kvalitní klinické studie.

  Medlicker v jiných jazycích

  Medlicker je magazín o zdraví, který nepíše nesmysly

  Leave a Reply