Prednisonu a systémové houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Lamisil spray – proti-houbové činidlo s účinností sušení

Lamisil spray – je antimykotikum lék pro místní aplikaci na vysušenou a osvěžující účinek. Tato funkce umožňuje používat v žádných klinických projevů houbové infekce. Ale je zvláště vhodný Lamisil spray v případě, kde se léze nachází v odlehlých oblastech a je doprovázena s mokváním.

Lamisil sprej – jak to funguje

Lamisil sprej pro lokální použití je transparentní bezbarvá nebo světle žlutá kapalina a je k dispozici v lahvičkách jako je 1% roztoku. Kompozice obsahuje stříkací Lamisil terbinafin účinnou látku a pomocné látky: Makrogol cetostearylether, ethylalkohol, čištěná voda, propylenglykol, dusíku.

Lamisil Spray se používá pouze z vnějšku, a má aktivní antifungální aktivitu. Současně je osvěžující a vysušuje pokožku. Při aplikaci spreje na kůži je absorbován do krve, je ne více než 5% účinné aktivní složky, tak významné systémové účinky drogy nemá. Zachytil na rozprašovací proniká kůží do povrchových vrstev pokožky a aktivně ovlivňuje metabolismus Zlepšuje metabolismus a hubnutí bez diety v mykotických buňkách v léze.

Mechanismus účinku spreje není odlišné od všech ostatních dávkových forem lamizila. To potlačuje tvorbu sterolů v houbách buňkách, což vede k jejich nedostatku normálního metabolismu v buňkách. Současně se buňky hub se hromadí velké množství meziproduktu, z nichž postavené potřebných elementů steroly, – skvalen. Takové porušení metabolických procesů vedoucích k houbové buněčné smrti.

Citlivost na lamizilom Lamisil – moderní lék pomoci vyrovnat se s plísňovou infekcí vykazují mnoho dermatofytů, způsobit plísňových infekcí kůže, stejně jako kvasinky Candida houby rod, a původce barevného (pityriasis) rozebrání.

Sprej je efektivní, proniká do nejodlehlejších oblastí postiženou kůži, ale to je nepředstavitelné, že se ocitl v oku -, bude to znamenat značné podráždění oční tkáně.

V závažných plísňových infekcí vnější použití spreje v kombinaci s přijímáním Lamisil tablety uvnitř.

Se kterými nemoci a jak aplikovat Lamisil

Funkce Spray Lamisil umožňují jeho použití v mnoha plísňovým infekcím (mykózám), včetně mykózy nohou (tinea a rubrofitii), štítem a svědění Jock svědí: plísňové infekce , Plísňové infekce kůže hladké tělo, způsobené dermatofyty s porážkou velkým záhybech kůže a leží v těžko přístupných místech. Applied Lamisil sprej při léčbě mykotických infekcí pokožky hlavy.

Lamisil Sprej je účinný také při oděru kůže, způsobené Candida – současná antifungální a sušení efekt vám umožňuje rychle odstranit tyto léze.

Kromě toho, sprej Lamisil se s úspěchem využívá k léčbě mnohobarevného (pityriasis) rozebrání.

Použít sprej pouze k léčbě dospělých a dětí po 12 let. Před jeho aplikací pleť důkladně vyčistit a lehce sušeno. Potom nástřikem v dostatečném množství tak, že se kožní léze a oblasti umístěné kolem oblasti zdravé kůže byla dobře navlhčený.

Lamisil Spray se aplikuje na kůži jednou denně po dobu jednoho týdne. S různobarevnými oblázky sprej se aplikuje dvakrát denně v týdnu.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Vedlejší účinky Lamisil sprej je zřídka významný. Kůže na místě rozprašování lamizila mohou být příznaky podráždění v podobě zarudnutí, suchosti a odlupování kůže doprovázené pálení a svědění.

Tam může být alergické reakce, které mohou být podobně jako konvenční stimulaci. Alergie se projevuje jako kopřivka, náchylný k fúzím, porážce velké plochy kůže a podkožního vaziva při přechodu, včetně v oblasti hrdla (angioedém). Pokud se objeví známky podráždění nebo alergie, je nutné navštívit lékaře, který rozhodne, zda bude pokračovat v léčbě: během stimulace je často možné v něm pokračovat, a alergie by měly být okamžitě zastaveno.

Lamisil Sprej je kontraindikován při přecitlivělosti na jeho složky, a pacienta ve věku do 12 let (klinických studiích léku u dětí nebyly provedeny). S opatrností a pouze na lékařský předpis by měl být používán během těhotenství, dítě krmení Kojení – osobní volba prsu, jaterní choroby a selhání ledvin, chronický alkoholismus, rakovina (včetně krevních onemocnění), metabolické poruchy a onemocnění souvisejících s poruchou průchodnosti krevních cév končetin.

Lamisil Spray – velmi výhodná dávková forma pro léčení plísňových infekcí nacházejících se v těžko přístupných místech kůže.

Nolitsin: širokospektrální antibiotikum

Nolitsin – chinolon antibakteriální léčivo, má výrazný antimikrobiální účinek, je nejúčinnější při onemocnění močových orgánů. Je účinný proti většině patogenům těchto infekcí, jako akutních a chronických zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest, kapavka Kapavka – self-vládl ,

Mechanismus účinku nolitsin

Nolitsin (INN – norfloxacin) – širokospektrální antibiotika fluorochinolon skupina, která je vyrobena z slovinské farmaceutické společnosti Krka tablety, oční a ušní kapky. Jiné farmaceutické společnosti podobné léky prodávané pod názvem ankvin, baktinor, girablok, kvinoloks, lokson, negafloks, norbaktin, norilet, Normaks, noroksin, norfloks, norfloxacin, sofazin, spektrama, chibroksin, yutibid.

Nolitsin má baktericidní (zabíjí citlivost na bakteriální flóry) aktivitu a vyznačuje se tím, že se prakticky tolerance vyvíjí (odolné) mikroorganismů. To inhibuje tvorbu určitých enzymů potřebných pro život bakterií (např., DNA gyrázy), což vede k nemožnosti tvorby řetězců DNA a okamžitou smrt bakterií. Baktericidní účinek se zdá velmi rychle, během jedné hodiny po požití léku.

Kromě toho, nolitsin obsahuje fluor, který dále zvyšuje účinnost tohoto léku vůči většině bakterií citlivých na to. Také aktivní vliv na běžnou gram (hlavně) a gram-pozitivní (některé) mikroflóry, což způsobuje většinu infekcí močových cest, potlačuje nolitsin živobytí Pseudomonas aeruginosa – jeden z nejstabilnějších v souvislosti s bakterií odolných vůči antibiotikům.

Pokud jsou podávány nolitsin dobře absorbován z gastrointestinálního traktu do krve, a tam zejména tkáně (tkáně močové orgány) nepronikají do centrálního nervového systému a kost. Absorpce se zpomalí, jídlo (zvláště prsa, tak to je nejlepší, aby se na lačný žaludek), a léky, které neutralizují kyselost žaludečních šťáv (antacidy). Maximální koncentrace v krvi je dosaženo během 1-2 hodin po požití. Uložené v těle 12 hodin, po které se rozkládá v játrech (jeho rozkladných produktů – metabolity vykazují také určitou aktivitu), a poté vylučovány močí (většinou) a výkaly. Z tohoto důvodu, když se doporučuje závažná porucha funkce ledvin instalovat individuální dávku.

Indikace a kontraindikace pro příjem nolitsin

Přijímací nolitsin do tablet je uvedena v následujících chorob (pouze po laboratorních zkoušek biologického materiálu o citlivosti mikroorganismů na antibiotika)

 • infekce močového traktu – pyelonefritida, cystitida, uretritida (většinou nolitsin schopen potlačit všechny flóru, které mohou způsobovat infekce ledvin a močových cest, včetně těch, odolné proti jiným antibiotikům);
 • po chirurgických operacích na ledvin a močových cest s cílem zabránit infekci nebo akutní zhoršení chronických infekcí;
 • Gonokokové infekce, včetně těch, které se skrytou, nevyjádřený přes;
 • střevní infekce – salmonelóza Salmonelóza – rysy nemoci , Úplavice, iersineoza;
 • pro prevenci střevní infekce během návštěvy v oblastech, kde jsou tyto infekce (neinhibuje normální střevní mikroflóru);
 • Infekce vnitřních pohlavních orgánů mužů a žen (chronické bakteriální prostatitidy Bakteriální prostatitida – může být akutní nebo chronická , Adnexitis – zánět vaječníků u žen);
 • infekce kůže a měkkých tkání, včetně infekce ran, oděru;
 • infekce horních cest dýchacích (dutin, hltanu, hrtanu, středního ucha);
 • infekce pohledu.

Místní nolitsin používá v oční a ušní kapky v infekcích zraku a sluchu, stejně jako pro prevenci těchto onemocnění.

Kontraindikace nolitsin jsou přecitlivělost na léku, věk 15 vyjádřené v lidském ledvinami. V průběhu těhotenství a kojení, otázka užívání drogy se řeší individuálně ze zdravotních důvodů.

Nežádoucí účinky, které mohou nastat při uplatňování nolitsin

Při uplatňování nolitsin mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:

 • z gastrointestinálního traktu – pálení žáhy, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem, bolest břicha Břicha bolest: Typy a symptomy ;
 • z jater – malý abnormální jaterní funkce;
 • centrální nervový systém – bolesti hlavy, závratě, letargie, ztráty účinnosti, poruchy spánku, podrážděnost, úzkost;
 • ledvinami a infekce močových cest – zánět pojivových bazí ledvin (intersticiální nefritida), selhání ledvin;
 • alergické reakce – kožní vyrážky různého druhu, svědění, otok tkání.

Opatrnost se doporučuje v případě nolitsin spasmophilia jakéhokoliv původu, pokud jsou vyjádřeny porušování jater. Při příjmu lék by neměli mléčné výrobky, a musí být pod vlivem slunečního záření. Nedoporučuje, protože se v průběhu nolitsin vozidel s pohonem léčby.

Nolitsin – je antibiotikum, které může být přijato pouze na lékařský předpis.

Prednisolon mast – může pomoci zmírnit zánět a svědění kůže

Protizánětlivé masti prednisolone je a má silný protialergický účinek. Ale to značně narušen imunitní systém pokožky, který podporuje bakteriálních i virových infekcí. Z tohoto důvodu, prednisolon mast není zobrazena na všech kožních onemocnění.

Prednisolon je pro vnější použití je k dispozici ve formě 0, 5% mast prednisolon (1 g masti obsahuje 5 mg prednisonu).

Prednisolon mast je velmi jednoduché a efektivní místní protizánětlivé, anti-alergický účinek, zmírňuje otoky kůže a podkožního vaziva, svědění kůže. Prednisolon proniká kožní buňky a inhibuje syntézu biologicky aktivynyh nich látky, které podporují tvorbu zánětů a alergií.

Prednisolon mast také potlačuje vznik kožních buněk nukleových kyselin (včetně DNA), který potlačuje proliferaci kožních buněk, včetně buněk z pojivové tkáně, – zabraňuje tvorbě hrubých jizev na kůži, které mohou být důsledkem zánětu a ran.

Prednisolon mast antialergikum akce spojena se sníženým počtem bazofilů v periferní krvi a potlačí tvorba a sekrece biologicky aktivních látek podílejících se na alergické procesu, jako je například histamin.

Prednisolon mast lokální aplikaci, ale je dobře absorbován do krevního řečiště a má systemický účinek na organismus.

Rozkládá prednisolon Prednisolon – proti zánět, alergie a bolesti, ale s komplikacemi v játrech a pak vylučován skrz gastrointestinální trakt a ledviny. Prednisolon dobře proniká přes placentu na plod a je vylučován do mateřského mléka.

Se kterými nemoci a jak se změny v prednisolon masti

Prednisolon mast, stejně jako jiné dávkové formy prednisolon, mohou být použity pouze lékař. Přiřazení její kožní onemocnění infekčního původu, jako je například atopická dermatitida, atopická dermatitida, ekzém, je pravda, seboroická dermatitis, psoriasis, pemphigus, erythroderma. Obzvláště účinná prednisolon mast na kožní onemocnění doprovázených plačící vyrážky a těžkou svědění. Použité prednisolone mast a úplná nebo částečná ztráta vlasů.

Léčba mastí predneizolonovoy příležitost v období ne déle než dva týdny, ale častěji odstranit nepříjemné jevy, jako edém tkáně a silné svědění vlhkosti zabere méně času. Mast aplikován v tenké vrstvě jednou až třikrát denně na kožní léze. Děti prednisolon mast se nedoporučuje více než týden v řadě, nesmíme ukládat mast oteplování a jakékoli jiné obvazy.

Kontraindikace pro jmenování

Kontraindikace pro místní prednisolonem je přecitlivělost na složky pacienta prednisolone mast, tuberkulózy Tuberkulóza – úplné uzdravení není zaručena kůže, kožní projevy syfilis, virové infekce (plané neštovice, pásový opar Pásový opar – a to nejen infekční onemocnění Herpes infekce je opakující se), různé kožní vyrážky v důsledku očkování, pustulózní a plísňové kožní infekce, kožní nádory, kojení Kojení – osobní volba krmení.

S opatrností a pouze tehdy, pokud existují vážné důvody prednizolon mast se používá během těhotenství, protože může vstoupit do krevního řečiště, byly systémové účinky, včetně přes placentu na plod.

Prednisolon mast obvykle dobře snášen, ale po delším používání (více než dva týdny, u dospělých a dětí starších jednoho týdne), může to vést ke snížení kožní imunity, která je plná další bakteriální, virové nebo plísňové infekce.

Při delším používání prednisolon masti, je také možné, vzhled oblasti kůže se zvýšenou ochlupení – je důsledek hormonálního účinku prednisolon nebo atrofie (snížení objemu – řídnutí a křehkost kůže) – v důsledku zvýšené rozštěpení bílkovin kožních buněk.

Kůže pod vlivem prednisolon masti může vyvinout petechiální krvácení, protahování (trhání kolagenových vláken, které jsou tenčí pod vlivem prednisolonu) oblasti se zvýšenou pigmentací, nebo, naopak, bílá místa (postrádajících pigmentace) na kůži. To zpomaluje hojení tkáně na pozadí prednisolonu – v důsledku porušení metabolismu bílkovin v kožních buněk. To je velmi vzácné při použití prednisolon mast vyskytnout alergické reakce.

Všechny nežádoucí účinky zmizí po zrušení prednizolonooy mast.

Navzdory tomu, že prednisolon mast působí hlavně na místě, je možné, a její systémové účinky na lidský organismus, takže se používá pouze na lékařský předpis.

Nizoral – krém s antimykotické efektem

Nizoral krém – pro léčbu plísňových infekcí kůže – je antifungální akční širokospektrální a je účinný proti většině plísňových infekcí kůže a hladké kůže pokožky hlavy.

Nizoral pro externí použití vyrobené ve formě 2% smetany o (1 g krému obsahuje 20 mg ketokonazol), účinnou látku, která je ketokenozol. Pomocné látky jsou propylenglykol, stearylalkohol, cetylalkohol, sorbitan stearát, polysorbát 60, polysorbát 80, izopropylmyristát, sulfit sodný, bezvodý, čištěnou vodu.

Pro vnější použití Nizoral není absorbován do krve a působí pouze lokálně. To vadnutí hluboko do kůže a inhibuje aktivitu patogenních hub tím, že inhibuje tvorbu buněčných membrán potřebných biologicky aktivních látek, což vede k potlačení vitálních funkcí pro houby.

Nizoral krém je účinný při plísňových infekcí kůže, jako jsou trichofytózy, microsporia, štítem a svědění, chodidla a prsty atleta, kondidoz kůži. Funkce krému je, že je dokonale zmírňuje pálení a svědění před výskytem prvních příznaků oživení.

Nizoral krém se používá pouze pro léčbu plísňových infekcí kůže. V chmsle se používá k léčbě plísňových infekcí kůže hladká, suspenzor svědění, sportovní ruce a nohy, kožní kandidóza, pityriasis versicolor, seboroická dermatitida způsobené houbami, které způsobují lupům chvíli Lupy: odkud pochází, a co dělat (Pitirosporum ovál).

Nepoužívat tento NIZORAL v případě přecitlivělosti na složek krému. Při pečlivém používání krému během těhotenství a kojení Kojení – osobní volba prsu, protože nebyly provedeny klinických studií údaje pacientů. Nepoužívají NIZORAL krém pro léčbu plísňových infekcí pohledu.

Jak aplikovat krém NIZORAL

Po hladké kůže plísňové infekce (kandidóza kůže kožního onemocnění hebká pokožka, milenec svědit Jock svědí: plísňové infekce , Ruce a nohy atleta, pityriasis versicolor) krém Nizoral krém se aplikuje jednou denně na postiženou kůži a přilehlých oblastí zdravé pokožky.

Když je seboroická dermatitis Nizoral krém aplikován na postižené oblasti pokožky hlavy jedné – dvakrát denně v závislosti na závažnosti léze. Standardní kurzy léčby různých houbových infekcí: tinea hebká pokožka – 3-4 týdny, chromophytosis Pásový opar – a to nejen infekční onemocnění – 2-3 týdny, kůže kandidóza – 2-3 týdny, Jock svědění – 2-4 týdny, mykózy nohou – 4-6 týdny, seboroická dermatitida – 2-4 týdny. Po ošetření seboroické dermatitidy, je podpůrná léčba: Nizoral krém se aplikuje jednou nebo dvakrát týdně.

V léčbě se pokračuje až do úplného vymizení všech příznaků houbové infekce a na několik dní po jejich zmizení. Pokud do jednoho měsíce od nákazy se nezlepšuje, měli byste určit diagnózu nemoci.

Někdy se k léčbě plísňových infekcí Nizoral krém se používá ve spojení s lokální kortikosteroidy (pro těžkou svědění, pálení, otok kůže). V tomto případě, aby se zabránilo zrušení kortikosteroidy by se mělo pokračovat používání lokálních kortikosteroidů, ráno a večer Nizoral krém, a pak postupně v průběhu dvou až tří týdnů, přestaňte používat kortikosteroidy.

Nežádoucí účinky krém Nizoral projevuje hlavně v podobě pálení a svědění způsobené podráždění kůže. Nejčastěji je to znamení jste přecitlivělí na složek krému. Někdy tam jsou příznaky alergické kontaktní dermatitidy v podobě zarudnutí a otok kůže, vzhled na jeho povrchu bubliny s jasným obsahem. Alergické reakce se mohou vyskytnout ve formě kopřivky.

Použití Nizoral krém na velmi velké plochy kůže nebo jeho uplatnění silnou vrstvou několikrát denně může vést k předávkování. To se projevuje v zarudnutí, otok kůže, pocit pálení a svědění. Všechny tyto příznaky obvykle vymizí po ukončení aplikaci krému. Pokud je potřeba požití Nizoral krém zvláštní zacházení.

Nizoral krém – je účinný proti plísním lék široké spektrum účinku. To je prakticky není absorbován do krevního oběhu, a proto poskytuje malé vedlejší účinky. Nicméně, plísňová infekce je třeba léčit pouze pod lékařským dohledem, protože žádný laboratorní kontrolní lék, jak se zbavit těchto onemocnění je velmi obtížná.

foto dermatomykozy kozni povrchove houbove infekce

KЕ™eДЌovГ© ЕѕГ­ly nejsou jen neestetickou zГЎleЕѕitostГ­, ale hlavnД›.

KЕ™eДЌovГ© ЕѕГ­ly mohou bГЅt nejen nevzhlednГ©, ale pЕ™edstavujГ­ i rizikovГЅ faktor pro vznik vГЎЕѕnД›jЕЎГ­ch zdravotnГ­ch problГ©mЕЇ, jako je povrchovГЎ flebitida, trombГіza povrchovГЅch Еѕil, nebo dokonce hlubokГЎ ЕѕilnГ­ trombГіza. Pokud

dermatomykozy foto onemocneni

nemoci kuze foto. DermatomykГіzy (koЕѕnГ­ povrchovГ© houbovГ© infekce RadГ­, jak ЕѕГ­t zdravД› a spokojenД›, co se vyplatГ­ jГ­st a pГ­t. Pojmem

PlГ­sЕ€ovГ© onemocnД›nГ­ kЕЇЕѕe –

Seznam mГ­st, z kategorie plГ­sЕ€ovГ© onemocnД›nГ­ kЕЇЕѕe.. KdyЕѕ pejska trГЎpГ­ koЕѕnГ­ plГ­seЕ€ – 4,132x | Tisk ДЌlГЎnku MykГіzy jsou nakaЕѕlivГ© (infekДЌnГ­) nemoci, pЕ™enosnГ© na rЕЇznГ© hostitele.

VyrГЎЕѕka v oblasti koneДЌnГ­ku |

Mohlo by jГ­t napЕ™. o opar, podle tД›ch povrchovГЅch erozГ­ a velkГ© bolestivosti, kterou popisujete, navЕЎtivte koЕѕnГ­ho lГ©kaЕ™e, doporuДЌovala bych vГЅhledovД› provГ©st i vyЕЎetЕ™enГ­ k vylouДЌenГ­ dalЕЎГ­ch pohlavnД› pЕ™enosnГЅch chorob.

Cervene skvrny |

Dobry den, asi pred mesicem a pul se mi na rameni udelal cerveny vystouply flek (podlouhly, cca 1cm), na povrchu hruby, nebolestivy, nesvedici. Nehoji se a pred dvema dny se asi centimetr od nej objevil dalsi, mensi a pomalu i treti.

PopГЎlenina |

U popГЎlenin druhГ©ho stupnД› zasahuje poranД›nГЎ oblast hloubД›ji neЕѕ jen do povrchovГ© vrstvy kЕЇЕѕe. Bolest. TransplantГЎt koЕѕnГ­ho ЕЎtД›pu. KoЕѕnГ­ vyЕЎetЕ™enГ­ se provГЎdГ­ v ambulantnГ­m zaЕ™Г­zenГ­ nebo na lЕЇЕѕkovГ©m koЕѕnГ­m oddД›lenГ­. Mezi

Candida albicans a gardnerella vaginalis

Candida albicans – foto. Kožní mykózy – dermatomykóza, trichofycie, dermatofýza tinea (svědivá infekce mužských pohlavních orgánů), plíseň na nehtech. Povrchová kandidóza sliznic se diagnostikuje poměrně snadno. Kultivační

lze zpЕЇsobit v Гєstech povrchovГ© poranД›nГ­, tedy spГ­ЕЎe odД›rku, pokud je u zubu nД›co jako vГЎДЌek (nafouklГЎ bouliДЌka) je vhodnГ© vyhledat zubnГ­ho lГ©kaЕ™e, protoЕѕe pravdД›podobnД› se bude jednat o zГЎnД›tlivГЅ proces, kterГЅ je potЕ™eba Е™eЕЎit. S

Plísňová onemocnění 13 :: EXOTICKÉ PTACTVO

bГЅvГЎ zpravidla Trichophyton gallinae nebo T. mentagrophytes. MГ©nД› ДЌasto se mЕЇЕѕeme setkat s plГ­snД›mi r. Microsporum nebo Penicillium. Tyto povrchovГ© plГ­snД› napadajГ­ zpoДЌГЎtku zvlГЎЕЎtД› neopeЕ™enГЎ mГ­sta, pozdД›ji i peЕ™Г­. KoЕѕnГ­

PohlavГ­ Еѕeny |

ЕЅenskГ© pohlavnГ­ orgГЎny se dД›lГ­ na orgГЎny zevnГ­ a vnitЕ™nГ­. Jsou. nejДЌastД›jЕЎГ­m zГЎnД›tem je mykГіza – kvasinkovГЎ infekce. PЕ™i

Rakovina kЕЇЕѕe |

Rakovina kЕЇЕѕe je souhrnnГ© oznaДЌenГ­ pro nГЎdorovГЎ onemocnД›nГ­ postihujГ­cГ­ koЕѕnГ­ kryt tД›la. Typicky se projevujГ­ charakteristickГЅmi, rЕЇznД› zbarvenГЅmi vГЅrЕЇstky na kЕЇЕѕi. NГЎdorovГЎ. si charakteru, zbarvenГ­, velikosti a umГ­stД›nГ­ koЕѕnГ­ch vГЅrЕЇstkЕЇ. K

PlГ­sЕ€ovГ© KoЕѕnГ­ Infekce

o infekční onemocnění virového původu. Přenáší. PLÍSŇOVÉ KOŽNÍ INFEKCE Dermatomykózy se projevují jako okrouhlá, zarudlá a svědivá ložiska vyvolaná nižšími houbami, které se živí odumřelými vrstvami kůže. Mohou

Nemoci zad – Nemoci –

DermatomykГіzy (koЕѕnГ­ povrchovГ© houbovГ© infekce) Pojmem mykГіza se obecnД› oznaДЌuje onemocnД›nГ­ houbami, plГ­snД›mi a kvasinkami. DermatomykГіzy . Foto: 40 let starГ© nГЎpady v novГ©m balenГ­

PlГ­sЕ€ovГЎ onemocnД›nГ­ kЕЇЕѕe

Seznam mГ­st, z kategorie plГ­sЕ€ovГЎ onemocnД›nГ­ kЕЇЕѕe.. koupelnД› je rekonstrukce pouze zapoДЌatГЎ, viz foto. , umyvadlo, boiler. Do. DermatomykГіzy (koЕѕnГ­ povrchovГ© houbovГ© infekce) – Nemoci –

Prezentace “ZГЎsady odbД›ru a transportu materiГЎlu k.

Zásady odběru a transportu materiálu k mikrobiologickému vyšetření, průvodky Mikrobiologie a imunologie – BSKM021p + c Týden 13 Ondřej Zahradníček.. Transport moče Pro hodnocení močové infekce je důležitá kvantita – viz dále. Tu

DermatomykГіzy (koЕѕnГ­ povrchovГ© houbovГ© infekce) – Nemoci.

. a kvasinkami. DermatomykГіzy pЕ™edstavujГ­ plГ­sЕ€ovГЎ onemocnД›nГ­ kЕЇЕѕe. Jsou velmi ДЌastГ© u diabetikЕЇ (nemocnГЅch cukrovkou), ale pЕ™enГЎЕЎГ­ se i mezi jinak zdravГЅmi lidmi jako infekce, pЕ™edevЕЎГ­m pЕ™i nedostateДЌnГ© hygienД› nebo zapaЕ™enГ­.

Onychomykóza je infekční onemocnění nehtového aparátu způsobené mikroskopickými houbami: dermatofyty, kvasinkami (hlavně C.. „tinea unguium“ a zahrnuje houbové infekce. ploše nehtu. Bílé křídovité hmoty na povrchu

Ppt – PГЎtrГЎme po mikrobech DГ­l XIII. Mykologie PowerPoint.

OndЕ™ej ZahradnГ­ДЌek K praktickГ©mu cviДЌenГ­ pro VLLM0421c MГ­sto. Гєvodu. bdadafoto. . mykotickГЅch onemocnД›nГ­. NejdЕЇleЕѕitД›jЕЎГ­ jsou mykГіzy, kterГ© dД›lГ­me na povrchovГ© (koЕѕnГ­ a slizniДЌnГ­ ) a orgГЎnovГ© ДЌi systГ©movГ©

Candida albicans a mouДЌnivka foto

Kožní mykózy – dermatomykóza, trichofycie, dermatofýza tinea (svědivá infekce mužských pohlavních orgánů), plíseň na nehtech. Další články k tématu moučnivka foto.

Candida albicans

Candida albicans je druh kvasinky, kterГЎ nД›kdy u lidГ­ zpЕЇsobuje ГєstnГ­ a genitГЎlnГ­ houbovГ© infekce. Tato. PovrchovГЎ kandidГіza sliznic se diagnostikuje pomД›rnД› snadno. KultivaДЌnГ­. DomГЎcГ­ lГ©ДЌba vaginГЎlnГ­ kvasinkovГ© infekce

sp.zn. sukls213154/2014

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Prednison 5 Léčiva Prednison 20 Léčiva

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje prednisonum 5 mg nebo 20 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: obsahuje monohydrát laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prednison 5 Léčiva: bílé až téměř bílé tablety s rýhou a o průměru 7 mm.

Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

Prednison 20 Léčiva: bílé až téměř bílé tablety s křížovou rýhou a o průměru 7 mm. Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Onemocnění pojivové tkáně, revmatická onemocnění a kolagenózy:

Artritidy, revmatoidní obrovskobuněčná arteriitida, polyarteriitis nodosa, polymyalgia reumatica, polymyositis, systémový lupus erythematosus, revmatická karditida, akutní záchvaty dny, syndrom Reiterův, polyserositis, dermatomyositis.

Těžké formy alergických reakcí:

Asthma bronchiale v akutní exacerbaci a udržovací dávkování tam, kde se nevystačí s inhalační terapií kortikosteroidy a bronchodilatancii, lékové alergie, angioneurotický Quinckeho edém, Henoch-Schonleinova hemoragická kapilarotoxikóza, těžké alergické reakce po bodnutí hmyzem, sérová nemoc, těžké akutní i chronické alergické a zánětlivé nemoci v oblasti ucha, nosu a nosohltanu.

Neinfekční zánětlivá onemocnění oka (zvláště s postižením zadní komory) i jeho adnex, infekční zánětlivá onemocnění pouze při současné léčbě antibiotiky.

Závažná kožní onemocnění:

Pemfigus a pemfigoid, kontaktní dermatitida, těžké formy psoriázy, exfoliativní dermatitida, erythema exsudativum multiforme, impetigo herpetiformis, mycosis fungoides, erytrodermie, generalizované neurodermatitidy.

Autoimunitní hemolytická anémie a idiopatická trombocytopenická purpura, agranulocytosa, aplastická anémie, myelodysplastický syndrom, trombocytopenie, potransfuzní reakce, erytroblastopenie.

Doplněk léčby cytostatiky, lymfatická leukémie, lymfomy, adjuvantní léčba malignit, pro lepší snášenlivost ozáření a terapie cytostatiky, paliativní terapie u inoperabilních nádorů.

Stavy po orgánových transplantacích , často společně s podáním azathioprinu či cyklosporinu.

Zánětlivá gastrointestinální onemocnění :

Crohnova choroba, autoimunitní chronická aktivní hepatitida, ulcerózní kolitida.

Nezánětlivé respirační poruchy:

Fibróza plic, sarkoidóza plic, některé aspirační syndromy (jen při současném zajištění antibiotiky). Renální onemocnění:

Nefrotický syndrom v počátečním stadiu, chronická glomerulonefritida.

Infekce provázené závažnou zánětlivou reakcí:

Např. tuberkulózní meningitis, Jarish-Herxheimerova reakce.

Imunoalterační a některá zánětlivá onemocnění v neurologii.

Substituční terapie sekundární adrenokortikální nedostatečnosti, kongenitální adrenální hyperplazie.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování je individuální a závisí na závažnosti stavu a individuální odpovědi pacienta.

Denní dávka se obvykle pohybuje v rozmezí 5 – 60 mg prednisonu, v některých případech může přesáhnout 100 mg denně.

U chronických onemocnění léčba většinou začíná podáváním nižších počátečních dávek. Naopak u akutních stavů může být zapotřebí vyšších počátečních dávek, které se v závislosti na klinických symptomech a odpovědi pacienta postupně snižují na nižší udržovací dávku.

Nemá-li dojít k potlačení endogenní sekrece, podává se jediná denní dávka ráno při nebo po snídani. Při stavech vyžadujících vyšší dávky je nutno celkovou denní dávku rozdělit na 2 – 4 dílčí dávky.

Při stresových situacích je nutno dávkování zvýšit, existuje-li nebezpečí potlačení endogenní sekrece a není-li exogenní dávka dostatečně vysoká k pokrytí stresu.

Po dosažení udržovací dávky se doporučuje přejít na dávkování obden. Přechod k tomuto dávkování má být postupný.

Dávkování u dětí je variabilní, závisí na druhu onemocnění a intenzitě procesu. Celá řada onemocnění má přesně stanovený léčebný protokol s přesným vymezením dávkování a způsobu podávání.

U těžkých stavů vyžadujících útočnou dávku se podávají 2 – 3 mg/kg tělesné hmotnosti/den rozděleně do 3 – 4 dávek. Po zvládnutí nejzávažnějších projevů nemoci se dávka postupně upravuje, přičemž maximum dávky se podává v ranních hodinách a nižší dávka v odpoledních a večerních hodinách.

Udržovací dávka při chronickém podávání je menší než 1 mg/kg tělesné hmotnosti/den, podává se zpravidla ráno, případně obden.

U kojenců a batolat vyžaduje podávání pevných lékových forem zvláštní pozornost – určená dávka v 1 tabletě se může podávat až po jejím rozdrcení a rozpuštění ve vodě.

4.3 Kontraindikace

– Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

– Neléčená floridní vředová gastroduodenální choroba.

– Čerstvá střevní anastomosa.

– Podezření na náhlou příhodu břišní.

– Floridní Cushingův syndrom.

– Neléčená systémová mykóza.

– Neléčená celková infekce.

– Metabolicky dekompenzovaný diabetes mellitus.

– Očkování v intervalu 2 – 8 týdnů.

– Oční forma herpes simplex.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Prednison by měl být užíván s opatrností v následujících případech:

– Pokročilejší formy ischemické choroby srdeční.

– Latentní vředová choroba.

– Hojící se operační rány.

– Sklon k tromboembolickým onemocněním.

– Při akutní virové infekci (varicela, herpes keratitis).

– Aktivní chronické HBsAg-positivní hepatitidě.

– Zranění a vředy rohovky.

– Porucha funkce j ater.

– Tuberkulosa (i v anamnése). Prednison však může být vitálním lékem ke zvládnutí závažných akutních projevů při masivní tuberkulosní infekci (za současné léčby antituberkulotiky).

Vzhledem k riziku perforace střev může být prednison použit pouze, pokud je to nezbytně nutné a spolu s adekvátním monitorováním v případě těžké ulcerosní kolitidy s hrozící perforací.

Srdeční ruptura po akutním infarktu myokardu

Ruptura myokardu po nedávném infarktu myokardu byla hlášena při užívání prednisonu nebo jiných glukokortikoidů. Proto je doporučena opatrnost u pacientů užívajících prednison, kteří měli v nedávné době infarkt myokardu.

Virová onemocnění (varicela, spalničky)

Některá virová onemocnění (varicela, spalničky) mohou mít těžší průběh u pacientů léčených glukokortikoidy. Jedinci se sníženou imunitou bez předchozí infekce varicelou nebo spalniček jsou zvláště ohroženi. Pokud jsou osoby léčené prednisonem v kontaktu s osobami, které mají varicelu nebo spalničky, měla by být v případě potřeby zahájena preventivní léčba.

V průběhu dlouhodobé léčby kortikosteroidy může dojít k adrenální supresi a atrofii a může být potlačena sekrece kortikotropinu. Může také dojít k Cushingovu syndromu a hyperglykemii. Trvání léčby a dávkování se jeví jako důležité faktory pro určení potlačování adrenální osy hypofýzy a reakce na stres po ukončení steroidní léčby. Reakce pacientů na supresi je rovněž různá. Při dlouhodobém podávání obzvláště vyšších dávek je třeba nemocné klinicky i laboratorně pečlivě monitorovat.

Sleduje se krevní tlak, glykosurie, glykémie před, v průběhu terapie, dále kalemie, případné žaludeční obtíže či psychické změny, retence tekutin. U starších pacientů je žádoucí oftalmologické vyšetření a rtg hrudníku před zahájením terapie.

Při náhlém vysazení přípravku po dlouhodobé léčbě je pacient ohrožen projevy hypokortikalismu, včetně akutní adrenální krize. Z tohoto důvodu je nutno léčbu vysazovat postupně – nejprve dávku večerní, pak polední, nejdéle se ponechává dávka ranní. Dojde-li v průběhu léčby nebo po vysazení k zátěžovému stavu (trauma, operace, interkurentní infekce apod.) a není-li funkce nadledvinové kůry dostatečná, je třeba podat nemocnému kortikoidy parenterálně.

Po ukončení terapie dochází k obnově funkce kůry nadledvin již v následujících dnech po vynechání, při dlouhodobém podávání zejména vysokých dávek může však někdy potlačení funkce nadledvinové kůry trvat řadu měsíců nebo i let.

Dlouhodobé užívání prednisonu, i při nízkých dávkách, vede ke zvýšení rizika infekce. Případné -infekce mohou být způsobeny mikroorganismy, které zřídka způsobují infekci za normálních podmínek (tzv. oportunní infekce). Při vzniku infekčních onemocnění je nutná účinná antibiotická terapie. Léčba prednisonem může maskovat příznaky a projevy stávající nebo rozvíjející se infekce, a proto může způsobit obtížnější diagnostiku. Může dojít k aktivaci latentního onemocnění nebo exacerbaci interkurentní infekce.

Předpokládá se negativní vliv na metabolismus vápníku, v závislosti na době trvání léčby a použitém dávkování. Proto je doporučena profylaxe osteoporosy a je zvláště důležitá, pokud jsou přítomny další rizikové faktory, včetně familiární predispozice, pokročilého věku, postmenopauzálního stavu, nedostatečného příjmu bílkovin a vápníku, nadměrného kouření, nadměrné konzumace alkoholu a nedostatku fyzické aktivity. Profylaxe je založena na dostatečném přísunu vápníku a vitaminu D, jakož i na odpovídající fyzické aktivitě a úpravě osteoporotických rizikových faktorů. V případě již existující osteoporosy je třeba zvážit doplňující léčbu.

U hypothyreosy je snížena clearance kortikosteroidů a zvýšena u hyperthyreosy. U pacientů se změnami štítné žlázy je oprávněné upravit dávkování.

Při léčbě kortikosteroidy, obvykle pro chronické stavy, byl hlášen vznik Kaposiho sarkomu. Klinického zlepšení může být dosaženo přerušením léčby kortikosteroidy.

Myopatie byla hlášena při léčbě vysokými dávkami kortikosteroidů, zvláště u pacientů s poruchami neuromuskulárního přenosu (např. myastenia gravis), nebo při současném užívání neuromuskulárních léků (např. pankuronium). Myopatie může postihovat oční nebo dýchací svaly a může mít za následek kvadruparesu.

Zvýšený nitrooční tlak

Při použitím delším než 6 týdnů je zvýšené riziko zvýšeného nitroočního tlaku. Z tohoto důvodu se doporučuje monitorování.

Podávání glukokortikoidů by mělo být provedeno s opatrností u systémové sklerosy. Při podávání glukokortikoidů ve vysokých dávkách se doporučuje, zejména u pulsní terapie, současné podávání antikoagulancií, aby se zabránilo ischemické kolitidě.

Odchlípení sítnice (chorioretinopatie)

Systémová léčba glukokortikoidy může způsobit chorioretinopatii, která může vést k poruše zraku, včetně jeho ztráty. Dlouhodobé užívání systémové léčby glukokortikoidy i při nízkých dávkách může způsobit chorioretinopatii.

Během terapie vysokými dávkami prednisonu není vhodné očkování živou vakcínou z důvodů omezení imunitních reakcí a rizika neurologických komplikací. Pasivní imunizace během terapie je možná, ale protilátková odpověď je nedostačující.

Použití u starších pacientů

Opatrnost se doporučuje u starších pacientů, protože jsou náchylnější k nežádoucím účinkům. Dlouhodobé užívání glukokortikoidů u starších lidí může zhoršit diabetes, hypertensi, městnavé srdeční selhání a osteoporosu nebo může způsobit depresi.

Použití u pediatrických pacientů

Prednison lze podávat i dětem. Při dlouhodobém užívání hrozí riziko potenciálního poškození růstu a vývoje, a proto se doporučuje sledování.

Ve stravě se omezuje kuchyňská sůl, nutná je suplementace draslíku (ovoce, zelenina). Během terapie se nedoporučuje expozice infekcím, slunění a pití alkoholických nápojů. Při vzniku infekčních onemocnění je nutná účinná antibiotická terapie.

Léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktasy a malabsorpcí glukosy a galaktosy by neměli tento přípravek užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Prednison je metabolizován CYP3A4. Je možný vznik farmakokinetických interakcí s inhibitory CYP3A4 (snížená clearance prednisonu) a induktory CYP3A4 (zvýšená clearance prednisonu).

Prednison snižuje účinek perorálních antikoagulancií.

Prednison zvyšuje toxicitu kardiotonik v důsledku hypokalémie.

Prednison zvyšuje účinnost adrenalinu, noradrenalinu, psychostimulancií, glukagonu.

Prednison zvyšuje nežádoucí účinky hydantoinátů a nesteroidních antiflogistik, nesteroidní antiflogistika zvyšují incidenci gastrointestinálního krvácení a ulcerací.

Prednison snižuje plazmatickou hladinu salicylátů.

Prednison snižuje účinnost inzulínu, perorálních antidiabetik, antihypertenziv, vitaminu D a anabolických steroidů.

Prednison může snížit účinky pyridostigminu (inhibitor cholinesterázy) se zhoršením stavu u myasthenia gravis.

Účinnost prednisonu zvyšují např. perorální kontraceptiva, estrogeny, klofibrát, sulfonamidy. Saluretika (thiazidy, furosemid) nebo projímadla mohou vést k excesivním ztrátám draslíku.

Účinnost prednisonu snižují barbituráty, karbamazepin, fenytoin, primidon a rifampicin.

Clearance prednisonu je zvýšena při současném užití s antithyroidálními léky (carbimazole/methimazole, thiamazole).

Riziko hypokalemie může být zvýšeno. Může k tomu přispívat nadměrný úbytek draslíku působením amfotericinu B a retence solí způsobená hydrokortisonem.

Vznik superinfekce vlivem dlouhodobého užívání antibiotik může být zesílen v přítomnosti prednisonu spojeného se sníženou obranyschopností systému hostitele. Prednison může snižovat zánět, ovlivnit tvorbu protilátek, a pokud je podávaný systémově, může způsobit supresi nadledvin. Tyto procesy zvyšují náchylnost těla k infekci.

Zprávy z post-marketingového sledování ukazují, že riziko ruptury šlach může být zvýšené u pacientů užívajících souběžně fluorochinolony a kortikosteroidy, a to zejména u starších pacientů. Léčba fluorochinolony by měla být přerušena, pokud pacient pociťuje bolest, zánět nebo u něj dojde k ruptuře šlachy. Pacienti by měli upustit od cvičení, dokud není vyloučena diagnosa zánětu nebo ruptury šlachy. Ruptury šlachy se mohou objevit v průběhu nebo i po ukončení léčby chinolony.

Prednison snižuje buněčné vychytávání.

Nedepolarizující myorelaxancia Svalová relaxace může být prodloužena.

Somatropin (růstový hormon)

Současná léčby glukokortikoidy může inhibovat růstové účinky růstového hormonu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Vzhledem k tomu, že prednison může způsobit poškození plodu, měl by být užíván během těhotenství pouze tehdy, pokud potenciální přínos pro matku převáží riziko pro plod.

Prednison se vylučuje do mateřského mléka, a proto by měl být předepisován pouze v případě, že přínos pro matku převáží rizika pro dítě.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Při dlouhodobé terapii kortikosteroidy (včetně prednisonu) může dojít k nežádoucímu ovlivnění centrální nervové soustavy, které se projeví např. pohybovým neklidem, závratí, bolestí hlavy, změnami a výkyvy nálad, z psychotických stavů především depresí a mánií.

4.8 Nežádoucí účinky

Výskyt a závažnost nežádoucích účinků prednisonu je závislá na podané dávce.

Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat užíváním nejnižších účinných dávek po nezbytně nutnou dobu. V případě, že je třeba podávat prednison každý den nebo obden, doporučuje se užívat ráno, kdy je nejmenší riziko suprese hypotalamo-hypofyzární osy.

Terapie nežádoucích účinků je symptomatická, dle možnosti redukce dávky nebo postupné vysazení přípravku, v případě infekce podání antibiotik.

V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky prednisonu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1 000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

MedDRA třídy orgánových systémů

Kardiomyopatie, hypokalemické poruchy srdečního rytmu

Poruchy krve a lymfatického systému

Změny v krevním obraze (leukocytósa)

Poruchy nervového systému

Nespavost, bolest hlavy, euforie, Pseudotumor cerebri, euforie, neklid, změny a výkyvy nálady

Indukce glaukomu, zadní kapsulární katarakty, progrese korneálních ulcerací u herpetické keratitidy, odchlípení sítnice, chorioretinopatie

Orofaryngeální kandidóza, exacerbace vředové gastroduodenální choroby, žaludeční hemoragie, zastření manifestace náhlých příhod břišních, indukce akutní pankreatitidy, perforace ilea, lymfatické dilatace a mikroskopické fistuly

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Snížení fibroplastických procesů (atrofie podkoží a kůže), striae rubrae, akné (po dlouhodobém užívání vysoké dávky), zhoršené hojení ran, ekchymosa, Kaposiho sarkom

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Myopatie, osteoporósa, (dávkově závislá, může se objevit i při krátkodobém podání), svalová atrofie a slabost, aseptická kostní nekróza, patologické zlomeniny dlouhých kostí a kompresní zlomeniny obratlů, ruptura šlachy (zejména Achillovy)

Útlum růstu u dětí, útlum osy hypotalamus-hypofýza-nadledvinová kůra, indukce Cushingova syndromu (typické symptomy zahrnují obličej ve tvaru měsíce, obezita horní poloviny těla, pletora), zadržování tekutin

Poruchy metabolismu a

Retence sodíku, zvýšená exkrece draslíku potenciálně vedoucí k arytmii, zvýšená chuť k jídlu a přibývání na váze, diabetogenní účinek (manifestace, popřípadě dekompenzace diabetes mellitus, ketoacidóza, diabetické kóma ketoacidotické i hyperosmolární), hyperlipidémie, hypercholesterolémie s indukcí disproporční obesity, sekundární hypokortikolismus (reversibilní útlum osy hypothalamus-hypofýsa-nadledvinová kůra (HPA)), hyperglykemie, hypokalemická alkalóza, hypokalcemie

Hypertenze, urychlení vývoje arteriosklerózy, zvýšená koagulabilita s tendencí vzniku tromboembolické nemoci, edémy

Poruchy imunitního systému

Potlačení imunitních reakcí (snížení rezistence vůči bakteriálním, virovým, mykotickým a parazitárním infekcím), maskování infekce, anafylaxe, angioedém

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Sekundární amenorea, pokles potence a libida u mužů

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

4.9 Předávkování

Prednison je relativně málo toxický. Masivní dávky však mohou způsobit nežádoucí účinky podobné nežádoucím účinkům při tzv. pulsní terapii kortikoidy – např. komorové dysrytmie (vyvolané hypokalémií), diabetickou ketoacidózu u porušené tolerance glycidů, povrchové hemoragické ulcerace žaludeční sliznice, retenci sodíku a vody, zvýšení krevního tlaku, u disponovaných osob kardiální insuficienci, křeče, aktivaci tromboembolické choroby, aseptickou kostní nekrózu, svalovou slabost z myorelaxačního účinku, provokaci kortikoidní psychózy, akutní pankreatitidu, poruchy zraku, přechodné artralgie, svědění a pálení na mukokutánních přechodech, chuťové poruchy.

Léčba akutní intoxikace: výplach žaludku, podání aktivního uhlí a inhibitorů H 2 receptorů. Terapie je podpůrná a symptomatická, substituce draslíku či jiných elektrolytů dle mineralogramu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Hormon ze skupiny glukokortikoidů ATC kód: H02AB07

Prednison je syntetický glukokortikoid s nepatrnými mineralokortikoidními účinky. Při srovnání účinku ekvivalentní perorální dávka 5 mg prednisonu odpovídá 5 mg prednisolonu, 4 mg triamcinolonu, 0,6 mg betametazonu, 0,75 mg dexametazonu a 20 mg hydrokortizonu.

Terapeuticky se využívá především jeho účinků antiflogistických, antifibroplastických, antiedematózních, antialergických, imunosupresivních a antiproliferativních.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Prednison se dobře vstřebává v gastrointestinálním traktu. Samotný prednison nemá glukokortikoidní účinky, teprve v játrech se mění na biologicky aktivní glukokortikoid, prednisolon. Biologická dostupnost po perorálním podání činí 92 %. Prekonverzní biologický poločas je asi 1 hodina. Prednisolon se ze 70 % váže na plazmatické bílkoviny. Maximální plazmatické koncentrace prednisolonu je dosaženo za 1 – 2 hodiny po podání. Prednisolon se vylučuje do moči částečně nezměněn, částečně ve formě volných i konjugovaných metabolitů. Plazmatický poločas prednisolonu je asi 3 hodiny. Biologický (tkáňový) poločas je 12 -24 hodiny. Prednisolon prochází placentární bariérou a v malém množství se vylučuje do mateřského mléka

5.3 Preklinická data ve vztahu k bezpečnosti

Bezpečnost podání byla ověřena dlouhodobým klinickým používáním.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Monohydrát laktosy Kukuřičný škrob Kalcium-stearát Mastek Želatina

Sodná sůl karboxymethylškrobu

6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5 Druh obalu a obsah balení

Druh obalu: blistr, krabička.

Velikost balení: 20 tablet.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Zentiva, k. s., U Kabelovny 130, 102 37 Praha 6, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Prednison 5 mg Léčiva 56/471/69-C Prednison 20 mg Léčiva 56/104/75-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 1969 (Predison 5 mg Léčiva) a 14. 3. 1975 (Predinson 20 mg Léčiva) Datum posledního prodloužení registrace: 5. 3. 2014

Leave a Reply