Povrchní definice houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Ploché bradavice – nejnebezpečnější forma

Způsobené lidským papilomavirem (HPV), může být genitální bradavice (jejich vzhled je těžké přehlédnout) nebo bytu, který se nachází ve sliznici. Ploché bradavice se vyskytují bez povšimnutí, že je obtížné odhalit i při kontrole gynekologem. Ale to je ploché bradavice často degenerují do zhoubný nádor Maligní nádor: buňky jsou šílený ,

Proč je HPV infekce může nastat různými způsoby

Lidský papillomavirus (HPV) – je velmi časté virus, který má mnoho podtypů (sérotypy). Například, močového ústrojí způsobují více než 30 subtypů viru. Pro každý z nich se vyznačuje ztrátou "jejich" cílová tkáň, která je charakteristická pro tento poddruh vyvinutý porostů (bradavice). Ale to nevylučuje podtypu léze údaje HPV jiné tkáně.

Jeden z těchto subtypů HPV způsobují bradavice jsou ploché, které se často nacházejí na sliznice děložního hrdla u žen a na penisu u mužů (ale může být také umístěn na všech konstrukčních dílů genitální sliznice). Zvláštností plochých bradavic je jejich nepostřehnutelný během a časté zlomyslnost (degenerace do zhoubného nádoru). Poté, co začal, je tento proces je velmi rychlý.

Infekce subtyp HPV dat, stejně jako zbytek jeho poddruhů, probíhá hlavně pohlavním stykem, ale nelze vyloučit, jako domovní a způsobem (přes prádlo, ručníky, atd) přenosu.

Vzhled a struktura plochých bradavic

Ploché bradavice jsou také nazývány endofytickými, tj. Nezvyšuje vnějšku (například bradavice – jsou exophytic) a směrem dovnitř sliznice (epitelu). Ploché bradavice obvykle nevyčnívají nad povrch sliznice a gynekologa při průzkumu je prakticky nemožné vidět. Navíc, a kolposkopie (podrobné zkoumání sliznice pochvy a děložního hrdla pomocí optického zařízení, které lze zvětšit obraz mnohokrát), ploché bradavice nejsou vždy detekovány.

Ploché bradavice jsou uvnitř endotelu. Téměř vždy se tento typ onemocnění dochází s minimálními příznaky, bez povšimnutí. Mohou být detekovány nebo kolposkopie, nebo pokud se nachází v blízkosti genitálních bradavic.

Nejvýznamnější rysy nemoci

Current HPV infekce, která se projevuje ve formě charakteristických plochých bradavic s vnitřním růstu, mohou být různé. Někdy ploché bradavice zmizí samy, nejčastěji tato možnost tok dochází během těhotenství, není zcela jasné, protože během těhotenství snížení odolnosti. To nám opět připomíná, že HPV infekce byla studována nestačí.

Někdy se objevují vzdělávání konaná na několik let, aniž by rozšíření nebo maligniziruyas. Ale to, samozřejmě, v jakékoli fázi může dojít k degeneraci plochých bradavic k rakovině.

Někdy je velmi rychlý růst bradavic, který umožňuje přijmout mimořádná opatření pro screening a zacházení se ženami. A asi 20 žen, ploché bradavice zvrhnout v rakovinu v průběhu období dvou až pěti let.

Při identifikaci ploché bradavice kolposkopie Kolposkopie – jak ji správně připravit? , S colposcopy lze vidět na povrchu sliznice dostatečně jasné obrysy plochých bradavic. Pokud takové roztoku kyseliny octové na sliznice příčina, pak o pár minut později část umístěnou nad bradavic se stane bělavý tvar.

Vzhledem k obtížnosti identifikace a rychlé rizikem malignity je podezření plochých bradavic nutně biopsii – odběr tkáně z postižené oblasti pro histologické vyšetření. Histologické vyšetření odhaluje změněn epitelové buňky a buňky jsou ploché bradavice. Buňky tak mají charakteristické znaky je porazit Podle subtypu HPV.

Velmi důležité je definice rozsahu škody, které buňky médium (bazální) vrstvě epitelu – to bude záležet na taktiku léčby. V polovině plochých bradavic jsou kombinovány s dysplazie Dysplazie – co to je? (změna buňky) bazální vrstva sliznice v různé míře, je obvykle považována za prekancerózní stav. Poměrně často jsou také buňky bazální vrstvy epitelu charakteristiky zhoubných nádorů.

Detekce plochých bradavic má velký význam pro prevenci, včasné diagnóze a léčbě rakoviny děložního čípku Rakovina děložního čípku: možný lék ženy a žaludu penisu u mužů.

Než k léčbě vaginitidy – jmenování lékaře

  • Než k léčbě vaginitidy – jmenování lékaře
  • Antibiotika

Cure vaginitida je nemožné bez předchozí vyšetření žen, protože jen na základě stížností žen a jejich kontrola je těžké určit příčinu onemocnění. Důvodem může být patogeny, sexuálně přenosných nemocí, stejně jako non-specifické infekci, která neustále žije v sliznice vaginy, což způsobuje onemocnění pouze za určitých podmínek. Pro léčbu různých typů vaginitidy vyžadují různé léky.

Považovat specifické záněty pochvy

Konkrétní infekce vaginitida jsou pohlavně přenosnými. Léčba těchto infekcí se provádí za použití generických léků a místní opatření, která jsou vybrány jednotlivě podle výsledků laboratorních vyšetření.

Často jsou tyto infekce sloučí a potom pro jejich léčbu vyžaduje použití více léků. Pro trichomonal záněty pochvy (říká se jim prvoků), jen zřídka se vyskytují na jejich vlastní, ve většině případů, jsou kombinovány s nějakou bakteriální infekce, jako je například chlamydie nebo kapavka. V tomto případě, pacienti dostávali první metronidazol (Trichopolum) nebo tinidazol potlačit zásadní aktivitu Trichomonas.

A teprve po zničení Trichomonas může začít pro léčbu bakteriálních infekcí, jelikož to je obvykle skryté v buňkách prvoků. Za tímto účelem je přiřazen systémovou léčbu antibiotiky. Pro léčbu gonokokových záněty pochvy dnes nejběžněji používaná antibiotika penicilin (např amoksiklav), cefalosporinů (ceftriaxon) nebo tetracykliny (doxycyklin). Vyberte jednu nebo jinou formulaci výsledků laboratorních testů.

S ohledem na zacházení s chlamydií, Mycoplasma a Ureaplasma vaginitidy, mnozí odborníci raději držet na nejnovější údaje výzkumné laboratoře, ve kterých je prováděn výzkum na zvířatech, a proto mají vysokou přesnost. Tak, teď výzkum odhaluje zvýšenou citlivost těchto mikroorganismů na makrolidová antibiotika (sumamed, vilprafen Vilprafen – moderní vysoce účinné a netoxické antibiotikum Klarithromycin), tetracykliny (doxycyklin) a fluorochinolony (ofloxacin, ciprofloxacin).

Lokálně na zvláštní vaginitidy předepisují střiky a hip koupele s antiseptické a protizánětlivé řešení – tedy odstraněnou izolaci a snižuje jejich dráždivě na stěnách pochvy a zevního genitálu.

Někdy antibakteriální léky a antitrihomonadnyh celkový dopad připojí jmenování podobných topických přípravků, například, Terzhinan Terzhinan – přístupné a efektivní , Betadine, Polizhinaks a tak dále.

Místně jmenován jako konzervační ošetření ve formě vaginální čípky laktonorm obsahující laktobacily.

Považovat nespecifická vaginitida

Non-specifické záněty pochvy způsobené oportunní patogeny, které neustále žije ve stěnách pochvy, aniž by způsobit onemocnění. Podmíněně patogenní příčinou zánětlivý proces, který vyžaduje dodatečné podmínky.

Tyto podmínky jsou obvykle hormonální poruchy a sníženou imunitou. Proto je léčba nespecifické vaginitidy začíná oprava těchto porušování lidských práv. Pokud zjištěn pokles krevních hladin ženských pohlavních hormonů estrogenu, předepsaná korekce pomocí generických léčiv (systémový) akci. To, nebo léky, které obsahují estrogeny (klimonorma, ginodian depo, Ovestin), nebo bylinné přípravky obsahující fytoestrogeny (klimadinon, klimadinon uno, klimaktoplan).

Podobné přípravky, tam jsou aktuální: vaginální čípky Vaginální čípky – pro antikoncepci a léčení zánětů Ovestin a smetana, elvagin, estrokad. Rozhodnutí o tom, jaký druh léku v celkové nebo místní efektu, vyberte lékař nerozhodne.

Práce je také korekce imunity, pokud existuje vyjádřil porušení. Za tímto účelem se tyto léky jsou přiřazeny, Immunal, likopid a tak dále.

Antibakteriální ošetření nespecifické záněty pochvy nejsou vždy provedeny, a převážně lokální. Někdy stačí rychlost sprchování a sedavé koupele čaje a odvary z bylin s protizánětlivým a mírné antiseptické.

Pro léčbu plísňových infekcí (drozd) se používají v běžných léků (fluconazol) a místní (klotrimazol, pimafutsin) akci. Ale jak nespecifický vaginitis často způsobena smíšenou bakteriální-houbové, infekce, zacházet s nimi vhodné kombinace léků, jako jsou terzhinan a Polizhinaks.

Obnovení normální vaginální flóry Mikroflóra pochvy: čistota se provádí s použitím vaginální čípky laktonorm. Střeva nebo čistit po dobu jednoho měsíce pomocí probiotik, které zahrnují bifidum a laktobakterin.

Palmoplantární psoriáza – lokální poškození

Palmoplantární psoriáza – tato forma onemocnění nedochází velmi často. To se může uskutečnit pouze s porážkou dlaních a chodidlech, nebo mohou být kombinovány s psoriatickou vyrážkou v jiných oblastech kůže, stejně jako onemocnění kloubů. Onemocnění je snadno zaměnit s houbové infekce Plísňové infekce: k prevenci a porážka ,

Proč začít psoriázy dlaních a chodidlech

Psoriáza na dlaních a chodidlech může objevit v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje ve věkovém rozmezí 30-50 let. Základem tohoto onemocnění je genetická predispozice. Ale genetická predispozice, i když je rodina, pokud psoriáza trpí blízké příbuzné, nemůže být dosaženo, pokud nejsou k dispozici žádné predispoziční faktory (odpalovací zařízení).

Když se ruka-noha forma psoriázou predisponující faktory jsou nejčastěji trvalé mechanické nebo chemické podráždění z dlaně – být ve vodě, kontakt s spotřební chemie a různé dráždivých při práci, na sobě těsné boty.

Spouštěcím faktorem může být také různé infekce, jako je spála Spála – ohrožující komplikace V kterém odmítnutí povrchových vrstev dlaních a chodidlech, ohniska nákazy (Chronický zánět mandlí, zánět vedlejších nosních dutin Sinusitida – když je zapotřebí defekt , Pyelonefritida Pyelonefritida – onemocnění ledvin atd.), otravy (kouření, nadměrná konzumace alkoholu, atd.), endokrinní onemocnění (např., hypotyreóza), a dalších faktorů.

Palmoplantární psoriáza – hlavní rysy

Palmoplantární psoriáza je častější u osob zapojených do fyzické práce. Tam jsou útržkovité, veerooobraznuyu, mozolnatá a kruhové tvary.

Když je forma fan-kusé na dlaních a chodidlech se objeví pupínky, pokryté stříbřitými šupinami, které se spojují do plaků. Plakety jsou vějířovité na povrchu dlaních a chodidlech vzdělávání načervenalé, vystupují proti zdravému povrchu kůže. Krycí plakety váhy v záhybech dlaních a chodidlech tvoří jakýsi trhlin. Více obyčejný lupénka palem kusé-fan-tvaru.

Mozolnatá formuláře se zobrazí giperkeratoticheskie (nadměrný růst stratum corneum) kožních vrstev dlaních a chodidlech, předstíral kukuřice a mozolovitost. Spousta hyperkeratózy obvykle umístěn náhodně, někdy sloučení dohromady. V procesu šíření, se může přesunout k bočním povrchům na rukou a nohou, a dokonce úplně zakrýt. Nicméně, a s pevným léze je jasně viditelné linie, která odděluje zdravé z patologické tkáně.

Psoriáza palem a nohou kruhového tvaru je znázorněno v podobě velkých kapes loupání ve tvaru kruhu nebo kroužků umístěných na dlaních a chodidlech.

Často v patologickém procesu zapojit nehty. Pacienti starosti o neustálé svědění na dlaních a chodidlech, která je tak vyčerpávající pacientů, což vede k nespavosti a neuróz.

Pustulózní psoriáza z dlaních a chodidlech

Pustulózní psoriázy z dlaních a chodidlech Barbera – samostatná forma choroby, ve které se nacházejí pouze pustulární erupce na dlaních a chodidlech. Existují ale i jiné části těla se nejčastěji objevují normální papuly a plaky. Tento proces je doprovázen těžkou svědění.

Nemoc začíná s výskytem na dlaních nebo chodidlech oblastí zarudnutí, které se okamžitě objevují bubliny (váčky) a puchýřky (puchýřky) sterilními obsah. Bez otevření povrchní puchýřky postupně vysychá tvoří nahnědlou krusty. Zpočátku se tyto prvky jsou malé, ale postupně se spojí dohromady, aby vytvořily větší bubliny s obsahem hnisavých – "hnisající lake" leží obvykle symetrické.

Psoriáza na rukou je obvykle umístěn v palci, na chodidlech – na straně chodidla pod I patě. Často proces zahrnoval nehty. Někdy typické psoriatické léze se neobjeví okamžitě, ale po několika letech po zahájení pustulární lézí na dlaních a chodidlech.

Léčba palmoplantární psoriázy

Léčba palmoplantární psoriázy začíná s odstraněním nebo minimalizovat fyzikální a chemické účinky na dlaních a chodidlech. Pokud je to nutné, pacient je doporučeno dokonce změnit zaměstnání. K dispozici je také speciální hydrokoloid povlak, který je určen pro plantární psoriázy, chrání pokožku před podráždění, popraskání a urychluje hojení erozí a eliminuje svědění.

Léčba lupénky na dlaních a chodidlech – velmi obtížný úkol. Nejčastěji se k tomuto účelu použít masti, složený z kortikosteroidů. Ale tělo rychle zvykne a masti jsou neúčinné. V posledních letech se vyvinul systém pro léčbu palmoplantární psoriázy, ve kterém v průběhu exacerbace kombinovaného použití masti, které zahrnují kortikosteroidy a kalcipotriol (analog vitaminu D). Takové masti zahrnují, například, dayvobet. Kortikosteroidy se aktivně zmírnění zánětu a kalcipotriol snižuje rychlost dělení buněk kůže, snižuje škálování, zánět, mají pozitivní vliv na imunitní obraně kůže.

Jestliže zánět ustupuje, předepsanou mast, které zahrnují pouze kalcipotriol (např Dayvoneks) – je podávána po dlouhou dobu, to zabraňuje vzniku exacerbací.

Psoriáza na loktech – nejčastější lokalizace vyrážky

Psoriáza na loktech – to je nejčastější lokalizace psoriatických lézí. Psoriáza – chronické onemocnění kůže, které se projevuje v různých pacientů v různých způsobech. Někdy typické psoriatická ložiska objeví pouze v oblasti loktů a kolen. Tam může být více, méně, a někdy zcela zmizí.

Psoriáza na loktech a kolenou – forma psoriasis vulgaris

Vulgární nebo obyčejný psoriáza – chronické kožní onemocnění se zvlněným kurzu. V této nemoci, spontánní nebo léčbou indukované remise (zlepšení) se střídají s obdobími spontánní nebo vyvolaná některými vnějšími faktory (např předchozí infekce, užívání alkoholu, stres) exacerbací.

Charakteristickým rysem psoriázy je, že jeho závažnost v různých pacientů a dokonce i u téhož pacienta během období života, mohou být různé. Projevy psoriázy mohou být ve formě malých lokálních lézí (např., V extensor povrchy loketních a kolenního kloubu), a může být – v podobě plné pokrytí celého těla vypouštěcího vyrážky.

Často je to s lokty a kolena začne zhoršení psoriázy, a pak, když zhoršení průchodů v této oblasti zůstávají izolované "povinnost" tabulky. Pod vlivem provokující faktoru (např purulentní angíny), "duty" plaky začnou růst a šířit se do jiných částí těla. S krátký nebo dlouhý (od několika měsíců do několika let) remise psoriáza trvá až do konce života, zhoršit nebo v chladném období (zimní forma psoriázy), nebo (zřídka) – v teplém letním (forma).

Pokud psoriáza na loktech se neléčí, nemoc postupuje, vyrážka šíří do rozsáhlých oblastech těla a kloubů.

Jak vyléčit lupénky na lokty? Lupénka – chronické onemocnění a vyléčit úplně, dokonce s minimálními formulářů na loktech, s největší pravděpodobností nebude fungovat (ačkoli tam jsou případy, a spontánní obnova). Ale je možné dosáhnout stavu stabilní remisi.

Léčba lupénky na loktech politiky Pay léků a použití fyzioterapeutických účinků. Farmakoterapie pro non-těžké formy psoriázy kůži by měla být provedena prostřednictvím externích zdrojů.

Pro léčbu projevů psoriasis vulgaris Vulgární psoriáza – nejběžnější forma onemocnění s charakteristickými váhami na povrchu léze, včetně lokty, mast se nejlépe použít, pokud přispívají ke změkčení a odstranění šupin. Dříve v léčbě psoriázy na lokty používá hlavně masti na bázi uhelného dehtu (antrasulfonovaya, antraminovaya mast). Takový mast může být použit na dlouhou dobu, ale nejsou vždy účinné. Nevýhodou je skutečnost, že tyto masti mají nepříjemný zápach a znečistit oblečení.

Proto, pro léčení psoriázy se používá nejčastěji dnes masti obsahující glukokortikoidy, (kortikosteroidy). Použití těchto masti (např Tselestoderma) zajišťuje rychlou úlevu od vyrážka. Tyto masti jsou obecně bez zápachu a snadno použitelné, protože všichni aplikaci na kůži jednou nebo dvakrát za den. Nevýhodou mastí s kortikosteroidy, je, že jejich části nemůže být použita po delší dobu: snižuje účinnost masti z důvodu závislosti na kůži. Kromě toho, dlouhodobé užívání takového rizika masti atrofie (snížení objemu) na kůži.

Masti GCS s novou generací (například mast kutiveyt) neobsahuje ve svém složení fluor a chlor, což výrazně snižuje riziko vedlejších účinků.

System (celé tělo), je použití kortikosteroidů ve formě tablet nebo injekce pro psoriázy je nežádoucí, protože po zrušení kortikosteroidů může dojít k velmi závažné zhoršení onemocnění, které mohou být vždy potlačena.

V současné době pro léčení psoriázy se stále více používají non-hormonální léky pro vnější použití, které obsahují syntetické analogy vitaminu D3, aktivní vliv na metabolismus Zlepšuje metabolismus a hubnutí bez diety v kožních buňkách. Působením těchto masti (např, masti dovoneks) snižuje rychlost dělení buněk pokožky (základní mechanismus lupénky), snižuje zánět a peeling, posiluje obranyschopnost Odolnosti – druhy a vlastnosti u dětí u dospělých ,

Jak k léčbě lupénky na loktech – fyzioterapie

Pro léčbu lupénky na loktech jsou široce používány ultrafialové záření (UVR) vlny středně dlouhá (selektivní fototerapie) a vlnové délky A (PUVA-terapie).

Selektivní fototerapie Fototerapie – obnovuje vitalitu provádí v den, je průběh léčby vyžaduje 20-40 ošetření. PUVA terapie se provádí za požití dvou hodin před testované látky s fotosensitizační vlastnosti pro zvýšení citlivosti kůže ultrafialovému záření, a teprve poté se ozařování kůže paprsků A. frekvence postupů – za den, celkový počet postupů, – od 15 do 30. PUVA- Terapie je považován za jeden z nejúčinnějších léčby lupénky.

Za dlouhou dobu, jak se zbavit opakovaného výskytu psoriázy na loktech je možný.

Kožní povrchové houbové infekce, Dermatomykózy

Kožní povrchové houbové infekce

Na kůži se náhle objevila červená skvrna, která svědí – co by to mohlo být? Ve většině případů se jedná o ekzém nebo o nákazu houbou (poznámka: pod obecným názvem „houby“ jsou zde míněny mikroskopické houby, plísně a kvasinky).

Nákazy houbou se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (antibiotika se širokým spektrem působení, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.

Příčiny/rizikové faktory

Kožní houby (dermatofyta) čerpají živiny ze zrohovatělé kůže a milují vlhko a teplo. Mezi prsty na nohou nacházejí ideální klima, vyskytují se však také na patách, v kožních záhybech na hrudníku, na pokožce hlavy a pod nehty. Plísňová onemocnění na hlavě se šíří někdy velmi explozivně ve školkách a školách.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans) se nalézají především ve střevech, kde i při neporušené imunitě dlouhodobě přežívají. Při oslabení imunity (u diabetiků, nemocných AIDS, pacientů dlouhodobě léčených kortikosteroidy nebo imunosupresivy aj.) však mohou vyvolat infekci sliznic a kůže.

Chorobopis

Rozpoznání/vyšetření

Že se na infekci podílí i nějaká houba, je možno rozpoznat vyšetřením pomocí mikroskopu. K přesnému určení, o jaký druh houby se jedná, jsou ovšem nezbytná zdlouhavá laboratorní vyšetření. Nejdůležitější druhy hub jsou Microsporon, Trichophyton a Epidermophyton, nejčastější kvasinkou je Candida albicans. Vniknou-li do kůže spóry hub, kůže se zanítí, praská, zčervená, odlupují se z ní bělavé šupinky a svědí.

Infikovaná místa mohou být lehko zaměnitelná s ekzémy nebo s lupenkou, pod mikroskopem lze však houbu dobře rozpoznat. Může napadat kůži, nehty a vlasy. Pokud sliznici infikují kvasinky, tvoří se bělavé, snadno odstranitelné povlaky na zčervenalé sliznici, nejčastěji v ústech nebo na sliznici genitálií.

Jelikož je léčba zdlouhavá (takže by v jejím průběhu mohlo dojít k infekci jinou houbou), jsou často předepisovány přípravky, které jsou účinné proti mnoha druhům hub. Některé prostředky ve formě krémů, roztoků nebo pudrů jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu. Skupina léčiv obsahujících azoly (ketokonazol, mikonazol, itakonazol, flukonazol) jsou účinné téměř proti všem choroboplodným houbám. Věšinou jsou aplikovány v mastech a krémech, při závažných infekcích ale musejí být některé látky podávány v kapslích nebo tabletách. Ale pozor: tyto léky jsou účinné, ale při nesprávném použití mohou být i nebezpečné. Vhodný lék a způsob léčby musí vždy stanovit odborný lékař-dermatolog.

Podpůrně působí omývání teplou vodou s dezinfekčními přísadami: extrakt ze šalvějových listů (v lékárnách k dostání jako tinktura) a olej z čajovníku působí antimikrobiálně a inhibičně vůči houbám. Je-li na kůži nanášen olej z čajovníku, měl by být smíchán s levandulovým olejem v poměru 2:1, což mu dodává vysušující účinek a pronikavou vůni. Po dvoutýdenní léčbě by měla být vložena několikadenní přestávka, jinak může vzniknout návyk. Při nákaze houbou by se dále mělo několik dalších týdnů pokračovat v léčbě aplikací směsi 40 kapek oleje z čajovníku (tea-tree oil) na 100 ml jojobového nebo jiného „nosného“ oleje. Upozornění: ne všechny přípravky s obsahem oleje z čajovníku jsou kvalitní. Některé mají jen nízký obsah účinných látek, a mohou navíc způsobovat alergie.

Účinnost dezinfekčních postřikovacích zařízení na plovárnách je sporná: někteří odborníci od nich zrazují, neboť působí jen na suché kůži, a mimo to obsahují mnoho formaldehydu, který zase může způsobit alergii. Všeobecně je třeba pečovat o silný imunitní systém: vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, vytrvalostní sport.

Časté dotazy

Některé kožní choroby se díky teplým slunečním paprskům lepší, jiným spíše škodí. Kdo snadno dostane plísňové onemocnění, musí si obzvláště v létě dávat pozor hlavně na to, aby kožní záhyby a chodidla byly stále suché. K tomu ovšem slunce přispívá.

Povrchní definice houbové infekce

Seznam esenciбlnнch antiinfektiv pro Иeskou republiku

aktualizovanэ v kvмtnu 2016

Antibiotika spolu s ostatnнmi antiinfektivy tvoшн unikбtnн skupinu kauzбlnнch lйиiv, jejichћ ъиinek je zamмшen na inaktivaci mikrobiбlnнch pщvodcщ infekcн. V Иeskй republice vљak trvale chybн nмkterб antiinfektiva volby pro lйиbu urиitэch infekcн. Opakovanм se vyskytuje situace, kdy nмkterб antiinfektiva volby chybн doиasnм. Nahrazovбnн tмchto nepostradatelnэch lйиiv alternativami vэznamnм sniћuje ъиinnost lйиby, zvyљuje vэskyt neћбdoucн rezistence mikrobщ a tйmмш vћdy zvyљuje nбklady na lйиbu. Je proto vysoce nalйhavй zajistit trvalou dostupnost antiinfektiv volby, kterб ve srovnбnн s ostatnнmi majн nejvyљљн ъиinnost na pщvodce infekce a souиasnм co moћnб nejniћљн vliv na stimulaci rezistence mikrobщ.

Infekce ohroћujнcн ћivot pacientщ se vyskytujн v komunitбch i v nemocnicнch na celйm svмtм. Odpovмп mikrobiбlnнch pщvodcщ infekcн na ъиinek antiinfektiv je vљak druhovм specifickб, mмnн se v иase a liљн se v rщznэch zemнch podle stavu rezistence mikrobщ k antiinfektivщm. Proto v nбvaznosti na Doporuиenн Rady EU (2002/77/ES) o obezшetnйm pouћнvбnн antimikrobiбlnнch lбtek v lйkaшstvн a Doporuиenн Rady EU ze dne 9. иervna 2009 o bezpeиnosti pacientщ vиetnм prevence a kontroly infekcн spojenэch se zdravotnн pйин (2009/ C151/01) ustanovila vlбda ИR v roce 2009 Nбrodnн antibiotickэ program (dбle jen „NAP“). v roce 2011 pak vlбda ИR pшijala Akиnн plбn NAP pro roky 2011-2013, kterэ v rбmci svй priority и. 3 (s nбzvem „Doporuиenй postupy pro pouћнvбnн antibiotik a kontrolu antibiotickй rezistence“) pшedpoklбdб vytvoшenн seznamu esenciбlnнch antibiotik, zaшazenэch podle zбsad nбrodnн antibiotickй politiky v ИR, kterй jsou formulovanй na zбkladм jejich nenahraditelnй pozice v lйиbм a podle stavu podrobnм zmapovanй rezistence hlavnнch pщvodcщ infekиnнch onemocnмnн v ИR 1 .

Seznam esenciбlnнch antiinfektiv pro ИR vychбzн ze 17. vydбnн vzorovйho seznamu Svмtovй zdravotnickй organizace (dбle jen „WHO“) s nбzvem „ WHO Model List of Essential Medicines“, kterэ zveшejnila WHO v bшenu 2011 a kterэ akceptuje WHO defi nice pro tzv. zбkladnн a speciбlnн esenciбlnн lйиiva. Zбkladnн nepostradatelnб lйиiva zahrnujн nejъиinnмjљн, bezpeиnй a cenovм pшнstupnй lйky pro minimбlnн potшeby zбkladnнho zdravotnнho systйmu, kterб jsou pшednostnм vybнrбna podle jejich souиasnйho a pшedpoklбdanйho budoucнho vэznamu pro ochranu veшejnйho zdravн a schopnosti lйиit bezpeиnм a ekonomicky. Seznam speciбlnнch lйиiv obsahuje esenciбlnн lйиiva pro nejvэznamnмjљн onemocnмnн, kterб vyћadujн specializovanй diagnostickй nebo monitorovacн vybavenн, specializovanou pйиi nebo specializovanou prщpravu. v urиitэch pшнpadech mohou bэt do tйto skupiny zaшazena nмkterб lйиiva s trvale vyљљн cenou nebo s niћљн efektivnostн nбkladщ. Ostatnн antiinfektiva mohou bэt potшebnб pro situace, kterй nejsou explicitnм zahrnuty v definicнch pro zбkladnн a speciбlnн pouћitн. Jejich nezaшazenн do esenciбlnнho seznamu neznamenб, ћe jsou zbyteиnб a jejich registrace иi dovoz mohou bэt ukonиeny.

Seznam esenciбlnнch antiinfektiv pro ИR vypracovali иlenovй Poradnнho sboru Stбtnнho ъstavu pro kontrolu lйиiv pro antiinfektiva (dбle jen „POAI SЪKL“) a Subkomise pro antibiotickou politiku Иeskй lйkaшskй spoleиnosti Jana Evangelisty Purkynм (dбle jen „SKAP“). Zahrnuje antibiotika, antituberkulotika, antimykotika, antivirotika a antiparazitika, tedy antiinfektiva nepostradatelnб pro lйиbu bakteriбlnнch, mykotickэch, virovэch a parazitбrnнch infekcн. Seznam esenciбlnнch antibiotik pro ИR byl upraven иleny SKAP podle objektivnн situace v antibiotickй rezistenci pщvodcщ bakteriбlnнch komunitnнch a nozokomiбlnнch infekcн, seznam ostatnнch antiinfektiv vypracovali pшнsluљnн experti POAI SЪKL na danou problematiku. Vzhledem ke specifickэm vlastnostem pщvodcщ infekcн a zejmйna v dщsledku zmмn stavu jejich rezistence se pшedpoklбdб pravidelnб kaћdoroиnн revize seznamu esenciбlnнch antiinfektiv pro ИR.

Zбkladnн esenciбlnн lйиiva zahrnujн nejъиinnмjљн, bezpeиnй a cenovм pшнstupnй lйky pro minimбlnн potшeby zбkladnнho zdravotnнho systйmu, kterй jsou pшednostnм vybнrбny podle jejich souиasnйho a pшedpoklбdanйho budoucнho vэznamu pro veшejnй zdravн a schopnosti lйиit bezpeиnм a ekonomicky.

Speciбlnн esenciбlnн lйиiva jsou esenciбlnн lйиiva pro nejvэznamnмjљн onemocnмnн, kterб vyћadujн specializovanб diagnostickб nebo monitorovacн vybavenн, specializovanou pйиi nebo specializovanou prщpravu. V urиitэch pшнpadech mohou bэt do tйto skupiny zaшazena nмkterй lйиiva s trvale vyљљн cenou nebo s niћљн efektivnostн nбkladщ. Seznam nepostradatelnэch lйиiv mщћe bэt v jednotlivэch zemнch upraven podle specifickэch podmнnek (prevalence nemocн, epidemiologickб situace apod.).

Pшedloћenэ esenciбlnнch antiinfektiv pro ИR akceptuje obecnй definice WHO, reflektuje epidemiologickou situaci, antimikrobiбlnн rezistenci hlavnнch pщvodcщ infekиnнch onemocnмnн a potшeby modernн lйиby infekcн.

Tabulky byly mнrnм upraveny, sjednoceny, mнsty opraveny a rovnмћ doplnмny podle aktualizace z 5. 6. 2016.

Tab. 1. Esenciбlnн antibiotika

tablety: 250 mg; 500 mg; 750 mg (draselnб sщl)

Infekce kЕЇЕѕe

ZdravГЎ kЕЇЕѕe je odВ narozenГ­ osГ­dlena normГЎlnГ­, rezidentnГ­ bakteriГЎlnГ­ flГіrou. Гљloha kЕЇЕѕe spoДЌГ­vГЎ zejmГ©na vВ ochranД› pЕ™ed pЕ™emnoЕѕenГ­m patogennГ­ch bakteriГ­. VВ pЕ™Г­padД›, Еѕe se tyto pЕ™irozenГ© obrannГ© mechanismy naruЕЎГ­, dochГЎzГ­ kВ infekci.

BakteriГЎlnГ­ infekce kЕЇЕѕe jsou ДЌastГЅmi onemocnД›nГ­mi vВ dermatologickГ© praxi. TvoЕ™Г­ pomД›rnД› ЕЎirokou skupinu chorob. LГ©to je obdobГ­m zvГЅЕЎenГ©ho vГЅskytu drobnГЅch poranД›nГ­, kterГ© jsou vstupnГ­ branou pro patogeny, pЕ™edstavovanГ© dvД›ma dominantnГ­mi kmeny – zlatГЅm stafylokokЕЇm (S. aureus) aВ streptokoky skupiny AВ (Str. pyogenes).

PЕ™enos infekce

Přenos se děje přímým kontaktem s nemocným ložiskem, nebo infikovanými tělesnými tekutinami – jako např. slinami, vaginálním sekretem, ejakulátem, slzami, infikovanými předměty. V těhotenství je možný přenos infekce z matky na plod.

Infekce vВ meziprstГ­ nohou aВ naВ patГЎch

HoubovГ© infekce vВ meziprstГ­ nohou aВ naВ patГЎch se ДЌastД›ji objevujГ­ vВ letnГ­ch mД›sГ­cГ­ch. Pokud se VГЎm pokoЕѕka odlupuje naВ patГЎch aВ vВ meziprstГ­ je bГ­lГЎ aВ zmokvalГЎ, vyhledejte lГ©kaЕ™e. Pokud se dostane infekce doВ krevnГ­ho obД›hu, mЕЇЕѕe potom vyvolat ekzГ©m aВ silnГ© svД›dД›nГ­. TakovГ© onemocnД›nГ­ se objevuje ДЌastД›ji uВ pacientЕЇ sВ cukrovkou stejnД› jako svД›dД›nГ­ vВ zГЎhybech kЕЇЕѕe.

Infekce nehtЕЇ

DlouhodobГЎ houbovГЎ infekce vВ meziprstГ­ nohou mЕЇЕѕe potom nakazit iВ nehtovГ© plotГ©nky. Nehty vВ tomto pЕ™Г­padД› jsou ztluЕЎtД›lГ© aВ majГ­ ЕѕlutohnД›dou barvu aВ zaДЌnou se lГЎmat. MЕЇЕѕe se objevit naВ rukou iВ naВ nohou. Objevuje se ДЌatД›ji uВ osob, kterГ© nosГ­ gumovГ© rukavice nebo gumovГ© holГ­nky. Obvykle to zaДЌГ­nГЎ naВ jednom nehtu aВ pak se rozЕЎiЕ™uje dГЎle naВ ostatnГ­ prsty.

BakteriГЎlnГ­ celulitida

BakteriГЎlnГ­ infekce kЕЇЕѕe aВ tkГЎnГ­ pod kЕЇЕѕГ­ je povrchnГ­ koЕѕnГ­ infekce. MЕЇЕѕe takГ© zpЕЇsobit horeДЌku, zimnici, aВ oteklГ© ЕѕlГЎzy (zvД›tЕЎenГ© lymfatickГ© uzliny). Jde oВ klinickou diagnГіzu provГЎzenou otokem, horeДЌkou aВ nevolnostГ­. HlavnГ­ bakterie odpovД›dnГ© zaВ celulitidu jsou stafylokoky, streptokoky aВ pneumokoky. Je pomД›rnД› ДЌastГЎ aВ postihuje lidi vЕЎech ras aВ vД›kovГЅch kategoriГ­.

Projekt OP VK (reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0316)

Mikrobiologická část: Morfologická a cytologická stavba buněk mikroorganismů, stavba bakteriální buňky, fyziologie baktérií, výživa, metabolismus a genetika baktérií. Charakteristika prokaryotních a eukaryotních organismů. Rozmnožování baktérií, vnitřní struktury bakteriální buňky, struktura a funkce cytoplazmatické membrány, buněčná stěna baktérií, význam bakteriálního pouzdra a bičíků. Struktura endospory a germinace .Účinky faktorů vnějšího prostředí na mikroorganismy, růst a množení baktérií – růstová křivka baktérií, izolace, postupy barvení, makroskopické a mikroskopické pozorování. Výskyt mikroorganismů v zevním prostředí, vzájemné vztahy mezi mikroorganismy, vztahy mezi baktériemi a rostlinami, vztahy mezi baktériemi a člověkem. Přehled nejvýznamnějších druhů bakterií.

Virologická část: Nebuněčné organismy: viry, satelitní viry, satelitní RNA, viroidy a priony. Základní principy klasifikace virů, definice virového druhu. Složení a struktura virionu. Funkce a význam jednotlivých částí virionu: virová nukleová kyselina, strukturní a funkční proteiny. Velikost a tvar virionu. Biologické, chemické a fyzikální, vlastnosti virů. Vztah viru a hostitelské buňky. Reprodukční cyklus virů. Lytický a lyzogenní životní cyklus bakteriofágů. Viry – původci chorob: cytopatický efekt, patogeneze virové infekce, patogenita a virulence. Základní znaky patogenetického procesu organizmu jako mnohobuněčného systému: vstupní brána infekce, fáze procesu patogeneze, šíření viru v hostiteli, protivirová obrana (imunita, resistence), terapie (ozdravování) virových infekcí. Viry a nádory. Epidemiologie virových infekcí. Přirozená ohniska nákaz. Přenos a šíření virů. Diagnostika virových infekcí. Průmyslové a biotechnologické využití virů.

Po absolvování kurzu by student měl být schopen:

– zvolit adekvátní metody pro determinaci mikroorganismů v různých prostředích

– popsat vztah stavby buňky k různým technikám barvení a mikroskopování

– změnit kultivační protokoly ve vztahu k biologii a ekologickým podmínkám různých mikroorganismů

– aplikovat principy desinfekce/sterilizace pro správnou kultivaci mikroorganismů

– ukázat, jak mikroorganismy interagují s jinými organismy

– aplikovat znalosti bakteriální genetiky v rostlinné biotechnologii

– vysvětlit vývoj nejdůležitějších událostí v historii výzkumu mikrobiologie

Materiály ke stažení:

– pro stažení doporučujeme následující postup:

– kliknout pravým tlačítkem myši na požadovaný soubor

– z nabídky zvolit „uložit cíl jako…“ a zvolit Vámi vybraný adresář ve Vašem počítači

Leave a Reply