Plicní infekce žaludku (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Plicní chlamýdie neboli Chlamydiová pneumonie 4.86 / 5 ( 14 )

Chlamydiové infekce se léčí antibiotiky, jako doxycyklin, azitromycin, erytromycin a levofloxacin.

Chlamydia pneumoniae (Plicní chlamýdie) je ze všech druhů chlamydií vyskytujících se v lidské populaci nejrozšířenější. Způsobuje infekce horní a dolní části respiračního systému – sinusitidy, faryngitidy, bronchitidy i pneumonie. Odhaduje se, že celosvětově odpovídá za 5 – 15% pneumonií získaných v kolektivu. Přestože je průběh infekce převážně mírný až asymptomatický, může přejít do chronické bronchitidy, chronické obstrukční plicní nemoci, sarkoidózy a astmatu. První ohraničenou epidemii pneumonií způsobenou neobvyklým kmenům chlamydií pozorovali ve Finsku v roce 1978. Až retrospektivně sérologické vyšetření odhalilo, že šlo vlastně o infekci Ch. pneumoniae. Podobně se zjistilo, že rozsáhlá epidemie chlamydiových infekcí, která se vyskytovala v Dánsku, Norsku a Švédsku v letech 1981 – 1983, diagnostikována původně jako ornitóza (původce Ch. Psittaci), v podstatě byla také způsobena Ch. pneumoniae.

Příčiny vzniku plicní chlamýdie

Původcem onemocnění je bakterie Chlamydia pneumoniae. Chlamydie jsou vnitrobuněční paraziti, podobně jako viry. Mikroorganismus se původně nazýval TWAR, a to podle názvu dvou původních izolací – Taiwan (TW-183 a AR-39). Dnes se považují za dva samostatné druhy chlamydií.

Zdrojem nákazy je infikován jedinec, který sekrety z respiračního traktu přenáší původce onemocnění na vnímavého jedince. Infekce se šíří vzdušnou cestou – aerosolem.

V zemích západní Evropy výskyt infekce u dětí prudce stoupá zahájením školní docházky. Prevalence protilátek u dospělé populace dosahuje díky reinfekce 40 – 70%. Infekce způsobené CHPS se vyskytují každoročně, byla však pozorována určitá periodicita. Po 2 – 3 ročním období vysoké incidence (výskyt najednou probíhajících onemocnění) následuje 4 – 5 roční období s nízkým výskytem onemocnění.

Příznaky chlamydiové pneumonie

Silné bolesti krku, často s laryngitidou, doprovázejí velkou část pacientů s pneumonií a s bronchitidou. Až 70% případů může probíhat asymptomaticky. Těžší průběh onemocnění se vyskytuje u starších pacientů. Pokud se takový zápal plic vyskytne u starších pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí nebo srdečním selháním, probíhá velmi těžko, může se skončit i smrtí. U dětí a mladistvých se vyskytuje mírnější průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci. U nesprávně léčených pacientů může rekonvalescence trvat dlouho, kašel může přetrvávat jeden až dva měsíce. Imunita po překonání nákazy je nízká, možné jsou endogenní a exogenní reinfekce.

Léčba chlamydiové pneumonie

Chlamydiové infekce se léčí antibiotiky, jako doxycyklin, azitromycin, erytromycin a levofloxacin. Nesmí se podávat sulfonamidy, penicilin a ampicilin – pro jejich bakteriostatické působení, které je často po ukončení léčby doprovázeno návratem nemoci k předešlému stavu s pneumonií. Krátkodobá ATB terapie infekci sice potlačuje, ale neodstraňuje chronickou infekci. Proto se doporučuje dlouhodobá, až třítýdenní léčba.

Vakcína Chlamydia pneumoniae není k dispozici. Účinná vakcína by měla navodit tvorbu slizničních protilátek, i buňkami zprostředkovanou imunitu. V době zvýšeného výskytu respiračních infekcí je třeba důsledné dodržování epidemiologických opatření, aby se zabránilo šíření onemocnění.

Na závěr – Plicní chlamýdie v kostce

Chlamydia pneumoniae (CPN) – je ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Nákaza probíhá kapénkovou infekcí či přímým kontaktem s nakaženou osobou. Inkubační doba je 1 až 3 týdny. V prvotní fázi může CPN způsobovat onemocnění jako rhinitis (zánět sliznice nosní), sinusitis (zánět vedlejších dutin nosních), otitis media (zánět středního ucha), pharingitis, bronchitis (zánět průdušek), pneumoniae, bronchiální astma, konjunktivitis (zánětlivé onemocnění oční spojivky), artritis (reaktivní artritida) atd. Dále může být roznesena do celého těla a může napadnout mnoho dalších tkání (nervová a svalová tkáň, mozek a také imunitní buňky – markofágy). Důsledkem toho je vysoká pravděpodobnost vzniku velice těžkých a závažných onemocnění při neléčené nebo pozdě diagnostikované chlamydiové infekci: astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.

Oblast hrudnГ­ – plicnГ­ infekce

BylinnГЅ extrakt VironalВ tvoЕ™Г­ 15 druhЕЇ bylin, Г©terickГ© oleje, bioinformace.

Vironal je vyrobenГЅ podle modernГ­ch poznatkЕЇ fytoterapie, psychotroniky, krystalterapie a biorezonance. VironalВ dle TДЊM ovlivЕ€uje drГЎhu plic, tlustГ©ho a tenkГ©ho stЕ™eva, sleziny, boДЌnГ­ vД›tev drГЎhy jater. TypickГЅmi syndromy, kterГ© se vztahujГ­ k drГЎze plic, jsou dГЅchacГ­ obtГ­Еѕe, kaЕЎel, duЕЎnost, bolesti v krku, atd. Syndromy vztahujГ­cГ­ se k drГЎze tlustГ©ho stЕ™eva jsou kolitidy, aj.

DRAGS IMUN

BylinnГЅ extrakt DRAGS IMUN tvoЕ™Г­ pryskyЕ™ice Croton lechleri a bioinformaДЌnГ­ sloЕѕky.

Drags Imun ovlivЕ€uje pЕ™edevЕЎГ­m drГЎhy sleziny, Еѕaludku, tЕ™Г­ zГЎЕ™iДЌЕЇ, tenkГ©ho a tlustГ©ho stЕ™eva, jangovou a jinovou pojivovou.

Cena pro ДЌlena Energy: 456,-KДЌ

s 50% slevou na druhГЅ produkt

SouДЌГЎstГ­ nГЎkupu je bezplatnГЎ KONZULTACE VaЕЎich zdravotnГ­ch obtГ­ЕѕГ­ aВ PORADENSTVГЌ prostЕ™ednictvГ­m e-mailu neboВ telefonu.

Podle zГЎkona o evidenci trЕѕeb je prodГЎvajГ­cГ­ povinen vystavit kupujГ­cГ­mu ГєДЌtenku.

ZГЎroveЕ€ je povinen zaevidovat pЕ™ijatou trЕѕbu u sprГЎvce danД› online; v pЕ™Г­padД› vГЅpadku pak nejpozdД›ji do 48 hodin.

Jsem jin nebo jang konstituce?

Otestujte se – jakГЅ jste konstituДЌnГ­ typ!

Rada pro jarnГ­ obdobГ­

Jak pЕ™ivГ­tat jaro doslova nabitГ­ energiГ­? VyzvД›te jarnГ­ Гєnavu na souboj! DetoxikacГ­ tД›la, jednodennГ­mi pЕЇsty, omezenГ­m tuДЌnГ©ho jГ­dla, sladkostГ­ a slanГЅch pochutin. DopЕ™ejte si vГ­ce jarnГ­ch klГ­ДЌkЕЇ, zeleniny a ovoce, biopotravin a hodnД› tekutin.

Plicní infekce žaludku

či duševní potíže?

Položit otázku můžete zde. Volejte léčiteli

zapojte se do diskuze

a spojte se s přáteli.

Pokoj Páně Vám všem co čtete tento další článek,jak nevěřící majoritní občan ČR nemocný (tak.

Chvála Hospodinu a Kristu Pánu, i Vám všem, kteří čtete tento článek,zkraje tohoto roku 2015 mi volala.

Nechť je pozdraven Hospodin, a článek přinese všem čtenářům Rozum v džungli rádoby léčitelů.Dnes.

Pokoj a požehnání Vám všem skrze Pána:-)))dlouhodobě jsem nosil v sobě toto téma – Bludaři a.

Chvála Otci a Synu,podělím se s Vámi o Radost, kterou budu příští týden prožívat v Israeli a.

Plicní chlamydie a zánět žaludku

Dobrý den pane Jonáši, měl bych dotaz ohledně své známé (24 let, 160 cm, 50 kg).V těchto dnech ji byly z krve diagnostikovány plicní chlamydie a dále má několik týdnů problémy se zánětem žaludku. Ten jí byl určen lékařem podle příznaků(křeče v břiše po jídle,),dále ji bolí ruce, nohy, hlava. Žádné další vyšetření zatím nepodstoupila. V polovině září je objednaná na vyšetření žaludku. Ještě k tomuto problému- její matka trpí chronickým zánětem žaludku. Takže tento problém mají v rodině. A v posledních 6 měsících měla už 3x antibiotika (po štípnutí hmyzem, chlamydie v krvi, zánět žaludku) Prosím tedy o Vaše laskavé vyjádření k výše uvedenému. Předem děkuji. František

Chvála Kristu, Františku, doporučil bych Vám pro známou bylinky na plicní chlamudie a zánět žaludku v podobě směsí na pročištění organismu, na průdušky, a nervan. Pokud byste si přál pomoci radou, a poté bylinky namíchat, tak se mi prosím ozvěte na 605 456 682 od 9 do 16 hodin ve všední den či v sobotu od 9 do 13 hodin. Děkuji za mail. S PánemBohem léčitel Jonáš

Vaše dotazy a připomínky můžete posílat na e-mail lecitel.jonas@seznam.cz

Léčitel a bylinář Jonáš byl hostem v diskuzním pořadu “Máte slovo” s Michaelou Jílkovou. Na jeho záznam se můžete podívat ZDE.

Článek, komentující pořad “Máte slovo”, si můžete přečíst v Parlamentních listech.

RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Projevy primárního nádoru

Nádory plic jsou obvykle v raných stadiích bezpříznakové. Spolu s jejich růstem se začínají objevovat příznaky. Projevují se také podle toho, o jaký typ nádoru se jedná.

Nejčastějším příznakem rakoviny plic je kašel. Protože rakovina plic velmi často postihuje lidi s chronickou bronchitidou, při níž je kašel samozřejmostí, rozhodujícím údajem je změna charakteru kašle. Může být více dráždivý, záchvatovitý, může se změnit množství a charakter vykašlávaného sputa (hlen).

Dalším průvodním znakem je tzv. hemoptýza (vykašlávání krve pocházející z průdušek nebo plic). Ne každá vykašlávaná krev je však příznakem rakoviny plic. Nejčastěji je způsobena infekcí dolních cest dýchacích. Charakteristické, i když ne příliš časté, je vykašlávání sputa vzhledu malinového želé.

Obvyklým projevem je chrapot. Je způsoben postižením nervu (nervus laryngeus recurrens).

Příznakem již pokročilejšího onemocnění je dušnost, nechutenství (relativně často odpor k masu) a úbytek hmotnosti více než 5 % váhy během 3 měsíců bez dietních opatření.

Rostoucí nádor se dále projevuje bolestí na hrudi. V závislosti na typu nádoru má různé příčiny a různý charakter. Prorůstání nádoru do hrudní stěny se projevuje tupou přetrvávající bolestí, bolest při dýchání, která se zhoršuje při kašli a hlubším nádechu, značí zasažení pohrudnice, trvalé, kruté bolesti ukazují na zasažení nervů. Nádor na periferii může způsobovat bolest pod lopatkou.

Dušností, kašlem a bolestí na hrudníku se projevuje také pleurální výpotek (tekutina nahromaděná v pohrudničním prostoru). Provází však i jiné nádory (prsu, žaludku), srdeční selhání nebo plicní embolii.

U některých typů nádorů se může objevit tzv. Pancoastův syndrom. Jedná se o soubor příznaků zahrnujících bolesti ramene a paže, atrofii svalů ruky a slabost. Objevuje se ještě před kašlem, hemoptýzou a dušností u periferně lokalizovaných nádorů. Může však být také způsoben infekcí. V souvislosti s tímto syndromem může dojít k stejnostrannému poklesu očního víčka – tzv. Hornerův syndrom.

Rostoucí nádor může začít utlačovat cévní stěnu horní duté žíly a tím bránit dostatečnému průtoku krve do pravé síně srdeční. Pak se otokem obličeje a paže, kašlem a záchvatovitou, zpravidla noční, dušností projeví tzv. syndrom horní duté žíly. Způsobuje také bolest hlavy, dysfagii (porucha polykání) nebo synkopu (náhlá a krátkodobá ztráta vědomí).

Projevy vzdálených metastáz

Rakovina plic se nejčastěji šíří do jater, kostí, mozku, nadledvin a ledvin.

Metastázy v játrech jsou poměrně dlouho asymptomatické. Pak se objeví tupá bolest v podžebří a na pohmat jsou játra zvětšená a tuhá. Kostní metastázy se nachází převážně v hrudní kosti, žebrech, páteři, v kostech pánevních a stehenních.

Bývají bolestivé, napadené kosti jsou náchylnější ke zlomeninám. Rozšíří-li se do mozku, způsobuje bolest hlavy, rozmazané vidění, nevolnosti, zvracení, psychické změny a malátnost, může vést až k poruchám vědomí. Rozšíření do ledvin se projevuje bolestí v bederní krajině.

Paraneoplastické syndromy

Tyto syndromy představují příznaky, které provází nádorová onemocnění, ale nesouvisí přímo s růstem primárního ložiska nebo s šířením metastáz. Jsou způsobeny reakcí nenádorových buněk organismu na přítomnost nádoru. V mnoha případech však není jejich důvod znám. Léčba nádoru zmírňuje jejich příznaky.

Projevují se jako poruchy endokrinního systému (zvýšená hladina vápníku v krvi, zvýšená sekrece antidiuretického hormonu), mohou se projevit změnami na kůži (flush erytém – zčervenání kůže na hlavě, krku a horní části trupu? multiformní erytém – červená ložiska ve tvaru terče na loktech a v podkolenních jamkách, na ploskách a dlaních? acanthosis nigricans – zvýšená pigmentace ve velkých kožních záhybech, která je zprvu hebká, pak má bradavičnatý charakter).

Typické jsou tzv. paličkovité prsty (koncové části prstů jsou rozšířené a zaoblené, nehty jsou vypouklé ve tvaru hodinových sklíček). Mohou se objevit neurologické (poruchy čití, halucinace, ztráta paměti) a svalové (křeče, svalost, relaxace hladkých svalů – např. zácpa) poruchy. Napaden může být také kardiovaskulární, hematologický (anémie) nebo imunitní systém.

PlicnГ­ ambulance Kralupy nad Vltavou

v tГЅdnech 19.2.-3.3. bude redukovanГЅ provoz- detaily viz novinky a dЕЇleЕѕitГЎ sdД›lenГ­.

Organizace ordinaДЌnГ­ doby: na dopoledne objednГЎvГЎme zpravidla prvnГ­ vyЕЎetЕ™enГ­, odpoledne bД›ЕѕnГ© kontrolyВ bez objednГЎnГ­.В PЕ™Г­padnГЎ nepЕ™Г­tomnost jeВ v rubrice novinky a sdД›lenГ­.

 • orientaДЌnД›В 7.30 – 8.00: odbД›ry krve
 • 8.00 – 12.00: objednanГ­ pacienti (zpravidla na sloЕѕitД›jЕЎГ­ nebo prvnГ­ vyЕЎetЕ™enГ­)
 • 12.00 – 12.30: provoznГ­ rezerva (hlavnД› administrativa)
 • PondД›lГ­,В ГєterГЅ, stЕ™eda. ДЌtvrtek 12:30 – 15:00 resp. 16.00: bД›ЕѕnГ© kontroly- bez objednГЎnГ­.
 • seznam lГ©kЕЇ
 • nГЎlezy z jinГЅch vyЕЎetЕ™enГ­ (zejmГ©na z kardiologie, ORL,В ale tЕ™eba i z vyЕЎetЕ™enГ­ Еѕaludku), doporuДЌenГ­ od praktickГ©ho lГ©kaЕ™e atd.
 • brГЅle na ДЌtenГ­, jsou-li tЕ™eba

Telefon: 724 982 803В (v pracovnГ­ dobД›)

Pokud je to moЕѕnГ© , prosГ­m kolegy В o telefonickГ© avizovГЎnГ­ pacienta k vyЕЎetЕ™enГ­ v reЕѕimu “statim!” (hned!). K tomuto ГєДЌelu volejte tel. 728 071 506. KromД› toho, Еѕe jsem si v ЕѕivotД› nedovolil poslat statim bez pokusu o telefonickГ© avГ­zo, tak mЕЇЕѕe bГЅt v ordinaci jinГЅ akutnГ­ pacient, ДЌi tЕ™eba jinГЅ nemocnГЅ, kterГЅ by nemД›l bГЅt vystaven riziku infekce.

Adresa: ЕЅiЕѕkova 81, Kralupy nad Vltavou (nad lГ©kГЎrnou u nГЎdraЕѕГ­)

Recidiva plicní infekce

v září prodělal syn (7 let) zápal plic, měsíc doma, přeléčen antibiotiky(Klacid). Týden jsme měli klid a od té doby začal znovu kašlat, smrkat, ráno plive žluté hleny do umyvadla, celkově je unavený, bledý. poslechově je ovšem čistý, krk taktéž. CRP nízké. Sem tam má zvýšenou teplotu, cca 37, 2- 37,3. Zkoušeli jsme Sinupret, inhalovat, ale vůbec se nelepší. Už to trvá měsíc. Má oslabenou imunitu (sferocytální anemie), je po operaci sleziny. Co s ním? Děkuji za odpověď.

MUDr. David Folprecht

zdravím vás. ano, pokud pozorujete tyto příznaky tak dlouho, tak jde o infekci kterou ATB nevyléčilo, doporučoval bych snímek plic, provést kultivaci toho žlutého hlenu a stanovit citlivost na ATB a podle toho nasadit jiné antibiotikum, může jít o vcelku míný a chronický zánět, proto může být CRP nízké a poslech negativní, ale stav samozřejmě dítě velmi oslabuje a je potřeba to řešit. díky, pěkný den

Související dotazy

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Zkušení lékaři odpovídají

Doporučujeme

Inkontinencí život nekončí!

Mastné kyseliny jako prevence revmatoidní artritidy

Osm nemocí, na které jsme díky očkování téměř zapomněli

Více dotazů z poradny

Dobrý den. Pred dvěma týdny jsem mel paleni a rezani pri moceni, vytok z mocove.

Dobrý den, manželka ( 49 let ), má velké problémy s hzlubokými prasklinami.

Dobrý den, trpím sekundární hypertenzí, pro primární hyperaldosteronimus stp.

prosím o názor a zkušenosti ohledně opětovného výskytu levostranné hydrokély.

Dobry den, v srpnu 2009 jsem onemocnel klistovou encefalitidou jejiz lecba.

Dobrý den.Je mi 35 let a byl sem již 8-krát na oboustranné operaci křěčových.

Dobrý den pane doktore, mám po operaci tříselné kýly před půl rokem v zahraničí.

Dobrý den, před necelým rokem jsem podtoupila plastickou operaci hernie. Je.

Dobrý den.Před 8 měsíci mi byl odstraněn velký intramuskulární lipom na levém.

Dobrý den, prosím o radu k následujícímu problému: Můj tatínek 72 let byl před.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně opakované pupeční kýly. První.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat. můj otec prodělal zhruba před rokem rakovinu,chemoterapie,a.

Dobrý den,minulý rok byl mamince odstraněn nádor žaludku, difuzní adenokarcinom.

Dobrý den pane doktore, jsem 2,5 roku po fundoplikaci jícnu. 14 dní jsem trpěla.

Dobrý den.Asi pred 2lety měl manžel sarkodiozu plic,po léčbě kortikoidy se nemoc.

Dobrý den. Před měsícem jsem prodělala trombozu v lýtku, píchala jsem si Clexane.

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem na možnosti dalšího postupu.

CIK 74,CRP l6,43,HGBlO5, HCT0,344,MCV79,6MCH24,3,PDWll,7,CDl4HLADR65,.Pred 5rokmi.

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu, názor, pomoc. Již rok a půl se mi pravidelně.

Dobrý den, trpím na různé záněty pochvy a hlavně na herpes genitals. Mám to.

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Dobrý den, Chtěl bych se Vás zeptat, jak je to s invalidním důchodem, na.

Dobrý den, před dvěmi lety jsem dostala ránu přes ucho a natrh se mi bubínek.

Když hodně piji a následně masturbuji nebo mám sex tak mě následně bolí v penisu.

Dobrý den, už třetí den mě trápí nafouklý podbrišek a bolest, když se snažím.

Dobrý den, jsem kluk je mi bude mi za pár dní 17 a od néjakej 15 let se rád.

Dobrý den, netuším, kam mé potíže zařadit, a tak jsem si vybrala vás, i když.

Dobrý den, několik dní mě trápí svědění pokožky na nohou rukou a zadech. Objevujese.

Dobrý den, už dlouho, co si pamatuji 2roky určitě mám u varlat takově dvě bouličky.

Dobrý den,chci se zeptat,beru každý den euthyrox 75 a výsledky z odběrů mám.

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Včera 27.3. jsem měla pohlavní.

Dobrý den. Asi na začátku prosince jsem si všiml, že častěji močím a během několika.

Dobrý den píšu jako člověk který už v 28 letech začíná být na pokraji psychických.

Dobrý den, mám 8 týdenní miminko, plně ho kojím. nyní má po každém kojení dost.

Dobrý den, už asi dva týdny mě píchá ve varlatech a to převážně v levém. Bolest.

také beru léky na cholesterol!ovšem je rozdíl v lécich.pan doktor vám napiše.

dobrý den od ledna letošního roku mám problém s tuhnutím kolene a omezeným.

Dobrý den, náš 11-ti letý syn po ulehnutí do postele chodí velice často 4-5x.

Dobrý den, je mi 28 let, procházím poslední dva roky výrazným stresovým obdobím.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli vadí když mám s partneren ''sex'' bez.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na takovou statistickou věc. Jde mi o případ.

Sebediagnostika

Mohlo by vás zajímat

Plicní nádory jsou smutným a poměrně častým důsledkem.

Pod pojmem bronchitida se rozumí akutní zánět dýchacích.

Chronická obstrukční plicní nemoc je zánětlivé onemocnění.

Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno.

Shlédněte video na téma jak se zbavit deprese..

Související dotazy z poradny

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, jak se umírá na.

Dobry den,prosim o.nastineni moznych variant.od ledna.

Dobry den vcera jsem mel dotaz ohledne krve z plic.

Zdravim,musí zápal plic vždy doprovazet teplota.?Nebo.

Dobrý den, prosím o radu. Mám dva po sobě jdoucí prodělané.

Naši lékaři a zdravotnická zařízení

MUDr. Tomáš Adámek

Anosmed ortopedie

Atoda Medical

MUDr. Barbora Bačová

MUDr. Barbora Barchánková

Největší česká medicínská online poradna a průkopník v oblasti telemedicíny si klade za cíl zefektivnit a zkvalitnit české zdravotnictví. Tým více jak 250 lékařů včetně desítek specialistů obslouží průměrně 3 500 uživatelů měsíčně. Poradna je pacientům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu nejen na webu, ale i přes mobilní aplikaci.

Chlamydie a její příznaky | Penoxal

O PENOXALU

O ÚČINNÉ LÁTCE BIOCOL

GYNEKOLOGIE

GASTROENTEROLOGIE

ZÁNĚTY A VIRY

ZKUŠENOSTI LIDÍ

ZKUŠENOSTI LÉKAŘŮ

Chlamydiové infekce

Chlamydiové infekce mají vzrůstající tendenci ve výskytu gynekologických onemocnění, a mohou být potíží ženského i mužského pohlaví. Chlamydie tvoří malé organismy, jenž vyvolávají pohlavně přenosnou nemoc. Při neléčení způsobují plicní infekci, která v horším případě zapříčiní zápal plic. Chlamydiová infekce plic je zákeřnou chorobou a její příznaky jsou velmi těžce rozpoznatelné. Z hlediska gynekologického je chlamydiová infekce často považována za civilizační nemoc, neboť postihuje až 15% žen v sexuálně aktivním věku. Valná většina postižených se o chlamydiové nemoci ani nedozví, jelikož příznaky nejsou znatelné. Odolný organismus si s bakteriemi poradí sám, naopak ženám se s oslabeným imunitním systémem při neléčené infekci hrozí riziko ztráty plodnosti.

Faktory chlamydiové infekce

Nejrizikovějším faktorem je vaginální, orální či anální styk s nakaženým partnerem. Jedince s oslabenou imunitou může gynekologický problém postihnout při kontaktu s infikovaným ručníkem či povlečením nebo také na toaletě, sauně i dalších rizikových místech. Budoucí rodičky s chlamydiovou infekcí představují riziko pro nenarozeného potomka, který je nakažen již v průběhu těhotenství.

Příznaky chlamydiové infekce

Příznaky chlamydiové infekce jsou zrádné a projevují se jen velmi nenápadně. Typické příznaky, jako jsou bolest či svědění, se u tří čtvrtin infikovaných žen a poloviny infikovaných mužů neprojevují vůbec. O to nebezpečnější pak chlamydiová infekční nemoc je. Projeví-li se u žen příznaky sexuálně přenosné infekce, pak dochází k bolestem břicha, pálení při močení, krvácení mimo periodu či svědění pochvy. Muže trápí příznaky v podobě bolestivých a svědivých pocitů v oblasti močové trubice, a to i během močení. Gynekologický problém mužů značí také nateklá a bolestivá varlata, méně často pak bolest kloubů.

Prevence chlamydiové infekce

Bezpečnou prevencí chlamydiové infekce je chráněný pohlavní styk, avšak při promiskuitním způsobu života se mnohdy nelze vyhnout nákaze ani antikoncepční ochranou. Důležitou prevencí je dále osobní používání vlastních ručníků a důraz na intimní hygienu. Příznaky, jako je pálení a svědění pochvy, nemusejí vždy znamenat chlamydiovou infekci, ale přesto je v takovém případě vhodné myslet na prevenci.

Léčba chlamydiové infekce

Projeví-li se příznakové svědění pochvy, případně je stanovena diagnóza chlamydiové infekce, lékař zpravidla předepisuje antibiotickou léčbu. V průběhu léčení se pacientovi doporučuje zákaz pohlavního styku. Antibiotika jsou nasazována především z důvodu tlumení nežádoucích zárodků, infekci ovšem zcela nevymýtí. Podstatnou a nezbytnou léčbou i prevencí je přeléčení sexuálního partnera, který představuje možné riziko k další infekci. Každý pacient s gynekologickou obtíží by měl dbát na posílení imunitního systému, hrající důležitou roli v boji proti nevítaným organismům v těle.

Vliv imunitního systému na chlamydiové infekce

Chlamydiové infekce jsou pro tělo velmi nebezpečné a z hlediska léčby velmi náročné. Jejich skrytý útok může významně poškodit zdraví člověka. V tu chvíli zodpovídá síla organismu, tedy imunitního systému, zda dokáže nevítané bakterie vymýtit a tělo uzdravit. V moderní době, kdy je imunita oslabována špatnou stravou, nedostatkem pohybu apod., je prevence chlamydií i dalších gynekologických obtíží nezbytná. Posílení imunitního systému splňuje veškerá kritéria pro ideální prevenci.

Další informace

 • Gynekologie a Penoxal
 • Gynekologická onemocnění
 • Gynekologické záněty
  • Zánět prsu a jeho příznaky
  • Zánět dělohy a jeho příznaky
  • Zánět vaječníků a jeho příznaky
  • Zánět vejcovodů a jeho příznaky
  • Zánět močových cest a jeho příznaky
 • Endometrióza a její příznaky
 • Virové infekce
  • Kvasinková infekce a její příznaky
  • Chlamydiové infekce a její příznaky
  • HPV virus a jeho příznaky
 • Myomy a myomatóza a jejich příznaků
 • Přednádorová onemocnění
  • Hyperplazie endometria a její příznaky
  • Prekancerózy děložního čípku a její příznaky

Penoxal Trade Inc.

Mob.: +420 720 314 124

© 2017-2018 Penoxal Trade Inc. | By PENOXAL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.

Plicní chlamydie: Zákeřná infekce napadá plíce a může způsobit roztroušenou sklerózu

Máte už delší dobu nepříjemný kašel a nic nepomáhá? Možná máte chlamydie. Ačkoliv tyto mikroskopické parazitující organismy bývají spojovány s pohlavní chorobou, existují chlamydie, které se vám mohou usadit na plicích nebo i v očích. Počet onemocnění v průběhu posledních let neustále stoupá. Plicní chlamydie jsou bohužel velmi špatně rozpoznatelné a mohou vyústit v astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

Co jsou chlamydie?

Chlamydie jsou mikroskopické parazitující organismy. Svou velikostí se podobají virům, ale nejčastěji jsou řazeny mezi bakterie.

Zajímavostí je, že oproti klasickým bakteriím získávají energii pro svůj život a rozmnožování uvnitř živých buněk hostitele. Chlamydie přežívají v buňce v neinfekční podobě a následný osud buňky je poté dvojí. V prvním případě dochází k rozpadu buňky a uvolnění infekční formy chlamydií do okolí, nebo v druhém případě zůstává buňka zachována a infekční forma se uvolňuje pomocí exocytózy (buňka „vyvrhne“ větší molekulu či strukturu).

Zákeřná infekce

Chlamydiové infekce umí být celkem zákeřné, protože mají velmi podobné klinické příznaky s ostatními infekcemi. Jejich diagnostika bývá obtížná, z tohoto důvodu jejich počet narůstá.

Většina populace má tyto infekce spojené především se sexuálním přenosem a následnou nákazou, ale v současnosti dominují infekce dýchacího traktu, očí, případně dochází k následnému postižení jiných orgánů. Chlamydií existuje mnoho druhů. Významné druhy napadající člověka jsou Chlamydia trachomatis a Chlamydia pneumoniae. Chlamydia psittaci je především zvířecí patogen, ale s možností přenosu na člověka.

Přenos prsknutím i dotykem

Na prvním místě zde patří uvést nechráněný pohlavní styk, kterým se přenáší především Chlamydia trachomatis. Tato infekce reprezentuje první místo v pohlavně přenosných chorobách. Ne všechny typy této bakterie je možné získat sexuálním přenosem.

Další cestou nákazy je stejně jako u chřipky kapénková infekce. Bránou vstupu jsou sliznice úst a nosohltanu nebo oční spojivka. K přenosu může dojít dotykem, prsknutím, mluvením a přímým kontaktem. Nezřídka se lze nakazit přes kontaminované předměty (ručníky, použité ložní prádlo, společné sprchy ve veřejných bazénech, snížená hygiena v domácnostech), jídlo, nebo dokonce i hmyz. Nakazit se může i novorozenec během porodu, pokud je matka infekční.

Existují i případy, kdy se nakazili oční lékaři při vyšetřování infikovaných pacientů. Chlamydia psittaci se přenáší kontaminovaným trusem (koně, kozy, ovce, prasata, kočky atd.), peřím (ptáci) nebo kontaminovaným prachem.

Dlouhá inkubační doba

Nejčastějším původcem chlamydiové infekce dýchacího aparátu je Chlamydia pneumoniae. Počet onemocnění v průběhu posledních let neustále stoupá. Inkubační doba je zde poměrně dlouhá (3–4 týdny) a po jejím uplynutí nastupují příznaky velmi pozvolna.

Často proběhnou jako běžné chřipkové onemocnění nebo infekce horních či dolních dýchacích cest. V průběhu cca 1–4 týdnů dochází k postižení horních cest dýchacích (rýma, zánět nosohltanu, zánět paranazálních dutin, případně zánět středního ucha) a poté následují symptomy zánětu průdušek nebo zápalu plic.

Dráždivý kašel

Dominantním znakem je dráždivý kašel, u více než 50 % pacientů se objeví bolest hlavy, slabost a únava, pocení nebo zvýšená teplota. Horečka se vyskytuje málokdy. Obtíže přetrvávají celé týdny po začátku onemocnění. Někteří pacienti nemusí mít příznaky žádné, nebo jen mírné a stávají se tak přenašeči.

Chlamydie jsou schopné přežívat v organismu několik let nebo i celoživotně. Mají schopnost šířit se do dalších orgánů a následně pak může docházet k reinfekcím. Pokud se často vracejí stejné obtíže (angíny, škrábání v krku, záněty dutin, dráždivý kašel, únava atd.), pravděpodobně se jedná o chlamydiovou infekci. Až 80 % lidí má v sobě přítomné chlamydie.

Možné komplikace? Astma nebo únavový syndrom

Pozdní léčba infekce dýchacích cest může vyústit v astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc. Možný je částečný podíl na vzniku plicního karcinomu. Rovněž se lze setkat s infekčním zánětem spojivek, který může vyústit až v slepotu.

Vzácně se objeví akutní zánět srdeční svaloviny, zánět mozkových blan. Někdy může dojít dokonce k rozvoji autoimunitního onemocnění jako např. roztroušená skleróza, postižení štítné žlázy, chronický únavový syndrom atd.

Vyšetření pomocí výtěru

Málokdy se v praxi setkáváme s tím, že přítomnost chlamydií odhalí praktický lékař. Nejčastěji tuto záležitost řeší specialisté (gynekolog, urolog, plicní lékař), ke kterým přicházíme se symptomy infekce. V posledních letech zaznamenala diagnostika velký pokrok.

V prvé řadě odebere lékař vzorek ze sliznice, kde se předpokládá výskyt chlamydií. Jako biologický materiál pro testování slouží výtěr z nosohltanu, vzorky z průdušek a plicních sklípků získané laváží („výplachem“), stěry z močové trubice a gynekologických cest, odběry ze spojivkového vaku.

Léčba na několik měsíců

Základem k úspěšnému řešení onemocnění je správná diagnóza, důkladné laboratorní testování a klinické zhodnocení. Je namístě určit druh chlamydie, rozsah infekce, místo (případně místa) postižení.

K přeléčení se používá dostatečně dlouhá antibiotická léčba (2–3 týdny v případě akutní infekce, až 8 týdnů při chronické infekci), kterou vždy vede lékař. Je však potřeba mít na paměti, že chlamydie nejsou bakterie (i když jsou k nim řazeny), proto nemusí být antibiotická léčba vždy účinná a může trvat několik měsíců i celá léta.

„Součástí je také léčba analgetiky, antimykotiky, imunomodulancii (léky působící na činnost imunitního systému) a rehabilitace. Jako podpůrnou léčbu lze užívat současně s antibiotiky i enzymatické preparáty, které dle studií účinnost antibiotické léčby zvyšují. Někteří pacienti využívají poznatky z tradiční čínské medicíny, homeopatie nebo akupunktury,“ říkají farmaceuti z portálu Lékarnické kapky.

Jak se lze chránit?

Dodržování základních hygienických pravidel patří k základnímu pravidlu ochrany. U starších lidí je důležité mít pod kontrolou chronická onemocnění (diabetes, vysoký krevní tlak atd.), která zhoršují prognózu akutní infekce. V neposlední řadě je důležité posilování imunitního systému správnou životosprávou, dostatkem tekutin, případně vhodnými doplňky stravy.

„V případě prevence i jako součást léčby byl prokázán příznivý účinek u betaglukanů. Jedná se o přírodní látky, které dokážou podporovat přirozené obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním onemocněním. Je namístě volit co nejkvalitnější přípravek s vysokým obsahem čistých glukanů,“ radí odborníci a doplňují: „Pozitivní efekt byl popsán i u podávání vitaminu C.“

Častý jev, malá informovanost

I když jsou chlamydie častým jevem, chybí podle odborníků větší informovanost pacientů, preventivní činnost a osvěta. Vzhledem k drahé diagnostice, která se běžně neprovádí, jsou málokdy rozpoznány. Infekce pak přecházejí do chronické formy, ze které mohou plynout i velmi závažné komplikace, většinou nevratné. Běžně prováděná vyšetření ani u chronických pacientů chlamydie neodhalí, protože se neprojevují běžnými známkami zánětu a nebo se k nim přidruží jiný bakteriální původce, kterého lékaři považují za prvotní zdroj obtíží.

Klíčový krok k úspěchu je správná diagnóza a volba správného léčebného postupu. Pokud máte podezření na přítomnost chlamydií nebo vaše chování bylo „rizikové“, je nutné svěřit se ošetřujícímu lékaři. Ten na základě popsaných projevů zvolí další postup. Ať tak či onak, je nutné své zdraví chránit, protože chlamydie umí být velmi zákeřné.

Leave a Reply