Plicní infekce myši mississippi (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Plicní infekce myši mississippi

Lidově se mu říká “černá plíseň”. Celým jménem kropidlák černý alias Aspergillus niger. Je to houba a vděčíme jí za mnoho. Průmyslově nám vyrábí to, co bývá na potravinách uvedeno pod číslem “E330”, případně popsáno jako regulátor kyselosti. Všechno to ale jen kamufluje dobře známou kyselinu citronovou. Kropidlák se stará i o výrobu jiných látek, jako třeba o glukoamylázu. Bez té bychom neměli kukuřičný fruktózový sirup ani levné sladké limonády.

Kropidlák je dobrý sluha, ale umí se předvést i jako producent ochratoxinu – jedu, který se postará o pokles stavu bílých krvinek a o snížení hladin imunoglobulinů. K tomu, aby nám zdevastoval imunitní systém a zvýšil riziko vzniku rakoviny, netřeba mnoho. Stačí konzumovat produkty vyrobené z plesnivých surovin. Jen málo kdo ví, že tato nižší houba je také jednou z nejčastějších příčin problémů s infekcemi zvukovodu a bubínku (otomykóz) a že se umí na nás vyřádit ještě jedním způsobem a o tom bude dnešní článek.

Dříve aspergilóza postihovala především zahradníky. Plísním se v půdě daří, zvláště když je prohnojená, a tak byli první na ráně. Stejně rizikovou je i práce v kravínech a se siláží, slámou a senem. Ale ani člověk městský není o nic ochuzen. V popelnicích i kanalizaci je dost toho, na čem se plísním daří. Před sporami se neschová nikdo a protože se ani kapitalismu nedaří větru poručit, jsou sporami zamořeny i mnohé budovy, nemocnice nevyjímaje. V angličtině už se jim dostalo označení “sick building” a tomu, čím v nich lidé trpí, se říká “sick building syndrome (syndrom nemocných budov).

Aspergilům se daří i v hrobkách a ani ta faraóna Tutanchámona nebyla ušetřena. Některé prameny uvádějí, že z řad objevitelů hrobky a těch, kteří do ní krátce po otevření vkročili, jich přišlo o život 25. Někteří z nich právě za příznaků onemocnění vyvolaného plísněmi a jejich mykotoxiny. Možná že za tím, co vešlo ve známost jako kletba faraónů, se přece jen skrývá něco zbla pravdy. Mělo by jít o údajné praktiky Starých Egypťanů, kteří v nádobách měli pěstovat nebezpečné plísně a dělat z nich nástrahy pro lupiče míst posledního odpočinku.

Zdravotnické materiály uvádějí, že každý den člověk vdechne něco mezi tisícem až deseti na desátou (10 000 000 000) spor. I v tomto množství se jich dokážeme zbavit. Jen někdy se to tak semele, že si naše armáda mikrofágů kolujících v krvi a hojně přes stěnu vlásečnic prostupujících do plicních sklípků s vdechnutými konidiemi neporadí. To pak máme vážný problém. V plících je teplo i vlhko tak akorát. A hlen má také dost výživných látek na to, aby konidie mohly vyklíčit v invazivní hyfy. Pak už nemoc postupuje rychle a někdy se z plic nastěhuje i do srdce, mozku a dalších orgánů. Pro hyfy, které jsou základním stavebním prvkem hub, máme v češtině přiléhavé slovo podhoubí, ale zdravotníci ho nepoužívají. Hyfy jsou mikroskopická bezbarvá vlákénka a v živočišných tkáních jsou jen těžko pozorovatelná. I to je důvod, proč se na nemoc často přijde až hodně pozdě.

V poslední době počet nemocných aspergilózou roste měrou vrchovatou. Zásluhou léků, které bereme. Houba začne mít nad námi často navrch, když třeba umravňujeme poblázněný imunitní systém kortikoidy. Těmi své útrapy zahání astmatici, alergici, pacienti po transplantacích. Paradoxně jsou často mezi nemocnými i sportovci. Svalovou hmotu si rádi zvyšují pomocí “bobulí”. Vyššímu riziku jsou ale vystaveni všichni, kdož se nějakým způsobem, nebo stářím, dobrali sníženým počtům, nebo málo funkčním bílým krvinkám zvaných neutrofily.

Výzkumníci z USA, Německa a Izraele si před časem začali všímat více myší, než lidí. Zaujal je na nich způsob života, při němž vdechují takové množství zárodků plísní, které by mnohé jiné živočichy zabilo. V nejnovějším čísle časopisu Science popsali, v čem myší schopnosti odvracet hrozbu houbových infekcí spočívá. Myšky za svou odolnost vděčí rafinovanosti jejich imunitního systému. Ten spory hub zmanipuluje tak, že se pak samy zahubí. Přišlo se na to pokusem, při němž myši atakovali konidiemi Aspergillu. Vybrali si agresivní kmen fumigatus, který je častou příčinou lidské pneumonie. Nejprve si ale houbu zmodifikovali, aby změnila barvu ve chvíli, kdy si její buňky spustí instrukce vedoucí k buněčné smrti.

Řeč je o samo-destrukčním režimu, který je v buňkách zabudován. Máme ho my lidé i myši. Je to užitečná výbavička. Jakmile v těle některé z buněk dosáhnou určitého věku, nebo jsou jinak poškozeny a začne u nich hrozit, že by se mohly rakovinově zvrhnout, jejich vnitřní signál spustí kaskádu dějů, na jehož konci je smrt buňky. Této buněčné řízené sebevraždě se odborně říká apoptóza. Buněčné mrtvoly pak z těla odstraní specializované úklidové čety a jejich místo zaujmou buňky zdravé. Něco hodně podobného, jako je apoptóza, mají i houby. A právě do tohoto mechanismu se houbám umí namontovat myší bílé krvinky.

Jak už jsme se zmínili, tak konidie a hyfy jsou malé a průhledné, takže jsou v tkáni prakticky neviditelné. S tím se vědci také vypořádali. Houbu geneticky upravili, aby po aktivaci sebevražedného procesu její buňky změnily barvu (začaly fluoreskovat). To jim dovolilo sledovat osud parazita v tkáni. Ukázalo se, že spory začaly zažínat své “pohřební svíce” velmi záhy po setkání s myší bílou krvinkou. Nic při tom ale nenasvědčovalo, že by mezi krvinkou (neutrofilem) a konidií houby docházelo k nějakému klání. Přesto to po vzájemném setkání začalo jít s houbou rychle z kopce. Je to poněkud zvláštní, neutrofilům se přezdívá školení zabijáci. Jejich granula nejsou nic jiného, než připravené sady lytických enzymů dychtících rozcupovat kdejakého vetřelce na kousky. I když setkání plísňové konidie se zabijákem dělá dojem přátelského setkání, výsledkem je, že konidie od svého zlého úmyslu (tvořit mnohobuněčné invazivní hyfy), po konzultaci s neutrofilem, jaksi upouští.

Dalším studiem, v němž velkou roli sehrály genetické modifikace, vyšlo najevo, že myši zvládají infekci pomocí NADPH oxidázy. Tímto enzymem se neutrofilům daří v konidiích spustit enzymovou kaspázovou kaskádu, která už sama (ve vlastních buňkách plísně) vykoná dílo zkázy.

Při pokusech vyšla najevo ještě jedna věc. Ta by mohla mít cenu zlata. A sice, že plísně polibku smrti, kterým je obšťastňují neutrofily, nepodléhají tak snadno, když jsou vybaveny proteinem AfBIR1. Ten je pro ně jakýmsi andělem spásy, který chrání jejich kaspázy před “nechtěným” spuštěním, které jim ordinují neutrofily. Proč by právě toto mělo mít pro nás tak velký význam? Inu proto, že každý protein má v genomu také svůj gen a ten rozhoduje o výši jeho produkce. Jinak řečeno – aktivnější gen u Aspergilla, znamená těžší průběh nemoci u pacienta.

Důvodem k radosti je vysoká pravděpodobnost, že lidský imunitní systém pracuje podobně, jako ten myší. Jen není tak výkonný. Proto by právě u nás pravidlo, že ďábel spočívá v detailu, mělo mít mnohem větší význam, než u myší. I mírné přibrzdění genu aspergillům by z lidských smrtelných aspergilóz mělo udělat banální záležitosti okresního formátu.

Pravda, ještě zbývá to nejpodstatnější. Najít něco, čím by se dalo do genu (AfBIR1) dloubnout. Něco, čím by se dal uchlácholit, aby ubral plyn v produkci ochranného proteinu. I když takové udělátko ještě nemáme, podstatné je, že už víme, co se má hledat. Před týmem Shlezingerové, za to, že své poznatky nezištně obratem zveřejnil, virtuálně smekáme. Šance, že se brzo někomu někde podaří najít “klacek” na konidie, tím mnohonásobně vzrostly. Zcela jistě se tomu začne nyní věnovat celá řada pracovišť, jde o velkou věc. Na aspergilózu neumírají jen astmatici a nemocní cystickou fibrózou. Ohroženi jsou i atopici. V podstatě stačí i jen přehnaná reakce na penicilin a taková smůla může potkat kohokoliv z nás.

Neta Shlezinger, et al.: Sterilizing immunity in the lung relies on targeting fungal apoptosis-like programmed cell death. Science 08 Sep 2017:Vol. 357, Issue 6355, pp. 1037-1041

Horažďovský Pavel, Černovská Markéta

Plíseň potřebuje sacharidy

Standa Kunc , 2017-10-10 05:40:59

Před plisnemi nejlépe se chránit tak, že jim nedáme nažrat Rakovina, plíseň, plíseň, plíseň https://stanislavkunc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=500755 se Syndromem nemocných budov to souvisí taky ale až jako následek iné příčiny Radon nejlepsi pritel cloveka https://m.youtube.com/watch?t=2s&v=mOLhRCNw5i4

Pavel Brož , 2017-09-23 10:35:57

Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni

Pomozte zabránit znečišťování ovzduší. Mlčte!

Infekce od myљн nebo krys

mбm dotaz, kterэ se tэkб myљнch nebo krysнch hovнnek.

Syn dostal k Vбnocщm boty (nejspнљ z vietnam.obchodu)a kdyћ jsem sahala dovnitш byly tam malб hovнnka, myslнm myљн nebo od krys, nevнm. Mмla jsem je v ruce a jedno rozmбzla na podlaze. Podlahu jsem setшela kouskem papнru a umyla si ruce. Mбme se bбt nмjakй nбkazy? Je takй moћnй, ћe se nмjakб vмc dotkla љpinavй podlahy a pak na nн tшeba syn sбhl. Na tu zem sahal neћ jsem to setшela, protoћe si tam hrбl. Иetla jsem, ћe staин chytit nмjakou zбvaћnou nemoc i kdyћ se trus dotkne lidskй pokoћky.

Je moћnй, kyby se иlovмk od myљн nebo krys nakazil, ћe by se poznalo podle krevnнho obrazu (leukocyty, CRP. ), ћe je nмco v nepoшбdku nebo se musн udмlat pшнmo odbмry na jednotlivй infekce?

Dмkuji za odpovмп.

Zajнmavй akce

  • Nбшky, slzy, zбrmutky a prosby doby renesanиnн Pardubice
  • Lidovэ rok – Duben Praha 4
  • Ukliпme svмt, ukliпme Иesko – jaro 2018 Praha 4
  • Malн fotografovй: Tajemnэ portrйt Olomouc
  • Loutkovб pohбdka O Permonнkovi a zvншбtkбch Praha 10

Dalљн akce nalezte zde

Zajнmavй recepty

Dalљн recepty nalezte zde

(C) 1999-2018 Rodina Online, vљechna prбva vyhrazena.

Vљechny informace uvedenй na tмchto strбnkбch jsou obecnй povahy a jejich pouћнvбnн je plnм ve vaљн odpovмdnosti.

Jakйkoliv otбzky zdravн vaљeho nebo vaљich dмtн je nutnй vћdy шeљit s vaљнm lйkaшem.

Hantavirové infekce

Autor: Muranyi W, Bahr U, Zeier M, van der Woude FJ

V přehledovém článku v rubrice „Choroba měsíce“ publikovaném v prosincovém čísle Journal of the American Society of Nephrology jsou shrnuty současné poznatky o hantavirové infekci. Hantavirové infekce projevující se v podobě hemoragické horečky s renálním syndromem (HRFS) nebo hantavirového plicního syndromu (HPS) se v posledních letech těší stále větší pozornosti. Novodobá historie hantavirových infekcí se váže k období války v Koreji (1951–1953), kdy se v blízkosti říčky Hantaan objevilo u více než 3 000 vojáků kontingentu Spojených národů horečnaté onemocnění spojené s rozvojem akutního selhání ledvin (ASL), šokovým stavem a přibližně 7% mortalitou. V roce 1978 byl odhalen vyvolávající mikrobiální agens – Hantavirus (Lee, 1978). Do současnosti bylo identifikováno 21 druhů a 30 genotypů Hantaviru.

Biologie a epidemiologie: Morfologie: Hantavirus se řadí do skupiny Bunyaviridae, k jejichž replikaci dochází v cytoplasmě hostitelské buňky a které se skládají ze sférického lipidového obalu, čtyř virových proteinů a tří jednošroubovicových, negativně zaměřených segmentů RNA označených S, M a L, které kódují nukleokapsidový protein (NP), resp. povrchové glykoproteiny G1 a G2 a RNA-dependentní RNA polymerázu. Nukleokapsidový protein, hlavní strukturální protein, vytváří s virovými RNA genomovými segmenty (S, M, L) vrtulovité nukleokapsidové komplexy. Hostitel: Hlavní přirozený rezervoár tvoří myši. Infikovaná zvířata nejeví klinické známky onemocnění. Lidé nepatří mezi přirozené hostitele Hantaviru. K infekci dochází náhodně prostřednictvím aerosolových exkretů (moč, stolice, sliny) hlodavců, které obsahují viry. Nákazou bývají zvýšeně ohroženy osoby, které žijí či pracují v blízkosti infikovaných hlodavců.

Hantavirové infekce Starého a Nového světa: Rámcovému rozdělení na tyto dvě velké skupiny odpovídá výskyt dvou hlavních onemocnění – hemoragické horečky s renálním syndromem a hantavirového plicního syndromu. Do skupiny hantavirů Starého světa patří především asijské viry Amur virus, Soul virus a HTNV (Hantaan virus) (mortalita až 15 %) a evropské viry Dobrava virus, Tula virus a Puumala virus (PUUV). Puumala virus je nejrozšířenější hantavirový druh v Evropě, který vyvolává onemocnění nephropatia epidemica (NE), mírnější variantu hemoragické horečky s renálním syndromem (mortalita 0,1 %). Hemoragická horečka s renálním syndromem postihuje každoročně asi 200 000 osob, převážně v Asii; v SRN v roce 2004 byl popsán výskyt u 235 osob. První patogenetický Hantavirus ze skupiny Nového světa byl popsán v roce 1990, a následně do současnosti řada dalších případů. Každoročně bývá postiženo těmito viry přibližně 300 osob pod obrazem hantavirového plicního syndromu, s vysokou mortalitou.

Klinický obraz nephropatia epidemica, hemoragické horečky s renálním syndromem a hantavirového plicního syndromu: Hemoragická horečka s renálním syndromem a lidský plicní syndrom jsou syndromy, které se částečně překrývají. K virémii dochází po iniciální infekci alveolárních makrofágů a život ohrožující příznaky akutní fáze onemocnění jsou primárně navozeny infekcí vaskulárních endoteliálních buněk v plicích a ledvinách a následnou ztrátou bariérové funkce vedoucí ke zvýšené endoteliální permeabilitě. Nephropatia epidemica se vyznačuje náhlým vznikem vysokých febrilií, cefaleou, bolestmi břicha a beder. Objevují se přechodné trombocytopenie, krvácení do sítnice, petechie, rash. Hemoragické projevy jsou provázeny příznaky postižení ledvin (oligurické akutní selhání ledvin, proteinurie, hematurie). Po třech dnech rash na trupu vymizí a vyvíjí se polyurie. Vzácně probíhá onemocnění závažněji či s dlouhodobými následky. Hemoragická horečka s renálním syndromem: Inkubační období je 7–36 dní, pouze 10–15 % probíhá závažně (mortalita 6–15 %). Pro toto onemocnění je typické systémové postižení drobných cév, které způsobuje různé hemoragické projevy a postižení oběhu. V důsledku hemoragií a infiltrátů v intersticiu ledvin se vyvíjejí hemoragické horečky s renálním syndromem (Beers, 2005). Klinický průběh lze rozdělit na pět fází: febrilní, hypotenzní, oligurické, diuretické a reparační. Dynamika rozvoje onemocnění, jejich šíře i intenzita mohou být pestřejší a závažnější než u nephropatia epidemica. Značná různorodost se týká také renálních projevů onemocnění (tubulointersticiální nefritida, nekrotizující glomerulonefritida, IgA nefropatie). Dlouhodobé následky jsou sice vzácné, avšak mohou zahrnout vznik arteriální hypertenze a chronického selhání ledvin. V řadě případů lze pozorovat extrarenální projevy onemocnění (poruchy zraku, neurologické projevy, křeče, gastrointestinální či plicní projevy).

Hantavirový plicní syndrom: V iniciální fázi se objevují chřipkové projevy (febrilie, myalgie, cefalea). Během několika dní se vyvíjejí nekardiální plicní edém a hypotenze. Na plicích oboustranně vznikají infiltráty. Závažně probíhající případy bývají provázeny zvýšenou tvorbou laktátu. Osoby, které přežijí akutní fázi provázenou až 50% mortalitou, se mohou uzdravit během týdne bez jakýchkoli následků. Akutní selhání ledvin je nejčastěji prerenálního původu.

Patologie: Nephropatia epidemica a hemoragická horečka s renálním syndromem: V tkáni ledvin bývají přítomny intersticiální infiltráty s imunitně aktivními buňkami a intersticiálními hemoragiemi. Nejběžnějším histologickým nálezem bývá akutní tubulointersticiální nefritida. Tubulární buňky obsahují hantavirový anti gen (Groen, 1996). Hantavirový plicní syndrom: Imunohistochemické analýzy prokázaly přítomnost virových antigenů v endotelu kapilár plic a dalších orgánů. Cytopatické poškození buněk však chybí. Patologické změny jsou primárně vaskulárního původu. Pneumonitida je běžným nálezem, provázena edémem a dalšími změnami.

Patofyziologie: Rozhodujícím mechanismem určujícím závažnost klinického průběhu hemoragické horečky s renálním syndromem a hantavirového plicního syndromu je zvýšená permeabilita endotelových buněk postižených infekcí, avšak nevykazujících cytopatické změny. Příčinou je patrně interakce mezi virovými a buněčnými proteiny účastnícími se regulace permeability.

Laboratorní diagnostika: Stanovení diagnózy se opírá především o klinické a sérologické nálezy. V akutní fázi onemocnění lze detekovat IgM protilátky specifické pro nukleokapsidový protein, které bývají nejvyšší 8. až 25. den infekce.

Léčba: Specifická antivirová léčba není v současné době k dispozici. Léčba hemoragické horečky s renálním syndromem a hantavirového plicního syndromu je založena na podpůrných léčebných opatřeních a symptomatické léčbě (léčba krvácivých projevů, podpora oběhu, léčba plicních a renálních komplikací).

Prevence: Prevence spočívá v ochraně před přenosem infekce hlodavci (hygienická opatření, stavební úpravy, eventuálně užití ochranných pomůcek). Imunizace poskytuje pouze relativně krátkodobou a částečnou ochranu.

Autor: Prof. MUDr. Miroslav Merta, CSc.

Hantavirové infekce se řadí mezi tzv. nové infekce. Podle definice ze zprávy amerického Institute of Medicine Emerging Infectious Diseases (EID): Microbial Threats to Health in the United States z roku 1992 jsou „nové infekce ty, jejichž incidence u lidí vzrostla během posledních dvou desetiletí nebo jejichž nárůst hrozí v blízké budoucnosti. Objevují se v důsledku šíření nového agens a rozpoznání infekce, která již byla přítomna v populaci, ale nerozeznána, nebo vzhledem k poznání, že známá nemoc má infekční původ.“ Existují také znovu se objevující infekce, tj. takové, které se opět šíří po nějakém období, kdy jejich incidence byla nízká. Je vysoce pravděpodobné, že hantavirové infekce se vyskytovaly a klinicky projevovaly již v minulosti, nebyly však, až do okamžiku identifikace mikrobiálního agens, spolehlivě rozpoznány. Některé údaje vztahující se k hostitelům Hantaviru nejsou zcela jednoznačné. Je sice nesporné, že hlavním rezervoárem hantavirové infekce jsou hlodavci (myši), avšak je také pravda, že virus byl nalezen i u jiných zvířat (u dobytka, psů, koček atd.). Zda v těchto případech jde o náhodnou infekci či přirozený rezervovár, není dosud jasné. Výskyt jednotlivých druhů Hantaviru úzce koreluje se zeměpisným rozšířením jejich přirozených hostitelů.

Pozornost si zasluhuje skutečnost, že s přibývajícími znalostmi o hemoragické horečce s renálním syndromem (HFRS) a hantavirovém plicním syndromu (HPS) se ukazuje stále více, že oba syndromy se částečně překrývají. Nasvědčují tomu rostoucí počty pozorování o plicním postižení v rámci HFRS a o renálním postižení v rámci HPS. Lze proto předpokládat, že v budoucnu bude popis klinického průběhu obou syndromů více splývat. Z hlediska patofyziologie nemoci je předmětem zájmu mechanismus, kterým Hantavirus vyvolává zvýšenou permeabilitu endoteliálních buněk. Pozoruhodné je, že faktory přispívající k patogennímu působení jsou specifické pro in vivo situaci a nelze je reprodukovat v in vitro modelech (např. tkáňových kulturách). V současné době se spekuluje o možné úloze celulárního receptoru V 3 integrinu, jakožto cílové struktuře poškození Hantavirem. Integrin se účastní regulace adhezních interakcí buňka-buňka, agregace trombocytů a udržení vaskulární bariérové funkce. Existují některé doklady o tom, že navázáním hantavirů na V 3 integrin dochází k inhibici migrace endoteliálních buněk – zaměřených na 3 integrin a k narušení regulačních dějů vztahujících se k permeabilitě cév (Raymond, 2005).

V rámci diagnostiky onemocnění je třeba věnovat mimořádnou pozornost okolnostem a činnostem, které se mohou vztahovat k možné nákaze infikovanými hlodavci. S ohledem na skutečnost, k jak obrovskému rozvoji cestování a migračních aktivit – včetně zemí exotických – došlo v posledních letech, stává se možnost nákazy podstatně pravděpodobnější než v minulosti. Kasuistická pozorování o hantavirovém postižení (charakteru hemoragické horečky s renálním syndromem či nephropatia epidemica) byla publikována v odborném domácím tisku. Vzhledem k závažnému průběhu hantavirových infekcí je studován možný terapeutický zásah do replikačního cyklu Hantaviru. Antihantavirový účinek byl pozorován u guanosinového analogu (1-beta-D-ribofuranosyl- 1-2-4-triazole-carboxamid) ribavirinu, avšak recentně publikované studie nepotvrdily dřívější optimistické předpoklady o jeho inhibičním účinku v klinické praxi (Chapman, 2002). Závěrem lze shrnout, že nephropatia epidemica, hemoragické horečky s renálním syndromem a hantavirový plicní syndrom představují onemocnění způsobená hantaviry, se kterými se může setkat nefrolog v tradičních endemických oblastech, avšak stále častěji díky rostoucím možnostem cestování a migrace i v oblastech, ve kterých se dříve jejich výskyt nepopisoval. Proto je třeba na hantavirovou infekci pomýšlet v případě vývoje typických příznaků, tím spíše, že účinná specifická léčba není k dispozici.

Plnou verzi článku najdete v: Postgraduální nefrologie 1/2006, strana 13

Další články z této rubriky

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Co je plísňové onemocnění nohou? Jak kokcidiodomykóza histoplazmóza, blastomykóza Kryptokokóza? Přečtěte si tento článek.

Plísňové infekce – onemocnění způsobené houbami,infikovat člověka, zvířata a rostliny. Mykóza se vyvíjí pomalu, recidivy (Pokračování příznaků onemocnění po jejich dočasné zmizení) častěji než bakteriální infekce a zanechává dlouhotrvající imunity (obranyschopnosti organismu). Někdy, plísňové infekce jsou doprovázeny jen s nepatrným zánět, ale často způsobují tvorbu chronické vředy, vředy nebo nádoru, jako granulomů (zánětlivé pevně uzel). Plísňové infekce může dokonce způsobit smrt. K dispozici jsou nástroje, které zpomalí množení plísní, ale není taková, že by je úplně zničit.

K dispozici jsou systémové houbové infekce, která se šíří do celého těla, a pásový opar, který má vliv na kůži, vlasy nebo nehty.

kokcidioidomykóza

Kokcidioidomykóza (kokcidioidomykóza, neboKalifornský horečka) je způsobena niťovitý kvasinek Coccidioides immitis. Nejběžnější v jižní Kalifornii, ale je nalezený v celém americkém jihozápadě. Přenosu infekce z člověka na člověka dochází. Houba vstupuje do těla hlavně vdechováním prachu, který obsahuje jeho spory, ale může proniknout přes kůži v kontaktu s kontaminovanou půdou. Nositelé infekce jsou považovány za divoké hlodavce (např laboratorních krysách). Kokcidioidomykóza – akutní onemocnění dýchacích cest, které obvykle vyléčí spontánně (bez léčby); Nicméně, někdy nemoc pomazánek rychle získává celého těla formulář, který může být smrtelný.

Zpočátku bez příznaků nebo kokcidioidomykózaPodobá chřipku. Může být horečka, kašel a bolesti na hrudi, a následně je kožní vyrážka. V případě, že infekce se dostal do těla přes kůži, v místě jeho průniku vytvořen drobných kožních abscesů. Ve většině případů tyto příznaky vymizí bez jakékoliv léčby. Někdy infekce proniká do hlubokých tkání: kostí, kloubů, mozku a mozkových blan, které tvořily husté zánětlivé uzlíky) a později proměnit abscesy (abscesy) nebo vředy. Tím se zvyšuje tělesnou teplotu, snížení chuti k jídlu, je rychlá ztráta hmotnosti a pevnosti. Účinná léčba pro tuto formu onemocnění neexistuje. Rozprostřete několik zpožďuje drog amfotericin.

histoplazmóza

Histoplazmóza je způsobena kvasinkamiHistoplasma capsulatum, což násobí v hnoji holubů, netopýři a kuřat. Vyskytuje se na celém světě, ve Spojených státech – především v údolích Mississippi a Ohio řeky. Infekce se vyskytuje inhalací prachu, obsahující znečištěné hnoje, jíst kontaminované potraviny, nebo přes kůži. V těle houby usadí v některých tkáních a krevních buněk. Pokud to ovlivní ústech, krku nebo uši, tvorbu vředů a zvýšit nedaleké mízních uzlin. Tato nemoc končí spontánně, šance na uzdravení jsou velmi vysoké.

Když progresivní forma histoplazmóza houbyProniká do vnitřních orgánů, což vede ke zvýšené jater a sleziny, a střevní vředy, vytvořených. Často je infekce se šíří do kostní dřeně; v tomto případě, někdy teplota stoupá, člověk ztrácí hmotnost, patří do obsahu krevních erytrocytů a leukocytů. Progresivní forma onemocnění často vede k rychlé smrti. Amfotericin zpomaluje šíření infekce.

blastomykóza

Blastomykóza (North American blastomykóza, neboGilchrist choroba) je způsobena kvasinek Blastomyces dermatitidis. To je vzácné onemocnění, které je chronická, se mohou vyskytovat ve formě primárních změny, omezené kůže nebo plic, nebo postupně postihuje celé tělo. Přírodní nádrž houby, patogen a jeho způsob přenosu není znám. Za prvé, na obličeji, krku a končetin objevit malé rudé uzlíky nebo puchýřky. Zvyšování velikosti, jsou pokryty krustě s malými puchýřky na okrajích; někteří později zase do vředy. Poškození plicní blastomykóza podobat tuberkulózy nebo rakovinu plic. Houba může proniknout do kostí, jater, sleziny, ledvin a centrálního nervového systému, což vede k výskytu nádorových útvarů tam, která se později změnil na vředy nebo abscesy. Patologické změny v centrálním nervovém systému může způsobit ochrnutí. Se šíření infekce z kostí nebo vnitřních orgánů v plicích, v nichž jsou rozsáhlé změny, často vedoucí ke smrti. Kožní blastomykóza přístupný k radiační terapii a léčbu s jodidem draselným. I když ve většině případů blastomykóza lze úspěšně léčit s antifungální antibiotika, časté recidivy (Pokračování příznaků onemocnění), a pravděpodobnost, že úplné uzdravení je nízká.

kryptokokóza

Kryptokokóza (torulez nebo evropskýblastomykóza) – chronické infekční onemocnění způsobené kvasinkami Cryptococcus neoformans, která se nachází po celém světě a izolovány z ovocných šťáv, mléka a holubího trusu. V lidském těle se houba dostane přes dýchací nebo trávicího traktu. Infekční hnízda především v mozku a mozkových blan, ale může proniknout do jakékoliv části těla, což způsobuje tvorbu hluboké vředy nádorů a abscesů (vředů) nebo ničí nervovou tkáň. Počáteční příznaky poškození mozku a mozkových blan jsou bolesti hlavy, závratě a tuhost (pevnost) z krčních svalů. Později porušil vizi a koordinaci, rozvíjet paralýzu (ztráta pohybu nebo rušení v jedné nebo více částí těla). Progresivní (rozvíjení) ochrnutí vedoucí ke smrti. V případě, že má vliv na plíce je poněkud vyšší teploty, je slabý kašel. Z plic infekce se šíří do mozku nebo mozkových plen. Pravděpodobnost obnovy je malý, poškození mozku a jeho membrány je vždy fatální.

Parazitózy hlodavců a králíků

– DH – Dilepididae (Hymenolepis = Rodentolepis spp.)

2) sulfaclozin – ESB3Bio, 2 g/l vody, 3 dny ano, 2 dny pauza (rezistence, ale snadné);

3) sulfadimidin – Sulfacox, 100-200mg/kg p.o. nebo 2 g/l vody 3 dny ano, 2 dny ne

2) mebendazol – Vermox, 25-40 mg/kg, p.o.;

3) praziquantel – Droncit, 5-10 mg/kg, p.o.

2) doramectin – Dectomax, 0,2-0,4 mg/kg, spot on;

3) selamectin – Stronghold, 6 mg/kg, spot on;

4) moxidectin – Advocate, 2,5 mg/kg, spot on

Infekce od myší

dnes jsem měla sušenky s náplní a vložila si jí do úst a pak jsem zjistila, že ten kus je ožraný od myší nebo potkanů, asi z výrobny. Mám se něčeho obávat a nechat si udělat nějaké vyšetření. Vím, že myši a potkani přenáší i smrtelné choroby. A ještě bych se chtěla zeptat, zda je možné nechat udělat rozbor okousané sušenky?

Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Jan Vachek

Myši mohou přenášet infekcí celou řadu, a to jak bakteriálních a virových, tak parazitárních, např. hantaviry, toxoplasmu, yersinie, leptospiry, . Myslím si, že vyšetření jídla na kontaminaci hlodavci se standardně neprovádí, nejlépe by Vám asi poradili ve Státním zdravotním ústavu, Šrobárova ul. 49, Praha 10. Riziko nákazy ze sušenek ohlodaných hlodavci však považuji za poměrně malé, jste-li jinak zdravá – nedělám si sám velké iluze o mikrobiologické čistotě např. pečiva a nebaleného zboží, které běžně konzumujeme.

Související dotazy

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Zkušení lékaři odpovídají

Doporučujeme

Inkontinencí život nekončí!

Mastné kyseliny jako prevence revmatoidní artritidy

Osm nemocí, na které jsme díky očkování téměř zapomněli

Více dotazů z poradny

Dobry den, mam problem s kuzi na penisu. Byl jsem na koznim, po steru (uz asi.

Dobrý den, cca před 10 dny jsem zjistil že mám zarudlý penis a předkožku, po.

Dobrý den, loni v létě se mě objevila na penisu drobná krupičkovitá vyrážka.

Dobrý den. Již přibližně dva týdny mám problém s přirozením. Nejprve na dotek.

Dobrý den, byla mi diagnostikovaná autoimunitní psoriatická artritida. V rodině.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Prošla jsem své záznamy a posílám doplňující informace.

Zdravím. 30.10.2015 jsem měl pohl. styk(chráněný)s neznámou ženou. Orální(já.

Dobry vecer pritelkyne ma zanet nehtoveho luzka s hypergranulaci cca 5 mesicu.

Můj 2 letý syn sebral ,a než jsem stihla zareagovat ,ukousl rohlík,na kterém.

Dobrý den, kouslo mě klíště. Nevím jak dlouho bylo přisáté, ale když jsem ho.

Dobry den, jsem v 18. tydnu tehotenstvi. Dnes se mi nedopatrenim stalo, ze jsem.

Dobrý den, Na obouch očích, se mi na bělmu vytvořily jakési chuchvalce červených.

Dobrý den, byla jsem s dcerkou, kt. je 11 týdnů pro starší dceru ve školce.

Dobrý den, mám zánět na noze u palce. Mám už do docela dlouho, dostal jsem na.

Dobrý den, můj dotaz se týká močových cest a svědění penisu. Před pár lety.

Dobrý den.Mám dotaz ohledně infekce placenty.Minule jsem kvůli ní potratila.

Stalo se mi tohle; spal jsem v "cizím domě", ráno jsem se probudil s podivným.

dobrý den, byli jsme s přítelem v Saudské Arábii a vyskytla se u mě svědivá.

Dobrý den, vždy když se udělám do mé partnerky, tak má problém, svědění, musí.

Dobry den, vcera ve 20:00hod jsem si nechala pichnout jazyk. Vcera jsem mela.

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Dobrý den. Už delší dobu mě trápí u konečníku něco jako vřídek teď se to ale.

Už delší dobu mám problémy s žaludkem ale na gastro nic nezjistili jen mi nabídli.

Prosím o názor, zda krční páteř může způsobovat problémy s viděním (rozdvojení.

Dobrý den ráda bych se zeptala 2.3. jsem doma upadla přes stoličku křuplo my.

Dobrý den, moje maminka je v domácí péči, je jí 74 a má bércový vřed na holení.

Dobry den, pred 25 dnami som mal rizikovy pohlavny styk (oral od zeny, bol.

Dobry vecer asi tyden zpet se mi zacala tocit hlava plus sem dobre nevidela.

Dobry den.prosim chtela bych se zeptat, jiz tri tydny jsem doma se zapalem plic.

Dobrý den, na jazyku mám bílý povlak a také malé červené tečky. Jazyk si čistím.

Dobry den, mam problém s brnenim v pravé polovine tela. Tvar, krk, ruka, bok.

Kolem očí mám tmavé kruhy, kůže je vrásčitá s nebolestivými pupínky. Kůži se.

Prosím, potřebuji najít lékaře, který by mi pomohl s mojí nemocí. Mám celiakii.

Dobrý den mám dotaz. Už tři dny mě bolí na leve strane nad srdcem bolest je.

Zdravím, je mi 27. Během krátké doby (cca 1-2 měsíce) mě výrazně vystouply.

Dobrý den, je mi 16 let a trenuju 3x tydne pravidelne 2hodiny. Dlouhou dobu.

Dobrý den, na nehtech se mi objevili černé čárky a nevím co nebo z čeho to je.

dobrý den, mám dotaz.Dle své starší sestry nejsem dcera svých rodičů.Tak by.

Nedavno jsem absolovoval ozareni prostaty (20x) Vse je ok PSA 0,04 ale uz v.

Dobry den. Gynekologicka mi predpisala antikoncepciu TriRegol, je to moja prva.

Dobry den, jiz rok mam problem s penisem po sexu se mi ukazuji vyrazky na penisu.

Sebediagnostika

Mohlo by vás zajímat

Chronická obstrukční plicní nemoc je zánětlivé onemocnění.

Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno.

Močové ústrojí odstraňuje toxiny a odpadní látky. Také.

V rámci tzv. „hexavakcíny“ jsou děti očkovány proti.

Shlédněte video na téma jak se zbavit deprese..

Související dotazy z poradny

Dobry den, na genitaliich (stydkem pysku) se mi udelala.

Dobry den mam dotaz. Mam uz tetovani cca 2 roky, ktere.

Dobrý den, již jsem sem psal, bylo mi řečeno, že mám.

Dobrý den pane/paní doktore/ko Na penisu a na vnitřní.

Dobrý den, před 14 dny mi dělali MR hypofýzy kvůli.

Naši lékaři a zdravotnická zařízení

MUDr. Tomáš Adámek

Anosmed ortopedie

Atoda Medical

MUDr. Barbora Bačová

MUDr. Barbora Barchánková

Největší česká medicínská online poradna a průkopník v oblasti telemedicíny si klade za cíl zefektivnit a zkvalitnit české zdravotnictví. Tým více jak 250 lékařů včetně desítek specialistů obslouží průměrně 3 500 uživatelů měsíčně. Poradna je pacientům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu nejen na webu, ale i přes mobilní aplikaci.

Leave a Reply