Plesňová infekce kůže způsobující pigmentaci (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Časté kožní problémy a jak je můžete léčit

Svědí vás pokožka, je zarudlá, objevila se na ní vyrážka nebo podivné skvrny? Zánět kůže a změny v její struktuře a barvě může způsobit infekce, chronické kožní onemocnění nebo alergie. Pokud máte podezření na některý z těchto problémů, poraďte se s dermatologem. Ve spoustě případů nejde o nic vážného, ale jiné by se podcenit neměly.

Pásový opar

Pásový opar je nepříjemné onemocnění způsobující pálení, svědění, podráždění a zvýšenou citlivost kůže. Často se objevuje na trupu a hýždích, ale i jinde na těle. Akutní fáze trvá cca 2 týdny, ale nepříjemné pocity mohou trvat až měsíce, roky a u některých lidí dokonce celý život. Léčba zahrnuje pleťové krémy, antivirotika, steroidy a v některých případech i antidepresiva.

Kopřivka je vyrážka objevující se na různých částech těla jako reakce na určité potraviny, jejich složky či léky, mohou ji vyvolat i vysoké horečky nebo infekce (bolesti v krku). Pomáhají antihistaminika a krémy.

Drsné zarudlé skvrny na kůži pokryté bílými nebo šedými šupinami bývají příznakem lupénky. Znamená to, že vaše kožní buňky rostou příliš rychle, ale lékaři neví, co konkrétně ji způsobuje. Skvrny se obvykle objevují na pokožce hlavy, loktech, kolenou a spodní části zad. Občas zmizí a jindy se zas vrátí. Léčba může zahrnovat krémy, masti, fototerapii a léky užívané jak ústně, tak injekčně.

Ekzém je všeobecný termín pro několik kožních potíží vyvolávajících zanícenou, zarudlou, suchou a svědící pokožku. Lékaři si nejsou jisti, co je hlavní příčinou, ale ekzém může způsobit stres, alergeny a jiná dráždidla nebo počasí. U dospělých se většinou objevuje na loktech, rukou a kožních záhybech. Léky se aplikují lokálně na postižená místa, ústně či v injekcích.

Růžovka (rosacea)

Někdy se jí přezdívá akné dospělých. Projevuje se v obličeji, nejvíce postiženy bývají nos, tváře, čelo a brada. Nejprve se objevuje zčervenání a poté pupínky. 60% lidí trpících růžovkou má i problémy s očima (zarudlé spojivky). Používá se lokální léčba, v těžších případech antibiotika.

Opar na rtu

Tzv. vir herpes simplex způsobuje vznik malých bolestivých puchýřů naplněných tekutinou. Opar na rtu trvá asi 10 dní a je velmi nakažlivý. Mezi spouštěče patří horečka, přílišné slunění, stres, ofouknutí a hormonální změny (např. menstruace). Léčí se antivirotiky, krémy nebo babskými radami. Poraďte se s lékařem, pokud puchýř obsahuje hnis, zarudnutí se šíří i jinde na pleti, máte horečku či podrážděné oči.

Pupínky po oholení

Tuto vyrážku může způsobit nesprávné ošetření kůže před a po oholení, alergie na nějaký přípravek, tupá žiletka nebo zarůstání chloupků. Abyste se jí vyhnula, před holením si dejte horkou sprchu, chloupky odstraňujte ve směru jejich růstu, vždy použijte holicí krém či pěnu, poté opláchněte oholené partie studenou vodou a naneste hydratační krém.

Má s nimi zkušenost každý 10. člověk. Jedná se o nezhoubné nádorky vyvolané lidským papilomavirem HPV. Obvykle bradavice nejsou nebezpečné ani bolestivé (větší však mohou způsobit jizvy), mohou být však nepříjemné při chůzi. Odstraňují se zmrazením dusíkem, kyselinou mravenčí nebo chirurgicky při místním umrtvení. Rády se ale vracejí.

Dochází k němu, když se kožní póry ucpou mazem, odumřelými buňkami a zanítí. Mezi spouštěče akné patří bakterie a hormonální nerovnováha, nejčastěji se objevuje na obličeji, hrudníku a zádech. Léčí se místně, ale i léky podávanými ústně (v těžších případech), v současné době rovněž laserem. Často se doporučuje změna jídelníčku.

Plíseň nohou

Tato kožní infekce způsobuje loupání, zčervenání, svědění a pálení, mohou se objevit také puchýře a boláky. Mykóza nohou je vysoce nakažlivá přímým kontaktem, dávejte si pozor především u bazénu a ve společných šatnách a sprchách (nechodit naboso). K léčbě se používají antimykotické vodičky, ve vážnějších případech doktor předepíše léky. Během léčby je důležité udržovat nohy v botách čisté a v suchu.

Pigmentová znaménka

Sama o sobě nejsou nebezpečná, ale hlídejte, jestli nemění barvu, tvar a velikost, zda nemají nepravidelné okraje nebo nerovnoměrné zbarvení, nekrvácí či nesvědí.

Jaterní skvrny

Ve skutečnosti nejsou způsobeny stárnutím, i když se jim přezdívá stařecké, ale jsou běžnější s přibývajícím věkem. Pigmentové skvrny může vyvolat nadměrné slunění, proto se objevují především na obličeji, rukou a pažích. Většinou pomáhají krémy, ale pro jistotu se poraďte s dermatologem, aby mohl vyloučit melanom (rakovinu kůže).

Jedná se o nadměrnou pigmentaci projevující se nahnědlými skvrnami na tvářích, nosu, čele a bradě. Objevuje se až u poloviny těhotných žen, pokud sama nezmizí po porodu, zkuste lokální krémy (na předpis i volně prodejné). Melasmu zhoršuje sluneční světlo, takže při pobytu na slunci se doporučuje použít opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem.

Seboroická keratóza

Těmto nezhoubným nádorkům kůže se říká i stařecké bradavice, ale často se objevují už po 30. roce věku. Vyskytují se samostatně nebo ve skupinách, mohou být tmavé i vícebarevné, obvykle se zrnitým povrchem, ale i hladkým a voskovým. Léčba není nutná, pokud vám nevadí z estetického hlediska.

Další zajímavé články

Názory k článku

Napište, co si o tom myslíte

PS: Používáme sušenky dle unijního receptu (EU Cookie Law), šmátráním po webu s tím souhlasíte. 🙂

Plesňová infekce kůže způsobující pigmentaci

V akvaristice je moћnй pouћнt nмkterй љirokospektrбlnн lйky. Mбm ovмшenou lйиbu blнћe nespecifikovanй bakteriбlnн infekce pшнpravkem TeraP AB. Dбvkovбnн je uvedeno na strбnkбch Ovмшenй lйиebnй postupy a postupy, kterй zcela selhaly.

Aeromonas salmonicida

Onemocnмnн se projevuje akutnм i chronicky. Inkubaиnн doba je tшi aћ иtyшi dny. Zvэљenн teploty nenн vhodnй, jelikoћ onemocnмnн pak probнhб rychleji. Pшнznaky nejsou vћdy specifickй, ryby nemusн mнt ћбdnй vnмjљн pшнznaky, ale иasto se objevujн vшedy ( vizuбlnм v podobм mмkkэch boulн, kterй se po prasknutн zmмnн v krбtery ), dochбzн k zбnмtu zaћнvacнho traktu, otoku pobшiљnice, krevnнm vэronщm na plynovйm mechэшi. Bэvajн zarudlй bбze ploutvн, ploutve jsou zakalenй, tшepн se a dochбzн k rozpadu.

Flavobacter piscicida

Tato bakterie produkuje neurotoxin, zpщsobujнcн ztrбtu rovnovбhy a svalovй kшeиe.

Ryba vetљinou zahyne dшнve, neћ je moћnй urиit pщvodce. Infekce obzvlбљtм podporuje vyљљн koncentrace organickэch lбtek ve vodм a vyљљн pH vody. Choroba se projevuje bмlavou tlamou ( zvlбљtм u ћivorodek ) a slabэm mlйиnэm aћ љedэm zбkalem kщћe, ploutvн a poљkozenнm ћaber. V pokroиilйm stбdiu se mмnн v zarudlй skvrny aћ plochй vшedy, ploutve se i zcela rozklбdajн.

Na kщћi, ploutvнch a hlavм vznikajн plochй otevшenй vшedy, kterй jsou zpoибtku bмlavй ( pшipomнnajн chomбиky plнsnм ) a pozdмji se mмnн v иervenй.

Nemoc podporujн nevhodnй podmнnky jako pшeplnмnй nбdrћe, starб voda s pшнliљ velkou koncentracн odpadnнch dusнkatэch lбtek a љpatnб vэћiva. Ryby hubnou, majн propadlб bшнљka a vyklenutй hшbety. Tento symptom vљak nenн zcela jednoznaиnэ, mщћe ukazovat i na formu kachetickй infekиnн vodnatelnosti a ichtyosporidiazu. Dбle se objevujн zkшiveniny pбteшe, odstбvajнcн љupiny a nмkdy zmмny v pigmentaci. Bakterie mщћe ve dnм pшeћнvat aћ nмkolik dnн.

Pшнznaky jsou vмtљinou koћnнho charakteru, jako zбnмty a vшedy, kterй vљak nemusejн bэt. Objevujн se krevnн podlitiny na skшelнch, ve svalovinм a vnitшnнch orgбnech. Ћбbry jsou anemickй, ryby majн vypoulenй oиi.

K vodnatelnosti dochбzн tehdy, pokud koncentrace dusitanщ ve vodм pшekroин urиitou hranici. Rybбm ztmavne pшednн a zadnн ибst tмla a vybledne stшednн ибst tмla. Ryby majн nafouklб bшнљka a jsou nadnбљeny k hladinм. Pшestбvajн pшijнmat potravu a hynou za nмkolik dnн nebo tэdnщ.

Nejen bakterie mщћe zpщsobovat tento stav. Na vinм mohou bэt viry, plнsnм i parazitй. Pak lйиba nenн zrovna jednoduchб.

Teoreticky na nмkterй formy vodnatelnosti pщsobн i methylenovб modш.

Cukrovka a kЕЇЕѕe

Cukrovka okolo nГЎs

KЕЇЕѕe je nejvД›tší orgán lidského tД›la a chrání jej pЕ™ed vnД›jšími vlivy, jako je chlad, horko, sucho nebo škodlivé mikroorganismy. Vzhled a barva kЕЇЕѕe vypovídají mnoho o našem zdravotním stavu: napЕ™íklad bledá pokoЕѕka se vyskytuje pЕ™i nedostatku ДЌerveného krevního barviva, Еѕlutá zase pЕ™i nemocech jater, šedá pЕ™i nemocech ledvin atd.

Tyto infekce patЕ™í u diabetikЕЇ k nejДЌastД›jším, objevují se v místech podléhajícím zapaЕ™ení (tЕ™ísla, podpaЕѕdí, pod prsy, v okolí genitálií). Kvasinková infekce bývá pro pacienty nepЕ™íjemná, obvykle mírnД› zapáchá a nД›kdy mЕЇЕѕe být i bolestivá. LéДЌí se mastmi, nД›kdy i tabletkami.

Velmi ДЌasto bývá zpЕЇsobena rЕЇznými druhy plísní, které nemusejí pomД›rnД› dlouho ДЌinit pacientovi potíЕѕe, na druhou stranu ale vedou k deformacím nehtЕЇ, jejich vД›tší lámavosti, coЕѕ mЕЇЕѕe mít za následek ztrátu nehtЕЇ nebo poranД›ní nehtového lЕЇЕѕka. Navíc, k plísním nehtЕЇ se ДЌasto pЕ™idruЕѕují stafylokokové nebo streptokokové infekce zpЕЇsobující hnisání ran. Tato infekce mЕЇЕѕe nohu zasáhnout aЕѕ tak, Еѕe se stane “spolupachatelem” syndromu diabetické nohy. LéДЌba spoДЌívá v podání antibiotik.

Cukrovka a tloušЕҐka kЕЇЕѕe

Pacienti mohou mít jak velmi tenkou, takzvanou pergamenovou kЕЇЕѕi, tak kЕЇЕѕi velmi silnou, které se Е™íká hroší. Tato pokoЕѕka je velmi citlivá na sluneДЌní paprsky a má tendence se spálit. Za zmД›ny charakteru kЕЇЕѕe jsou zodpovД›dné dlouhodobé hyperglykémie vedoucí ke zmД›nám kolagenu, pruЕѕných vláken v kЕЇЕѕi. Díky hyperglykémiím se do kolagenu ukládá cukr a jeho metabolity, které kolagen zbavují jeho pruЕѕnosti.

DlouhodobД› vysoká hladina krevních tukЕЇ, pЕ™edevším cholesterolu, se mЕЇЕѕe projevit v oblasti kolem oДЌí, takzvanými xantelesmaty – bílými aЕѕ Еѕlutými váДЌky podkoЕѕnД› uloЕѕeného tuku. KromД› toho, Еѕe xantelesmata svД›dДЌí pro zvýšený obsah cholesterolu v organismu, jde také o kosmetický problém, který negativnД› vnímají hlavnД› Еѕeny. Krevní tuky se mohou ukládat i jinde v podloЕѕí (hlavnД› na trupu a hýЕѕdích), pak jim Е™íkáme xantomy. VД›tšinou nebolí. Na zvýšenou hladinu tukЕЇ mohou upozorЕ€ovat i bílé prstence na okraji duhovky oka.

U pacientЕЇ rezistentních (odolných) vЕЇДЌi vlastnímu inzulinu se ДЌasto objevuje zvýšená pigmentace v oblasti podpaЕѕí, krku a trupu. KЕЇЕѕe mЕЇЕѕe být i vyvýšená. Pacient i lékaЕ™ by mД›li pigmentaci kЕЇЕѕe sledovat, aby nedošlo k pЕ™ehlédnutí koЕѕního nádoru, který se mЕЇЕѕe projevovat podobnými známkami.

ZmД›nou potivosti se projevují jak choroby štítné Еѕlázy, tak i cukrovka. Výrazné pocení je typické pro hypoglykémii. U dlouholetých diabetikЕЇ se mЕЇЕѕe stát, Еѕe horní polovina tД›la se potí výraznД› více neЕѕ dolní ДЌást, coЕѕ mЕЇЕѕe vést k suchosti nohou, praskání kЕЇЕѕe a následnému rozvoji diabetické nohy. V tomto pЕ™ípadД› dosud neexistuje úДЌinná léДЌba, kaЕѕdý diabetik ale mЕЇЕѕe dodrЕѕovat nД›kolik jednoduchých zásad, které jsou prevencí diabetické nohy:

1. DennД› si umývat nohy vlaЕѕnou mýdlovou vodou (kolem 30 stupЕ€ЕЇ Celsia), ne déle neЕѕ 5 minut.

2. Nohy dobЕ™e osušovat (prsty a meziprstní prostory).

3. PeДЌlivД› stЕ™íhat nehty do rovna.

4. DennД› mД›nit ponoЕѕky nebo punДЌochy (bavlnД›né nebo vlnД›né).

5. Nosit pevné a pohodlné boty nebo speciální diabetickou obuv. Prostor uvnitЕ™ bot kontrolovat rukou a odstranit pЕ™ípadné ostré švy nebo vyДЌnívající ostré špiДЌky.

6. NebД›hat naboso (na pláЕѕi nebo zahradД›).

7. PeДЌovat o pravidelný trénink na prokrvení – zkusit napЕ™íklad jízdu na kole, stoj na špiДЌkách nebo gymnastiku nohou.

9. Po doporuДЌení lékaЕ™e navštД›vovat tzv. podiatrickou ambulanci (speciální péДЌe o nohy).

10. Kontrolovat stav nohou pomocí zrcátka.

Nemoci a příčiny

Addisonova choroba je onemocněním nadledvin spojená s poruchou jejich kůry. Příčiny tohoto stavu jsou různé a je vhodné si k nim říci něco více. Nejprve je ale nutné znát základní informace o nadledvinách.

Nadledviny jsou párový orgán, který se nachází – jak už název napovídá – nad oběma ledvinami. Nadledviny se skládají z kůry a dřeně a jsou významné tvorbou celé řady hormonů. V jejich kůře se vytváří glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Glukokortikoidy, z nichž je hlavním hormonem kortizol, mají velký vliv na metabolismus a imunitu organismu, umožňují člověku přežít vysoce stresové situace. Mineralokortikoidy, jejichž hlavním představitelem je aldosteron, mají vliv na ledviny a na cévy – snižují ztráty sodíku do moči, zvyšují ztráty draslíku a zvyšují krevní tlak. V kůře se v malé míře produkují i pohlavní hormony, ale to nás v této chvíli příliš nezajímá.

Řízení tvorby těchto hormonů je také nutno zmínit – tvorba kortizolu je řízena z našeho mozku, přesně řečeno z hypothalamu a hypofýzy, tvorba aldosteronu v nadledvinách je řízena z blízkých ledvin. Řízení vypadá schematicky takto.

Hypotalamus tvoří sloučeninu CRH a ta působí na hypofýzu, která začne více vyrábět hormon ACTH, který se krví dostane do nadledvin a tam způsobí tvorbu kortizolu. Celý proces lze zkráceně zapsat takto: CRH -> ACTH -> kortizol

Ledviny produkují hormon renin, který se krví dostane do nadledvin a způsobí zvýšenou tvorbu aldosteronu. Celý proces lze popsat velmi jednoduše: Renin -> aldosteron.

I dřeň produkuje svoje hormony, tvoří se v ní noradrenalin. To však u Addisonovy choroby nemá význam, nadprodukce noradrenalinu ve dřeni nás nicméně zajímá u feochromocytomu.

Addisonova choroba je tedy spojena s poruchou kůry nadledvin spojenou se snížením tvorby příslušných hormonů – kortizolu a aldosteronu.

Proč k poruše kůry dojde? Nejčastější příčinou je autoimunitní zánět. Klasická Addisonova choroba tedy souvisí s tvorbou protilátek proti buňkám kůry nadledvin a je jednou z řady autoimunitních nemocí. Příčina vzniku protilátek proti vlastním buňkám není známa a zřejmě se na ni podílí genetika a nějaká virová infekce, která souvisí se zacílením imunitního systému proti vlastním buňkám.

Kůra nadledvin ovšem může být náhle zničena i při některých infekcích, klasicky při infekci meningokokem. Tento mikrob někdy způsobí tak závažnou infekci, že dojde k prokrvácení obou nadledvin a jejich totálnímu zničení, což je často spojeno se smrtí nemocného. Toto prokrvácení nadledvin u meningokokových infekcí se nazývá jako Waterhouse – Friderichsenův syndrom. To ovšem uvádím jen tak pro pořádek a dále se budu věnovat již jen autoimunitní příčině klasické Addisonovy choroby.

Je významné také poznamenat, že při poškození hypotalamu a/nebo hypofýzy (nádorem, infekcí, úrazem) může dojít ke snížení hormonu ACTH a tím pádem dojde k narušení tvorby kortizolu podobně jako u klasické Addisonovy choroby. Tento méně častý stav se někdy označuje jako centrální forma Addisonovy choroby. Rozdíl je v tom, že kůra nadledvin je zcela v pořádku (jen ji chybí řídící hormon) a také v tom, že produkce aldosteronu bývá zachována. Jak jsem totiž uvedl výše, je tvorba aldosteronu řízena ledvinným hormonem reninem, nikoliv pomocí ACTH.

Takže ještě jednou přehledně:

1. Poškození hypothalamu a/nebo hypofýzy = centrální forma Addisonovy choroby – méně časté, příčinou jsou nádory, poranění a infekce mozku

2. Poškození kůry nadledvin = periferní forma Addisonovy choroby – častější, příčinou je autoimunitní proces nebo infekce

Dlouhodobý nedostatek hormonů kůry se projevuje celkovou únavou, nízkým krevním tlakem, snížením tělesné hmotnosti, občasnými bolestmi břicha a žízní. Nemocný má také více chuť na hodně osolená jídla. Snížení koncentrace aldosteronu vede k vyšším ztrátám sodíku a hromadění draslíku v těle. Vysoká hodnota draslíku vede k průjmům a může způsobit i smrtelně nebezpečné poruchy srdečního rytmu. Při poškození kůry nadledvin poznají hypofýza s hypotalamem nízkou koncentraci kortizolu v těle a snaží se jeho koncentraci zvýšit – začnou produkovat hodně CRH a ACTH. S jejich tvorbou souvisí i látka zvyšující pigmentaci, detaily nejsou důležité. Ta se začne vytvářet také ve zvýšené míře a proto se v těle nemocného začne tvořit pigment. Nemocný z tohoto důvodu vypadá paradoxně velmi zdravě a opáleně (a to i v zimních měsících) a na sliznici dutiny ústní se mu tvoří temné grafitové skvrny.

U centrální formy Addisonovy choroby je snížena tvorba CRH a ACTH. Proto i látka způsobující pigmentaci není zvýšená a „opálená“ kůže a grafitové skvrny se v tomto případě neobjeví. U centrální formy navíc není narušena tvorba aldosteronu a tak budou příznaky nemoci o něco mírnější.

Diagnostika

Výše uvedené příznaky mohou lékaře navést, pokud navíc v krvi najdeme nižší koncentraci sodíku a vyšší koncentraci draslíku, je to podezřelé. Zásadní je zhodnocení koncentrace ACTH a kortizolu z krve. Kortizol bude u Addisonovy choroby snížen vždy. ACTH bude sníženo pouze u centrální formy Addisonovy choroby (tj. při poruše hypothalamu a/nebo hypofýzy). Při poruše kůry nadledvin bude ACTH zvýšené.

U autoimunitou způsobeného poškození nadledvin můžeme v krvi najít autoprotilátky.

Stav nadledvin můžeme vyšetřit ultrazvukem (najdeme poškození, autoimunitní zánět ovšem nezpozorujeme), stav hypothalamu a hypofýzy můžeme zhodnotit pomocí CT a magnetické rezonance.

Léčba spadá do kompetence interního lékaře – endokrinologa. V akutním stavu je nutné doplnit člověku tekutiny infuzemi a léčit případnou infekci. Celkově je pak nutné doplňovat chybějící hormony. Pokud chybí kortizol i aldosteron, podáváme pravidelně uměle vyráběné glukokortikoidy (náhrada kortizolu) s malou dávkou léku fludrokortizonu (náhrada aldosteronu). Pokud chybí „jen“ kortizol, vystačíme si s pravidelným podáváním glukokortikoidů. Dávky těchto léků si musí pacient zvýšit v zátěžových situacích, jako jsou například infekce, o tom je však již detailně poučen zkušeným endokrinologem.

Kyselina azelaová vám pomůže s akné, růžovkou i nadměrnou pigmentací

Už jste slyšeli o látce jménem kyselina azelaová? Tato hvězda pleťové péče je stále více oblíbená. Nejen, že dokáže ulevit od akné a rosacey, ale působí i proti nadměrné pigmentaci.

Kyselina azelaová je efektivním řešením mnoha problémů s pletí, zejména akné, zánětů a hyperpigmentace. Je přirozeně přítomná v pleti, ale najdeme ji i v dalších zdrojích, třeba v pšenici, žitě a ječmenu.

Kyselina azealová je ze své podstaty antibakteriální, právě proto je tak vhodná pro péči o pleť postiženou akné. Je-li aplikovaná topicky, redukuje růst bakterií v pleti, napomáhá zmírňovat zánět a odstraňuje odumřelé kožní buňky, čímž zamezuje dalšímu rozvoji akné. Je možné ji používat na všechny typy pleti včetně citlivé, právě díky její schopnosti ulevovat od zanícení. Pro každého s růžovkou je kyselina azealová skvělým prostředkem, jak pleť zklidnit a zjemnit.

Je součástí přípravků proti akné

Obvykle se kyselina azealová vyrábí průmyslově, je však možné ji najít v jistých druzích obilovin. Ve své přírodní podobě hraje důležitou roli v ochraně buněk rostlin. Když se druh, který ji produkuje, dostane do kontaktu s potenciálně škodlivým patogenem či látkou, vypustí rostlina kyselinu azelaovou. Ta spustí sekreci kyseliny salicylové, která možnou hrozbu odstraní.

Průmyslově se kyselina azelaová vyrábí průchodem ozonu skrze kyselinu olejovou nebo jinou syntézu. Následně se smíchá s dalšími látkami, a vytváří tak kosmetické krémy, vody či gely.

BetaGel proti akné – vylepšené složení Složení tohoto jedinečného a velmi oblíbeného produktu na redukci akné je nyní vylepšeno o kyselinu diovou, která redukuje tvorbu kožního mazu a likviduje bakterie způsobující akné. BetaGel nejen, že redukuje projevy akné, ale také pokožku zklidňuje. Nové složení navíc neobsahuje olej.

Likviduje bakterie v pleti

Nejčastější problém s pletí na světě je akné. Vzniká, když se ucpou póry a rozvine se v nich infekce. V materiálu, který póry „ucpe“, se obvykle nacházejí bakterie, jež se na rozvoji infekce podílí značnou měrou. Kyselina azealová při topické aplikaci prochází póry a způsobuje odumírání bakteriálních buněk. Ačkoliv zatím stále není zcela objasněný tento proces, předpokládá se, že kyselina azealová zastavuje v bakteriálních buňkách produkci bílkovin, které jsou nezbytné pro přežití těchto buněk. V momentě, kdy bakteriální buňky odumřou, infekce v pórech se rychle vyčistí, což v důsledku vede k vymizení projevů akné. Kyselina azelaová také reguluje produkci kožních buněk keratinocytů, a tím pádem také ke snížení množství keratinu, který způsobuje rozvoj akné.

Protože je však účinnost kyseliny azealové postavena na eliminaci bakterií, fungují přípravky s jejím obsahem pouze na akné vznikající kvůli bakteriím. Na ostatní typy akné, které pramení z jiných příčin, například hormonálních, nejsou tyto produkty bohužel efektivní.

a.A Aqua Corrector proti akné Zbavte se konečně problémů s pupínky, rozšířenými póry a mastnou pletí! A nezapomeňte, že i mastnou pleť je třeba hydratovat. Proto je tu tento unikátní gelový korektor, který pomůže i tam, kde jiné produkty selhaly.

Zbaví vás tmavých skvrn

Podle klinický studií má kyselina azelaová ještě další zajímavou schopnost, a to zesvětlování pleti. Vědci věří, že narušuje produkci kožního barviva melaninu. Tento pigment je zodpovědný za přírodní zbarvení tkání. Když dojde k jeho nadprodukci, vznikají na pleti barevné nerovnosti. Pro tuto schopnost je kyselina azealaová také oblíbenou složkou produktů zaměřených na redukci melasmy, stařeckých skvrn a pih.

Kyselina azelaová však působí pouze na hyperaktivní melanocyty (buňky produkující pigment), a v podstatě nemá žádný efekt na normální melanocyty, čímž je zaručena eliminace pouze nežádoucího melaninu.

Obvykle tyto produkty cílené na zesvětlení pleti obsahují ještě kyselinu glykolovou. Tato alfa-hydroxykyselina rozpouští chemické vazby mezi buňkami kůže. Produkty, které obsahují obě zmiňované kyseliny, snižují množství melaninu v pleti a zároveň odstraňují nežádoucně zabarvené buňky. Výsledkem je mnohem rychlejší redukce projevů hyperpigmentace.

Starší články:

Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?

Nedostatek živin se v organismu projevuje různě. Nás zajímá předně jeho vliv na pokožku a nehty. Zejména suchá, hrubá kůže, lámavé vlasy a nekvalitní vlasy jdou s nedostatkem důležitých mikronutrientů (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientů (sacharidy, tuky, bílkoviny) ruku v ruce.

Myslíte si, že jsou pihy neškodné? Kdepak, může se z nich rozvinout i rakovina

Mnoho z nás má pihy již od dob svého dětství a považujeme je za normální součást života. Jenže ony se i ty roztomilé pihy mohou v průběhu času přetransformovat v něco velmi zlověstného…

Jak se vypořádat s hyperpigmentací? Udělejte si v tom pořádek

Ačkoliv je hyperpigmentace jedním z nejčastějších problémů, které se na pleti mohou projevit, je velmi složité ji léčit a zbavit se jí. Právě proto má pak negativní vliv na sebevědomí a život jedince.

Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?

Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?

Příznaky vitiliga

Popis vitiliga

Vitiligo je poměrně častá získaná depigmentace (ztráta pigmentu) kůže. V 30-40% má familiární (rodinný) výskyt. Vyskytuje se u 1-2% populace, u tmavých ras častěji. Postihuje obě pohlaví stejně často, obvykle se objevuje mezi 20. až 30. rokem věku. Název pochází z latiny ze slova vitium, což je vada a vitelis, znamenající bílou barvu.

Choroba vzniká následkem zániku kožních buněk (melanocytů), které produkují kožní pigment – melanin, jenž dává naší pleti určitý tón. V důsledku toho vznikají kdekoli na kůži těla ohraničená ložiska bílé barvy. Ta se mohou vyskytnou i ve kštici, přičemž vlasy z takového okrsku vyrůstající jsou obvykle také světlé až bílé.

V souvislosti s tímto onemocněním se vyskytuje celá řada autoimunitních chorob, což podporuje teorii, že se jedná také o autoimunitní onemocnění. Důležité je, že onemocnění není nakažlivé.

Přesná příčina vzniku onemocnění není známa. V souvislosti s tímto onemocnění se hovoří a diskutuje o třech teoriích vzniku choroby. Asi nejuznávanější teorií je autoimunitní zničení pigmentotvorných buněk (melanocytů), což znamená, že náš imunitní systém po určitém insultu rozpoznává melanocyty jako tělu cizí buňky a snaží se je zneškodnit.

Co je takovou vyvolávající příčinou není jasné, pravděpodobně emocionální stresové situace (nehody, úmrtí v rodině, těžké onemocnění) či infekce, nicméně jejich význam se obtížně ověřuje.

Další teorie se opírá o autodestrukci vlastními enzymy melanocytů při současné nedostatečné ochraně buněk.

Poslední teorií je neuromediátorová hypotéza, která tvrdí, že melanocyty jsou zničeny látkami (neuromediátory), které slouží pro přenos signálu mezi nervovými buňkami.

Pravděpodobně však při vzniku onemocnění spolupůsobí více činitelů a faktorů a žádná z teorií není zcela uspokojivá pro vysvětlení vzniku onemocnění.

Rizikové faktory vitiliga

Rizikovým faktorem číslo jedna je výskyt v rodině, nicméně ani zde nelze přesně určit, zda a s jakou pravděpodobností se onemocnění u potomků vyskytne či nikoli.

Onemocnění vzniká souhrou nám víceméně neznámých faktorů, mezi než pravděpodobně patří i genetické vlohy, prožívání stresových situací, reakce na infekce, stav vašeho imunitního systému a stav pokožky. Jakékoli poranění může spustit kaskádu dějů, které mohou vést k depigmentaci. Porucha pigmentace v místě poranění bývá popisována jako tzv. Koebnerův fenomén.

Nemalým rizikovým faktorem je i výskyt autoimunitních onemocnění, s kterými se vitiligo velmi často druží. Mezi takováto onemocnění patří poruchy štítné žlázy, u nichž je koincidence s vitiligem až 30% (zvýšená i snížená funkce štítné žlázy, např. Graves-Basedowova choroba, Hashimotova thyreoiditis), cukrovka (diabetes mellitus), perniciózní anémie (chudokrevnost), revmatoidní artritida, Crohnova choroba (nespecifický střevní zánět), Addisonova choroba, systémový lupus erythematodes, myasthenia gravis a další.

Prevence vitiliga

Vhodnou prevencí onemocnění je udržovat dobrý stav vašeho imunitního systému a správná péče o pokožku.

Pečujte proto o svou životosprávu, pravidelně sportujte, stravujte se přiměřeně a vhodně (pestrou a vyváženou stravou). Noste pohodlné, nedráždivé, nejlépe bavlněné oblečení.

Na slunci pobývejte rozumně a pokud již nějaké problémy s pokožkou máte, snažte se omezit působení ultrafialového záření na vaši kůži. Při práci používejte ochranné pomůcky, jakékoli zranění může být vyvolávajícím faktorem pro vznik vitiliga.

Příznaky a projevy vitiliga

Vitiligo se objevuje v kterémkoli věku zpravidla však mezi 10. – 30. rokem. U 50% nemocných se depigmentace objeví kolem 20. roku. Začíná jako bílé okrouhlé ložisko, které se může zvětšovat a nabývat různých tvarů, přičemž jeho okraje jsou často zvýšeně pigmentované (hyperpigmento­vané). Ložisek postupně přibývá a mohou splývat až postihnou celé tělo.

Predilekčními oblastmi výskytu ložisek jsou zvýšeně pigmentované části těla – hlava, šíje, podpaží, bradavky, hřbety rukou, břicho a oblast genitálu. Vitiligo se může vyskytovat i ve kštici, kde obvykle vlasy z něj vyrůstající jsou taktéž bílé.

Podle vzhledu a množství depigmentovaných ložisek (postrádajících pigment) rozlišujeme vitiligo lokalizované, generalizované, univerzální a smíšený typ.

Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).

Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.

Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.

Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.

Průběh je u každého jedince jiný, horší se předpokládá u atopiků (nemocných s atopickým ekzémem, alergiemi). Možná je i regrese, tj. ústup onemocnění, zejména pak v letních měsících, nicméně bez léčby se nejedná o časté případy.

Léčba vitiliga

Ani v současné době nelze onemocnění uspokojivě léčit. K dispozici je jednak léčba podpůrná – podávání antioxidantů, které tlumí poškození buněk vznikajícími působky v melanocytech a podávání betakarotenů, které stimulují pigmentaci.

Jako nejúčinnější je považována léčba pomocí mastí s obsahem kortikoidů (léky tlumící imunitní děje, tedy i depigmentaci v kůži), dále pak tzv. fototerapie – léčba pomocí ultrafialového světla, kdy pacient dochází na pracoviště, kde je ozařován UV lampou.

Modifikací fototerapie je metoda PUVA, kdy jsou na kůži před ozařováním aplikovány psoraleny, látky zesilující účinky UV záření či balneoterapie, kdy je léčba UV světlem podpořena léčivými koupelemi. Obvykle pacient na fototerapii dochází po dobu minimálně 3 až 12 měsíců. Pokud je tato léčba bez výsledku, nemá smysl v ní pokračovat.

Velmi málo používanou metodou je autotransplantace – přenesení vlastních pigmentových buněk (melanocytů) ze zdravých částí kůže do postižených oblastí.

V případě rozsáhlého postižení se v některých státech provádí ireverzibilní (nevratná) depigmentace zbylých normálně pigmentovaných částí těla pomocí chemických látek (hydrochinonmo­nobenzyletherem). Ireverzibilní depigmentace je trvalé zbavení kůže pigmentu pomocí krému s účinnou látkou, která zničí melanocyty. vybělení trvá 8-12 měsíců. Je důležité si uvědomit, že tento krok je nevratný a že nemocný musí být velmi účinně chráněn před slunečním zářením pomocí oděvu a krémů s vysokým ochranným faktorem.

Veškerá léčba vitiliga je časově velmi náročná a je dlouhodobá.

Jak si mohu pomoci sám

Vitiligo nepatří mezi onemocnění, na které by se primárně umíralo. Nicméně může být velmi nepříjemné, nejen z estetického důvodu.

V lékárně je možné zakoupit speciálních krémů a gelů, které působí jako ochrana pokožky a jsou přímo určeny k tomuto účelu. Přípravky obsahují látky tlumící depigmentaci (ztrátu pigmentu).

Užívání vitamínů (hlavně A, C, E – tzv. antioxidantů), minerálů a stopových prvků (doporučovány jsou selen a zinek) je víceméně jen podpůrné.

Bílá ložiska se dají zamaskovat pomocí vhodně zvoleného makeupu či samoopalovacími krémy. Možná je i tetováž vitiliga (tj. vpravení pigmentů pomocí tetovací jehly), obvykle však není doporučována pro potenciální aktivaci onemocnění.

Komplikace vitiliga

Komplikacemi je nejen výskyt dalších autoimunitních chorob, ale také psychické potíže nemocného. Každý jedinec trpící touto chorobu by se neměl bát navštívit psychologa či psychiatra, který je specializován na obor dermatologie (kožní lékařství), jenž mu může pomoci onemocnění zvládnout.

Další komplikace pak vycházejí ze samotné léčby, především léčby kortikoidy. Kortikoidy jsou léky, které jsou velmi účinné a jsou schopny navodit ústup onemocnění. Nicméně mají i své nežádoucí účinky. Přestože jsou aplikovány na kůži, tak se mohou v určitém množství vstřebávat do krve (zejména jsou-li ošetřované plochy rozsáhlé) a působit celkově na organismus.

Mezi účinky patří zejména útlum imunitního systému, výskyt infekcí (např. plísně-mykózy), mají vliv na metabolismus tuků, cukrů, mohou způsobit rozvoj cukrovky, přibírání na váze, žaludeční a dvanácterníkové vředy, osteoporózu či šedý zákal (kataraktu) a další.

Další názvy: nemoc bílých skvrn, skvrnitá depigmantace

Zkušenosti uživatelů s vitiligem

Vitiligo mě neomezuje rainia (01.06.16)

Tuto „nemoc“ mám už od hodně raného věku. Začala malou skvrnkou nad levou klíční kostí. Dnes je o mnoho větší, asi 15×30 a každý rok se o trochu rozšíří. Ale já mám svou skvrnu ráda. Jsem hodně světlý typ člověka. Moje nohy se opalují tak, že se na bílém podkladu rozsype tisíce malých světlých pih. Tak se barvím nazrzavo a podle své skvrny jednou najdu poklad.

Dlouholeté zkušenosti Karel Kalina (26.06.14)

Vitiligo mám sedmi let, kdy se mi rychle rozšířilo po těle, konce končetin, rozkrok, penis a šourek. Objevovaly se drobné skvrny i jinde. Ze začátku jsem skoro vůbec nemohl na sluníčko, jako reakce se objevilo zrudnutí, puchýře, praskání kůže až do krve. Musel jsem používat léky a prostředky na popáleniny. Po regeneraci kůže jsem kůži vystavil opět slunci a opět řádně ošetřil. Tímto otužováním kůže jsem přestal mít nepřiměřenou reakci. Takže od 30 let se nemusím omezova,t pouze jsem strakatý. Teď je mi 61 let.

Annie666 (09.06.14)

Vitiligo se mi projevilo v 9 letech. Měla sem skvrny plošně na obou kolenech, plus celá oblast očí a symetricky malé skvrnky v podpaží, na bocích a na nohou.

Co mi pomohlo

Na skrvrny na kolenech mi krásně pomohl právě Vitix, na ostatních částech jsem ale léčbu vynechala. Momentálně v 18 letech se mi po dlouhé době objevily nové skvrny na obličeji. Ale po cca 2 měsících užívání se zdá, že na ně Vitix asi už nefunguje.

Vyléčil jsem si vitiligo Josefek (27.09.13)

Velmi rád se podělím o moji zkušenost s vitiligem.

Asi v roce 1984 jsem odešel ze služebních důvodů (vědecká práce) na tehdejší Vysokou školu dopravní v Žilině – Vojenská fakulta. Naše fakulta bohužel přímo sousedila s žilinskou chemičkou u nádraží ČD. Asi po dvou letech jsem zjistil, že na mně exhaláty z této chemičky negativně působí (pálení tváře a očí, svrbění na nekrytých částech těla, bolesti průdušek atd.), přesto jsem v zájmu vědecké aspiranury toto vše nějak překonával. Po odchodu z fakulta do místa bydliště mi tyto příznaky do hodiny přešly (mimo dosah chemičky). Bohužel se mně časem na tváři a krku začaly objevovat bílé ohraničené skvrny, které se postupně zvětšovaly a propojovaly a problémy s alergií (kterou jsem výše již popsal) se dále zhoršovaly.

Proto jsem se rozhodl podstoupit vyšetření na alergie na kožním oddělení nemocnice v Ružomberoku. Výsledkem testů (rozbor kožního štěbu z paže levé ruky) bylo diagnostikováno vitiligo. Nepomohlo ani pokusné léčení tehdy zkoušenou mastí (myslím si, že se jmenovala Colastoderm – nevím to ale přesně).

Protože nic nepomáhalo, rozhodl jsem se odejít z fakulty (ukončit aspiranturu) a odešel jsem pracovat do Olomouce. Zde mně problémy s alergií vcelku přešly (i když jsem stále alergický na prach, různé chemikálie atd.). Ale důležité je, že mně asi po půl roce pobytu v Olomouci zmizely projevy vitiliga. V současné době nemám žádné viditelné projevy (když se velmi opálím na tváři, tak mám pouze u levé části brady mírně světlejší flek o velikosti dvoukoruny, ale při normálním opálení to je neznatelné).

Nepodařilo se vitiligo léčit ani specialistům kožního oddělení v Ružomberoku.

Co mi pomohlo

Odešel z prostředí, kde byly chemické látky způsobující moji alergii a snažím se vyhýbat agresivním látkám, které mně tuto alergii působí (čpavek, SAVO, laky na nehty, organická lepidla atd.). Možné je také to, že jsem odchodem z fakulty neměl takový psychický stres (i když jsem přišel do nového zaměstnání – voják z povolání – kde občas také psychický stres byl).

Takže doporučuji lidem mající podobné problémy (zejména viditelné vitiligo) maximálně se vyvarovat styku s agresivními látkami (jak jsem již psal – látky obsahující čpavek, chlór atd. – to znamená čistící prostředky typu SAVO a jiné prostředky chemického původu), na a možné se nestresovat a být v psychické pohodě.

Pigmentace po čtyřkombinaci Anna K. (07.10.12)

Dcera 12 let – bílé skvrny na kolenech, nose, víčkách.

Krémy, masti (kožní lékař), Vitix, pakmínové kapky a krém – bez účinku.

Co mi pomohlo

Od března 2012 dcera užívá 4 kombinaci – vitamín C, betakaroten, kyselina listová a hlavně CORDYCEPS – housenice čínská. Jsou to pastilky, které posilují imunitu a poradila mi je masérka, u které jsem byla se zády. Nebyly úplně levné (3 měsíční balení cca 1000,– Kč), ale já do dcery už nalila tolik peněz, že jsem to prostě musela zkusit. Navíc jsme byli v létě u moře (mazala se 30 faktorem). Teď v září na kontrole se kožní nestačila divit – tvoří se nové hnědé skvrnky a slévají se do větších! Začíná to na místech, kde se vitiligo objevilo jako první a pomalu (po tečkách) hnědnou i „mladší“ místa. Nejsem žádný dealer, jsem normální matka, která je šťastná za dceru. Zkuste a dejte vědět. Přeji trpělivost a úspěchy !

Vitiligo a krém s ochranným faktorem kacminka (13.09.11)

je mi 21 a mám vitiligo odmala a už po celém těle téměř, nikdy jsem se s tím neléčila a myslím, že když je po ruce krém s UV 50, tak není nikdy problém ani u moře. Jak tady radí slečna, ať si to necháte spálit, tak je to asi nejlepší cesta k rakovině kůže, takže moc nedoporučuji. Nedělejte si s tím hlavu, je nás jen asi 1 procento populace.

Leave a Reply