Peroxid vodíku, houbové infekce kůže (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Nejlepší tipy, jak se zbavit plísňové infekce na nohou!

Trápí vás nepříjemná plíseň na chodidlech? Tyto mykotické problémy můžete získat tisíckrát jednodušeji, než se jich zbavit. Ale chodit do bazénu v obuvi není vždy pohodlné a stejně se možné nákaze často nevyhnete. Jak tedy bojovat proti již vzniklé plísni?

Trápí vás nepříjemná plíseň na chodidlech? Tyto mykotické problémy můžete získat tisíckrát jednodušeji, než se jich zbavit. Ale chodit do bazénu v obuvi není vždy pohodlné a stejně se možné nákaze často nevyhnete. Jak tedy bojovat proti již vzniklé plísni?

Nepříjemný problém

Všichni známe ten pocit, který přichází během horkých letních dnů, kdy se nohy uvnitř bot potí mnohem více než normálně. Tím se zvyšuje i pravděpodobnost vzniku infekce a tedy i plísně v oblasti prstů. Nyní jsme zmínili jeden z důvodů, proč odborníci radí, abychom chodili co nejčastěji naboso. Plíseň se však může objevit nejen v létě, ale i v zimě, pokud navštěvujete veřejný bazén nebo místa, kde více lidí chodí naboso.

Starat se o chodidla je věc velice důležitá, a to především během letních dnů nebo v zimě, kdy jste celý den v uzavřených kozačkách, byste měli o své nohy pečovat o něco více. Snažte se vyhnout nylonovým ponožkám a botám, které jsou neprodyšné. Zvolte raději čistě bavlněné ponožky nebo ponožky se stříbrnými vlákny či ponožky z bambusu. Pokud již u vás problémy s plísňovou infekcí probíhají, poradíme vám, jak si s ní hravě poradit pomocí domácí účinné léčby. Jediné, co musíte udělat, je namočit nohy do kvalitního jogurtu.

Jogurt obsahuje živé bakterie acidophilus, což z jogurtu vytváří velice účinný lék na jakýkoliv typ infekce nohou, která se obvykle vyvine v oblasti okolo nehtů. Jogurt obsahuje i přátelský typ mikroorganismů, které ničí plísňové infekce rychle a efektivně. Stačí vám k tomu kvalitní bílý jogurt, do kterého si namočíte nohy nebo si potřete celá chodidla jogurtem a necháte ho zcela zaschnout. Po uschnutí stačí nohy umýt, nejlépe ve studené vodě. Tuto proceduru opakujte, dokud plíseň zcela nezmizí.

Hydrogenuhličitan sodný ničící bakterie

Pokud hledáte domácího účinného zabijáka bakterií, připravte si hydrogenuhličitan sodný.

Nejdříve smíchejte studenou vodu s hydrogenuhličitanem a mějte na paměti poměr 1:3. Tato směs se stane smrtící pro všechny bakterie ve vašich botách. Stačí, když ji do bot nastříkáte a necháte vyschnout na vzduchu. Vaše boty budou po tomto nástřiku jako ze škatulky a žádné bakterie už nebudou otravovat vaše chodidla.

Peroxid vodíku

Tato látka je smrtící pro všechny bakterie a plísně na nohou, stejně jako hydrogenuhličitan sodný smíchaný s vodou. Jediné, co pro odstranění bakterií musíte udělat, je namočit chodidla do směsi peroxidu vodíku a studené vody. S tímto receptem se zbavíte všech nepříjemných plísňových infekcí a zabráníte jejich šíření. Seznamte se s návodem na tuto směs. Použijte 100 ml 3% peroxidu vodíku a smíchejte ho s 1 litrem destilované vody a namočte si chodidla do tohoto roztoku na dobu 20 minut. Tento způsob léčby opakujte každé ráno, dokud se nezbavíte nepříjemné infekce.

Směs z kukuřičného škrobu

Škrob je skvělou přísadou do mnoha různých typů past a směsí, které brání vzniku plísní. Je to tím, že škrob má úžasnou absorpční schopnost. Absorbuje vlhkost efektivním způsobem. Proto můžete kukuřičný škrob použít jako skvělou směs na léčbu plísňové infekce. Vyrobte si antiplísňový mix.

Připravte si ½ lžičky kukuřičného škrobu s trochou teplé vody. Poté nastavte troubu na 220 ° a dejte směs do trouby, dokud nebude tmavá. Před aplikací směsi si umyjte a usušte nohy. Poté si směs natřete na nohy a nechte 1 minutu působit. Poté nohy omyjte teplou vodou. Měly by být naprosto zbavené bakterií a plíseň by měla brzy ustoupit.

Vyzkoušejte si doma jeden ze zmíněných receptů a pocítíte sami sílu některých látek, které považujeme za běžné a použít je k léčbě plísní by nás ani nenapadlo.

Peroxid vodíku čistí i léčí: 30 způsobů využití 4.79 / 5 ( 33 )

Máte doma lékárničku? Zajisté ano a v ní nechybí, mimo volně prodejných léků ani náplasti, obvazy a peroxid vodíku, který v roce 1818 poprvé připravil chemik L.J. Thénard. Lidé ho na ošetřování povrchových ran používají téměř dvě stě let. Velkou výhodou H2O2 je, že nezatěžuje životní prostředí, neboť ho světlo rozloží na vodu a kyslík. Úžasným způsobem vám nahradí zapáchající ocet i jedlou sodu. Vyhoďte organická čistidla do koše! Peroxid nedráždí dýchací cesty a v lékárnách seženete 3% vodný roztok nebo 6% peroxid na odbarvování vlasů. Tento osvědčený prostředek na dezinfekci, vypláchnutí drobných nečistot v případě „silničního lišeje“ můžeme použít vícero způsoby. Podívejte se na našich 30 tipů pro využití peroxidu vodíku nejen pro naše zdraví:

1. Čištění uší

Míváte často nahromaděný a tuhý ušní maz? Po aplikaci pár kapek peroxidu vodíku (stříkačkou či jiným aplikátorem) do uší, byste měli cítit a slyšet jemné šumění. Peroxid pracuje a poškozuje nahromaděný maz. Nedotýkejte se vnitřku ucha a nechte peroxid vodíku v uchu účinkovat alespoň 20 minut. Zastavte čištění pouze tehdy, pokud se budete cítit zle a nebude to příjemné. Když se vaše čištění skončilo, peroxid musí z ucha ven.

2. Dezinfekce ran

Peroxid se na dezinfekci ran používá pouze, pokud je defekt nadmíru znečištěn nebo při prvním náznaku infekce. Zranění s peroxidem ošetřujeme krátce, s co nejmenším množství. Sice vás zbaví mikrobů, ale také může poškodit zdravé tkáně.

3. Zánět ústní dutiny

Do sklenice vody nalijeme malou lžičku peroxidu a několikrát denně si vypláchneme ústa. Nejenže se zbavíte mikrobů, ale také případného zápachu. 1 díl peroxidu a 3 až 9 dílů vody kloktejte při škrábání v krku. Nepolykat!

4. Mykóza nohou a nehtů

Plíseň na nohou je nejen nehezká, ale také škodlivá. Proto neváhejte a nachystejte si koupel v lavoru, kde smícháte peroxid s vodou 1:1. Pravidelnou koupelí mykóza z nohou zmizí.

5. Výplach tlustého střeva nebo klystýr

Pro výplach použijte 1 šálek (cca čtvrt litru) 3% H2O2 na 18 l teplé vody. Na klystýr budete potřebovat 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu na 1 l teplé destilované vody.

Trápí vás akné? Nejprve si vyzkoušejte test na citlivost kůže, a pokud bude vše v pořádku, natírejte si vřídky tamponem namočeným do peroxidu nebo použijte vatový štěteček.

7. Regenerační a detoxikační koupel

Do plné vany s teplou vodou nalijte dva litry roztoku peroxidu. Půl hodiny si v této koupeli poležte. Ideální při zánětu průdušek.

8. Výplach pochvy

Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce.

9. Ošetření infekce

Lze takto vyléčit i sněť, se kterou si neporadí antibiotika.

10. Akutní bolest zubů

Při akutní bolesti zubů podržte na 10 minut v ústech 1 odměrku peroxidu a několikrát denně opakujte.

11. Zesvětlení vlasů

Zřeďte 3% peroxid vodou v poměru 1:1 a po umytí a rozčesání vlasů naneste rozprašovačem na vlasy tento roztok.

12. Roztoči

Peroxid vodíku efektivně zabíjí roztoče na lidské kůži. Několikrát denně jej stříkejte na kůži (s několikaminutovými přestávkami mezi jednotlivými aplikacemi).

13. Desinfekce zubních kartáčků

Je vhodné denně desinfikovat zubní kartáčky i ty speciální mezizubní. A právě peroxid vám v tomto ohledu udělá dobrou službu.

14. Usazenina vodního kamene

Roztok z rozprašovače nastříkáme na vodní kámen a pořádně vydrhněte kartáčem.

15. Zbavení zatuchliny

Ručníky na chalupě nebo jiné věci vám nepříjemně zapáchají ztuchlinou? Připravte si směs peroxidu s octem v poměru 1:1, zatuchlé prádlo v ní máčejte asi 15 minut, a pak vyperte s ostatním prádlem.

16. Dezinfekce koupelnových hraček

Hračky vyrobené z plastu a další věci (dudlíky pro miminka atd.) postříkejte peroxidem a poté je kartáčkem vydrhněte.

17. Likvidace skvrn po zpocení

Nepoužívat na tmavou textilii – to opravdu ani nezkoušejte, jinak vám roztok barvy vybělí.

18. Skvrny od krve

Taktéž vás spolehlivě zbaví skvrn od krve. Stačí nalít peroxid na příslušné místo. Necháme minutu působit, a pak prádlo vydrhneme a vymácháme ve studené vodě.

19. Peroxid odstraní ze zeleniny bakterie a neutralizujete chemikálie

Do nádoby se studenou vodou přilijeme čtvrt hrnku 3% peroxidu, zeleninu namočíme na 20 minut a okurky na půl hodinky. Nechte okapat, vysušte a zchlaďte. Zelenina bude i delší dobu čerstvá.

20. Čištění povrchů

Kuchyňskou linku a desky stolů krásně očistíte peroxidem, ten zničí mikroorganismy a nezanechá žádný zápach. Dokonce spolu s octem si poradí i s bakteriemi salmonely.

21. Podpora při klíčení semínek

Semínka ponořte na noc do roztoku 30 ml 3% peroxidu v půllitru vody.

22. Čištění kontaktních čoček

Peroxid vodíku dokonale rozloží proteiny, které se na čočkách tvoří kvůli imunitní reakci očí.

23. Desinfekce lednice a krabiček určených na jídlo

Peroxid pěkně vyčistí lednici i krabičky na jídlo – odstraní z nich nečistoty a bakterie.

24. Desinfekce skla a zrcadel v koupelně

Peroxid perfektně vyšistí i zdrcadla. Zkuste ho.

25. Marináda

Maso, rybu nebo drůbež dejte do hrnce a zalijte směsí vody a 3% peroxidu v poměru 1:1. Volně zakryjte a umístěte na půl hodiny do chladničky, poté maso opláchněte a upravte podle své chuti.

26. Likvidace plísní na listech

Pár kapek látky do vody na zalévání vám pomůže zbavit se i plísní na listech pokojových květin.

27. Bělení prádla

Peroxid vodíku hospodyňky již spoustu let používají při bělení prádla.

28. Do myčky i jinam

Přidejte 60 ml peroxidu k prostředku na nádobí do myčky.

29. Účinná netoxická desinfekce

Kombinace octa a peroxidu vodíku představuje levnou, účinnou a netoxickou desinfekci, která údajně zabíjí patogeny efektivněji než chlorová dezinfekce.

30. Zvlhčovače a odpařovače

Použijte půl litru 3% peroxidu na 4 l vody.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Přečtěte si také naše další články

3 komentáře u článku “Peroxid vodíku čistí i léčí: 30 způsobů využití”

Článek je to hezký, jen by mně zajímalo z kolika procentního roztoku se vychází. Takový návod jako třeba tohle: Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce. Takový návod neřekne o výsledné koncentraci vůbec nic. Kdo tohleto dával dohromady?

Pro vaginální výplach by se neměla používat silná směs peroxidu. Pamatujte tak, že byste neměli používat příliš mnoho peroxidu. Doporučené množství je 9,9 mililitrů 3% peroxidu vodíku ve směsi s 236,5 ml vody. Mějte na paměti, že byste se měli zeptat svého doktora co on soudí o použití peroxidu vodíku jako léku na kvasinkovou infekci.

Dostal jsem informaci, že peroxid vodíku se dá užívat i vnitřně,na vyčistění zažívacího traktu od parazitů.Užívá se po kapkách do vody:

R-O-V:1-1-1, 2-2-2, 3-3-3..až navyšovat na 10-10-10.

Pak 1 krát/den jen 10 kapek.asi týden, pak dát pauzu a podle potřeby proces opakovat.

Jestli máte s tím zkušenosti, tak mi napište.

28 úžasných způsobů použití peroxidu vodíku

Peroxid vodíku (H2O2) je jediný dezinfekční prostředek, jenž se skládá pouze z vodíku a kyslíku. Stejně jako ozón ničí choroboplodné zárodky pouze oxidací! Peroxid vodíku je pokládán za nejbezpečnější dezinfekci na světě. Mikroorganismy zabíjí oxidací, kterou lze nejlépe popsat jako proces kontrolovaného hoření. Když reaguje s organickým materiálem, rozkládá se na kyslík a vodu.

1. Bělení prádla – alternativa k bělicím prostředkům

Pro bělení přidejte k bílému prádlu šálek peroxidu. Peroxid výborně odstraňuje skvrny od krve z oblečení a koberců. Máte-li na oblečení skvrnu od krve, jednoduše na ni nalijte peroxid vodíku, asi minutu jej nechte působit, pak promněte a opláchněte studenou vodou. V případě potřeby opakujte.

Vaše tělo vytváří peroxid vodíku za účelem boje s infekcemi, jeho přítomnost je nutná pro správnou funkci imunitního systému. Bílé krvinky, známé jako leukocyty, mají podtřídu zvanou neutrofily. Ty produkují peroxid vodíku jako první obrannou linii proti toxinům, parazitům, bakteriím, virům a kvasinkám.

3. Omlazující detoxikační koupel

Do vany plné horké vody přidejte necelé 2 litry 3% peroxidu. Koupel by měla trvat min. půl hodiny. Průběžně doplňujte horkou vodu, aby lázeň nevychládala.

Při léčbě plísně na nohy (a obzvláště na prsty) každý večer nastříkejte roztok peroxidu a vody v poměru 1:1. Nechte uschnout.

Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce.

6. Výplach tlustého střeva nebo klystýr

Pro výplach použijte 1 šálek (cca čtvrt litru) 3% H2O2 na 18 l teplé vody. Nepřekračujte toto množství. Na klystýr budete potřebovat 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu na 1 l teplé destilované vody.

Máčejte škrábnutí, oděrky či místa zasažená libovolnou infekcí několikrát denně 5 minut v 3% roztoku peroxidu. Dokonce i gangréna, s níž si žádné léky nedokázaly poradit, byla vyléčena máčením v peroxidu vodíku. Chcete-li se zbavit nežitů, plísní nebo jiných kožních infekcí, přidávejte si do koupele půl lahvičky peroxidu.

Pacienti napadení ptačími roztoči tvrdí, že peroxid vodíku efektivně zabíjí roztoče na jejich kůži. Několikrát denně jej stříkají na kůži (s několikaminutovými přestávkami mezi jednotlivými aplikacemi) a výsledky jsou úžasné.

Polévkovou lžíci peroxidu rozmíchejte v 1 šálku nechlorované vody a použijte jako nosní sprej. Množství peroxidu bude nutné upravit podle stupně zasažení dutin.

3% H2O2 v medicíně slouží k čištění ran, odstraňování mrtvé tkáně a zubního plaku. Peroxid také zastavuje pomalé krvácení (krvácení z drobných cév).

Některé zdroje doporučují 5- až 10minutové máčení ran a míst zasažených infekcí několikrát denně. Omytí a usušení však dostačuje. Jako u jiných antiseptik s oxidačním působením platí, že byste roztok neměli nechávat na postižené tkáni po delší časové úseky. Peroxid vodíku mírně poškozuje tkáň v otevřených ranách, takže jej používejte s obezřetností.

1 odměrku (víčko – odpovídá cca 1 polévkové lžíci – p.p.) peroxidu podržte jednou denně po dobu 10 min. v ústech, pak vyplivněte. Předejdete tím aftům a vaše zuby budou bělejší. Pokud vás přepadne akutní bolest zubů a nebudete mít možnost ihned navštívit zubního lékaře, podržte na 10 min. v ústech 1 odměrku peroxidu a několikrát denně opakujte. To by mělo bolest výrazně zmírnit.

Mnoho lidí netuší, že peroxid funguje jako levná a velmi efektivní ústní voda. Použijte 3% H2O2 – pro chuť případně přidejte pár kapek tekutého chlorofylu.

Do jedlé sody nalijte takové množství 3% H2O2, aby po rozmíchání vznikla pasta.

Nebo prostě ponořte kartáček do 3% peroxidu a vyčistěte si zuby. Kartáček nechte v roztoku peroxidu a mikrobi nebudou mít šanci.

Peroxid vodíku není lék proti bolesti, ale jakožto antivirový, antibakteriální a fungicidní prostředek efektivně bojuje proti patogenům, které jsou zodpovědné za vznik infekce. Z mé osobní zkušenosti: Před nějakou dobou mi zubní lékařka chtěla čistit kořenové kanálky u zaníceného zubu, jinak by podle ní tento zub odumřel. Sice mě zub bolel, ale řekla jsem jí, že mu dám šanci, aby se vyléčil sám. Několikrát denně jsem si vyplachovala ústa peroxidem a jednou denně palmovým olejem. Bolest se ztratila a já jsem s tím zubem už žádné další problémy neměla.

Používám peroxid jako ústní vodu už nějakou dobu a s nadšením jsem zjistila, že mé zuby krásně zbělely – a bez námahy. Platila jsem spoustu peněz za profesionální bělení, všechny ty hloupé proužky a nepohodlné nákusníky. Člověk se pořád učí.

Pozor – nikdy nepolykejte peroxid. Po použití peroxidu vždy vypláchněte ústa i vodou.

Peroxid se jako odbarvovač používá k zesvětlení vlasů. Zřeďte 3% peroxid vodou v poměru 1:1 a po umytí a rozčesání vlasů naneste rozprašovačem na vlasy tento roztok. Nebudete mít “peroxidové” krepaté vlasy jako po odbarvovači z drogerie, ale přirozený melír, jsou-li vaše vlasy světle hnědé nebo špinavě blond. Také zesvětlování probíhá postupně, nejedná se o drastickou proceduru.

Peroxid vodíku je hlavní součástí roztoku na kontaktní čočky od CIBA Vision, neboť rozkládá bílkoviny, které se vlivem imunitní reakce oka zachycují na čočce. Používání tohoto roztoku vede ke zvýšenému komfortu u nositelů kontaktních čoček s citlivýma očima.

Kuchyňskou linku a stůl čistěte peroxidem vodíku, který zničí mikroorganismy a zanechá za sebou svěží vůni. Prostě ho trochu nalijte na houbičku na nádobí nebo ho nasprejujte na kuchyňskou linku. Peroxid vám také pomůže čistit sklo a zrcadla bez šmouh.

Mějte po ruce 3% peroxid ve spreji na dezinfekci vnitřku ledničky a krabiček na svačinu do školy pro děti.

Přidejte 60 ml peroxidu k prostředku na nádobí do myčky.

V koupelně a na WC mějte k dispozici sprej s roztokem 3% peroxidu a vody v poměru 1:1 kvůli dezinfekci septiku a odtoků. Udělá podobnou službu jako tradiční dezinfekce na bázi chlóru a neuškodí.

Po umytí dřevěného prkénka na krájení jej postříkejte nebo potřete peroxidem a následně octem, zničíte tak bakterie salmonely i jiné.

Zrcadla čistím peroxidem, nezůstávají po něm šmouhy.

Kombinace octa a peroxidu vodíku představuje levnou, účinnou a netoxickou desinfekci, která údajně zabíjí patogeny efektivněji než chlorová dezinfekce. Jelikož je netoxická, můžete jí dezinfikovat ovoce a zeleninu, stejně jako hračky a vybavení pro domácí mazlíčky a klece. V testech provedených na Virginském polytechnickém institutu a Státní univerzitě se zjistilo, že smísené páry peroxidu vodíku a octa zabijí prakticky všechny bakterie salmonely, shigelly a E.coli na silně kontaminovaných površích a potravinách.

Budete potřebovat DVĚ lahve s rozprašovačem. NEMÍCHEJTE tyto dvě tekutiny dohromady. Do jedné dejte neředěný ocet a do druhé 3% peroxid vodíku.

Poznámka: Světlo celkem rychle znehodnocuje peroxid. Nejlepší je, nechat jej v původní lahvi a přišroubovat uzávěr s rozprašovačem. NEŘEĎTE.

Mějte na paměti, že k tomu, aby jakákoli dezinfekce fungovala správně, musí být povrch před vydezinfikováním čistý.

Chcete-li vydezinfikovat povrch (zeleninu, prkénko, linku, dřez, klece, hračky, toaletu, podlahu atd.) nejprve na něj nasprejujte jedno a pak druhé – nezáleží na tom, zda začnete octem nebo peroxidem. Jakmile se smíchají, dojde k chemické reakci, která na krátkou dobu vytvoří velmi silnou dezinfekci. Pak můžete povrch omýt, chcete-li, ale zbytky po reakci jsou netoxické. Naštěstí je to levné. Mimochodem, my to používáme v koupelně na dezinfekci poliček, toalet, podlah atd.

Když se váš dům stane životu nebezpečným po invazi toxické plísně, např. po promočení zdiva, sáhněte po peroxidu vodíku.

21. Zvlhčovače a odpařovače

Použijte půl litru 3% peroxidu na 4 l vody.

3% peroxid vodíku nejlépe funguje na odstraňování skvrn, použijeme-li jej co nejdříve – ačkoli peroxid dokázal odstranit i 2 dny staré skvrny od krve. Bohužel dokáže odbarvit mnoho typů textilií. Pokud nalijeme na skvrnu trochu peroxidu, díky reakci za přítomnosti katalázy se zpění v místě, kde je látka špinavá od krve. Po pár minutách můžeme zbylou tekutinu otřít hadříkem nebo papírovou utěrkou a skvrna bude pryč.

Peroxid musíme aplikovat, dříve než se skvrna omylem zapere teplou vodou. Zbytky rozložené krve po čištění peroxidem je nutno vymýt studenou vodou a mýdlem.

Místo obvyklého bělidla můžete k bílému prádlu do pračky přidat šálek peroxidu. Je-li prádlo špinavé od krve, nalijte peroxid přímo na zašpiněné místo. Nechte jej minutu působit, promněte a opláchněte studenou vodou. V případě nutnosti opakujte.

Peroxid je výborná alternativa k běžným bělidlům na bázi chlóru, ta však způsobují rychlejší opotřebování prádla – to peroxid nedělá.

24. Dezinfekční nálev na zeleninu

Do dřezu plného studené vody nalijte 1/4 šálku 3% peroxidu. Zabije bakterie a zneutralizuje chemikálie. V roztoku ponechte zeleninu s jemnými listy (např. salát) 20 min. a zeleninu se silnější slupkou (např. okurky) 30 min. Nechte okapat, osušte a dejte do ledničky. Zelenina vydrží déle čerstvá.

Nemáte-li čas čekat, postříkejte zeleninu (i ovoce) 3% peroxidem ve spreji, nechte pár minut stát, opláchněte a osušte.

Peroxidem můžeme i opláchnout maso před vařením.

Použijte sprej z 1/2 šálku vody a 1 polévkové lžíce 5% peroxidu. Nechte okapat, zakryjte a dejte do chladničky.

Maso, rybu nebo drůbež dejte do hrnce (nikoli s hliníkovým vnitřkem). Zalijte roztokem 3% peroxidu s vodou v poměru 1:1. Volně zakryjte a umístěte na půl hodiny do chladničky. Opláchněte a vařte.

Ponořte semínka na noc do roztoku 30 ml 3% peroxidu v 1/2 l vody. Po každém propláchnutí semínek přidávejte totéž množství peroxidu vodíku.

Koncentrace peroxidu vodíku

a) 3,5% – pro lékařské účely. Tato koncentrace se běžně prodává v lékárnách, drogeriích a supermarketech. Tento výrobek se nedoporučuje k vnitřnímu užití. Obsahuje řadu stabilizačních příměsí, které nejsou určeny k požití, v USA např. acetanilid, fenol a cíničitan sodný, u nás v ČR kyselinu benzoovou a difosforečnan sodný.

b) 6% – pro kosmetické účely. Používá se v kadeřnictví k odbarvování vlasů a nedoporučuje se k vnitřnímu užití.

c) 30% – pro chemické účely. Používá se k různým chemickým experimentům a také obsahuje stabilizátory. Není k vnitřnímu užití.

d) 30-32% – pro elektrotechnické účely. Slouží k čištění různých elektronických součástek, není k vnitřnímu užití.

e) 35% – pro technické účely. O trochu koncentrovanější než předchozí a liší se navíc obsahem fosforu, který se do něj přidává, aby pomohl neutralizovat chlór z vody použité při ředění peroxidu.

f) 35% – pro potravinářské účely. Používá se při výrobě potravin – např. sýra, vajec a výrobků obsahujících syrovátku. Také se sprejuje na vnitřní stranu fólie aseptických balení džusů a mléčných výrobků.

g) 90% – zdroj kyslíku pro raketové palivo.

Pouze 35% roztok peroxidu vodíku pro potravinářské účely je doporučen k vnitřnímu užití. V této koncentraci se nicméně jedná o velmi silné oxidační činidlo a není-li zředěn, může být extrémně nebezpečný – dokonce smrtelně. Jakákoli koncentrace nad 10% může zapříčinit neurologické reakce a poškození horní části gastrointestinálního traktu. Jsou známy 2 případy úmrtí dětí, které požily roztok s 27% a 40% koncentrací H2O2. Další zpráva hovoří o 26měsíční holčičce, která spolkla doušek 35% peroxidu vodíku. Ihned u ní došlo ke zvracení, o něco později následovanému ztrátou vědomí a zástavou dechu. Naštěstí v té době už byla na jednotce intenzivní péče. Ačkoli utrpěla poškození a krvácení do žaludku a jícnu, nešťastnou událost přežila. Prohlídka po 12 dnech ukázala, že se postižené oblasti zhojily.

Osobní poznámka: Stejně jako u jakéhokoli pokrmu, léku nebo doplňku stravy platí, že užívat produkt podle návodu je klíčem k bezpečnosti. Užívá-li někdo příliš mnoho, samozřejmě může pocítit důsledky. NIKDY jsme neslyšeli o ŽÁDNÝCH škodlivých vedlejších účincích správného používání potravinářského peroxidu vodíku.

1. opatrnou manipulaci (přímý kontakt způsobuje popáleniny kůže – doporučujeme okamžitě opláchnout proudem vody).

2. správné zředění před použitím.

3. bezpečné a správné skladování (po zředění uložte zbytek koncentrovaného peroxidu do mrazničky, hermeticky zabalený).

Nejvhodnější metodou, jak ředit 35% H2O2, je uchovávat a kapat jej podle potřeby z lahvičky na oční kapky. Tu lze zakoupit v lékárně. Naplňte ji 35% H2O2 a skladujte v chladničce. Zbylý 35% peroxid uložte do mrazničky pro další použití. Koncentrované kapky smíchejte se 180-240 ml destilované vody, džusu, šťávy nebo gelu z aloe vera.

Na ředění nepoužívejte chlorovanou vodu z vodovodního potrubí!

10 nejlepších využití peroxidu vodíku pro zdraví i domácnost

Peroxid vodíku je již celé generace základem každé domácí lékárničky. Jedná se přitom jen o vodu s extra atomem kyslíku navíc, tento jedinečný poměr dal za vznik nenahraditelné kapaliny, která je známá jako H2O2 a je snadno dostupná každému.

Peroxid vodíku je dostupný v mnoha podobách, na trhu je k dispozici i ve velmi koncentrovaných formách, pro lidské zdraví se však využívá jen v nízké koncentraci. Většina lidí ho používá jako dezinfekční prostředek k dezinfekci drobných poranění, nejčastěji řezných ran a odřenin. Dokáže skvěle bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím, účinně odstraňuje toxiny a zabíjí bakterie.

Pro zdravotní použití a domácnost používáme pouze 3% peroxid vodíku. V této koncentraci je nejrozšířenější a snadno ho koupíme v každé lékárně nebo i drogerii. Peroxid vodíku má velmi širokou škálu použití pro tělo i domácnost, o kterých většina lidí ani netuší. Představíme si tedy jeho nejlepší využití, abyste i vy mohli poznat jeho skutečný potenciál.

1. Účinně bělí zuby

Peroxid vodíku je jedním z nejlepších prostředků na vybělení žlutých zubů, dokonce ho obsahuje i velké množství zubních past slibujících bílé zuby. Mírný bělící efekt peroxidu vodíku dokáže rozzářit úsměv již během několik týdnů používání.

 • Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vlažné vody. Následně tuto směs po několik sekund převalujte v ústech. Následně směs vyplivněte a vypláchněte si ústa čistou vodou. Pokud budete směs používat 1-2x denně, brzy můžete zaregistrovat bělejší zuby.
 • Případně můžete smíchat trochu peroxidu vodíku s ½ lžičky jedlé sody tak, aby měla směs konzistenci pasty. Následně si ve směsi namočte vatový tampon a aplikujte ji na zuby. Poté si důkladně vypláchnete ústa vodou. Tento postup opakujte 1-2x týdně.

Poznámka: Ujistěte se, že peroxid vodíku nespolknete. Peroxid vodíku používejte s mimořádnou opatrností, jelikož může podráždit dásně a citlivé zuby.

2. Bělí nehty

Pokud vás trápí žluté nehty, peroxid vodíku vám je pomůže vybělit. Dokáže vás zbavit nepřirozené barvy nehtů a odstranit nevzhledné žluté skvrny.

 • Smíchejte 3 až 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku v ½ šálku vody. Namočte nehty v roztoku po dobu 2 až 3 minut. Potom je jemně drhněte pomocí měkkého zubního kartáčku, nakonec je důkladně opláchněte vodou. Postup opakujte 1-2x týdně po dobu několika měsíců.
 • Pokud máte na nehtech odolné skvrny, které nemizí, namočte v peroxidu vodíku vatový tampónek, potírejte s ním nehty a následně je odrhněte zubním kartáčkem.

Poznámka: Použití peroxidu vodíku může způsobit, že vaše nehty budou lehce vysušené, vetřete do nich proto trochu olivového nebo kokosového oleje a budou opět vypadat dokonale zdravě.

3. Eliminuje houbové infekce na nehtech

Peroxid vodíku má antiseptické vlastnosti, které pomáhají bojovat s houbovými infekcemi. Kromě houbové infekce dokáže účinně odstranit i mozoly nebo kuří oka.

 1. Připravte směs stejného dílu vody a peroxidu vodíku.
 2. Směs dejte do spreje nebo rozprašovače.
 3. Před spaním směs aplikujte za pomoci spreje na postižené prsty.
 4. Nechte ji působit přes noc.
 5. Druhý den ráno omyjte postiženou oblast vlažnou vodou.
 6. Poté jemně odrhněte nehty za pomoci zubního kartáčku.
 7. Používejte tento lék každý den, zhruba po dobu měsíce, vaše problémy by poté měly zmizet.

4. Pomáhá s akné

Akné je jedním z problémů, se kterými rovněž pomůže peroxid vodíku. Peroxid vodíku oxiduje v prostředí, na kterém je použitý. Takže pokud ho aplikujete na akné, začne oxidovat buněčné stěny bakterií a naruší jejich chemickou strukturu, což je zabije. Jakmile jsou bakterie zničené, akné začne ustupovat.

 1. Očistěte pokožku za pomoci nějakého jemného čistícího prostředku.
 2. Namočte tampón do peroxidu vodíku a aplikujte ho na postiženou oblast.
 3. Nechte ho působit po dobu 1-2 minut.
 4. Opláchněte si pokožku a naneste tenkou vrstvu hydratačního krému bez oleje.
 5. Opakujte 1-2x denně, dokud akné nezmizí.

Poznámka: Nepoužívejte peroxid vodíku na citlivou pokožku.

5. Podporuje zdraví ústní dutiny

Peroxid vodíku má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, což z něj činí účinný prostředek pro podporu zdraví ústní dutiny. Díky tomu snižuje nárůst patogenů v ústech, což snižuje riziko zubního plaku, zánětu dásní a dalších perorálních problémů. Dokáže rovněž poskytnout úlevu od bolesti zubů a to zejména díky svým antibakteriálním vlastnostem.

 • Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vody. Kloktejte ho podobně, jako byste používali ústní vodu. Poté směs vyplivněte a vypláchněte si ústa čistou vodou.
 • Případně si namočte kartáček na zuby v peroxidu vodíku a následně si vyčistěte zuby jako obvykle.

6. Uvolňuje ušní maz

Peroxid vodíku vám pomůže se zbavit přebytečného ušního mazu. Vzhledem ke své šumivé povaze vás zbaví nejen mazu, ale i prachu a dalších nečistot, které se mohou v ušním kanálku usadit. Také přispívá ke snížení nepříjemného svědění v důsledku přítomnosti ušního mazu.

 1. Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vody.
 2. Lehněte si na bok a aplikujte směs do ucha, například za pomoci kapátka.
 3. Počkejte 5 minut a poté se otočte na opačnou stranu, aby směs díky gravitaci sama vytekla ven.
 4. Setřete ušní maz za pomoci čistého ubrousku nebo hadříku.

7. Pomáhá s kandidovou infekcí

Díky svým antibakteriálním a antifungálním vlastnostem si peroxid vodíku poradí i s kandidovou infekcí. Peroxid vodíku se při aplikaci rozkládá na vodík a kyslík a tím pomáhá eliminovat houbovou kvasinkovou infekci. Pomáhá tělu zbavit se přemnožených kvasinek přirozenou cestou.

 • Přidejte 1 lžičku peroxidu vodíku do 1 šálku vody. Následně roztok naneste na postiženou oblast. Počkejte 10 minut a poté oblast opláchněte vlažnou vodou. Tento postup opakujte 1-2x denně po dobu několika dnů.
 • Pokud trpíte nepříjemnými afty, přidejte 5-7 kapek peroxidu vodíku do 1 šálku vody. 2x denně tuto směs kloktejte, vždy po dobu několika minut, dokud infekce nezmizí. Směs nikdy nepolykejte.
 • Při vaginální kvasinkové infekci smíchejte 1 šálek peroxidu vodíku ve vlažné koupeli. Vaše tělo by mělo být v koupeli ponořené po dobu 15 až 20 minut. Tento postup opakujte každý den.

8.Vyčistí plísně

Přítomnost plísně v domě je vždy něčím, co dokáže dopřát mnoho bezesných nocí. Přítomnost plísní a hub vede k četných zdravotním problémům, včetně zeslabené imunity. Pokud chcete plíseň zastavit, opět vám pomůže peroxid vodíku. Jeho antimykotické vlastnosti pomohou s likvidací plísní a hub, které vám doposud činily problémy.

 1. Nalijte peroxid vodíku do spreje.
 2. Aplikujte ho na místa napadená plísní.
 3. Nechte ho působit alespoň po dobu 10 minut.
 4. Následně oblast vydrhněte, abyste se zbavili zbytků plísně.
 5. Poté peroxid z daného místa setřete a plíseň by měla být pryč.
 6. Postup opakujte podle potřeby.

9. Čistí skvrny na koberci

Peroxid vodíku funguje také jako skvělý odstraňovač skvrn. Díky němu můžete odstranit skvrny od omáčky, kávy nebo dokonce i vína, z vašeho koberce. Peroxid dokáže vyčistit koberec, aniž by to narušilo jeho barvu nebo strukturu.

 1. Osušte mokrou skvrnu papírovým ubrouskem.
 2. Smíchejte 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu vodíku s tekutým prostředkem na nádobí.
 3. Směs nastříkejte na znečištěné místo a jemně ji rozetřete houbou.
 4. Následně místo vyčistěte za pomocí čisté vody.
 5. Poté osušte koberec bavlněným hadříkem a poté papírovým ubrouskem.

10. Dezinfikuje ovoce a zeleninu

Peroxid vodíku je skvělý k odstranění zbytků pesticidů a dalších nebezpečných přípravků, které najdeme na ovoci a zelenině. Pokud často konzumujeme produkty vystavené pesticidům, značně tak ohrožujeme své zdraví. Peroxid vodíku působí jako přírodní dezinfekční prostředek, který umí zabít četné bakterie, dokonce i bakterie jako E. Coli. Rovněž pomůže udržet plodiny po delší dobu čerstvé.

 1. Nalijte peroxid vodíku do rozprašovače.
 2. Lehce s ním posprejujte ovoce nebo zeleninu.
 3. Nechte ho působit po dobu asi 5 minut.
 4. Následně plodiny opláchnete pod tekoucí vodou a osušte.
 5. Používejte dle potřeby .

Leave a Reply